Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Řecko 2024

Dálniční poplatky Řecko 2024

0

V Řecku, tak jako v některých státech Evropské unie dálniční známku nepotřebujete, protože se zde platí dálniční poplatky. Dálnice a vybrané úseky silnic jsou v Řecku zpoplatněny a podléhají tak výběru mýtného. Dálniční poplatky jsou vybírány prostřednictvím mýtných bran. Výše mýtného se odvíjí podle ujetých kilometrů a podle kategorie vozidla. 

Dálniční poplatky Řecko 2024

Mýtné se vztahuje na motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy a také vozidla s hmotností nad 3,5 tuny. Platba je na mýtnicích možná hotově, platební kartou nebo systémem pro elektronickou platbu mýtného. 

Výběr mýtného na dálnicích není vůbec jednoduchý, protože v Řecku existuje několik provozovatelů dálnic a zpoplatněných silnic, kteří používají svůj vlastní systém výběru. Standardně v Řecku na většině dálnic funguje systém otevřený. To znamená, že poplatky neboli mýtné se platí hned při vjezdu na daný úsek dálnice. Platba je možná v hotovosti, běžnými platebními kartami a také elektronickými systémy. 

Avšak princip elektronického systému je více méně stejný. To znamená, že konkrétní elektronické zařízení se umístí do vozu na vnitřní stranu čelního skla a poplatky za mýtné se automaticky odečítají z předplaceného kreditu při průjezdu konkrétní mýtnou branou. 

V Řecku mimo dálniční poplatky existují úseky zpoplatněné zvláštním mýtem. Jedná se o zpoplatněný tunel Aktio – Preveza a most Rio – Antirio. Průjezd tunelem osobním vozidlem do 3,5 tuny vyjde na 3,00 EUR, jízda autem přes most stojí 13,70 EUR.

Cena a platnost řeckých dálničních poplatků 2024

V Řecku je výše mýtného závislá na ujeté vzdálenosti a na kategorii vozidla. V zemi jednotlivé dálniční úseky spravuje až 7 provozovatelů, a tak výše mýtného a konkrétní cena je vždy dostupná pouze na webových stránkách těchto společností.

Výše mýtného závisí na kategorii konkrétního vozidla. Každý z provozovatelů dálnic má lehce odlišná kritéria pro jednotlivé kategorie vozidel. Avšak obecně se vozidla rozdělují podle výšky a také počtu náprav. 

  • Kategorie 1 – Motocykly, tříkolky.
  • Kategorie 2 – Osobní vozy, dodávky, do 2,2 metrů (Společnost Attiki Odos jen 1,3 m).
  • Kategorie 3 – Autobusy, nákladní vozy, 2 až 3 nápravy s výškou nad 2,2 metrů. 
  • Kategorie 4 – Kamióny, 4 nápravy a více s výškou nad 2,2 metrů. 

Orientační ceny mýtného některých dálnic v Řecku 2024

DálniceMotocyklyOsobní vozidla do 3,5 tuny
Aegean Odos: Thessaloniki – Lamia13,85 EUR19,75 EUR
Attiki Odos: Athens (Airport) – Athens (Elefsina)1,40 EUR2,80 EUR
Egnatia Odos: Typia – Komotiní14,40 EUR20,60 EUR
Kentriki Odos E65: Trikala – Xiniada3,55 EUR5,10 EUR
Moreas Odos: Kalamata – Korinthos8,70 EUR12,95 EUR
Olympia Odos: Patra – Athens (Elefsina)8,20 EUR11,30 EUR
Nea Odos: Lamia – Athens7,70 EUR11,05 EUR
Ionia Odos: Ioánnina – Antirrio8,90 EUR12,75 EUR

Jak a kde zaplatit dálniční poplatky v Řecku

V Řecku na většině dálnic funguje systém otevřený. To znamená, že poplatky neboli mýtné se platí hned při vjezdu na daný úsek dálnice

Platba mýtného v hotovosti

Mýtné se platí při průjezdu mýtnou branou v hotovosti v EUR. Některý mýtné stanice mají součástí mincovní automaty, jiné mají obsluhu, která vybírá poplatky v hotovosti. 

Platba mýtného platební kartou

Platba platební kartou je možná platebními kartami jako jsou MasterCard, Visa, Diners a dalšími.

