Dálniční poplatky Bělorusko 2023

V Bělorusku jsou za průjezd dálnicemi V Bělorusku jsou kromě palubní jednotky se systémem BellToll nově zavedeny dálniční známky, tzv. e-viněty. Od řidičů vozidel ze zahraničí je kromě mýtného na hraničních přechodech vybírána ještě silniční daň. Výše je odvozena od kategorie vozidla a délky pobytu na území Běloruska. Funguje zde i systém pro automatický výběr mýtného BelToll a následně je zpoplatněn průjezd dalších dálničních úseků.

Od řidičů vozidel nad 3,5t je stejně jako od řidičů motocyklů a vozidel do 3,5t vybírán v mýtných branách dálniční poplatek. Od řidičů vozidel registrovaných v zahraničí může být na hraničních přechodech vybírána navíc silniční daň podle délky pohybu na území Bulharska. Více informací včetně povolených hmotnostních limitů pro nákladní vozidla, TIR a autobusy naleznete na bairc.org.

Ceny e-vinět pro Bělorusko 2023

PlatnostVozidla do 3,5 tuny Vozidla nad 3,5 tuny
15 dní14 EURmýtné
30 dní22 EURmýtné
1 rok75 EURmýtné

Roční dálniční známka platí celý kalendářní rok od 1.1. do 31.12 příslušného roku a navíc 15 dní předchozího roku (od 17.12. do 31.12.) a prvních 15 dní následujícího roku (od 1.1. do 15.1.).

Měsíční dálniční známka platí 30 dní od zvoleného dne a 15 denní platí 15 dní od vybraného dne.

Na stránkách https://beltoll.by/ je možné dálniční známku zakoupit a najít další důležité informace.

Mýtné za vozidla do 3,5 t lze kromě e-viněty platit i prostřednictvím palubní jednotky, info na beltoll.by.

Informace o mýtném v Bělorusku

  • silniční daň pro vozidla registrovaná v zahraničí
  • platba v mýtných branách

Silniční daň v Bělorusku

Od řidičů vozidel registrovaných v zahraniční projíždějících přes území Běloruska může být na hraničních přechodech vybírána silniční daň. Její výše daně je odvozena od délky nepřetržitého pobytu s automobilem na území Běloruska. Jde o částku cca $15 za týden v Bělorusku s osobním automobilem. Více informací o této problematice naleznete na stránkách bairc.org.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Platba dálničních poplatků v Bělorusku

Dálniční poplatky jsou vybírány v mýtných branách v hotovosti vždy za daný úsek předem v první mýtné bráně. Od řidičů z Běloruska v místní měně, kterou je běloruský rubl a od řidičů ze zahraničí v dolarech, eurech nebo ruských rublech. Celková výše mýtného v zahraniční měně je vždy přímo odvozena od aktuálního kurzu běloruského rublu.

V Bělorusku je zpoplatněn průjezd po dálnici M1/E30, která vede mezi městy Minsk, Brest a spojuje Bělorusko s Ruskem, a M2, M3, M4, M5/E271 a M6/E28, která spojuje Bělorusko s Polskem. Mimo mýtné se vybírá silniční daň, cena se odvíjí od kategorie vozidla a délky pobytu. Mýtné se platí elektronicky prostřednictvím webu Belltoll.by, kde se musí řidiči vždy zaregistrovat. Sazba je 0,04 EUR/km pro vozidla do 3,5 t. Přejezd Běloruska z Polska do Ruska vás vyjde na 22 EUR, cca 600 Kč.

Systém pro automatický výběr mýtného BelToll v Bělorusku

Systém pro automatickou platbu mýtného BelToll umožňuje projet mýtnými branami bez nutnosti zastavovat vozidlo a je určen především pro ty řidiče, kteří přes zpoplatněné běloruské dálnice cestují opakovaně a častěji. Aktuální informace o daném systému BellToll naleznete na stránkách beltoll.by.

Dálniční síť Bělorusko- přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
M1Polsko – Brest – Baranavičy – Minsk – Borisov – Orsha – Rusko611 km
M2Minsk – Minsk (letiště)34 km
M3Minsk – Lepel – Vitebsk253 km
M4Minsk – Mohylev182 km
M5Minsk – Babrujsk – Homel296 km
M6Minsk – Grodno262 km
M7Minsk – Aschmjany – Litva139 km
M8Hurki – Vitebsk – Orscha – Mohylev – Ukrajina465 km
M9Minský vnitřní okruh56 km
M10Brest – Pinsk – Masyr – Homel – Rusko526 km
M11Slonim – Lida – Litva191 km
M12Kobryn – Makrany – Ukrajina55 km
M14Minský vnější okruh160 km

 
Dálniční síť Bělorusko (červelá - dálnice, modrá - silnice 1. tř.)

Paju (Map_of_Automobile_Roads_in_Belarus_M6-v2.png) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Maximální povolená rychlost na silnicích v Bělorusku

Ve městěMimo městoNa dálnici
60 km/h*90 km/h110 km/h

* v obytných zónách 20 km/h