Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční známka Bulharsko 2024

Dálniční známka Bulharsko 2024

0

V Bulharsku jsou zpoplatněné dálnice, rychlostní silnice, ale také většina silnic první třídy a nižších tříd. Vozidla musí mít za průjezd dálnicemi a dalšími zpoplatněnými silnicemi platnou elektronickou dálniční známku. Kromě silničních poplatků jsou ještě vybírány poplatky za přejezdy některých mostů.

Dálniční známka Bulharsko 2024

V Bulharsku musí mít elektronickou dálniční známku vozidla do 3,5 tuny a také přívěs osobního automobilu. Nákladní vozy nad 3,5 tuny, ale také autobusy mají povinnost platit mýtné. Motocykly jsou osvobozeny od dálniční známky. Cena dálniční známky je vždy stanovena podle jednotlivých kategorií vozidla. Bulharské dálniční známky jsou k dispozici s platností roční, tříměsíční, měsíční, týdenní, a navíc je také k dispozici dálniční známka na víkend.

Dálniční známka pro osobní automobily s hmotností do 3,5 tuny na víkend vyjde na 9 BGN (120 Kč), týdenní stojí 13 BGN (170 Kč), měsíční 27 BGN (350 Kč), 3měsíční 48 BGN (620 Kč) a roční vyjde na 87 BGN (1200 Kč). 

V Bulharsku jsou zpoplatněné i některé mosty, konkrétně most mezi městem Rousse a Giurgiu, kde je třeba za průjezd osobním automobilem uhradit 3 EUR, a přejezd mostu mezi Vidin a Calafat stojí 6 EUR. 

Cena a platnost bulharské dálniční známky 2024

V Bulharsku jsou zpoplatněné dálnice, rychlostní silnice, ale také většina silnic první třídy a nižších tříd. To znamená, že je povinné mít pro vozidlo do 3,5 tuny na těchto komunikacích platnou dálniční známku. 

Platnost známkyMotocyklyAutomobily do 3,5 tunyPřívěs osobního automobilu do 3,5 tuny
Víkendová9 BGN9 BGN
Týdenní13 BGN13 BGN
Měsíční27 BGN27 BGN
Tříměsíční48 BGN48 BGN
Roční87 BGN87 BGN

Cena dálniční známky je závislá na kategorii vozidla.

Kompletní ceník a další bližší informace najdete na oficiálních stránkách bgtoll.bg.

Dálniční známka v Bulharsku je k dispozici s platností na víkend, týden, měsíc, tři měsíce a na jeden rok.

 • Platnost víkendové dálniční známky platí pouze od pátku 12:00 do neděle do půlnoci, konkrétně do 23:59.
 • Platnost týdenní dálniční známky platí 7 kalendářních dnů, tj. 1. den platnosti + 6 dalších kalendářních dnů. To znamená, že 7denní dálniční známka s platností od 11. 7. 2024 bude platit do 17. 7. 2024 včetně. 
 • Platnost měsíční dálniční známky platí 30 kalendářních dnů, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 10. 7. 2024, tak bude platit do 10. 8. 2024 včetně.
 • Platnost tříměsíční neboli 90denní dálniční známky platí 90 kalendářních dnů, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 10. 7. 2024, tak bude platit do 10. 10. 2024 včetně.
 • Platnost roční dálniční známky platí 13 měsíců, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 1. 1. 2024, tak bude platit do 31. 1. 2025, tedy 13 měsíců, ode dne nákupu. 

Od roku 2020 platí povinnost vozidlům nad 3,5 tuny platit mýtné. Informace o mýtném najdete na tollpass.bg. Je možné si předplatit Route Pass nebo zakoupit palubní jednotku. Od 1. července bylo naplánováno zdražení mýtného. Více informací o plánovaném zvyšovaní ceny najdete na odkaze bgtoll.bg

Konkrétní ceny mýtného a další informace najdete v jednoduché kalkulačce na webu tollc.bgtoll.bg.

Kde koupit dálniční známku?

Bulharskou dálniční známku lze nejjednodušším způsobem zakoupit online na vinetki.bg. Stránky jsou intuitivně vytvořeny a mají několik jazykových mutací. Elektronickou dálniční známku lze zakoupit také prostřednictvím aplikace TollPass APP. Aplikace je ke stažení pro telefony Android a pro iOS.

