Dálniční známka Bulharsko 2023

Dálniční známka je v Bulharsku vyžadována při průjezdu dálnic a na většině státních silnic, tedy na silnicích 1. – 3. třídy. Dálniční známku musí mít vozidla do 3,5 tuny, nákladní vozy s hmotností nad 3,5 tuny a autobusy. Motocykly mít známku nemusí. Bulharské známky se prodávají s týdenní, měsíční a roční platností, u osobních vozů podle délky platnosti za 10, 15, 30, 54 a 97 BGN. Roční známka platí od 1. 1. do 31. 1. následujícího roku, tedy 11 měsíců. V Bulharsku došlo v poslední době k prodloužení dálniční sítě a tím zároveň i ke značnému zdražení poplatků za průjezd po zpoplatněných komunikacích.

Od řidičů nákladních automobilů a vozidel s více než 8 sedadly je na hraničních přechodech vybírána ještě navíc i silniční daň 43 až 58 EUR.

Pro vozy nad 3,5 vozy, tedy vozidla typu TIR a nákladní automobily, je k zakoupení i denní známka. Zpoplatněn je i průjezd některých tunelů a mostů. Platnost známky vám může být kontrolována i na hraničním přechodě při odjezdu z Bulharska. V Bulharsku je kromě silničních poplatků v podobě dálniční známky vybírán ještě poplatek za převoz vozidla přívozem – trajektem.

Kde koupit dálniční známku a zaplatit dálniční poplatky

 • Benzínové pumpy
 • Hraniční přechody
 • Moto kluby Bulharska (UAB)
 • Nálepkou označená místa
 • Internetové obchody
 • Prodej na větších hraničních přechodech
 • Informace api.bgaebtri.com
 • Seznam distributorů je uveden na evinetka.bg.

Orientační ceny pro osobní automobily za přejezd některých mostů a přívozy

 • Calafat – Vidin osobní automobil – 6 EUR
 • Giurgiu – Rousse  – osobní automobil – 3 EUR
 • Silistra – Kalarash – osobní automobil – od 7 EUR
 • Vidin – Kalafat – osobní automobil – od 6 EUR
 • Oriahovo – Beket – osobní automobil – od 12 EUR (ferry)
 • Nikopol – Turnu Magurele – osobní automobil – od 12 EUR

Kategorie vozidel v Bulharsku

 • Kategorie I: Nákladní vozy nad 12 t
 • Kategorie II: Vozidla do 12 tun a vozidla s více než 8 sedadly
 • Kategorie III: Vozidla s hmotností do 3,5 t a maximálně 8 sedadly

Cena dálniční známky v Bulharsku 2023

Platnost známkyDo 3,5tPřívěs pro vozidla do 3,5 
víkendová10 BGN10 BGN
týdenní15 BGN15 BGN
měsíční30 BGN30 BGN
tříměsíční54 BGN54 BGN
roční97 BGN97 BGN

Aktuální ceník i pro nákladní vozy nad 12 tun najdete na oficiálním webu api.bg. Jestliže se chystáte na cestu, zjistěte si aktuální situaci na silnicích, aktuální objížďky naleznete na stránkách api.bg.

V Bulharsku je prodej dálničních známek zajištěn na hraničních přechodech, u čerpacích stanic, bulharských moto klubů, na poštách a dalších prodejních místech, která jsou označena nápisem vinetka. Seznam distributorů je uveden na evinetka.bg.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Od 1. března 2020 platí za použití bulharských silnic mýtné i vozidla nad 3,5 tuny. Informace o mýtném naleznete na Bgtoll.bg.

Bulharská dálniční známka online

Známky lze sice zakoupit také online na stránkách web.bgtoll.bg, ale jelikož jsou dálniční známky distribuovány v podobě klasické nálepky, je při tomto nákupu nutno čekat na její doručení. Doporučujeme dálniční známku spíše zakoupit na některém z hraničních přechodů nebo na benzínové pumpě.

Pokuty za jízdu bez dálniční známky v Bulharsku

Pokuty za dálniční známky se vám v Bulharsku dost prodraží, ale jsou i státy, kde dnes zaplatíte daleko více. Řidičům bez platné dálniční známky v Bulharsku hrozí od policie pokuta ve výši 300 BGN, což je v přepočtu přibližně částka 4 200 Kč.

Kam nalepit dálniční známku

Bulharská dálniční známkavinetka se skládá ze dvou částí. Ta první část se musí nalepit do dolního pravého rohu čelního skla a ta druhá část se pečlivě uschová pro případnou kontrolu. Známka je nepřenosná a musí být řádně nalepena.

V případě, že došlo k nějakému poškození či odcizení předního skla s platnou roční dálniční známkou, máte jako majitel vozidla právo podat žádost o vydání duplikátu známky. Pro schválení vaší žádosti je nutné s vyplněným formulářem dodat současně i protokol o poškození nebo odcizení skla, dále pak zbytek poškozené dálniční známky a k tomu i druhou, kontrolní část roční dálniční známky.

Dálniční síť Bulharsko – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Sofia – Pazardžik – Plovdiv – Stara Zagora – Jambol – Burgas360 km
A2Sofia – Jablanica, Šumen – Varna168 km
A3Pernik – Blagoevgrad, Sandanski – Řecko A2586 km
A4Čirpan – Chaskovo – Turecko117 km
A5Varna – Priselci10 km
A6Sofia – Pernik19 km

By Dragomir KeranovUpdate March 2011: Maximilian Dörrbecker (Chumwa) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Mapa silnic první třídy

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. V Bulharsku nelze požádat o osvobození či slevu z nákupu dálniční známky, a to ani pro osoby žijící na území Bulharska ani pro cizince. Pokud máte v automobilu parkovací průkaz, lze jej využít pro parkování na místech vyhrazených pro invalidy.

Maximální povolená rychlost na silnicích v Bulharsku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h90 km/h140 km/h

Další informace najdete na stránkách aebri.com.