Domů » Cestování » Tolerance alkoholu za volantem v Evropě. Kde platí nula a kde si můžete dát před jízdou pivko?

Tolerance alkoholu za volantem v Evropě. Kde platí nula a kde si můžete dát před jízdou pivko?

0

Zatímco v Česku je tolerance nulová, ve většině Evropy se setkáte s benevolentnějšími pravidly. Nejčastějším limitem je 0,5 promile, někde dokonce 0,8. Jaká je tolerance alkoholu za volantem v zahraničí?

Tolerance alkoholu za volantem v Evropě. Kde platí nula a kde si můžete dát před jízdou pivko?

Tabulka: tolerance alkoholu za volantem v Evropě

ZeměToleranceOmezení
Chorvatskodo 0,5 promileneplatí pro řidiče do 24 let věku a pro řidiče z povolání
Itáliedo 0,5 promile
Německodo 0,5 promileneplatí pro řidiče do 21 let věku, pro řidiče z povolání a pro řidiče, kteří mají oprávnění méně než dva roky
Rakouskodo 0,5 promileneplatí pro řidiče nákladních nebo užitkových vozů
Maďarsko0 promile
Slovinskodo 0,5 promileneplatí pro profesionální řidiče, řidiče s oprávněním do dvou let nebo pro řidiče mladší 21 let
Franciedo 0,5 promileřidiči autobusu a noví řidiči (praxe méně než 3 roky) 0,2 promile
Španělskodo 0,5 promilenoví řidiči (oprávnění méně než 2 roky), řidiči 8místných aut, nebezpečného nákladu a veřejné dopravy do 0,3 promile
Portugalskodo 0,5 promilepro začínající řidiče s praxí do 3 let a pro profesionální řidiče je limit snížen na 0,2 promile.
Polskodo 0,2 promile
Velká Británie (Spojené království)do 0,8 promileVe Skotsku jen 0,5 promile
Irskodo 0,5 promilezačínající řidiči s krátkou praxí 2 roky nebo pro profesionální řidiče platí 0,2 promile.
Nizozemskodo 0,5 promileu držitelů řidičského oprávnění méně než 5 let je tolerance 0,2, to samé u řidičů mopedu do 24 let
Belgiedo 0,5 promileprofesionální řidiči při výkonu povolání do 0,2 promile
Řecko   do 0,5 promilezačátečníci, služební řidiči a řidiči motorek do 0,2 promile
Slovensko 0 promile
Bulharsko do 0,5 promileprofesionální řidiči 0 promile
Rumunsko   0 promile
Albánie0 promile
Severní Makedoniedo 0,5 promilePro profesionální řidiče a řidiče s praxí kratší než 2 roky platí nulová tolerance alkoholu v krvi.
Černá Horado 0,3 promileprofesionální řidiči a řidiči na motocyklu musí mít 0 promile
Bosna a Hercegovinado 0,3 promile nulová tolerance alkoholu v krvi pak platí pro profesionální řidiče, řidiče mladší 21 let nebo s praxí v řízení méně než tři roky.
Švýcarsko  do 0,5 promileprofesionální řidiči a noví řidiči s průkazem na zkoušku 0,1 promile
Island do 0,5 promile
Norsko do 0,2 promile
Švédskodo 0,2 promile
Dánskodo 0,5 promile
Finskodo 0,5 promile
Srbskodo 0,2 promilepro řidiče, kteří mají oprávnění méně než dva roky a pro řidiče při výkonu povolání (taxi, řidič nákladního vozidla atp.), platí nulové tolerance.
Estonsko0 promile
Litva0,4 promilepro začínající řidiče pouze 0,2 promile.
Lotyšsko0,5 promilepro začínající řidiče pouze 0,2 promile.
Andorra0,5 promile
Moldávie0,3 promile
Turecko0,5 promileřidiči vozidel s přívěsem musí mít 0 promile.
Ukrajina0 promile
Bělorusko0 promile

Tolerance alkoholu v Česku, Rumunsku, Slovensku či Maďarsku je nulová – nejpřísnější. Pojďme se podívat na detaily jako jsou pokuty, odebrání ŘP a další v jednotlivých zemích.

