Ekologická daň bude přísnější!

4
13454
Volkswagen Passat

„Ekodaň“ se má vztahovat i na auta stará deset let

Máte deset let staré auto? Možná z něj budete muset zaplatit ekologickou daň.

Ministerstvo životního prostředí se chystá zavést ekologickou daň pro desetiletá auta a zpřísnit podmínky, které platí při likvidaci automobilových vraků, a to v rámci zákona o výrobcích s ukončenou životností. Zákon by měl platit i pro pneumatiky, baterie, solární panely atd. Ve skutečnosti by měly být nové zákony dva: zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností, a měly by nahradit současný jediný zákon o odpadech.

TIP: Ekologická daň tabulka

Podle nového zákona by měli za registraci platit i majitelé vozů, které spadají pod normu EURO3, tedy automobily vyrobené mezi lety 2000 a 2005, kteří dosud nemuseli platit nic. Podle nového zákona by měli vytáhnout z peněženky 3000 Kč. Automobily, které spadají pod normu EURO2 zaplatí místo tří tisíc korun nově pět tisíc, a automobily normy EURO1 místo pěti tisíc zaplatí 10 000 Kč.

Dále je naplánováno do nového zákona zavést novou certifikaci autovrakovišť a povinnost krajských úřadů tato vrakoviště skutečně kontrolovat. Je dokonce možné, že každý díl na vrakovišti bude muset být kvůli kontrole označen.

4 KOMENTÁŘE

  1. chci se zeptat jak to je když mé ženě umřel tatka a po dědickém řízení chce mé ženě namka věnovat auto po tatkovi jako dar auto je rok výroby 2003 vztahuje se i na něho eko dan nebo ne

    • Dobrý den, asi to už není aktuální, ale třeba to pomůže někomu dalšímu. Pokud došlo k nabití z dědického řízení, eko daň se neplatí. 🙂

  2. Hezký den. Dostal jsem darem od syna vůz NISSAN Almero r.v.2003 ve velmi dobrém stavu – 90 000 km po STK a emisích 04/2018 Budu platit eko daň ? Ve velkém OTP jsem našel jen, že to je M1 a v kolonce emisí označení R R05.Poraďte prosím. Předem děkuji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno