Domů » Aktuality » I nás ovlivní zákaz dieselů v Německu

I nás ovlivní zákaz dieselů v Německu

0
I nás ovlivní zákaz dieselů v Německu

V posledních týdnech se média plnila zprávami, že Německo úplně zakáže vjezd dieselových aut do měst. Úpadek naftových aut u našich západních sousedů probíhal už déle. Mohly za to již tolikrát probírané manipulace s měřením emisí dieselových aut a vzrůstající nebezpečí jejich zákazu. Markantně se tak snížil prodej nových vozů a a klesly ceny těch ojetých. To vše odstartovaly emise oxidu dusičitého, který je zodpovědný za tisíce úmrtí. Jak tedy dopadlo nařízení soudu? Mají města právo zakazovat vjezd vozům se vznětovým motorem?

Týká se jen některých

Po dlouhých jednáních tedy soud uznal, že města mají právo zakázat dieselům vjezd na jejich území. Zákaz se ale týká jen starších vozů, které kvůli produkovaným splodinám neplní normu Euro 6. Nová auta se tak dále po ulicích mohou vesele projíždět.

Jedná se o 12 milionů aut

Tento zákaz samozřejmě nenastane ze dne na den. Bude probíhat postupně. Během tohoto roku skončí sranda majitelům aut neplnících Euro 4. Během roku následujícího se dostane i na vozy neplnící Euro 5. Abychom to uvedli do perspektivy, tak si řekneme nějaká čísla. V dnešní době se na německých silnicích a po německých městech prohání kolem 15 milionů aut, jež u čerpací stanice tankují naftu. A z nich pouze 3 miliony plní zmíněnou normu Euro 6. To znamená, že 12 milionů vozů najednou bude pro vjezd do německého města nelegálních.

Hody pro české autobazary

Tuhle změnu poznáme i v Česku. Jak? Vždyť tady žádný zákaz neplatí. Ale tyto vozy se za směšné částky začnou dovážet z Německa na tuzemský trh. Toho nejspíš využijí autobazary a překupníci. Kvůli přísným normám se do nabídky dostanou vozy, které jsou ekologičtější a novější než většina nabízených v dnešní době.

Zákaz se dotkne i samotných automobilek. Pro navrácení prodeje na původní hodnoty budou nuceny zavést nové technologie pro vylepšení dieselových motorů. Budeme tak o krok blíže čisté budoucnosti.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

lékařská prohlídka řidiče – vydání posudku o zdravotní způsobilosti

Lékařská prohlídka řidiče. Bez ní za volant nesedejte!

0
Lékařská prohlídka řidiče – někteří z vás ji už absolvovali, jiné teprve čeká. Víte, jakých skupin řidičů se týká a jak často na ni musíte...