Dálniční poplatky Řecko 2023

Dálniční známku nepotřebujete, platí se zde mýtné. V Řecku se o provoz dálničních úseků a výběr mýtného stará asi 6 různých společností a situace kolem mýtných poplatků je trochu komplikovanější než v jiných evropských státech. Jednotlivé společnosti totiž nezajišťují pouze výstavbu a opravu dálničních úseků, ale i výběr mýtného. Dálniční poplatky platí pro řidiče motocyklů, vozidel do i nad 3,5t a jsou vybírány při každém průjezdu mýtnou branou.

Zpoplatněné úseky pro vozidla nad 3,5 t jsou totožná se seznamem zpoplatněných úseků pro osobní automobily. Jednotlivé kategorie vozidel nad 3,5 t však nejsou rozlišovány podle hmotnosti, ale podle výšky a počtu náprav.

Kromě poplatků za průjezd dálnic je také zpoplatněn průjezd některých mostů a tunelů. Jde o most Charilaos Trikoupis, tedy Rio – Antirio a podmořský tunel Aktio – Preveza. Ti, co přes Řecko projíždějí o něco častěji, mohou využít některý ze zdejších systémů pro automatickou platbu mýtného.

Kde zaplatit dálniční poplatky a důležité odkazy

Dálniční poplatky jsou při průjezdu mýtnou branou standardně vybírány zejména obsluhou v hotovosti. Mějte vždy u sebe mince nebo drobné bankovky. Za stoeurovou bankovku a vyšší vám Řekové často vrátí hrst drobných, včetně centů. V některých případech může být mýtné zaplaceno prostřednictvím mincovního automatu nebo platební karty. Pro často jezdící řidiče po placených úsecích je zde pak hned 6 systémů automatického mýtného rozepsaných o něco níž.

Orientační ceny mýtného na dálnicích v Řecku

DálniceMotocyklyOsobní automobily
A.TH.E. Odos: Lamia – Athens (168 km)7,70 EUR11,05 EUR
Aegean Odos: Thessaloniki – Lamia (255 km)10,70 EUR15,40 EUR
Attiki Odos: Athens (Airport) – Athens (Elefsina) (42 km)1,40 EUR2,80 EUR
Egnatia Odos: Typia – Komotiní (532 km)13,40 EUR19,20 EUR
Ionia Odos: Ioánnina – Antirrio (164 km)8,90 EUR12,75 EUR
Kentriki Odos: Trikala – Sofades (40 km)3,55 EUR5,10 EUR
Moreas Odos: Kalamata – Korinthos (132 km)8,70 EUR12,95 EUR
Olympia Odos: Patra – Athens (Elefsina) (173 km)8,20 EUR11,30 EUR

Zpoplatněné dálnice AegeanAttikiEgnatiaMoreasNeaOlympia

Platba za průjezd tunelů a mostů – orientační ceny za průjezd automobilem:

  • Aktio Tunel je podvodní tunel spojující mys Aktio a město Preveza o celkové délce 1,5 km. Cena se pohybuje okolo 3 EUR.
  • Most Rio–Antirio je jedním z nejdelších lanových mostů na světe, jeho délka je okolo 3 km a sazba mýtného dosahuje okolo 13,50 EUR.
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Řecká dálniční známka online

Platby online nebo platby z ČR nejsou zavedeny. Pro ty, co přes placené úseky dálnic projíždí častěji, je připravena možnost využít automatického mýtného systému. V Řecku je opět problematika automatického výběru dálničních poplatků o něco složitější díky několika provozovatelům soukromých dálnic, kdy každý využívá jiný systém. Směrem na olympskou riviéru do Asprovalty nebo Leptokarie lze jet také mimo dálnice. Časový rozdíl je delší dle provozu asi o 20 minut a ušetříte minimálně 2,40 € jedním směrem. Cenu mýta si můžete spočítat i pomocí srbského webu Moje Řecko.