Elektronické mýtné 

V Řecku při průjezdu dálnicemi lze využít až 6 systémů automatického mýtného. Tyto systémy musí být využívány podle konkrétních dálnicích úseků. To znamená, že každý provozovatel má svůj elektronický systém mýtného, který lze využít pro daný úsek dálnice. Princip automatického a elektronického systému je vždy stejný. To znamená, že konkrétní elektronické zařízení se umístí do vozu na vnitřní čelní sklo a poplatky za mýtné se automaticky odečítají z předplaceného kreditu při průjezdu konkrétní mýtnou branou. 

Pokud jedeme do Řecka jednorázově, doporučujeme na mýtných branách platit platební kartou. Případně pokud Řecko navštěvujeme často, tak je vhodné využít elektronický systém platby mýtného. 

Seznam elektronických systémů pro platbu mýtného u konkrétních provozovatelů: 

  • Aegean Odos má k dispozici mýtný systém eWay.
  • Egnatia Odos má novou aplikaci mýtného systému Egnatia Pass.
  • Olympia Odos používá mýtný systém pro platbu O-Pass.
  • Nea Odos poskytuje mýtný systém Fast Pass.
  • Kentriki Odos funguje pomocí mýtného systému Kentriki Pass
  • Attiki Odos a Moreas využívá při přejezdech mýtný systém e-Pass. Mimo to je možné systém pro platbu mýtného využít také při přejezdu mostu Rio – Antirio.

Aktuálně je připraven projekt s názvem Interoperabilita – GRITS neboli Greek Interoperable Tolling Systems. Je to systém neboli služba, která zajistí vzájemnou kompatibilitu, tedy přenosnost zařízení pro sledování projetých mýtných bran. Tato služba je poskytována zdarma zúčastněnými dálničními sítěmi. Konkrétně zařízení lze využívat na dálnicích Attiki Odos, Aegean Motorway, Moreas, Olympia Odos, Moreas, Nea, Kentriki, Egnatia a při přejezdu mostu Rio – Antirrio a tunelu Tunel Aktio – Preveza. 

Tento sjednocený systém tak nabízí rychlé a pohodlné průjezdy elektronickými jízdními pruhy na všech mýtných stanicích po celém Řecku. Zařízení je dobíjeno u vašeho účtu a pouze prostřednictvím konkrétní sítě dálnice, po které chcete jet.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem v Řecku

Ve Řecku jsou kromě poplatků na dálnici zpoplatněny některé úseky, a to tunel a most.

Tunel Aktio – Preveza

Tunel Aktio – Preveza je podvodní tunel, který je umístěn mezi Aitoloakarnanií a jižním Řeckem podél pobřeží. Je to první a zatím jediný podvodní tunel v Řecku. Délka tunelu je 1,5 km (z toho 909 m pod vodou). Tunel má 2 jízdní pruhy v každém směru. Platba je v mýtných branách v hotovosti, běžnými platebními kartami nebo také zařízením GRITS.

TunelMotocyklyOsobní vozidla do 3,5 tuny
Tunel Preveza0,70 EUR3,00 EUR

Most Rio – Antirio

Most Rio – Antirio je jedním z nejdelších lanových mostů na světě. Most se nachází na křižovatce dvou hlavních dálnic, a to Athény – Korint – Patras – Kalamata a Ioannina – Antirio, které spojují nejvýznamnější města Řecka a jsou také součástí evropské dálniční sítě. Délka mostu je přes 2,8 km. Most má 6 jízdních pruhů. 2 pruhy v každém směru plus 2 nouzové pruhy. Platba je v mýtných branách v hotovosti, běžnými platebními kartami, zařízením GRITS nebo systémem e-Pass.

MostMotocyklyOsobní vozidla do 3,5 tuny
Most Rio – Antirrio2,00 EUR13,70 EUR

Rychlostní limity na řeckých silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h90 km/h110 km/h130 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny50 km/h90 km/h110 km/h130 km/h
Automobil (do 3,5 tuny) + přívěs (do 750 kg)50 km/h80 km/h90 km/h100 km/h
Automobil (do 3,5 tuny) + přívěs (od 750 do 3,5 tuny)50 km/h80 km/h80 km/h90 km/h

Motocykly a osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet po dálnici až 130 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem do 750 kg. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici 100 km/h. 

Pokuty za překročení rychlosti jsou v Řecku vysoké. Pokud překročíte rychlost v obci, mimo obec nebo na dálnici hrozí pokuta od 40 do 350 EUR, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili. Překročení rychlosti nad 31 km/h hrozí pokuta 350 EUR a k tomu odebrání řidičáku na 60 dní. 

Podívejte se na to, jaké dopravní předpisy v Řecku platí, ať vás na cestách nepřekvapí některé z nich.

