Domů » Pro řidiče » Dálnice D1 měřené úseky – Kde se měří?

Dálnice D1 měřené úseky – Kde se měří?

0
Dálnice D1 měřené úseky – Kde se měří?

Kde si musí řidič na D1 dávat pozor na rychlost?

Doby, kdy se rychle jedoucí řidiči na dálnici báli pouze policejních vozů jsou dávno pryč. Od loňského roku jsou na naší hlavní dopravní tepně, spojující Prahu a Brno na pevno umístěny úsekové radary. Kde všude si řidiči budou muset hlídat ručičko tachometru?

 

Průkopníci z Ostrovančic

Poprvé jsme se s radary na dálnici setkali již v loňském roce. Většina z nich měla ale pouze informativní charakter a spíše strašily řidiče. Poprvé bylo ostré úsekové měření zahájeno mezi Ostrovančicemi a Kývalkou u Brna. Následovaly úseky MěřínVelké Meziříčí, západ a HvězdoniceOstředek. Tyto radary měly za úkol vymáhat u řidičů dodržování předepsané rychlosti v zúžených částech dálnice.

 

Mýtné brány se neosvědčily

Po těchto počátcích úsekového měření rychlosti se Ministerstvo dopravy rozhodlo hledat možnosti, jak co nejlevněji a nejefektivněji využit dosavadní prostředky na dálnicích k úsekovému měření. Nejvíce se spekulovalo o využití současných mýtných bran k měření rychlosti po celé délce dálnice. Z toho nakonec sešlo a ministerstvo se rozhodlo nakonec pokračovat stejně, jako v případě již zmíněné trojice měřených úseků.

 

Nový měřený úsek

Poslední měřený úsek na dálnici D1 přibyl teprve nedávno. Jde o úsek mezi 47. a 56. kilometrem mezi Psářemi a Souticemi v obou směrech. Čtveřice kamer zde opět hlídá dodržování předepsaného limitu 80 km/h v zúžených částech dálnice, procházejících rekonstrukcí. Pokud zde pojede řidič rychleji, systém jeho počínání zaznamená a včetně usvědčujících fotografií jej odešel k posouzení policii, která následně přestupek předává úředník obce s rozšířenou působností. V případě tohoto úseku se jedná o město Vlašim.

 

Středočeská Vlašim se v tomto počínání inspirovala u již zmíněného úseku u Ostrovančic. Zde obce Šlapanice a Rosice rozeslaly za rok pokuty 145 000 řidičů a obecní rozpočet narostl o několik desítek milionů korun.

 

Seznam měřených úseků na dálnici D1:

EXIT 29 Hvězdonice – EXIT 34 Ostředek

EXIT 49 Psáře – EXIT 56 Soutice

EXIT 134 Měřín – EXIT 141 Velké Meziříčí, západ

EXIT 178 Ostrovančice – EXIT 182 Kývalka

 

Jaké sankce řidičům hrozí?

Pokud řidič v techno úsecích překročí povolenou rychlost o méně než 30 km/h hrozí mu udělení 2 trestných bodů a pokuta do výše 2 500 Kč. Při překročení rychlostního limitu o více než 30 km/h, ale méně než o 50 km/h znamená to udělení 3 trestných bodů a pokuty až ve výši 5 000 Kč. Při překročení povolené rychlosti o více než 50 km/h je na místě pokuta v možné výši až 10 000 Kč a zákaz řízení na 6 – 12 měsíců.

 

Foto: Ceskedalnice.cz

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...