V minulosti nám do zákonů přibyly výrazné změny v oblasti přepisů ojetých vozů na nového majitele. Zákonodárci si v minulosti posvítili hlavně na polopřevody, které jsou již nemožné. Z toho důvodu musí skutečně při prodeji proběhnout plnohodnotný přepis auta na nového majitele.
V roce 2023 budou přepisy probíhat stejně jako už od 1.1. 2015. Naštěstí je tyto změny udělaly jednoduššími. Přepis auta fungoval do konce roku 2014 tak, že původní majitel musel vůz na úřadě odhlásit, a ten nový pak musel zajít na úřad ve svém místě trvalého bydliště a tam vůz sám přihlásit. Nyní může oboje provést pouze jeden. Stačí k tomu úředně potvrzená plná moc na přepis auta. Vozidlo tedy přepisujeme přímo a vyřídíme ho během jedné návštěvy na úřadě. Přepis auta také usnadnil fakt, že kvůli převodu stačí navštívit jakýkoliv pověřený úřad. Již tedy nemusíte cestovat a přepis zvládnete klidně cestou z práce. Dostavte se proto na úřad s rozšířenou působností a nezapomeňte si vzít příslušné dokumenty k autu, přihlášku k registraci vozidla od registru silničních vozidel a také plnou moc k přepisu vozidla.
Co je potřeba pro úspěšný přepis auta v roce 2023?
kompletní dokumenty k autu
platnou zelenou kartu
občanský průkaz
protokol o evidenční kontrole
kupní, leasingová smlouva nebo faktura
podnikatelé živnostenský list nebo koncesní listinu.
Jak probíhá změna majitele vozu?
Podle toho, jestli automobil prodáváte nebo kupujete, si můžeme proces přepisu automobilu popsat z pohledu prodávajícího či kupujícího.
Přepis z pohledu prodávajícího
Pokud automobil prodáváte, tak se zastavte na příslušný úřad s rozšířenou působností. Nemusí se jednat o úřad v místě bydliště, ale pokud se s prodávajícím potkáte v půlce cesty, tak přepis auta zvládnete kdekoliv. Samozřejmě se můžete nechat zastoupit kupujícím a dát mu vyplněnou a ověřenou plnou moc. Jako prodávající máte povinnost vypovědět povinné ručení na auto, díky čemuž si ho bude moci pojistit kupující.