Kontrola stavu tachometru

0
1178

Stáčení tachometru

V naší zemi  je to obrovský problém. Na rozdíl od sousedního Německa, kde takové praktiky téměř nejsou možné, je u nás zfalšování skutečného stavu najetých kilometrů velmi snadné. Existuje dokonce několik firem, které se tím živí. Motivace k takovému kroku je jednoduchá – auto s nižším nájezdem kilometrů se lépe prodává, a autobazary si za něj mohou říct větší částku. Přitom neznalý člověk, který neví, na co se zaměřit, nemá téměř šanci poznat, že ho prodejce tahá za nos. Nově by však stáčení tachometrů nemělo být tak jednoduché. Ministerstvo dopravy se rozhodlo udělat krok vpřed vstříc vymýcení takového chování.

Od nového roku provozuje nový portál www.kontrolatachometru.cz, na kterém lze snadno zjistit, jaký je skutečný stav tachometru na základě protokolu o technické kontrole vozidla. V této databázi se nachází údaje o počtu najetých kilometrů při všech kontrolách, a to zpětně od roku 2008.

A jak si můžete nájezd konkrétního vozu ověřit? Stačí vám k tomu pouze velký technický průkaz. Z něj opíšete do formuláře na zmíněné stránce dva údaje – VIN, tedy 17místné evidenční číslo vozidla, a číslo protokolu poslední provedené technické kontroly. Poté se vám zobrazí požadované údaje. A pokud číslo v evidenci neodpovídá číslu tachometru, například v evidenci je nájezd dvou set tisíc kilometrů, zatímco tachometr ukazuje 150 tisíc, víte, že bylo s přístrojem neoprávněně manipulováno.

Díky této novince si tak můžete i vy při koupi ojetého vozu jednoduše ověřit, jak na tom tachometr skutečně je, a zda nekupujete auto, které se tváří zachovaleji, než ve skutečnosti je.

Zároveň by to mělo téměř úplně vymýtit byznys se stáčením tachometrů, protože když lze tyto údaje jednoduše zjistit, nebude už falšování stavu tachometrů tak zaručenou metodou podvodu.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here