Dálniční síť v Řecku – přehled úseků

V Řecku je nejhustší dálniční síť v jihovýchodní Evropě. Celková délka dosahuje okolo 2 500 km. Dálnice jsou Řecku označovány písmenem A (Aftokinito Dromos). 

DálniceÚseky v provozuDélkaProvozuje úsek
A1Pireus – Athény – Chalkis – Lamia – Larisa – Katerini – Soluň – Flag of North Macedonia Severní Makedonie 550 kmSpolečnost Aegean, Společnost Nea
A2Igoumenitsa – Ioannina – Kozani – Thessaloniki – Komotini – Turecko670 kmSpolečnost Egnatia 
A3Lamia (A1) – Kipourgeio (A2)80 km
A4Trikala (A3) – Larisa (A1)4 km
A5Ioánnina (A2) – Arta – Agrinio – Pátra – Pyrgos – Kalamata196 kmSpolečnost Nea
A6Attika (A8) – Athény (A61)48 kmSpolečnost Attiki
A7Korinthos – Tripoli – Kalamata155 kmSpolečnost Moreas 
A8Athény (A8) – Korint – Pátra (A5)205 kmSpolečnost Olympia
A11obchvat Chalkis11 kmSpolečnost Nea
A23 Komotiní (A2) – Flag of Bulgaria Bulharsko0 km
A25Soluň – Lefkonas – Flag of Bulgaria Bulharsko (Dálnice A3)105 kmSpolečnost Egnatia 
A27Kozani – Ptolemaida40 km
A29Siatista – Albánie77 kmSpolečnost Egnatia 
A62Attika4 kmSpolečnost Attiki
A64Attika  – Athény letiště10 kmSpolečnost Attiki 
A71Lefktro – Sparti46 kmSpolečnost Moreas 
A90Ostrov Kréta

Obchvat Chanie, Skafidaras – Erakleio – Gourmes
310 km
A242Soluň – Soluň3 km
A621Atitka2,5 km

Dálniční síť Řecko

By skgxt [CC SA 1.0], via Wikimedia Commons

Pokud hledáte mapu, pro přehlednější zobrazení jednotlivých dálnic včetně rozdělení provozovatelů najdete ji na stránkách kathimerini.gr.

Mapa dálnic a provozovatelů v Řecku
Zdroj: kathimerini.gr

Trajekty v Řecku

V Řecku je důležitou součástí doprava trajektem. Nejvytíženějším přístav je Igoumenitsa, což je cílová stanice například trajektů z Itálie. Cestu trajektem doporučujeme předem rezervovat. 

Trajekt na Krétu

Společnost Minoan Lines zajišťuje perfektní lodní dopravu na trase Piraeus – Heraklion. Cesta trvá asi 8 hodin a trajekt jezdí denně po celý rok

Cena za jednu osobu, při jednosměrné jízdě, bez lůžka vyjde na 42-50 EUR. Cena se pak zvyšuje, pokud požadujete lůžko, možnost toalety nebo sprchy. Přeprava auta vyjde na 61-80 EUR. 

Na toto cestování můžete dostat různé slevy, například 20 % sleva pro cestu i nazpět nebo sleva pro nezaměstnané cestují či sleva až 50 % pro děti a vysokoškoláky. 

Kalkulačku cesty trajektem na Krétu a další bližší informace najdete na oficiálních stránkách společnosti minoan.gr.

Trajekt na Rhodos

Trajektovou dopravu na řecký ostrov Rhodos zajišťuje společnost Blue Star Ferries. Cesta trvá asi 18 hodin. Z přístavu odjíždí trajekt každý den kromě soboty se zastávkami na některé další řecké ostrovy. 

Cena za osobu ve třídě Economy stojí okolo 82,50 EUR, za automobil zaplatíte navíc 136,50 EUR.

Na stránkách najdete různé možné slevy na dopravě. Například 20 % sleva při zakoupení i zpáteční jízdenky nebo 50 % sleva pro držitele studentské karty ISIC. 

Kalkulačku cesty trajektem, ale také další bližší informace najdete na stránkách bluestarferries.com.

Trajekt na Korfu

Společnost Kerkyra Lines zajišťuje cestování na Korfu. Při cestování autem na Korfu je nejlepší možností se nalodit ve městě Igoumenitsa. Platba trvá asi 2 hodiny a trajekt jezdí denně podle aktuálního jízdního řádu. 

Cesta pro jednu osobu vychází jednosměrně asi na 1,30 až 2 EUR, k tomu 41,30 EUR za automobil. 

I tato společnost zajišťuje různé slevy na dopravě, jako pro malé děti nebo na zpáteční jízdenku.