Chorvatsko

Tolerance alkoholu v Chorvatsku platí do 0,5 promile. Jestli tedy například po jednom pivě usednete za volant, měli byste být i při kontrole bez problémů. Problém nastává, když spácháte pod vlivem nějaký přestupek.

V takovém případě se nebere zřetel na to, že jste v sobě neměli více než 0,5 promile a vlastně dodrželi stanovený limit. Naopak, k sankci za přestupek dostanete ještě extra pokutu za požití, ta se pohybuje okolo 1000 HRK až 5000 HRK. Podívejte se na to, jaké další pokuty v Chorvatsku vám hrozí. Doporučujeme pročíst i Dálniční poplatky – Chorvatsko.

Kdyby náhodou policisté zjistili, že máte v krvi alkoholu víc než 1,5 promile, mohou vás na 60 dní zavřít do vězení. Tolerance do 0,5 promile zároveň neplatí pro mladé řidiče do věku 24 let a pro profesionální řidiče při výkonu zaměstnání.

Více jaké vás čekají dopravní pravidla a předpisy v Chorvatsku?

Itálie

Cesta do Itálie čeká toto léto spoustu Čechů. Víte, jak je na tom tato země s tolerancí alkoholu? Obdobně jako Chorvatsko, i v této jižanské zemi je tolerance malé míry alkoholu. Jestli vám policisté naměří do 0,5 promile, jste v suchu.

Ale pozor. Pokuty v Itálii jsou tučné. Jestli tedy nadýcháte víc, počítejte s pokutou až 1300 EUR podle závažnosti. Navíc vám mohou zabavit řidičský průkaz nebo vás na měsíc poslat za mříže. Jestli se chcete vyhnout problémům, zkontrolujte si také dálniční poplatky v Itálii.

Německo

Stejně jako v Itálii, i v Německu jsou vysoké pokuty. Řízení pod vlivem alkoholu se může prodražit. Tolerance zde platí do 0,5 promile. To se ale nevztahuje na řidiče, kterým ještě nebylo 21 let, dále na řidiče z povolání a řidiče, kteří mají oprávnění méně než dva roky. Ti nesmí pít vůbec.

Jakmile vám policista naměří od 0,5 promile do 1,1 promile, dostanete pokutu 500 EUR až 1500 EUR plus zákaz řízení na jeden měsíc. V případě, že nadýcháte nad 1,1 promile, čeká vás vysoká pokuta a soudní řízení. Zákaz řízení můžete dostat na pět let. Kdybyste pod vlivem zavinili dopravní nehodu, můžete jít do vězení. Před cestou do Německa si prohlédněte i náš článek Dálniční poplatky Německo, najdete tam další užitečné informace ohledně jízdy.

Rakousko

Rakousko povoluje alkohol za volantem do 0,5 promile v krvi. Pozor, neplatí pro řidiče nákladních nebo užitkových vozů. Jestli nadýcháte nad 0,5 až 0,8, jedná se o přestupek. V případě, že bude hodnota nad 0,8 promile, můžete přijít o řidičské oprávnění.

Pokuty v Rakousku nepatří mezi nejmenší a tento případ není výjimkou. Jestli nadýcháte nad 0,5 promile, můžete dostat pokutu až 5800 EUR podle závažnosti a množství alkoholu. Při kontrole nikdy neodmítejte test alkoholu v krvi, policisté to považují za trestný čin. Za to vám mohou odebrat řidičák až na 6 měsíců. Dávejte si pozor i na pokuty za jízdu bez rakouské dálniční známky.

Maďarsko

Maďarsko má nulovou toleranci k alkoholu. Při naměření méně než 0,5 promile, zaplatíte 100 000 HUF. Nad 0,5 promile vás čeká pokuta 150 000 HUF a nad 0,8 promile 200 000 HUF. Kromě toho s vámi bude zahájeno soudní řízení. Pokuty v Maďarsku je nejlepší platit rovnou na místě. Před cestou si nezapomeňte zařídit maďarskou dálniční známku.

