Přepis auta na nového majitele v roce 2023

28
41993

V minulosti nám do zákonů přibyly výrazné změny v oblasti přepisů ojetých vozů na nového majitele. Zákonodárci si v minulosti posvítili hlavně na polopřevody, které jsou již nemožné. Z toho důvodu musí skutečně při prodeji proběhnout plnohodnotný přepis auta na nového majitele.

Kde je možné provést přepis auta?

V roce 2023 budou přepisy probíhat stejně jako už od 1.1. 2015. Naštěstí je tyto změny udělaly jednoduššími. Přepis auta fungoval do konce roku 2014 tak, že původní majitel musel vůz na úřadě odhlásit, a ten nový pak musel zajít na úřad ve svém místě trvalého bydliště a tam vůz sám přihlásit. Nyní může oboje provést pouze jeden. Stačí k tomu úředně potvrzená plná moc na přepis auta. Vozidlo tedy přepisujeme přímo a vyřídíme ho během jedné návštěvy na úřadě. Přepis auta také usnadnil fakt, že kvůli převodu stačí navštívit jakýkoliv pověřený úřad. Již tedy nemusíte cestovat a přepis zvládnete klidně cestou z práce. Dostavte se proto na úřad s rozšířenou působností a nezapomeňte si vzít příslušné dokumenty k autu, přihlášku k registraci vozidla od registru silničních vozidel a také plnou moc k přepisu vozidla.

Co je potřeba pro úspěšný přepis auta v roce 2023?

 • kompletní dokumenty k autu
 • platnou zelenou kartu
 • občanský průkaz
 • protokol o evidenční kontrole
 • kupní, leasingová smlouva nebo faktura
 • podnikatelé živnostenský list nebo koncesní listinu.

Jak probíhá změna majitele vozu?

Podle toho, jestli automobil prodáváte nebo kupujete, si můžeme proces přepisu automobilu popsat z pohledu prodávajícího či kupujícího.

Přepis z pohledu prodávajícího

Pokud automobil prodáváte, tak se zastavte na příslušný úřad s rozšířenou působností. Nemusí se jednat o úřad v místě bydliště, ale pokud se s prodávajícím potkáte v půlce cesty, tak přepis auta zvládnete kdekoliv. Samozřejmě se můžete nechat zastoupit kupujícím a dát mu vyplněnou a ověřenou plnou moc. Jako prodávající máte povinnost vypovědět povinné ručení na auto, díky čemuž si ho bude moci pojistit kupující.

Stále musíte samozřejmě počítat s tím, že při koupi nového automobilu se náklady nezastaví u kupní ceny. Za přihlášení auta na nového vlastníka se platí správní poplatek za přepis auta, který již několik let činí 800 korun, a jeho výše se novelou nezměnila.

Přepis z pohledu kupujícího

První věc, která vás bude zajímat, bude sjednání povinného ručení pro nově koupený vůz. Pokud kupujete starší ojeté auto, tak vás bude čekat i evidenční prohlídka. Jako kupující taktéž musíte zaplatit poplatky za převod v případě, že není v kupní smlouvě stanoveno jinak.

Jaké poplatky čekají nového majitele auta?

Jak už bylo zmíněno výše, tak si nový majitel na dopravním inspektorátu zaplatí 800,-Kč za převod auta. Dále je třeba zaplatit ekodaň. Pokud auto spadá pod normu EURO 0, 1 a 2, ekodaň se platí a to pouze jednou. Jestli je ekodaň v technickém průkazu zaznamenána že byla zaplacena, nový majitel jí platit nebude. U osob ZTP se ekodaň neplatí.

Prodej auta

Plná moc k přepisu automobilu

Pokud jste v roli prodávajícího, tak se nejspíš bojíte oné maličkosti, že zodpovídáte za přepis do 10 dnů od podepsání smlouvy. Proto možná chcete vyřídit celý proces sami. Plná moc je dokument nebo potvrzení, které je určené ke zmocnění druhé osoby. Osoba, která je pověřená na základě plné moci se nazývá „zmocněnec“ a ten, kdo dané osobě udělil plnou moc se nazývá „zmocnitel“. Je zapotřebí, aby byl podpis na plné moci úředně ověřen. Ověření podpisu je možné provést na pobočkách Czech Point, které jsou na pobočkách České pošty nebo také na Živnostenském úřadě. Poplatek za ověření je 30 Kč.

