Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Přepis auta v roce 2024: Postup + cena

Přepis auta v roce 2024: Postup + cena

28

Jak probíhá převod vozu na nového majitele? Kolik peněz si musíte připravit, jaké dokumenty zařídit a jak je to s plnou mocí na přepis auta? Projdeme s vámi celý proces krok za krokem. A podíváme se i na to, jak vám může v tomto případě datová schránka ulehčit život.

Přepis auta v roce 2024: Postup + cena

Co je potřeba na přepis auta v roce 2024

 • Doklad totožnosti v originále bývalého a nového vlastníka (OP nebo pas). V případě, že jedna ze stran chybí (více v další kapitole), předložte za ni plnou moc
 • Kompletní dokumenty k autu – osvědčení o registraci vozidel (malý technický průkaz) a velký technický průkaz.
 • Platnou zelenou kartu, tedy musíte uzavřít povinné ručení,
 • občanský průkaz,
 • protokol o evidenční kontrole (nově prodloužená platnost až 1 rok, v minulosti bylo maximálně 30 dnů),
 • kupní, leasingová smlouva nebo faktura,
 • podnikatelé živnostenský list nebo koncesní listinu,
 • potvrzení o úhradě správného poplatku (800 Kč), případně i ekologické daně,
 • vyplněnou žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele vozidla (k dostání i na úřadě), lepší vyplnit předem, ať to máte bez stresu.

V minulosti měla evidenční kontrola platnost pouze 30 dnů. Od března 2023 má evidenční kontrola platnost až 1 rok. To znamená, že je možné si evidenční kontrolu zařídit s předstihem dopředu. Tato novinka platí také zpětně i pro již proběhlé evidenční kontroly. V praxi to znamená, že pokud řidič úspěšně absolvoval evidenční kontrolu v lednu 2024, nově mu platí až do ledna 2025.

Také od března 2023 nebude nutné předkládat protokol o provedení evidenční kontroly. Při zápisu vozidla do registru nebo při změně vlastníka či provozovatele je dál evidenční kontrola ve většině případů nutná, avšak potvrzení nebude nutné dokládat. Tyto informace si digitální systémy státu předají mezi sebou automaticky.

Novinkou od roku 2024 je také zjednodušení převodu. Nově byl proces výrazně usnadněn. Celou záležitost lze nyní vyřídit na jediném místě, konkrétně na jakémkoli autorizovaném úřadu s rozšířenou působností v oblasti dopravy, a to bez nutnosti mít trvalé bydliště v daném místě. Pro provedení převodu je zapotřebí pouze vyplněná přihláška do registru vozidel a předložení několika potřebných dokumentů.

Kde provést přepis auta

Na úřadě s rozšířenou působností

Podle § 8 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, musíte do 10 pracovních dní od změny vlastníka ohlásit tuto skutečnost na registru vozidel. Vyřídí to za vás jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, odbor dopravy. Nemusí to být v místě bydliště. Podívejte se na mapu MDČR, kde je najdete.

Žádost musí podat obě strany, jak minulý, tak nový vlastník. Na úřad ale oba nemusíte. Jaké jsou možnosti?

 1. Na úřad půjde jenom jeden z vás. V takovém případě budete potřebovat úředně ověřenou plnou moc, kterou vás druhá strana zplnomocní k danému úkonu. Příklad: Pan Novák prodává auto panu Veselému. Novák tedy sepíše pro Veselého plnou moc, ve které ho zplnomocní k tomu, aby na sebe jeho staré auto přepsal. Musí ji ověřit na Czech Point nebo u notáře. Plnou moc předá Veselému a na úřad už nebude muset.  
 2. Na úřad nepůjde ani jedna ze stran, necháte se zastoupit někým třetím – v tom případě potřebuje plnou moc od obou, prodávajícího i kupujícího.
 3. Na úřad se vydá osobně prodávající i kupující. Pokud je pro vás z nějakého důvodu tato možnost jednodušší, beze všeho – vydejte se na úřad s rozšířenou působností společně.

Přes datovou schránku

Plnou moc můžete odeslat i přes datovou schránku. Podpisy na dokumentech odeslaných přes datovou schránku mají autoritu ověřených podpisů. Takže si to stačí podepsat doma na stole, ofotit, a je to. Nemusíte k notáři.

Plnou moc odešlete do datové schránky úřadu, na kterém se bude převod vozidla vyřizovat. Na Portálu občana navíc najdete i informace z registru vozidel – můžete si tam ověřit, že k převodu auta skutečně došlo.

Prodej auta

Plná moc k přepisu automobilu

Jako prodávající zodpovídáte za přepis do 10 dnů od podepsání smlouvy. Proto možná budete chtít vše vyřídit sami.

Plná moc je dokument nebo potvrzení určené ke zmocnění druhé osoby. Osoba, která je pověřená na základě plné moci se nazývá „zmocněnec“ a ten, kdo dané osobě udělil plnou moc se nazývá „zmocnitel“. 

