Přihlášení a přepis auta z dovozu v 7 bodech

2
6475
jak přihlásit auto z dovozu

Ojetá auta ze zahraničí představují velké lákadlo. A to nejen kvůli ceně. Často totiž ukrývají lepší výbavu. Navíc v cizině sem tam narazíte na vzácný model, třeba veterána, který už v našich luzích a hájích není k sehnání. Tento článek se ale zabývá i přihlášením vozidel nových.

Jak postupovat při přihlášení a přepisu auta z dovozu? Není to takové byrokratické martyrium, jak by se mohlo zdát. Tedy – když víte, co dělat a kam zajít. Připravili jsme pro vás detailní návod krok za krokem, díky kterému to zvládnete v klidu a s přehledem.

Nejprve je potřeba zajistit nákup a převoz. To je jasné jako facka, ale co dál? Následující kroky povedou do pojišťovny, případně to zařídíte online. Řeč je o povinném ručení. Potom vás čeká výlet na STK, a nakonec na registr vozidel. Všechno se to dá stihnout během několika dní.  Potom už jen počkat, až žádost úředníci zpracují a můžete začít jezdit.

Nákup a zajištění převozu do České republiky

Našli jste vysněné auto? Skvělé! Jako první vás bude čekat nákup a zajištění jeho převozu do České republiky. Ať už zařizujete dovoz aut z Německa nebo dovoz aut z Polska či jiné země, postup bude stejný.

V první řadě si pořádně pročtěte a zkontrolujte kupní smlouvu. Ta je naprostou alfou a omegou jakéhokoliv nákupu dražší věci a vozu obzvlášť. To, že je auto ze zahraničí, neznamená, že nejste krytí zákonem. A kdyby bylo něco v nepořádku (například zatajená závada atd.), můžete to zpětně po bývalém majiteli vymáhat. Více se o kupní smlouvě na auto dočtete u nás na blogu.

Na vás a původním majiteli potom je, abyste zařídili odhlášení auta v zahraničí. Tedy v případě, že jde o auto již ježděné. To se zařizuje v té samé zemi, kde bylo původně registrované.

Když máte hotové odhlášení vozu, je na čase zařídit další náležitosti. A to v závislosti na tom, jestli auto:

  • přivezete po silnici,
  • nebo si ho necháte poslat na vleku.

V prvním případě, kdy auto přivezete po silnici, je potřeba zajistit jednak převozní značky a za druhé dočasné povinné ručení. Bez toho nemůžete vyjet. Převozní značky se zpravidla zařizují po podpisu kupní smlouvy. Co se pojištění týče, je potřeba kontaktovat pojišťovnu, která vám zařídí dočasné povinné ručení pro převoz auta z ciziny k nám. Dá se sjednat i v zahraničí.

Pokud auto pojede na vleku, nemusíte si s povinným ručením ani převozními značkami dělat starost. Vystačíte si s dokumentem kupní smlouvy a s doklady od auta.

Povinné ručení vyřiďte co nejdříve

Jakmile auto přijede do České republiky, zařiďte si povinné ručení. Neotálejte s ním, doporučujeme ho sjednat ještě před STK. Pamatujte, bez povinného ručení nemá auto na silnici co dělat. Jen kdybyste ho na STK dopravovali na vleku, pak potom ano. Jenže kdybyste s ním chtěli odjet po vlastní ose, stejně povinné ručení potřebujete.

Někdo stále preferuje sjednávání pojištění osobně. Ale když člověk zařizuje převoz auta ze zahraničí, má okolo spoustu jiných starostí. Ulehčete si to a zařiďte si povinné ručení online. Připravili jsme pro vás kalkulačku povinného ručení a rádce Jak vybrat nejvýhodnější povinné ručení.  

jak na přepis auta z dovozu

Nechte zkontrolovat technický stav vozidla

Auto už je v České republice – třikrát hurá! Ale tím to nekončí. Už asi tušíte, co bude následovat. Ano, je to návštěva stanice technické kontroly. Naštěstí ve většině případů nebudete muset projít klasickou technickou kontrolou.

Pokud máte novější auto ze zemí Evropské unie nebo Evropského sdružení volného obchodu (patří sem Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko), vystačíte si s evidenční prohlídkou. Pokud má ale vůz už propadlou technickou, stejně si ji budete muset udělat.

Jestli jste pořídili auto ze států mimo EU a ESVO, čeká vás dovozová STK. Během ní se ověřuje shoda mezi doklady a vozidlem. Poté se vystaví podklady a s nimi se vydáte na úřad za účelem registrace. Není to nejlacinější záležitost, v porovnání s evidenční prohlídkou stojí jednou až dvakrát tolik, cca tedy 2000 Kč až 3000 Kč. Měří se během ní také emise. Detaily najdete v článku Dovozová STK.

A jak je to s novými vozy?

U nových, neježděných vozů ze salonu nebo automobilky musíte mít COC list. Tento dokument dokládá, že vůz určený pro vývoz splňuje normy evropské homologace. Měl by vám ho vydat sám prodejce. S COC listem se vydáte na evidenční kontrolu. S protokolem z evidenčky až potom na úřad, společně s dalšími dokumenty (vezměte i COC list).

Jak registrovat auto z dovozu

A jde se do finále. Potom, co obdržíte zelenou kartu a vyřídíte STK, můžete se vydat na registr silničních vozidel. Jak registrovat nové vozidlo jsme sepsali v článku na našem blogu. Nyní se zaměříme na to, jak registrovat auto z dovozu. Budete potřebovat následující doklady:

  • žádost o zápis vozidla do registru silničních vozidel (mají na úřadě),
  • velký a malý technický průkaz, případně COC list,
  • zelená karta,
  • protokol z STK,
  • pokud máte tak převozní SPZ,
  • potvrzení o odhlášené vozu v zahraničí,
  • osobní doklady (občanský průkaz).

Správní poplatek za registraci nového vozidla je 800 Kč. Pokud za sebe k registraci pošlete někoho jiného, nezapomeňte mu opatřit plnou moc.

Ekologická daň

Pokud jste si přivezli ojeté auto, které nesplňuje emisní normu EURO 3, budete muset zaplatit ekologickou daň << v článku najdete, do jaké výše sahá a jaké jsou podmínky.

A je hotovo

Jakmile vše zařídíte a úřad zpracuje vaši žádost, můžete oficiálně začít jezdit s novým přírůstkem ve vaší garáži. Od úřadu obdržíte nejen malý a velký technický průkaz, ale také registrační značky. Lze zajistit i SPZ na přání.

2 Komentáře

  1. Koupil jsem přípojné vozidlo (káru) z DE. Velký, malý TP mám. Domluvil jsem si termín na STK abych měl evidenční dovozovou STK pro registraci. Pracovník chodil dovnitř a ven a po hodině a půl mi sdělil, že výrobce není zanesený v CZ databázi. Zkoušel jsem několik stanic TK a pořád to samé. Jedná se o velkého Francouzského výrobce přívěsů, který má v nabídce velký počet vyráběných typů. Jak je možné to vyřešit a dokončit úspěšné přihlášení? Děkuji

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno