Domů » Pro řidiče » Dálnice D1 měřené úseky – Kde se měří?

Dálnice D1 měřené úseky – Kde se měří?

0

Doby, kdy se rychle jedoucí řidiči na dálnici báli pouze policejních vozů jsou dávno pryč. Od loňského roku jsou na naší hlavní dopravní tepně, spojující Prahu a Brno na pevno umístěny úsekové radary. Kde všude si řidiči budou muset hlídat ručičko tachometru?

Dálnice D1 měřené úseky – Kde se měří?

 

Průkopníci z Ostrovančic

Poprvé jsme se s radary na dálnici setkali již v loňském roce. Většina z nich měla ale pouze informativní charakter a spíše strašily řidiče. Poprvé bylo ostré úsekové měření zahájeno mezi Ostrovančicemi a Kývalkou u Brna. Následovaly úseky MěřínVelké Meziříčí, západ a HvězdoniceOstředek. Tyto radary měly za úkol vymáhat u řidičů dodržování předepsané rychlosti v zúžených částech dálnice.

 

Mýtné brány se neosvědčily

Po těchto počátcích úsekového měření rychlosti se Ministerstvo dopravy rozhodlo hledat možnosti, jak co nejlevněji a nejefektivněji využit dosavadní prostředky na dálnicích k úsekovému měření. Nejvíce se spekulovalo o využití současných mýtných bran k měření rychlosti po celé délce dálnice. Z toho nakonec sešlo a ministerstvo se rozhodlo nakonec pokračovat stejně, jako v případě již zmíněné trojice měřených úseků.

 

Nový měřený úsek

Poslední měřený úsek na dálnici D1 přibyl teprve nedávno. Jde o úsek mezi 47. a 56. kilometrem mezi Psářemi a Souticemi v obou směrech. Čtveřice kamer zde opět hlídá dodržování předepsaného limitu 80 km/h v zúžených částech dálnice, procházejících rekonstrukcí. Pokud zde pojede řidič rychleji, systém jeho počínání zaznamená a včetně usvědčujících fotografií jej odešel k posouzení policii, která následně přestupek předává úředník obce s rozšířenou působností. V případě tohoto úseku se jedná o město Vlašim.

 

Středočeská Vlašim se v tomto počínání inspirovala u již zmíněného úseku u Ostrovančic. Zde obce Šlapanice a Rosice rozeslaly za rok pokuty 145 000 řidičů a obecní rozpočet narostl o několik desítek milionů korun.

 

Seznam měřených úseků na dálnici D1:

EXIT 29 Hvězdonice – EXIT 34 Ostředek

EXIT 49 Psáře – EXIT 56 Soutice

EXIT 134 Měřín – EXIT 141 Velké Meziříčí, západ

EXIT 178 Ostrovančice – EXIT 182 Kývalka

 

Jaké sankce řidičům hrozí?

Pokud řidič v techno úsecích překročí povolenou rychlost o méně než 30 km/h hrozí mu udělení 2 trestných bodů a pokuta do výše 2 500 Kč. Při překročení rychlostního limitu o více než 30 km/h, ale méně než o 50 km/h znamená to udělení 3 trestných bodů a pokuty až ve výši 5 000 Kč. Při překročení povolené rychlosti o více než 50 km/h je na místě pokuta v možné výši až 10 000 Kč a zákaz řízení na 6 – 12 měsíců.

 

Foto: Ceskedalnice.cz

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

0
Řízení ve Velké Británii může být pěkná výzva, a nejen kvůli tomu, že se zde jezdí vlevo. Ve velkých městech na vás čekají nejen...