Nebo také můžete využít pověření třetí strany. Ta potřebuje plnou moc od prodávajícího a kupujícího.

Na dokumentu plné moci je uvedeno, kdo, koho a v jakém časovém období a k čemu zmocňuje.

Ekologická daň a přepis motorového vozidla

Mnohem vyšší jsou pak ale částky u takzvané ekologické daně, která se musí platit při koupi staršího vozidla nevyhovujícího novějším ekologickým normám. Výše poplatku je stanovena podle emisní normy, kterou motor vozidla plní. Vozy plnící normu EURO 0, tedy vozy bez katalyzátoru jako jsou například staré škodovky a další vozy s rokem výroby 1992 a starším, vám výdaje navýší o dalších deset tisíc korun. Vozy plnící normu EURO 1 jsou zatíženy poplatkem 5000 korun, EURO 2 jen 3000 korun a vozy plnící normy EURO 3 a novější jsou od poplatku osvobozeny. To jsou zpravidla všechny vozy vyrobené po roce 2000.

Ekologická daň se při přepisu auta neváže k vlastníkovi, ale ke konkrétnímu vozidlu. To znamená, že když už byla jednou zaplacena, při dalším převodu se už znovu platit nemusí. Ekologická daň se neplatí také v případě, že přepis provádíte na osobu s průkazem ZTP.

28 Komentáře

 1. Prodávám vůz s rokem výroby 16.1.2002. V ČR byla první registrace 21.12.2011, v českém TP je v kolonce EHS/ES č. 2001/1A. Bude nový majitel platit ekologickou daň, případně v jaké výši? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem T.M.

 2. Dobrý den, pokud při prodeji auta sepíši plnou moc na přepis auta, tak kupující může auto přihlásit kdekoliv? Děkuji

 3. Chci koupit auto Mercedes rok 2002,od kamarada,ktery zije v Nemecku..Pojedu si pro auto k nemu do Nemecka.Jak jsem cetl,tak,mne muze dat plnou moc,k prepisu,aby sem nemusel jezdit..Je nejaky formular,ktery on vyplni a muzu pouzit,prevozni znacku ceskou,kdyz pojedu domu od nej z Nemecka?
  Diky Pavel

  • Stačí si pro auto do Německa dojet. Do ČR jej dovezete po vlastní ose (má zaplacené pojistné na původního majitele, má platnou technickou a volnému pohybu v rámci EU nic nebrání) a na původní německé značky (jako vám ho půjčí) a doklady, které pak pošlete poštou majiteli zpět do německa. Až je dostane, auto v Německu odhlásí a zruší si pojistku. Pošle vám velký a malý techničák do ČR, kde vy si auto pak přihlásíte.

 4. Dobrý den,kolik aut na sebe může mít osoba s průkazem ZTP,je to neomezené,nebo pouze jeden vůz,dekuji

 5. Dobrý den, rad bych se zeptal.
  Dal jsem auto do bazaru , že ho nejdříve zkusí nabidnout a pak když by byl zájemce, auto prodají. Auto je prodáno a v bazaru mi ukázali fotku vélkého techničaku, kde byl napsany nový majitel.
  Vlastně jsem se o nic nestaral… A vas se chci zeptat, na co bych si měl dat pozor? Jak zjistim, jestli někde nedlužím za eko daň nebo jestli auto je opravdu přepsáno? Nikde jsem nic nepodepsal a žádnou plnou moc nedal.
  Děkuji za odpověď.

 6. prodal jsem auto na zakladě kupní smouvy a na druhý den kupujicí prodaval moje auto na můj tech.průkaz bez přepsání na burze o 25000kč dražší.Je to v pořádku?

 7. Dobrý den,

  Chtěl bych se vás prosím zeptat, jak to funguje s přepisem vlastníka vozidla v případě, že je vůz darován, v tomto případě konkrétně dědeček daruje své vnučce. Co všechno musím na úřadě dokládat? Je také třeba jezdit s vozem na evidenční kontrolu, jako když se prodává?

  Moc děkuji za info a přeji pěkný den.