Kalkulačku cesty trajektem, ale také další bližší informace najdete na stránkách kerkyralines.

Trajekt z Řecka do Itálie

Trajektem do Itálie je nejlépe se nalodit z přístavu Igoumenitsa. Společnost Anek Lines zajišťuje bezpečnou cestu, která trvá asi 26 hodin. 

Cena za osobu se pohybuje od 98 EUR, osobní automobil vyjde od 124 EUR.

Kalkulačku cesty trajektem, ale také další bližší informace najdete na stránkách anek.

Pokuta za jízdu na řeckých dálnicích

Obecně je známo, že doprava v Řecku patří k těm nejnebezpečnějším v Evropě. Turisté by měli být na pozoru, dodržovat dopravní předpisy a také chovat se na silnici co možná nejbezpečněji.

Řecká policie je přísná a pokuty za přestupky jsou vysoké. Policisté velmi často kontrolují turisty a rádi ukládají pokuty. Policie v Řecku může uložit pokutu, ale nesmí ji vybírat na místě. Řidič musí pokutu zaplatit do 10 dnů, jinak bude zahájeno soudní řízení

Pokuty za překročení rychlosti jsou v Řecku vysoké. Pokud překročíte rychlost v obci, mimo obec nebo na dálnici hrozí pokuta od 40 do 350 EUR, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili. Překročení rychlosti nad 31 km/h hrozí 350 EUR a k tomu odebrání řidičáku na 60 dní. 

V Řecku je mýtné nutné zaplatit před vjezdem na placený úsek, pokud nezaplatíte, tak se na dálnici nedostanete. Pokuta za nezaplacení mýtného vyjde na 100 EUR.

Maximální povolené množství alkoholu v krvi je stanoveno na 0,5 promile. Pro řidiče motocyklů, pro začínající řidiče s řidičskou praxí méně 2 roky a pro profesionální řidiče je tolerance alkoholu snížena na 0,2 promile. Za nedodržení hrozí vysoké pokuty, od 0,5 do 0,8 promile hrozí pokuta 200 EUR, od 0,8 do 1,1 promile platí pokuta 700 EUR a 3 měsíce zákaz řízení, od 1,1 promile zaplatíte pokutu 1 200 EUR, 3 měsíce zákaz řízení a možný trest odnětí svobody až na 2 měsíce.

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Neexistují žádné obecné úlevy z dálničních poplatků na řeckých dálnicích. 

Zákaz jízdy kamionů

V Řecku existují obecné zákazy jízdy kamionů. Konkrétně platí omezení v pátek od 16:00 do 21:00 hodin, poté v neděli od 15:00 do 22:00. Tyto omezení se mohou vztahovat jen na některá místa.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou v Řecku dálniční známky?

Ne, v Řecku nejsou zavedené dálniční známky, vybírá se mýtné pomocí mýtných bran. Dálnice a některé vybrané úseky jsou zpoplatněné prostřednictvím mýtného. Platit mýtné mají za povinnost motocykly, osobní vozidla do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny.

Jak zaplatit v Řecku mýtné?

Platba je obecně možná hotově, platební kartou nebo elektronickým systémem konkrétní společnosti. Výběr mýtného na dálnicích elektronickým systémem není vůbec jednoduchý, protože v Řecku existuje několik provozovatelů dálnic a zpoplatněných silnic, kteří používají svůj vlastní systém výběru. Avšak princip elektronického systému je více méně stejný. To znamená, že konkrétní elektronické zařízení se umístí do vozu na vnitřní stranu čelního skla a poplatky za mýtné se automaticky odečítají z předplaceného kreditu při průjezdu konkrétní mýtnou branou. 

Jsou v Řecku ještě jiné úseky, které jsou zpoplatněné?

V Řecku mimo dálniční poplatky existují úseky zpoplatněné zvláštním mýtem. Jedná se o zpoplatněný tunel Aktio – Preveza a most Rio – Antirio. Průjezd tunelem osobním vozidlem do 3,5 tuny vyjde na 3,00 EUR, jízda autem přes most stojí 13,70 EUR.

Další informace o cestování v Řecku

Zdroj: aegeanmotorway.gr, aodos.gr, egnatia.eu, kentrikiodos.gr, moreas.com.gr, neaodos.gr, olympiaodos.gr, eWay, egnatia Pass, o-Pass, fast Pass, kentriki Pass, e-Pass.

Previous article Dálniční poplatky Francie 2024
Next article Dálniční poplatky Chorvatsko 2024
Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.