Kontrola stavu tachometru

1
3142

Stáčení tachometru

V naší zemi  je to obrovský problém. Na rozdíl od sousedního Německa, kde takové praktiky téměř nejsou možné, je u nás zfalšování skutečného stavu najetých kilometrů velmi snadné. Existuje dokonce několik firem, které se tím živí. Motivace k takovému kroku je jednoduchá – auto s nižším nájezdem kilometrů se lépe prodává, a autobazary si za něj mohou říct větší částku. Přitom neznalý člověk, který neví, na co se zaměřit, nemá téměř šanci poznat, že ho prodejce tahá za nos. Nově by však stáčení tachometrů nemělo být tak jednoduché. Ministerstvo dopravy se rozhodlo udělat krok vpřed vstříc vymýcení takového chování.

Od nového roku provozuje nový portál www.kontrolatachometru.cz, na kterém lze snadno zjistit, jaký je skutečný stav tachometru na základě protokolu o technické kontrole vozidla. V této databázi se nachází údaje o počtu najetých kilometrů při všech kontrolách, a to zpětně od roku 2008.

A jak si můžete nájezd konkrétního vozu ověřit? Stačí vám k tomu pouze velký technický průkaz. Z něj opíšete do formuláře na zmíněné stránce dva údaje – VIN, tedy 17místné evidenční číslo vozidla, a číslo protokolu poslední provedené technické kontroly. Poté se vám zobrazí požadované údaje. A pokud číslo v evidenci neodpovídá číslu tachometru, například v evidenci je nájezd dvou set tisíc kilometrů, zatímco tachometr ukazuje 150 tisíc, víte, že bylo s přístrojem neoprávněně manipulováno.

Díky této novince si tak můžete i vy při koupi ojetého vozu jednoduše ověřit, jak na tom tachometr skutečně je, a zda nekupujete auto, které se tváří zachovaleji, než ve skutečnosti je.

Zároveň by to mělo téměř úplně vymýtit byznys se stáčením tachometrů, protože když lze tyto údaje jednoduše zjistit, nebude už falšování stavu tachometrů tak zaručenou metodou podvodu.

1 komentář

  1. Ta kontrola tachometru je super služba MD. Podívejme se na to ale z druhého úhlu pohledu. Chci prodat auto se kterým jsem od poslední TK hodně ujel. Nechám si stočit km a půjdu na STK kde si zaevidují stav tachometru. Následně dám auto do bazaru. Nový zájemce v bazaru si podle VIN kódu zjistí, že jsem od poslední TK vlastně „moc nenajel“. Tachometr a evidence na MD bude relativně souhlasit.
    Podobný je případ, když auto bylo na STK koncem roku 2016. Na emisích uvedli 120000 km, ale na STK uvedli 70000, což se dostane do evidence na MD. Na mě jako kupce, který tohle zjistil doma po koupi auta se zapomenutých protokolů z TK v r.2016, to udělá dojem, že jediný kdo stočil KM, byl kamarád Z STK minulého majitele auta. Další varianta je, že na emisích vůbec nekontrolují stav km a napsali si tam zkrátka „něco“, aby splnili zákonou povinnost.
    A teď co s tímto problémem?
    Předem děkuji za odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here