Domů » Cestování » 15 tipů na osvědčené slovní hry do auta pro děti, ale i pro dospělé

15 tipů na osvědčené slovní hry do auta pro děti, ale i pro dospělé

Chystáte se autem na výlet do vedlejšího města nebo na vysněnou cestu do Chorvatska k moři? Pokud máte malé děti, určitě hledáte inspiraci, jak je na těchto úmorných cestách zabavit. Pokud nechcete, aby trávili dlouhou dobu u tabletu, můžete je zabavit formou slovních her. Zasměje se u toho, procvičíte si paměť a rozšíříte společně slovní zásobu. Máme pro vás hned několik osvědčených tipů na zajímavé hry pro děti, ale klidně i pro dospělé. 

15 tipů na osvědčené slovní hry do auta pro děti, ale i pro dospělé

1. Abeceda

Hra s názvem Abeceda je klasika a princip je velmi jednoduchý. Jeden z vás řekne jakékoliv písmeno z abecedy a všichni po svém okolí hledají věc, které začíná na konkrétní písmeno. Například písmeno S, jako silnice, T jako tráva a podobně…) Vyhrává vždycky ten, kdo uhádne více písmen a slov.

2. Abeceda postupně

Další hra je podobná, jaké té první. Vezměte si abecedu postupně a na každé písmeno abecedy, tak jak jdou písmena za sebou vymýšlejte různá slova. Například: auto, batoh, cesta, den a podobně. Pokud chcete pravidla hry změnit, můžete si vybrat jednu kategorii (město, jídlo, jména, zvířata, rostliny…) a celou abecedou vyjmenovat například v dané kategorii zvířata (antilopa, beran, candát, dudek…). Tato hra nejen dětem rozšíří obzory, slovní zásobu, procvičí si abecedu a také písmena, která ještě třeba neumí správně vyslovit.

3. Kdo jsem?

Tato oblíbená hra bude děti bavit. Někdo si představuje zvíře, osobu, povolání nebo věc. Na začátku řekne, kterou kategorii si vybrat. Ostatní mu pokládají uzavřené otázky, tak aby odpovídal buď ano nebo ne, aby se jim díky těmto otázkám podařilo zjistit, o koho nebo o co se jedná. 

4. Počítání aut po cestě

Každý z cestujících si vybere jednu svoji oblíbenou barvu. Po cestě počítáte, kolik aut té své konkrétní barvy jste po cestě viděli a potkali. Vyhrává vždycky ten, kdo napočítá nejvíce aut stejné své barvy. Obměnou této hry může být místo barev například značky vozidel (Škoda, Volkswagen nebo Audi). 

5. Co počítám?

Další hra, co se týká počítání. Hráč si vybere nějakou věc, kterou po cestě vidí (strom, most, patník, dopravní značku, auto…) a pokaždé když danou věc, například dopravní značku uvidí, tak nahlas připočítá 1 kus. Ostatní hádají, co si daný hráč vybral. Kdo uhádne jako první, tak je na řadě a vybírá si sám další věc.

6. Dvacet!

Cílem hry s názvem Dvacet je společně v autě dopočítat do dvaceti. První hráč začíná a řekne, “jedna”, další řekne “dva”, ale pozor není určeno pořadí, ale je třeba pokračovat v počítání do dvaceti na přeskáčku. Když dva hráči řeknou stejné číslo zároveň, hra musí začít od začátku. Stejně tak v případě, pokud je například 5 a více sekund ticho a nikdo nic neprohlásil. 

7. Bobřík mlčení

Tradiční hra, kterou znají asi všichni. Kdo vydrží v autě nejdéle ticho, tak získává bobříka mlčení. Ten, kdo ho získá, může si vybrat další hru, kterou budete společně hrát dál.

8. Uhodněte písničku

Vyberte si na Spotify nebo na jiné službě dětské písničky a dejte náhodné přehrávání. Ten, kdo první uhodne hrající písničku má bod a vyhrává. Obměnou této hry může také být to, že někdo si vybere písničku a zkusí ji zazpívat nebo zabroukat. Děti musí uhodnout, jak se písnička jmenuje. A pak si ji můžete společně zazpívat. 

9. Chystám se na piknik a s sebou si beru …

Při této hře si procvičíte slovní zásobu, a především svoji paměť. Hra začíná větou “Chystám se na piknik a s sebou si beru …” Každá osoba přidá jednu věc, kterou si chce vzít na piknik. Ostatní hráči vždycky musí zopakovat všechny věci, které si chtějí ostatní hráči vzít s sebou a pak musí přidat další svoji věc. Kdo si všechno nezapamatuje, tak prohrává. Tuto hru můžete obměnit například na ”Tetička jela na výlet a do kufru si s sebou sbalila…”

Cestování s dětmi

10. Slovní fotbal

Slovní fotbal je tradiční hra, kterou znají úplně všichni! Hráč vymyslí jedno slovo, druhý hráč má za úkol vymyslet další slovo, avšak na písmeno, na které skončilo slovo posledního hráče před vámi. To znamená, první slovo je cesta, tudíž další hráč musí vymyslet slovo na písmeno A. Pokud chcete této hry obměnu, můžete si například vybrat jednu kategorii konkrétních slov, kterou budete používat. Například město, zvířata, rostliny, jména a podobně. 

11. Nejdelší věta

Tato hra se hodí již pro větší děti, které mají rozsáhlejší slovní zásobu. Hráč si vybere jakékoliv písmeno z abecedy, například písmeno P. A poté vytvoří, co možná nejdelší větu: Petr píše Pavle psaní plnícím perem po pěkném papíru…). Hru vyhrává ten, komu se podaří vytvořit co nejdelší větu.

12. „Bingo“

Každý hráč v autě si vybere 3 místa nebo věci, které pravděpodobně uvidí po cestě. Pokud hráč místo nebo věc spatří, kterou má napsanou v seznamu, odškrtne si ji. Vyhrává ten, kdo jako první má všechny místa nebo věci odškrtnuté. 

13. Zakázaná slova

Vaším úkolem v této hře, je vybrat 3 slova, která po dobu cestování nesmíme nikdo použít. Zvolte slova taková, která jsou často používaná a je těžké se jim vyhnout. Pokud někdo zakázané slovo vysloví má minusový bod. Vyhraje ten, kdo jich bude mít nejméně.

14. Kdopak nás to předjel?

U této hry se zasmějete! Prohlédněte si auto, které vás předjelo. Děti musí vymyslet příběh. Například kdo v tom autě seděl, jak se jmenuje, odkud je, kam jede, co tam bude dělat a proč tam jede? Vyhrává ten, kdo má nejzajímavější příběh. 

15. Šibenice

Tato hra je vhodná pro děti, které sedí na zadních sedačkách. Jeden hráč si vymyslí slovo a na papír udělá tolik teček, co je písmen ve slově. Ostatní hráči budou postupně hádat písmena a za neuhodnutá písmena se jim kreslí jedna část šibenice. Když bude šibenice s oběšencem nakreslená, hra končí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články