Dálniční známka Bulharsko 2019

Dálniční známka je v Bulharsku vyžadována při průjezdu dálnic a na většině státních silnic, tedy na silnicích 1. – 3. třídy. Dálniční známku musí mít vozidla do 3,5 tuny, nákladní vozy s hmotností nad 3,5 tuny a autobusy. Motocykly mít známku nemusí. Bulharské známky se prodávají s týdenní, měsíční a roční platností, u osobních vozů podle délky platnosti za 15, 30 a 97 EUR. Roční známka platí od 1. 1. do 31. 1. následujícího roku, tedy 11 měsíců. V Bulharsku došlo v poslední době k prodloužení dálniční sítě a tím zároveň i ke značnému zdražení poplatků za průjezd po zpoplatněných komunikacích. Týdenní známka vás nyní vyjde na 15 bulharských levů (207 Kč), měsíční na 30 (414 Kč) a roční na 97 levů (1338 Kč). Jde o zvýšení cen asi o 40 %.Od řidičů nákladních automobilů a vozidel s více než 8 sedadly je na hraničních přechodech vybírána ještě navíc i silniční daň 43 až 58 EUR.

Pro vozy nad 3,5 vozy, tedy vozidla typu TIR a nákladní automobily, je k zakoupení i denní známka. Zpoplatněn je i průjezd některých tunelů a mostů. Platnost známky vám může být kontrolována i na hraničním přechodě při odjezdu z Bulharska. V Bulharsku je kromě silničních poplatků v podobě dálniční známky vybírán ještě poplatek za převoz vozidla přívozem – trajektem.

Kde koupit dálniční známku a zaplatit dálniční poplatky

 • Benzínové pumpy
 • Hraniční přechody
 • Moto kluby Bulharska (UAB)
 • Nálepkou označená místa
 • Internetové obchody
 • Prodej na větších hraničních přechodech
 • Informace api.bgaebtri.com
 • Seznam distributorů je uveden na evinetka.bg.

Orientační ceny pro osobní automobily za přejezd některých mostů a přívozy

 • Giurgiu – Ruse od 6 EUR
 • Silistra – Kalarash od 7 EUR
 • Vidin – Kalafat od 6 EUR
 • Oriahovo – Beket od 12 EUR (ferry)
 • Nikopol – Turnu Magurele od 12 EUR

Kategorie vozidel v Bulharsku

 • Kategorie I: Nákladní vozy nad 12 t
 • Kategorie II: Vozidla do 12 tun a vozidla s více než 8 sedadly
 • Kategorie III: Vozidla s hmotností do 3,5 t a maximálně 8 sedadlyAktuální ceník i pro nákladní vozy nad 12 tun najdete na oficiálním webu api.bg. Jestliže se chystáte na cestu, zjistěte si aktuální situaci na silnicích, aktuální objížďky naleznete na stránkách api.bg.

Mapa silnic první třídy

Silnice 1. třídy Bulharsko

Dálniční známky Bulharsko online

Známky lze sice zakoupit také online na stránkách web.bgtoll.bg, ale jelikož jsou dálniční známky distribuovány v podobě klasické nálepky, je při tomto nákupu nutno čekat na její doručení. Doporučujeme dálniční známku spíše zakoupit na některém z hraničních přechodů nebo na benzínové pumpě.

V Bulharsku je prodej dálničních známek zajištěn na hraničních přechodech, u čerpacích stanic, bulharských moto klubů, na poštách a dalších prodejních místech, která jsou označena nápisem vinetka. Seznam distributorů je uveden na evinetka.bg.

Kam nalepit dálniční známku

Bulharská dálniční známkavinetka se skládá ze dvou částí. Ta první část se musí nalepit do dolního pravého rohu čelního skla a ta druhá část se pečlivě uschová pro případnou kontrolu. Známka je nepřenosná a musí být řádně nalepena.

V případě, že došlo k nějakému poškození či odcizení předního skla s platnou roční dálniční známkou, máte jako majitel vozidla právo podat žádost o vydání duplikátu známky. Pro schválení vaší žádosti je nutné s vyplněným formulářem dodat současně i protokol o poškození nebo odcizení skla, dále pak zbytek poškozené dálniční známky a k tomu i druhou, kontrolní část roční dálniční známky.

Cena dálniční známky v Bulharsku 2019

Platnost známky Do 3,5t Do 12t Nad 12t
1 den 11 Eur 11 Eur
7 dní 8 Eur 21 – 27 Eur 34 – 45 Eur
1 měsíc 15 Eur 41 – 54 Eur 69 – 89 Eur
1 rok 50 Eur 413 – 537 Eur 685 – 891 EurPokuty za jízdu bez dálniční známky v Bulharsku

Pokuty za dálniční známky se vám v Bulharsku dost prodraží, ale jsou i státy, kde dnes zaplatíte daleko více. Řidičům bez platné dálniční známky v Bulharsku hrozí od policie pokuta ve výši 300 BGN, což je v přepočtu přibližně částka 4 200 Kč.

Dálniční síť Bulharsko – přehled úseků

Dálnice Úseky v provozu Délka
A1 Sofia – Pazardžik – Plovdiv – Stara Zagora – Jambol – Burgas 360 km
A2 Sofia – Jablanica, Šumen – Varna 168 km
A3 Pernik – Blagoevgrad, Sandanski – Řecko A25 86 km
A4 Čirpan – Chaskovo – Turecko 117 km
A5 Varna – Priselci 10 km
A6 Sofia – Pernik 19 km
Dálniční síť Bulharsko

By Dragomir KeranovUpdate March 2011: Maximilian Dörrbecker (Chumwa) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. V Bulharsku nelze požádat o osvobození či slevu z nákupu dálniční známky, a to ani pro osoby žijící na území Bulharska ani pro cizince. Pokud máte v automobilu parkovací průkaz, lze jej využít pro parkování na místech vyhrazených pro invalidy.

Maximální povolená rychlost na silnicích v Bulharsku

Ve městě Mimo město Na dálnici
50 km/h 90 km/h 140 km/h

Další informace najdete na stránkách aebri.com.