Přepis auta na nového majitele v roce 2019

22
28548

Přepis automobilu v roce 2019

V minulosti nám do zákonů přibyly výrazné změny v oblasti přepisů ojetých vozů na nového majitele. Zákonodárci si v novele posvítili hlavně na polopřevody, které jsou již od od roku 2015 nemožné, a tak skutečně musí při prodeji proběhnout přepis auta na nového majitele.

Přepis automobiluV roce 2019 tak budou přepisy probíhat stejně jako už od 1.1. 2015. Naštěstí je tyto změny udělaly jednoduššími. Přepis fungoval do konce roku 2014 tak, že původní majitel musel vůz na úřadě odhlásit, a ten nový pak musel zajít na úřad ve svém místě trvalého bydliště a tam vůz sám přihlásit. Nyní může oboje provést pouze jeden. Stačí k tomu úředně potvrzená plná moc na přepis auta. Díky tomu se dá odhlášení i přihlášení na nového majitele zvládnout při jedné jediné návštěvě úřadu.

Stále musíte samozřejmě počítat s tím, že při koupi nového automobilu se náklady nezastaví u kupní ceny. Za přihlášení auta na nového vlastníka se platí správní poplatek za přepis auta, který již několik let činí 800 korun, a jeho výše se novelou nezměnila.

Jaké poplatky čekají nového majitele auta?

Jak už bylo zmíněno výše, tak si nový majitel na dopravním inspektorátu zaplatí 800,-Kč za převod auta. Dále je třeba zaplatit ekodaň. Pokud auto spadá pod normu EURO 0, 1 a 2, ekodaň se platí a to pouze jednou. Jestli je ekodaň v technickém průkazu zaznamenána že byla zaplacena, nový majitel jí platit nebude. U osob ZTP se ekodaň neplatí.

Plná moc k přepisu automobilu

Pokud jste v roli prodávajícího, tak se nejspíš bojíte oné maličkosti, že zodpovídáte za přepis do 10 dnů od podepsání smlouvy. Proto možná chcete vyřídit celý proces sami. Plná moc je dokument nebo potvrzení, které je určené ke zmocnění druhé osoby. Osoba, která je pověřená na základě plné moci se nazývá „zmocněnec“ a ten, kdo dané osobě udělil plnou moc se nazývá „zmocnitel“. Je zapotřebí, aby byl podpis na plné moci úředně ověřen. Ověření podpisu je možné provést na pobočkách Czech Point, které jsou na pobočkách České pošty nebo také na Živnostenském úřadě. Poplatek za ověření je 30 Kč.

Nebo také můžete využít pověření třetí strany. Ta potřebuje plnou moc od prodávajícího a kupujícího.

Plná moc ke stáhnutí v PDF

Na dokumentu plné moci je uvedeno, kdo, koho a v jakém časovém období a k čemu zmocňuje.

Kalkulačka povinného ručení

Ekologická daň a přepis motorového vozidla

Mnohem vyšší jsou pak ale částky u takzvané ekologické daně, která se musí platit při koupi staršího vozidla nevyhovujícího novějším ekologickým normám. Výše poplatku je stanovena podle emisní normy, kterou motor vozidla plní. Vozy plnící normu EURO 0, tedy vozy bez katalyzátoru jako jsou například staré škodovky a další vozy s rokem výroby 1992 a starším, vám výdaje navýší o dalších deset tisíc korun. Vozy plnící normu EURO 1 jsou zatíženy poplatkem 5000 korun, EURO 2 jen 3000 korun a vozy plnící normy EURO 3 a novější jsou od poplatku osvobozeny. To jsou zpravidla všechny vozy vyrobené po roce 2000.

Nevíte jestli musíte platit Ekologickou daň?

Ekologická daň se při přepisu auta neváže k vlastníkovi, ale ke konkrétnímu vozidlu. To znamená, že když už byla jednou zaplacena, při dalším převodu se už znovu platit nemusí. Ekologická daň se neplatí také v případě, že přepis provádíte na osobu s průkazem ZTP.

Srovnání povinného ručení

22 KOMENTÁŘE

 1. Prodávám vůz s rokem výroby 16.1.2002. V ČR byla první registrace 21.12.2011, v českém TP je v kolonce EHS/ES č. 2001/1A. Bude nový majitel platit ekologickou daň, případně v jaké výši? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem T.M.

 2. Dobrý den, pokud při prodeji auta sepíši plnou moc na přepis auta, tak kupující může auto přihlásit kdekoliv? Děkuji

 3. Chci koupit auto Mercedes rok 2002,od kamarada,ktery zije v Nemecku..Pojedu si pro auto k nemu do Nemecka.Jak jsem cetl,tak,mne muze dat plnou moc,k prepisu,aby sem nemusel jezdit..Je nejaky formular,ktery on vyplni a muzu pouzit,prevozni znacku ceskou,kdyz pojedu domu od nej z Nemecka?
  Diky Pavel

  • Stačí si pro auto do Německa dojet. Do ČR jej dovezete po vlastní ose (má zaplacené pojistné na původního majitele, má platnou technickou a volnému pohybu v rámci EU nic nebrání) a na původní německé značky (jako vám ho půjčí) a doklady, které pak pošlete poštou majiteli zpět do německa. Až je dostane, auto v Německu odhlásí a zruší si pojistku. Pošle vám velký a malý techničák do ČR, kde vy si auto pak přihlásíte.

 4. Dobrý den,kolik aut na sebe může mít osoba s průkazem ZTP,je to neomezené,nebo pouze jeden vůz,dekuji

 5. Dobrý den, rad bych se zeptal.
  Dal jsem auto do bazaru , že ho nejdříve zkusí nabidnout a pak když by byl zájemce, auto prodají. Auto je prodáno a v bazaru mi ukázali fotku vélkého techničaku, kde byl napsany nový majitel.
  Vlastně jsem se o nic nestaral… A vas se chci zeptat, na co bych si měl dat pozor? Jak zjistim, jestli někde nedlužím za eko daň nebo jestli auto je opravdu přepsáno? Nikde jsem nic nepodepsal a žádnou plnou moc nedal.
  Děkuji za odpověď.

 6. prodal jsem auto na zakladě kupní smouvy a na druhý den kupujicí prodaval moje auto na můj tech.průkaz bez přepsání na burze o 25000kč dražší.Je to v pořádku?

 7. Dobrý den,

  Chtěl bych se vás prosím zeptat, jak to funguje s přepisem vlastníka vozidla v případě, že je vůz darován, v tomto případě konkrétně dědeček daruje své vnučce. Co všechno musím na úřadě dokládat? Je také třeba jezdit s vozem na evidenční kontrolu, jako když se prodává?

  Moc děkuji za info a přeji pěkný den.

  Petr Šilha

  • Dobrý den,
   při každém přepisu je potřeba doložit kompletní potřebné doklady. Od nového roku již navíc neplatí potřeba evidenční kontroly při změně majitele. Ta se nově váže k vozu.

 8. Dobrý den,bazar za nás vyřizuje přepis auta a vzhledem k tomu,že je manžel ZTP/P volali nám ať jim pošleme průkazku kvůli osvobození poplatků. Tvrdí nám,že při přepisu kopie průkazky nestačí. Nevíte jak to je? Děkuji.

 9. Pokud chci koupit auto felicii 95 od osoby se ztp budu platit eco dan kdyz ona je poplatku zbavena nebo si ji budu muset zaplatit ? A do jake prosim euro kategorie spada ? Je to skoda Felicia 1.3 mpx1 1.3 r.v. 1995

 10. Dobrý den, koupila jsem si z bazaru auto. Jsem držitelem průkazu ZTP,ale bohužel jsem nevěděla v době kdy jsem auto přepisovala, že jsem osvobozena od poplatku za přepis(před týdnem). Lze zažádat o vrácení poplatku?

 11. Dobrý den,dcera je majitelkou staršího auta na kterem jezdimi iba ja,chce ho přepsat na mne-otce,mám ZTP.Dik

  • Dojdete s dcerou společně (nemusíte vyřizovat ověřenou plnou moc) na kterýkoliv úřad s rozšířenou působností, kde si auto na sebe přihlásíte. Při převodu předložte místo platby průkaz ZTP, platba za převod (jinak 800 Kč) bude pro vás pak zdarma.

   • Ještě doplním,
    nevím o jak staré auto (záleží na tom, jakou emisní normu plní či nikoliv) se jedná, ale platí, ze pokud byste musel platit ekologickou daň (3000, 5000 nebo 10000,- Kč), máte to po předložení průkazu ZTP rovněž zdarma.

 12. Dobrý den, chtěla by přepsat auto na ceru ztp. Kterou mám péči ,,je nezletilá. Prosím chtěla by vědětet zda to jde a co se platí. Děkuji za kladné vyřizení.

 13. Dobrý den, otec prodal asi před 14 dny auto do bazaru a podepsal kupní smlouvu, kde je uvedeno , že nebezpečí škody na vozidle přechází dnem předání vozidla na kupujícího . Řekli mu, že může zrušit povinné ručení, ale v TP je pořád veden jako vlastník, protože autobazar přepíše nového vlastníka až auto prodá. Kdo bude zodpovědný za škodu způsobenou vozidlem jinému autu a kdo je vlastníkem když auto není přepsané?

  Děkuji za odpověď S pozdravem Iva

 14. Dobrý den, prodávám auto a jsme domluveni s kupujícím, že mi dá plnou moc na přepis auta. Všichni mě od toho však odrazují, že je lepší, když tam půjdeme spolu. Že se to pak dlouho táhne. Jak to tedy je?
  Předem děkuji za odpověď.

  Lucie

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here