Další možností je zakoupení dálniční známky na prodejních místech:

 • čerpací stanice,
 • bulharské pošty, 
 • autoservisy TahoVenci,
 • prodejny A1 Bulgaria, 
 • samoobslužné terminály.

Tyto prodejní místa jsou označeny speciální nálepkou.

Jak koupit bulharskou dálniční známku?

Elektronickou dálniční známku zakoupíte nejsnadnější cestou online na stránkách vinetki.bg. Úplně nejdříve je nutné se zaregistrovat, vytvořit si účet, poté se přihlásit. Následně vyberete kategorii vozidla, zadáte SPZ, zemi registrace, typ vozidla, dobu platnosti dálniční známky a datum, kdy si přejete aktivovat elektronickou dálniční známku. Poté jen zaplatíte a máte hotovo.

Po platbě a aktivaci známky obdržíte účtenku, která potvrzuje zakoupení vaší dálniční známky. Toto potvrzení je nutné předložit, pokud vás při silniční kontrole zastaví policejní hlídka.

Nezapomeňte, že elektronická dálniční známka není přenositelná, protože se vztahuje na registrační značku konkrétního vozidla.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Rychlostní limity na bulharských silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny, a také rychlosti pro autobusy a automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní komunikaceDálnice
Motocykly50 km/h80 km/h90 km/h100 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny 50 km/h90 km/h120 km/h140 km/h
Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h80 km/h90 km/h100 km/h
Autobusy50 km/h80 km/h90 km/h100 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h70 km/h90 km/h100 km/h

Motocykly mohou jet po dálnici pouze 100 km/h, osobní automobily až 140 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete třeba s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici 100 km/h. 

Pokuty za překročení rychlosti jsou v Bulharsku vysoké. Obecně pokud překročíte rychlost v obci hrozí od 20 BGN až do 700 BGN, mimo obec hrozí od 20 až do 600 BGN vždy v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili.

Podívejte se na to, jaké dopravní předpisy v Bulharsku platí, ať vás na cestách nepřekvapí některé z nich.

Dálniční síť v Bulharsku – přehled úseků

Podobná situace je jako v Rumunsku. Další kilometry dálnic a silnic jsou ve fázi modernizace a nebo ve výstavbě. Očekává se, že i v budoucnu se budou budovat dálnice a další silnice.
Dálnice jsou v Bulharsku označovány písmenem A a příslušným číslem, případně dalším názvem.

DálniceÚseky v provozuDélka
A1 – TrakijaSofia – Pazardžik – Plovdiv – Stara Zagora – Jambol – Burgas360 km
A2 – ChemusSofia – Jablanica, Šumen – Varna191 km
A3 – StrumaPernik – Blagoevgrad, Sandanski – Řecko A25138 km
A4 – MaricaČirpan – Chaskovo – Turecko117 km
A5 – Cherno MoreVarna – Priselci8 km
A6 – LyulinSofia – Pernik32 km
A7 – Veliko TarnovoVeliko Tǎrnovo – Bjala – Ruse0 km
Dálniční síť Bulharsko

Mapa dálnic:

Mapa dálnic v Bulharsku
Zdroj: aebtri.com
Silnice první třídyÚseky v provozu
E70Ruse – Choumen
E79Vidin – Botevgrad
E79Sofia – Kulata
E80Srbsko – Kalotin – Sofia
E80Orizovo – Haskovo – Svilengrad – Kapitan Andreevo – Turecko
E83Biala – Pleven – Botevgrad
E85Russe – Biala – Veliko Tarnovo – Stara Zagora – Haskovo
E85Svilengrad – Řecko
E87Rumunsko – Shabla – Varna – Burgas – Malko Tarnovo – Turecko
E772Jablanica – Veliko Tarnovo – Choumen
E772Popovica – Stara Zagora – Sliven – Burgas
E871Kjustendil – Pernik

Mapa silnic první třídy v Bulharsku:

Mapa silnice první třídy v Bulharsku
Zdroj: aebtri.com

Pokuta za jízdu bez bulharské dálniční známky

Počítejte s tím, že bulharská doprava je podobně jako v Rumunsku divoká. Bulharské policejní hlídky jsou na cizince přísní a nekompromisní. Rádi dávají pokuty, aniž by měli jakékoliv potvrzení o případném přestupku. Dále také počítejte s tím, že měření rychlosti je na každém kroku. 