  Petr Šilha

  • Dobrý den,
   při každém přepisu je potřeba doložit kompletní potřebné doklady. Od nového roku již navíc neplatí potřeba evidenční kontroly při změně majitele. Ta se nově váže k vozu.

 8. Dobrý den,bazar za nás vyřizuje přepis auta a vzhledem k tomu,že je manžel ZTP/P volali nám ať jim pošleme průkazku kvůli osvobození poplatků. Tvrdí nám,že při přepisu kopie průkazky nestačí. Nevíte jak to je? Děkuji.

 9. Pokud chci koupit auto felicii 95 od osoby se ztp budu platit eco dan kdyz ona je poplatku zbavena nebo si ji budu muset zaplatit ? A do jake prosim euro kategorie spada ? Je to skoda Felicia 1.3 mpx1 1.3 r.v. 1995

 10. Dobrý den, koupila jsem si z bazaru auto. Jsem držitelem průkazu ZTP,ale bohužel jsem nevěděla v době kdy jsem auto přepisovala, že jsem osvobozena od poplatku za přepis(před týdnem). Lze zažádat o vrácení poplatku?

 11. Dobrý den,dcera je majitelkou staršího auta na kterem jezdimi iba ja,chce ho přepsat na mne-otce,mám ZTP.Dik

  • Dojdete s dcerou společně (nemusíte vyřizovat ověřenou plnou moc) na kterýkoliv úřad s rozšířenou působností, kde si auto na sebe přihlásíte. Při převodu předložte místo platby průkaz ZTP, platba za převod (jinak 800 Kč) bude pro vás pak zdarma.

   • Ještě doplním,
    nevím o jak staré auto (záleží na tom, jakou emisní normu plní či nikoliv) se jedná, ale platí, ze pokud byste musel platit ekologickou daň (3000, 5000 nebo 10000,- Kč), máte to po předložení průkazu ZTP rovněž zdarma.

 12. Dobrý den, chtěla by přepsat auto na ceru ztp. Kterou mám péči ,,je nezletilá. Prosím chtěla by vědětet zda to jde a co se platí. Děkuji za kladné vyřizení.

 13. Dobrý den, otec prodal asi před 14 dny auto do bazaru a podepsal kupní smlouvu, kde je uvedeno , že nebezpečí škody na vozidle přechází dnem předání vozidla na kupujícího . Řekli mu, že může zrušit povinné ručení, ale v TP je pořád veden jako vlastník, protože autobazar přepíše nového vlastníka až auto prodá. Kdo bude zodpovědný za škodu způsobenou vozidlem jinému autu a kdo je vlastníkem když auto není přepsané?

  Děkuji za odpověď S pozdravem Iva

 14. Dobrý den, prodávám auto a jsme domluveni s kupujícím, že mi dá plnou moc na přepis auta. Všichni mě od toho však odrazují, že je lepší, když tam půjdeme spolu. Že se to pak dlouho táhne. Jak to tedy je?
  Předem děkuji za odpověď.

  Lucie

  • Žádnou plnou moc nedávejte. Kupující se ubytuje na hotelu a během týdne byste to auto mohli přehlásit. (evidenční kontrola, úřední hodiny atd.).

 15. Dobrý den, maminka zdědila v dědickém řízení auto po tatkovi a my dcery jsme se ho zřekly. Maminka chce auto darovat kamarádce. Je lepší sepsat darovací smlouvu nebo kupní smlouvu jen za symbolickou 100 Kč. A platí se nějaká daň. Auto má max. hodnotu 10.000 Kč která je uvedena i v dědickém řízení. Moc děkuji za odpověď. Vladimíra Šenkeříková

 16. Dobrý den, zakoupil jsem auto od slečny a ta mě dala kupní smlouvu a plnou moc, auto než sem se stihl dostat na úřad přestalo jet a bylo dlouho v servisu, teď to chci jít přepsat a to mě jako hrozí nějaká pokuta???díky

  • Dobrý den,

   pokud se Vám nepodařilo auto přepsat do 10 dní od podepsání kupní smlouvy, tak se jedná o přestupek, za který hrozí pokuta až 50 000 Kč. Doporučuji tedy situaci urychleně řešit.

   Pokud budete v budoucnosti v roli prodávajícího, tak přepis doporučujeme provést a nenechávat ho na kupujícího.

   S pozdravem,

   Josef Fencl

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno