Dálniční poplatky Bělorusko 2019

V Bělorusku je pro řidiče motocyklů, osobních automobilů i nákladních vozů zpoplatněn průjezd několik dálnic vedoucích Běloruskem. Od řidičů vozidel ze zahraničí je kromě mýtného na hraničních přechodech vybírána ještě silniční daň. Výše je odvozena od kategorie vozidla a délky pobytu na území Běloruska. Funguje zde i systém pro automatický výběr mýtného BelToll a následně je zpoplatněn průjezd dalších dálničních úseků.Od řidičů vozidel nad 3,5t je stejně jako od řidičů motocyklů a vozidel do 3,5t vybírán v mýtných branách dálniční poplatek. Od řidičů vozidel registrovaných v zahraničí může být na hraničních přechodech vybírána navíc silniční daň podle délky pohybu na území Bulharska. Více informací včetně povolených hmotnostních limitů pro nákladní vozidla, TIR a autobusy naleznete na bairc.org.

Informace o mýtném v Bělorusku

  • silniční daň pro vozidla registrovaná v zahraničí
  • platba v mýtných branách

Silniční daň v Bělorusku

Od řidičů vozidel registrovaných v zahraniční projíždějících přes území Běloruska může být na hraničních přechodech vybírána silniční daň. Její výše daně je odvozena od délky nepřetržitého pobytu s automobilem na území Běloruska. Jde o částku cca $15 za týden v Bělorusku s osobním automobilem. Více informací o této problematice naleznete na stránkách bairc.org.

Platba dálničních poplatků v Bělorusku

Dálniční poplatky jsou vybírány v mýtných branách v hotovosti vždy za daný úsek předem v první mýtné bráně. Od řidičů z Běloruska v místní měně, kterou je běloruský rubl a od řidičů ze zahraničí v dolarech, eurech nebo ruských rublech. Celková výše mýtného v zahraniční měně je vždy přímo odvozena od aktuálního kurzu běloruského rublu.

V Bělorusku je zpoplatněn průjezd po dálnici M1/E30, která vede mezi městy Minsk, Brest a spojuje Bělorusko s Ruskem, a M2, M3, M4, M5/E271 a M6/E28, která spojuje Bělorusko s Polskem. Mimo mýtné se vybírá silniční daň, cena se odvíjí od kategorie vozidla a délky pobytu. Mýtné se platí elektronicky prostřednictvím webu Belltoll.by, kde se musí řidiči vždy zaregistrovat. Sazba je 0,04 EUR/km pro vozidla do 3,5 t. Přejezd Běloruska z Polska do Ruska vás vyjde na 22 EUR, cca 600 Kč.

Systém pro automatický výběr mýtného BelToll v Bělorusku

Systém pro automatickou platbu mýtného BelToll umožňuje projet mýtnými branami bez nutnosti zastavovat vozidlo a je určen především pro ty řidiče, kteří přes zpoplatněné běloruské dálnice cestují opakovaně a častěji. Aktuální informace o daném systému BellToll naleznete na stránkách beltoll.by.Dálniční síť Bělorusko- přehled úseků

Dálnice Úseky v provozu Délka
M1 Polsko – Brest – Baranavičy – Minsk – Borisov – Orsha – Rusko 611 km
M2 Minsk – Minsk (letiště) 34 km
M3 Minsk – Lepel – Vitebsk 253 km
M4 Minsk – Mohylev 182 km
M5 Minsk – Babrujsk – Homel 296 km
M6 Minsk – Grodno 262 km
M7 Minsk – Aschmjany – Litva 139 km
M8 Hurki – Vitebsk – Orscha – Mohylev – Ukrajina 465 km
M9 Minský vnitřní okruh 56 km
M10 Brest – Pinsk – Masyr – Homel – Rusko 526 km
M11 Slonim – Lida – Litva 191 km
M12 Kobryn – Makrany – Ukrajina 55 km
M14 Minský vnější okruh 160 km

 

Dálniční síť Bělorusko (červelá - dálnice, modrá - silnice 1. tř.)

Paju (Map_of_Automobile_Roads_in_Belarus_M6-v2.png) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Maximální povolená rychlost na silnicích v Bělorusku

Ve městě Mimo město Na dálnici
60 km/h* 90 km/h 110 km/h

* v obytných zónách 20 km/h