Domů Pro řidiče Přepis auta v roce 2017

Přepis auta v roce 2017

2
29397

Přepis automobilu v roce 2017

Od 1. ledna 2015 přibyly do zákona výrazné změny v oblasti přepisů ojetých vozů na nového majitele. Zákonodárci si v novele posvítili hlavně na polopřevody, které jsou již od od roku 2015 nemožné, a tak skutečně musí při prodeji proběhnout přepis auta na nového majitele.

Přepis automobiluPřepis auta je od 1.1. 2015 ale v mnohém jednodušší. Přepis fungoval do konce roku 2014 tak, že původní majitel musel vůz na úřadě odhlásit, a ten nový pak musel zajít na úřad ve svém místě trvalého bydliště a tam vůz sám přihlásit. Nyní může oboje provést pouze jeden. Stačí k tomu úředně potvrzená plná moc na přepis auta. Díky tomu se dá odhlášení i přihlášení na nového majitele zvládnout při jedné jediné návštěvě úřadu.

Stále musíte samozřejmě počítat s tím, že při koupi nového automobilu se náklady nezastaví u kupní ceny. Za přihlášení auta na nového vlastníka se platí správní poplatek za přepis auta, který již několik let činí 800 korun, a jeho výše se novelou nezměnila.

Jaké poplatky čekají nového majitele auta?

Jak už bylo zmíněno výše, tak si nový majitel na dopravním inspektorátu zaplatí 800,-Kč za převod auta. Dále je třeba zaplatit ekodaň. Pokud auto spadá pod normu EURO 0, 1 a 2, ekodaň se platí a to pouze jednou. Jestli je ekodaň v technickém průkazu zaznamenána že byla zaplacena, nový majitel jí platit nebude. U osob ZTP se ekodaň neplatí.

Plná moc k přepisu automobilu

Plná moc je dokument nebo potvrzení, které je určené ke zmocnění druhé osoby. Osoba, která je pověřená na základě plné moci se nazývá „zmocněnec“ a ten, kdo dané osobě udělil plnou moc se nazývá „zmocnitel“. Je zapotřebí, aby byl podpis na plné moci úředně ověřen. Ověření podpisu je možné provést na pobočkách Czech Point, které jsou na pobočkách České pošty nebo také na Živnostenském úřadě. Poplatek za ověření je 30 Kč.

Plná moc ke stáhnutí v PDF

Na dokumentu plné moci je uvedeno, kdo, koho a v jakém časovém období a k čemu zmocňuje.

Kalkulačka povinného ručení

Ekologická daň a přepis motorového vozidla

Mnohem vyšší jsou pak ale částky u takzvané ekologické daně, která se musí platit při koupi staršího vozidla nevyhovujícího novějším ekologickým normám. Výše poplatku je stanovena podle emisní normy, kterou motor vozidla plní. Vozy plnící normu EURO 0, tedy vozy bez katalyzátoru jako jsou například staré škodovky a další vozy s rokem výroby 1992 a starším, vám výdaje navýší o dalších deset tisíc korun. Vozy plnící normu EURO 1 jsou zatíženy poplatkem 5000 korun, EURO 2 jen 3000 korun a vozy plnící normy EURO 3 a novější jsou od poplatku osvobozeny. To jsou zpravidla všechny vozy vyrobené po roce 2000.

Nevíte jestli musíte platit Ekologickou daň?

Ekologická daň se při přepisu auta neváže k vlastníkovi, ale ke konkrétnímu vozidlu. To znamená, že když už byla jednou zaplacena, při dalším převodu se už znovu platit nemusí. Ekologická daň se neplatí také v případě, že přepis provádíte na osobu s průkazem ZTP.

 

Srovnání povinného ručení

 

 

2 KOMENTÁŘE

  1. Prodávám vůz s rokem výroby 16.1.2002. V ČR byla první registrace 21.12.2011, v českém TP je v kolonce EHS/ES č. 2001/1A. Bude nový majitel platit ekologickou daň, případně v jaké výši? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem T.M.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here