Slovinsko

Pokuty ve Slovinsku patří mezi vysoké. Proto si dávejte pozor na hladinku alkoholu. Tolerance tu platí do 0,5 promile. To ale neplatí v případě, že způsobíte dopravní nehodu nebo způsobíte přestupek. Kdyby vás policisté přistihli i s „tolerovanou“ hodnotou, dají vám extra pokutu 300 EUR.

Tolerance alkoholu zároveň neplatí pro řidiče mladší 21 let, dále pro jedince, kteří mají oprávnění kratší dobu než dva roky a na profesionální řidiče při výkonu povolání.

Pokuta za alkohol za volantem se zvyšuje podle toho, kolik nadýcháte. Od 1,1 promile a výš dostanete pokutu 1200 EUR a také vám mohou odebrat řidičský průkaz. Dechové zkoušce se vždy podrobte, kdybyste odmítli, tak vám řidičák seberou tak jako tak.

Jestli se chystáte na dovolenou do Chorvatska nebo přímo na Slovinsko, podívejte se na to, jak se v tomto státě řeší dálniční známky.

Francie

Ve Francii smíte za volant usednout, i když jste si dali jednu, dvě skleničky vína. Tolerance zde platí do 0,5 promile. U řidičů autobusů se tolerance snižuje na 0,2 promile, to platí i pro řidiče městské hromadné dopravy a řidiče, kteří mají oprávněné méně než 3 roky.

Pozor, pokuty jsou ve Francii vysoké. Pokuta za alkohol za volantem ve Francii je od 0,5 do 0,8 promile je za 135 EUR. Nad 0,8 promile dostanete zákaz řízení 72 hodin a pokutu 4500 EUR. Řidičský průkaz vám mohou zabavit až na 3 roky, dokonce hrozí vězení na dva roky.

Další související odkazy:

Španělsko

Ve Španělsku smíte řídit po požití alkoholu, a to až do limitu 0,5 promile alkoholu v krvi. Existují 4 výjimky:

  • řidiči veřejné dopravy,
  • řidiče vozidel pro více než 8 pasažérů,
  • řidiči vozidel, která vezou nebezpečný náklad,
  • noví řidiči (oprávnění méně než 2 roky).

Všichni zmínění mají povolený limit do 0,3 promile. Na cestách si proto dávejte pozor nejen na dálniční poplatky, ale i na to, kolik toho vypijete.

Když vás policisté zastaví a budou chtít provést dechový test, nevzpírejte se a podstupte ho. Jinak vám mohou odebrat auto, řidičák na 3 měsíce, a navíc vám napaří pokutu 300 EUR. Pokuta za alkohol za volantem ve Španělsku sahá do výše 300 až 600 EUR v závislosti na množství látky v krvi. Dále hrozí odebrání řidičského průkazu a vězení na 3 až 8 měsíců.

Portugalsko

V Portugalsku je tolerována hranice alkoholu v krvi do 0,5 promile. Pokud je řidič zastaven a je mu naměřena hodnota vyšší, dostane pokutu a v horším případě je mu odebrán řidičský průkaz.

Po vlivem alkoholu hrozí tyto pokuty: od 0,5 až 0,8 promile, hrozí pokuta 250 až 1 250 EUR, 0,8 až 1,2 promile 500 až 2 500 EUR. Nad 1,2 promile se již jedná o trestný čin, ve kterém hrozí odnětí svobody, odebrání řidičského oprávnění na 3 měsíce až 3 roky, dle závažnosti přestupku.

Pro začínající řidiče s praxí do 3 let a pro profesionální řidiče je limit snížen na 0,2 promile.

Před cestou se podívejte na dálniční poplatky, které jsou v Portugalsku. Dále se podívejte na dopravní předpisy a pravidla, které je nutné dodržovat při cestování.

Polsko

Mezi časté pokuty v Polsku patří právě pokuta za alkohol za volantem. Tolerance je stanovená na hranici 0,2 promile. Jakmile nadýcháte víc, jste podle zákona nezpůsobilí k řízení, a proto vám udělí pokutu 2 000 PLN až 30 000 PLN nebo možnost zatčení. Navíc takovéto osobě je možné uložit zákaz řízení na dobu od 6 měsíců až do 3 let, v závislosti na závažnosti to může být klidně až 15 let. Pozor také na nehodu z opilosti, čeká vás za ni doživotní zákaz řízení.