Je zapotřebí, aby byl podpis na plné moci úředně ověřen. Ověření podpisu je možné provést na pobočkách Czech Point (většinou na poště), u notáře nebo také na Živnostenském úřadě. Poplatek za ověření je 30 Kč.  

Nebo také můžete využít pověření třetí strany. Ta potřebuje plnou moc od prodávajícího i kupujícího. Na dokumentu plné moci musíte uvést kdo, koho a v jakém časovém období a k čemu zmocňuje.

Chcete mít jistotu, že plnou moc vyplníte správně? Stáhněte si ji od nás.

Ekologická daň a přepis motorového vozidla

Ekologická daň se platí při koupi staršího vozidla, které nevyhovuje stávajícím ekologickým normám. Výše poplatku je stanovena podle emisní normy, kterou motor vozidla plní.

 • Vozy plnící normu EURO 0, tedy vozy bez katalyzátoru, jako jsou například staré škodovky a další vozy s rokem výroby 1992 a starším, vám výdaje navýší o dalších deset tisíc korun.
 • Vozy plnící normu EURO 1 jsou zatíženy poplatkem 5000 korun,
 • EURO 2 jen 3000 korun 
 • a vozy plnící normy EURO 3 a EURO 4 jsou od poplatku osvobozeny. To jsou zpravidla všechny vozy vyrobené po roce 2000. Pozor, v nejbližší době se bude nejspíš ekologická daň týkat i jich.  

Ekologická daň se při přepisu auta neváže k vlastníkovi, ale ke konkrétnímu vozidlu. To znamená, že když už byla jednou zaplacena, při dalším převodu se už znovu platit nemusí. Ekologická daň se neplatí také v případě, že přepis provádíte na osobu s průkazem ZTP.

Kolik stojí přepis auta

Tak si to pojďme spočítat. Základem je správní poplatek 800 Kč na úřadě. Připočtěte evidenční kontrolu, cca 500 Kč, a poplatek za ověření podpisu. Cena přepisu auta je tedy nějakých 1300 Kč.

Do výsledné ceny se však promítne i povinné ručení, které musíte po koupi sjednat. Připlácí se i za přípojná vozidla.

Povinné ručení při přepisu vozidla

 • Prodávající má povinnost povinné ručení odhlásit. Aby si ho mohl kupující zřídit.
 • Kupující musí při převodu auta předložit zelenou kartu, kterou prokáže, že si založil povinné ručení na nové auto.

Zdroje: MDČR

Nejčastější dotazy

Kolik stojí přepis auta?

Správní poplatek je 800 Kč za osobní vůz. Kolik vás ale bude celá záležitost stát závisí i na dalších faktorech. Více se dozvíte v článku.

Co je potřeba na převod vozidla?

Na úřadě musíte prokázat svou totožnost, předložit vyplněnou žádost, dále dokumenty od auta, protokol o evidenční kontrole, zelenou kartu. Pokud prodávající nebo kupující není přítomný, potřebujete také plnou moc.

Kde se provádí převod auta?

Na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností.

Do kdy musí být převod auta hotový?

Věc musíte úřadu oznámit do 10 pracovních dní od převodu vlastnických práv.

28 KOMENTÁŘE

 1. Prodávám vůz s rokem výroby 16.1.2002. V ČR byla první registrace 21.12.2011, v českém TP je v kolonce EHS/ES č. 2001/1A. Bude nový majitel platit ekologickou daň, případně v jaké výši? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem T.M.

 2. Dobrý den, pokud při prodeji auta sepíši plnou moc na přepis auta, tak kupující může auto přihlásit kdekoliv? Děkuji

 3. Chci koupit auto Mercedes rok 2002,od kamarada,ktery zije v Nemecku..Pojedu si pro auto k nemu do Nemecka.Jak jsem cetl,tak,mne muze dat plnou moc,k prepisu,aby sem nemusel jezdit..Je nejaky formular,ktery on vyplni a muzu pouzit,prevozni znacku ceskou,kdyz pojedu domu od nej z Nemecka?
  Diky Pavel

  • Stačí si pro auto do Německa dojet. Do ČR jej dovezete po vlastní ose (má zaplacené pojistné na původního majitele, má platnou technickou a volnému pohybu v rámci EU nic nebrání) a na původní německé značky (jako vám ho půjčí) a doklady, které pak pošlete poštou majiteli zpět do německa. Až je dostane, auto v Německu odhlásí a zruší si pojistku. Pošle vám velký a malý techničák do ČR, kde vy si auto pak přihlásíte.

 4. Dobrý den,kolik aut na sebe může mít osoba s průkazem ZTP,je to neomezené,nebo pouze jeden vůz,dekuji

 5. Dobrý den, rad bych se zeptal.
  Dal jsem auto do bazaru , že ho nejdříve zkusí nabidnout a pak když by byl zájemce, auto prodají. Auto je prodáno a v bazaru mi ukázali fotku vélkého techničaku, kde byl napsany nový majitel.
  Vlastně jsem se o nic nestaral… A vas se chci zeptat, na co bych si měl dat pozor? Jak zjistim, jestli někde nedlužím za eko daň nebo jestli auto je opravdu přepsáno? Nikde jsem nic nepodepsal a žádnou plnou moc nedal.
  Děkuji za odpověď.