Jak používat systém automatického mýtného

Lze využít 6 systémů automatického mýtného Jde o dálniční úseky a systémy Aegean MotorwayeWay, Attiki Odos e-Pass, Morease-Pass, Nea OdosFastPass, Olympia Odos – O-Pass a most Rio – Antirio – e-Pass. Připravováno je rozšíření projektu s názvem GRITS Greek Interoperable Tolling Systems, který pak zajistí vzájemnou kompatibilitu, tedy přenosnost zařízení pro sledování projetých mýtných bran. Výhod Greek Interoperable Tolling Systems lze již využívat na dálnicích Attiki Odos, Aegean Motorway, Moreas, Olympia Odos a při přejezdu mostu Rion-Antirion. V případě zájmu o využívání zmíněných systémů doporučujeme detailně vždy prostudovat odkazované stránky.

Pokuty za jízdu bez dálniční známky v Řecku

V Řecku asi policii měřící rychlost jen tak neuvidíte. I řecká policie ale občas měří rychlost, ale nijak zvlášť aktivní v tomto směru není, protože by tím ochromila téměř celé Řecko. V Řecku se jezdí opravdu svižně. Platí zde nepsané pravidlo, že pomaleji jedoucí vozidlo vždy uhne vpravo, a to bez ohledu na skutečnost, zda tam je či není plná čára. Před policií to ale raději stejně nezkoušejte. Pokud toto pravidlo dodržovat nebudete, záhy zjistíte, že vás bude předjíždět cokoli a kdekoli i za tu cenu, že pojedou vedle vás opravdu na těsno. Tento tak trochu nezákonný způsob je však pohodlný a také bezpečný pro všechny řidiče.

Ale stačí jeden špatně vyspalý policista a máte po dovolené. Pokuta za nezaplacení poplatku nebo za rychlou jízdu či parkování může vystoupat i na 700 Euro, což není žádná maličkost. Když už musíte zaplatit pokutu, zaplaťte ji pokud možno ihned na místě, přijde vás to o půlku levněji. Pokud nemáte u sebe dostatek hotovosti, je třeba ji zaplatit do stanoveného počtu dní, jinak se pokuta zdvojnásobuje.

Dálniční síť Řecko – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélkaProvozuje úsek
A1Athina – Lamia – Larissa – Thessaoniki – Makedonie550 kmSpolečnost Nea a společnost Aegean 
A2Igoumenitsa – Ioannina – Kozani – Thessaloniki – Komotini – Turecko670 kmSpolečnost Egnatia 
A3Trikala – Xyniada79 km
A5Ovria – Patra – Ioannina196 kmSpolečnost Nea
A6Elefsina – Athina – Markopoulo65 kmSpolečnost Attiki
A7Korinthos – Tripoli – Kalamata146 kmSpolečnost Moreas 
A8Elefsina – Korinthos84 kmSpolečnost Olympia
A11Schimatari – Chalkida11 kmSpolečnost Nea
A24Thessaloniki – Nea Moudania70 kmSpolečnost Egnatia 
A25Thessaloniki – Provatas, Kato Christos – Bulharsko A365 kmSpolečnost Egnatia 
A27Kozani – Ptolemaida40 km
A29Siatista – Albánie72 kmSpolečnost Egnatia 
A64Koropi – Athina letiště6 kmSpolečnost Attiki 
A62Ymittos – Pikermi20 kmSpolečnost Attiki 
A71Lefktro – Sparti45 kmSpolečnost Moreas 
A90obchvat Chanie, Skafidaras – Erakleio – Gourmes51 km

Dálniční síť Řecko

By skgxt [CC SA 1.0], via Wikimedia Commons

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je velmi důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky. Nestačí vám tedy průkaz ZTP. Žádné možnosti jak v Řecku požádat o slevu z dálničních poplatků pro osoby s tělesným postižením nejsou uvedeny ani na oficiálních stránkách.

Maximální povolená rychlost na silnicích v Řecku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h90 km/h130 km/h