V Polsku jsou pokuty a tresty za alkohol velmi přísné a vztahují se jak na místní obyvatele, tak i na cizince

Pozor, od března 2024 budou lidé, kteří budou zastiženi při řízení pod vlivem alkoholu, čelit výrazně tvrdším následkům. Osobám, které budou přistiženy při řízení s hladinou alkoholu v krvi přesahující 1,5 promile, bude vozidlo zabaveno místní dopravní policií a následně připadne státu. V případě, že opilý řidič způsobí nehodu, bude jeho vozidlo zabaveno a zkonfiskováno, i když hladina alkoholu v jeho krvi dosahuje pouze 1 promile. Pro recidivistu platí, že polský stát mu zabaví vozidlo i v situaci, kdy je naměřeno pouze 0,5 promile alkoholu.

V každém z uvedených případů policie automaticky zadrží vozidlo po dobu 7 dní. Poté je vozidlo předáno do péče prokurátora, a soud následně rozhodne o jeho propadnutí ve prospěch státu a o zařazení do dražby.

Novela zákona umožňuje vydávat výjimky. Jestliže opilý řidič není vlastníkem vozidla, stát jej nezabaví. Nicméně viník je povinen vyplatit státu částku odpovídající aktuální hodnotě vozidla. Dokonce i v případě, kdy dojde k úplnému zničení vozidla při nehodě, musí viník uhradit státu jeho tržní hodnotu.

V Polsku se proto raději alkoholu vyhněte.

Aby vaše cesta proběhla hladce, podívejte se na náš článek Dálniční poplatky Polsko. Najdete tam i další užitečné tipy ohledně jízdy u našich sousedů.

Velká Británie (Spojené království)

Chystáte se do Spojeného Království? Podívejte se, jak se tam dostat vlastním autem. V tomto ostrovním státě se smí řídit s až 0,8 promile alkoholu v krvi. Stejná pravidla platí i v Severním Irsku. V případě, že byste stanovený limit překročili, hrozí vám pokuta 5000 GBP. Dále vám mohou odebrat řidičský průkaz nebo vás uvěznit na 6 měsíců. Ve Skotsku platí limit pouze 0,5 promile

Další užitečné odkazy:

Irsko

V Irsku je maximální povolená rychlost alkoholu 0,5 promile, to se vztahuje na zkušené řidiče. Začínající řidiči, kteří mají oprávnění pouze 2 roky nebo méně a profesionální řidiči autobusů, nákladních vozů a podobně mají nižší limity tolerance alkoholu, a to 0,2 promile alkoholu v krvi. Za jízdu pod vlivem alkoholu v Irsku hrozí maximální pokuta ve výši 5 000 EUR nebo odnětí svobody až na 6 měsíců. 

Nizozemsko

Nizozemsko platí za benevolentní zemi. Jak je to tu s tolerancí alkoholu za volantem? Tolerance je stanovená na 0,5 promile. Cokoliv je nad už znamená, že jste nezpůsobilí řízení. Čerství držitelé řidičského oprávnění mají tuto hranici sníženou na 0,2 promile po dobu 5 let, řidiči mopedů zase smí jezdit s tolerancí 0,5 promile od 24 let.

Pokud u vás policisté zjistí více jak 1,3 promile, hrozí vám soud. Pokuta při hodnotě nad 0,5 promile je 230 EUR, nad 1,0 promile 320 EUR atd. Pokud vás zajímají další pokuty v Nizozemsku, podívejte se na náš přehledný článek.

Další užitečné odkazy při cestování do Nizozemska:

Belgie

Belgie má jako většina okolních států toleranci alkoholu stanovenou na 0,5 promile. Profesionální řidiči při výkonu povolání mají limit snížený na 0,2 promile.