 6. prodal jsem auto na zakladě kupní smouvy a na druhý den kupujicí prodaval moje auto na můj tech.průkaz bez přepsání na burze o 25000kč dražší.Je to v pořádku?

 7. Dobrý den,

  Chtěl bych se vás prosím zeptat, jak to funguje s přepisem vlastníka vozidla v případě, že je vůz darován, v tomto případě konkrétně dědeček daruje své vnučce. Co všechno musím na úřadě dokládat? Je také třeba jezdit s vozem na evidenční kontrolu, jako když se prodává?

  Moc děkuji za info a přeji pěkný den.

  Petr Šilha

  • Dobrý den,
   při každém přepisu je potřeba doložit kompletní potřebné doklady. Od nového roku již navíc neplatí potřeba evidenční kontroly při změně majitele. Ta se nově váže k vozu.

 8. Dobrý den,bazar za nás vyřizuje přepis auta a vzhledem k tomu,že je manžel ZTP/P volali nám ať jim pošleme průkazku kvůli osvobození poplatků. Tvrdí nám,že při přepisu kopie průkazky nestačí. Nevíte jak to je? Děkuji.

 9. Pokud chci koupit auto felicii 95 od osoby se ztp budu platit eco dan kdyz ona je poplatku zbavena nebo si ji budu muset zaplatit ? A do jake prosim euro kategorie spada ? Je to skoda Felicia 1.3 mpx1 1.3 r.v. 1995

 10. Dobrý den, koupila jsem si z bazaru auto. Jsem držitelem průkazu ZTP,ale bohužel jsem nevěděla v době kdy jsem auto přepisovala, že jsem osvobozena od poplatku za přepis(před týdnem). Lze zažádat o vrácení poplatku?

 11. Dobrý den,dcera je majitelkou staršího auta na kterem jezdimi iba ja,chce ho přepsat na mne-otce,mám ZTP.Dik

  • Dojdete s dcerou společně (nemusíte vyřizovat ověřenou plnou moc) na kterýkoliv úřad s rozšířenou působností, kde si auto na sebe přihlásíte. Při převodu předložte místo platby průkaz ZTP, platba za převod (jinak 800 Kč) bude pro vás pak zdarma.

   • Ještě doplním,
    nevím o jak staré auto (záleží na tom, jakou emisní normu plní či nikoliv) se jedná, ale platí, ze pokud byste musel platit ekologickou daň (3000, 5000 nebo 10000,- Kč), máte to po předložení průkazu ZTP rovněž zdarma.

 12. Dobrý den, chtěla by přepsat auto na ceru ztp. Kterou mám péči ,,je nezletilá. Prosím chtěla by vědětet zda to jde a co se platí. Děkuji za kladné vyřizení.

 13. Dobrý den, otec prodal asi před 14 dny auto do bazaru a podepsal kupní smlouvu, kde je uvedeno , že nebezpečí škody na vozidle přechází dnem předání vozidla na kupujícího . Řekli mu, že může zrušit povinné ručení, ale v TP je pořád veden jako vlastník, protože autobazar přepíše nového vlastníka až auto prodá. Kdo bude zodpovědný za škodu způsobenou vozidlem jinému autu a kdo je vlastníkem když auto není přepsané?

  Děkuji za odpověď S pozdravem Iva

 14. Dobrý den, prodávám auto a jsme domluveni s kupujícím, že mi dá plnou moc na přepis auta. Všichni mě od toho však odrazují, že je lepší, když tam půjdeme spolu. Že se to pak dlouho táhne. Jak to tedy je?
  Předem děkuji za odpověď.

  Lucie

  • Žádnou plnou moc nedávejte. Kupující se ubytuje na hotelu a během týdne byste to auto mohli přehlásit. (evidenční kontrola, úřední hodiny atd.).

 15. Dobrý den, maminka zdědila v dědickém řízení auto po tatkovi a my dcery jsme se ho zřekly. Maminka chce auto darovat kamarádce. Je lepší sepsat darovací smlouvu nebo kupní smlouvu jen za symbolickou 100 Kč. A platí se nějaká daň. Auto má max. hodnotu 10.000 Kč která je uvedena i v dědickém řízení. Moc děkuji za odpověď. Vladimíra Šenkeříková

 16. Dobrý den, zakoupil jsem auto od slečny a ta mě dala kupní smlouvu a plnou moc, auto než sem se stihl dostat na úřad přestalo jet a bylo dlouho v servisu, teď to chci jít přepsat a to mě jako hrozí nějaká pokuta???díky

  • Dobrý den,

   pokud se Vám nepodařilo auto přepsat do 10 dní od podepsání kupní smlouvy, tak se jedná o přestupek, za který hrozí pokuta až 50 000 Kč. Doporučuji tedy situaci urychleně řešit.

   Pokud budete v budoucnosti v roli prodávajícího, tak přepis doporučujeme provést a nenechávat ho na kupujícího.

   S pozdravem,

   Josef Fencl

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články