Řidiči, kteří jedou na dálnicích nebo na zpoplatněných silnicích bez dálniční známky musí počítat s vysokou pokutou ve výši okolo 300 BGN. K tomu je nutné připočíst i zakoupení platné dálniční známky.

V Bulharsku platí 0,5 promile tolerance alkoholu v krvi. Za řízení pod vlivem alkoholu nebo dalších látek hrozí velmi tvrdé pokuty a tresty. Pokuty jsou od 200 až do 500 BGN a odebrání řidičského oprávnění na 12 měsíců. Za opakované porušení hrozí pokuta 1 000 až 2 000 BGN a odebrání řidičského oprávnění na 3 roky.

Zpoplatněné úseky zvláštním mýtem

Kromě zpoplatněných dálnic, rychlostních silnic, obchvatů a také silnic první třídy, na které se vztahuje elektronická bulharská dálniční známka, je mimo to, zpoplatněno i několik bulharských mostů.

Na hranicích Bulharska a Rumunska je několik míst, které vedou přes Dunaj. Jsou to mosty, které jsou zpoplatněné. 

 • Most mezi městem Rousse a Giurgiu je dlouhý přes 2 km a byl dlouhou dobu jediným mostem mezi Rumunskem a Bulharskem.
 • Most mezi městem Vidin a Calafat byl postaven roku 2013 a měří necelé 2 km. Na rozdíl od starého mostu, je tento most modernizován, má 2 jízdní pruhy pro auta v každém směru, trasu pro cyklisty a také pěší stezku. 

Orientační ceny za průjezd některých zpoplatněných mostů

Ceny za přejezd mostu jsou vždy jednosměrné.

Kategorie vozidelMotocyklyOsobní automobily do 3,5 tuny
Vidin – Calafat (Bulharsko – Rumunsko)0 EUR6 EUR
Rousse – Giurgiu (Bulharsko – Rumunsko)0 EUR3 EUR

Orientační ceny trajektů v Bulharsku

Stejně tak jako v Rumunsku, tak i v Bulharsku jsou trajekty přes Dunaj. Počítejte s tím, že neexistují žádné striktní jízdní řády. Zkrátka jakmile je trajekt zaplněn, může se vyplout. 

Kategorie vozidelMotocyklyOsobní automobily do 3,5 tuny
Silistra – Calarasi2 EUR8 EUR
Nikopol – Turnu Magurele1 EUR10 EUR
Orjachovo – Bechet2 EUR12 EUR
Svishtov – Zimnicea3 EUR4 EUR

Úlevy z dálniční známky (elektromobily apod.)

Neexistují žádné obecné úlevy z dálničních poplatků na bulharských dálnicích. 

Zákaz jízdy kamionů

V Bulharsku není provoz kamionů nijak omezen, žádnými státními svátky ani víkendy. To znamená, že kamiony mohou jezdit po celý rok a kdykoliv. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaká je platnost a cena dálniční známky v Bulharsku?

Bulharské dálniční známky jsou k dispozici s platností roční, tříměsíční, měsíční, týdenní, a navíc je také k dispozici dálniční známka na víkend. Dálniční známka pro osobní automobily s hmotností do 3,5 tuny na víkend vyjde na 9 BGN (120 Kč), týdenní stojí 13 BGN (170 Kč), měsíční 27 BGN (350 Kč), 3měsíční 48 BGN (620 Kč) a roční vyjde na 87 BGN (1200 Kč). 

Kde koupit bulharskou dálniční známku?

Bulharskou dálniční známku lze nejjednodušším způsobem zakoupit online na vinetki.bg. Další možností je prostřednictvím aplikace TollPass APP. Aplikace je ke stažení pro telefony Android a pro iOS. Dálniční známku také zakoupíte na bulharských čerpací stanicích, na poštách, v prodejnách A1 Bulgaria nebo v samoobslužných terminálech. 

Jak se kontroluje platnost bulharské dálniční známky?

Při kontrole policejní hlídkou musí být platnost dálniční známky doložena předložením potvrzení o zakoupení dálniční známky. Dálniční známka není přenositelná, protože se vztahuje na registrační značku vozidla. Platnost dálniční známky lze ověřit podle registrační značky vozidla na stránce web.bgtoll.bg.

Další informace o cestování v Bulharsku

Zdroj: bgtoll.bg, vinetki.bg, aebtri.com.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.