Výše sazby pokut se za řízení pod vlivem alkoholu stupňuje podle naměřeného množství alkoholu. Například od 0,5 promile až do 0,8 promile hrozí pokuta 179 EUR a zákaz řízení na 3 hodiny, od 0,8 až do 1 promile je pokuta ve výši 420 EUR a zákaz řízení na 6 hodin až 15 dní. Za řízení pod vlivem drog hrozí vyšší tresty, a to okamžitý zákaz řízení na 15 dní. Na výzvu státního zástupce je pak pokutu od 3000 do 4000 EUR a zákaz řízení na 3 měsíce nebo až 5 let, dle závažnosti problému.

Další užitečné články:

Řecko

V Řecku můžete usednout za volant, i když jste trochu popili. Tolerance je na 0,5 promile. Začátečníci, služební řidiči a řidiči motorek mají limit stanovený na 0,2 promile. Když vám zjistí více jak 1,1 promile, zaplatíte pokutu 624 EUR, navíc hrozí vězení a odebrání řidičského průkazu.

Před cestou se podívejte na dálniční poplatky v Řecku a na řecké dopravní předpisy a pravidla, které je nutné dodržovat.

Slovensko

Stejně jako v České republice, i na Slovensku platí nulová tolerance. Jestli ji nedodržíte, hrozí vám vysoká pokuta – až do výše 996 EUR. Nad 0,1 promile alkoholu v krvi už jde o trestný čin. Následuje soud nebo vězení. Více se dočtete v článku Pokuty na Slovensku.

Další užitečné články:

Bulharsko

V Bulharsku platí tolerance 0,5 promile. U profesionálních řidičů je povoleno 0 promile. Za řízení pod vlivem alkoholu nebo dalších látek hrozí velmi tvrdé pokuty a tresty. Pokuty jsou od 200 až do 500 BGN a odebrání řidičského oprávnění na 12 měsíců. Za opakované porušení hrozí pokuta 1 000 až 2 000 BGN a odebrání řidičského oprávnění na 3 roky.

Jestli se sem chystáte po vlastní ose, podívejte se na dálniční známky Bulharsko a také na bulharské dopravní předpisy a pravidla, které je nutné dodržovat.

Rumunsko

V Rumunsku je zakázáno řídit pod vlivem. Na rozdíl od ostatních jižanských států jsou v tomto ohledu celkem přísní. Když nadýcháte, mohou vám zabavit řidičák. Před cestou se podívejte na dálniční známku v Rumunsku a zařiďte si ji s předstihem.  

Další užitečné odkazy:

Albánie

V Albánii platí nulová tolerance alkoholu v krvi. Pokud hladina alkoholu v krvi překročí zákonný limit, bude udělena pokuta 2 500 až 10 000 ALL a ztráta řidičského průkazu na 6 až 12 měsíců. Pokud se řidič odmítne podrobit krevní zkoušce na alkohol, bude mu uložena pokuta ve výši 5 000 až 20 000 ALL a mimo to ztráta řidičského průkazu na 6 až 12 měsíců.

Před cestou se podívejte, jaké dálniční poplatky v Albánii platí.

Severní Makedonie

V Severní Makedonii je maximální tolerance alkoholu v krvi 0,5 promile. Pro profesionální řidiče a řidiče s praxí kratší než 2 roky platí nulová tolerance alkoholu v krvi. Za jízdu pod vlivem alkoholu hrozí v Makedonii pokuta od 250 do 400 EUR, k tomu vám mohou odebrat řidičských průkaz až na 12 měsíců.

Podívejte se jaké poplatky na dálnicích se platí v Severní Makedonii.

Černá Hora

V Černé Hoře platí povolená hodnota alkoholu v krvi 0,3 promile, v případě profesionálních řidičů a řidičů motocyklů je to však 0,0 promile. Pokud je hladina alkoholu v krvi mezi 0,3 a 0,5 promile, bude uložena pokuta ve výši 70 až 200 EUR. Pokud je hladina alkoholu v krvi mezi 0,5  a 1,0 promile, počítejte s pokutou ve výši 300 až 2 000 EUR. Hladina alkoholu v krvi je od 1 promile více, dostanete vysokou pokutu a můžete dostat až 60 dní vězení. 

Další zajímavé odkazy:

Bosna a Hercegovina

Maximální povolená tolerance alkoholu je 0,3 promile. Nulová tolerance alkoholu v krvi pak platí pro profesionální řidiče, řidiče mladší 21 let nebo s praxí v řízení méně než tři roky.

Pokud vám naměří alkohol v krvi od 0,3 do 0,8 promile, hrozí pokuty od 50 do 250 KM, od 0,8 do 1,5 promile zaplatíte pokutu od 100 až 300 KM. Naměření hodnoty nad 1,5 promile je pokutováno částkou od 400 do 1 000 KM.

Jaká jsou dálniční poplatky Bosny a Hercegoviny?

Švýcarsko

Ve Švýcarsku jsou celkem benevolentní. Smíte řídit s 0,5 promile. Ale pozor, jakmile zjistí, že jste limit nedodrželi, čeká vás pokuta a možná i vězení. Navíc vám coby cizincům na nějakou dobu zakážou vjezd do země. U profesionálních řidičů ve výkonu povolání a u nových řidičů, kteří mají řidičský průkaz na zkoušku, je tolerance stanovena na 0,1 promile.

Další užitečné články:

Island

Na Islandu je maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile.

Tresty za překročení jsou vysoké. Za jízdu pod vlivem alkoholu hrozí pokuta 70 000 až 160 000 ISK případně odebrání řidičského průkazu od dvou měsíců až na 2 roky.

V případě opakovaného porušení bude uložena pokuta ve výši 80 000 ISK a ztráta řidičského průkazu na 24 měsíců.

V případě řízení pod vlivem omamných nebo psychotropních látek bude uložena pokuta od 70 000 do 140 000 ISK a ztráta řidičského průkazu od 4 měsíců do 1 roku.

Norsko

Řidič smí usednout za volant s 0,2 promile v krvi. Nad 1,5 promile už hrozí nejen pokuta, ale i vězení. Před cestou se podívejte na dálniční poplatky v Norsku.

Švédsko

Ve Švédsku je tolerance 0,2 promile. Jestli ji překročíte, udělí vám tučnou pokutu, a navíc odeberou řidičák na 1 měsíc až 1 rok.

Další užitečné články:

Dánsko

Také Dánsko se řadí mezi benevolentnější země, které určitou hladinu alkoholu za volantem tolerují. Hranice je stanovená na 0,5 promile. Když překročíte 1,2 promile, hrozí vám vězeni a zabavení řidičáku na dobu minimálně 12 měsíců. Pokutu dostanete i ve chvíli, kdy jste limit dodrželi, ale zavinili jste dopravní nehodu nebo se objevila jiná přitěžující okolnost.

Další užitečné články:

Finsko

I Finsko se řadí mezi země, kde můžete řídit s 0,5 promile. V případě hodnot nad 0,5 promile hrozí pokuta nebo vězení dva roky.

Další užitečné články:

Srbsko

Srbsko má stanovenou toleranci alkoholu na 0,2 promile. Pro řidiče, kteří mají oprávnění méně než dva roky a pro řidiče při výkonu povolání (taxi, řidič nákladního vozidla atp.), platí nulové tolerance. Opilý člověk, který se nedokáže kontrolovat, nesmí podle zákona sedět na předních sedadlech! Pokuty jsou od 10 000 RSD. Pozor pokud k nehodě došlo vinou řidiče, který byl pod vlivem alkoholu, pak se výše pokuty zvyšuje o 50-100 %!

Estonsko

V Estonsku platí nulová tolerance alkoholu v krvi při jízdě. Pokud je naměřena hladina alkoholu do 0,5 promile hrozí pokuta až 400 EUR a zbavení řidičského průkazu na 6 měsíců. Od 0,5 promile do 1,5 promile hrozí pokuta ve výši až 1 200 EUR a odebrání řidičského oprávnění na 12 měsíců.

Litva

Povolené množství alkoholu při řízení v Litvě je 0,4 promile. Maximální hladina alkoholu v krvi pro začínající řidiče pro období 2 roky po získání řidičského průkazu je pouze 0,2 promile. Provádí se dechové zkoušky. Policie je navíc oprávněna provádět namátkové zkoušky pomocí testu slin na přítomnost drog.

Při nedodržení hrozí vysoké pokuty. Pokud je hladina alkoholu v krvi vyšší než 0,4 ‰ a nižší než 1,5 ‰, pak bude pokuta od 800 do 1 100 EUR a odnětí řidičského oprávnění na dobu 1 až 1,5 roku. Pokud byla současně spáchána nehoda, bude pokuta od 1 200 do 1 500 EUR a zbavení práva řídit na dobu 3 až 5 let.

Lotyšsko

Lotyšsko má maximální povolené množství alkoholu v krvi stanoveno na 0,5 promile. Začínající řidiči s praxi kratší než 2 roky a profesionální řidiči mají povolené množství maximálně 0,2 promile. Tresty za porušení hladiny alkoholu jsou vysoké.

Pokud je naměřena hladina alkoholu od 0,2 až 0,5 promile hrozí pokuty od 210 do 430 EUR. Od 0,5 až do 1,0 promile hrozí pokuty od 430 do 640 EUR a odebrání řidičského průkazu na 1 rok.

Andorra

V Andoře platí maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile. Pokud hladina alkoholu v krvi překročí povolenou hodnotu, bude uložena pokuta. Od 0,5 až do 0,8 promile hrozí 150 EUR, od 0,81 až do 1,2 promile je uložena pokuta až 300 EUR. Naměření hladiny nad 1,2 promile hrozí 600 EUR a také pozastavení řidičského oprávnění na 3 měsíce. 

Pozor, pokud se řidič odmítne podrobit zkoušce na přítomnost alkoholu v krvi, bude mu uložena pokuta 300 EUR a odebrání řidičského oprávnění na 3 měsíce.

Za řízení pod vlivem drog hrozí pokuta 600 EUR a odebrání řidičského oprávnění na 3 měsíce.

Moldávie

V Moldávii je maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,3 promile. 

Pokud je hladina alkoholu v krvi mezi 0,3 až 0,5 promile, pak se to trestá pokutou ve výši 17 500 až 25 000 MDL včetně odebrání řidičského oprávnění na 2 až 3 roky.

Pokud hladina alkoholu v krvi překročí 0,5 promile hrozí pokuta od 37 500 do 42 500 MDL nebo hrozí veřejně prospěšné práce v délce 200 až 240 hodin a také odebrání řidičského průkazu na 3 až 5 let.

Odmítnutí, odpor nebo vyhýbání se provedení testu na alkohol, hrozí pokuta 45 000 až 50 000 MDL a současně hrozí veřejně prospěšné práce v délce 200 až 240 hodin a také odebrání řidičského průkazu na 3 až 5 let.

Turecko

V Turecku je maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile. U řidičů vozidel s přívěsem je maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,0 promile.

Pokud hladina alkoholu v krvi překročí zákonný limit, bude pokuta  v případě prvního zadržení činit 4 064 TRY. V případě druhého zadržení se výše pokuty zvýší na 5 096 TRY. Za následné zadržení bude pokuta 8 190 TRY. 

Pokuta za řízení pod vlivem drog je velmi vysoká, a to 20 977 TRY. V případě odmítnutí testu na intoxikaci – pokuta 8 551 TRY.

Pokud hladina alkoholu v krvi přesáhne 1,0 promile, pak se případ dostane k soudu, kde hrozí vysoká pokuta a také odebrání řidičského oprávnění a také možnost se dostat do vězení. 

Ukrajina

Na Ukrajině je maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0 promile.

Za jízdu s alkoholem hrozí pokuta ve výši od 10 000 až 34 000 UAH. V případě opakované jízdy autem pod vlivem alkoholu je možné uložit pokutu až 51 000 UAH. V horším případě může řidič přijít o řidičský průkaz až na 3 roky.

Dálniční poplatky Ukrajina

Bělorusko

V Bělorusku platí nulová tolerance řízení pod vlivem alkoholu. Běloruská policejní hlídka má v kompetenci možnost otestovat každého řidiče, který bude podezřelí z řízení vozidla pod vlivem alkoholu.
Za řízení pod vlivem alkoholu vám bude udělena pokuta ve výši až 330 EUR a současně odebrán řidičský průkaz.

Dálniční poplatky Bělorusko

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články