Domů » Zajímavosti » Android Auto: Jak ho nainstalovat a co umí?

Android Auto: Jak ho nainstalovat a co umí?

Jedete v autě, máte puštěnou navigaci a chtěli byste do toho ještě poslouchat třeba Spotify nebo vyřídit pár telefonů. Na telefon při řízení však sahat nesmíte. Řešením je aplikace Android Auto, s jejíž pomocí si propojíte auto s chytrým telefonem tak, že schválené aplikace budete ovládat hlasem nebo přímo přes obrazovku infotainmentu. Jak to celé funguje, se dočtete v tomto článku. 

Android Auto: Jak ho nainstalovat a co umí?

Za přestupek „řízení s telefonem v ruce“ hrozí 2 body a pokuta až 1 000 Kč na místě nebo 1 500–2 000 ve správním řízení. To sice není v porovnání s jízdou pod vlivem alkoholu příliš velký trest. Ale zvažme, jakému riziku takový nesoustředěný řidič vystavuje sebe i své okolí. Proto uvědomělý řidič za jízdy na telefon nesahá. 

Jenže co když si chcete pouštět hudbu nebo telefonovat? Propojte si telefon s palubním počítačem. Díky zrcadlení telefonu do displeje vašeho infotainmentu uvidíte pouze ty aplikace, které jsou schválené jako bezpečné pro použití v autě. Navíc jejich ovládání bude přizpůsobené tomu, že řídíte. Telefonům s operačním systémem Android to zařídí aplikace Android Auto. 

Technické vybavení pro použití Android Auto

Telefon: 

Váš telefon musí mít operační systém Android 5 nebo novější.

 • Android nižší než 5: telefon je bohužel příliš starý a Android Auto na něm nepůjde rozběhnout. 
 • Android 5–9: V Google Play si stáhněte aplikaci Android Auto. 
 • Android 10 a 11: Android Auto už je zabudované v systému, takže nic instalovat nemusíte. 
 • Android 12 (momentálně nejnovější verze) aplikaci Android Auto už nepodporuje, protože místo ní přináší Google Assistant Driving mode.

Auto:

Ve zkratce se dá říct, že s Android Auto se budou umět propojit všechna auta s infotainmentem vyrobená v roce 2016 a později. Některé modely ale představují výjimky. Např. Škoda Citigo infotainment nemá). Kompatibilních modelů automobilů je více než 500 a v tomto seznamu si můžete ověřit, jestli mezi ně patří i váš vůz. 

Jak nainstalovat Android Auto

Nejprve si ověřte, jakou verzi Androidu máte ve svém telefonu a podle toho si buď nainstalujte aplikaci, nebo ne. Nutné to je u verze Android OS 5–9, viz výše. 

Jaký kabel na Android Auto

V autě pak propojíte telefon s infotainmentem pomocí USB kabelu. Doporučujeme použít originální kabel, protože některé neoriginální kabely sice zvládají nabíjení, ale ne přenos dat. Pokud zvolíte neoriginální kabel pohlídejte si jeho výkon a materiál. Některé automobilky také prodávají kabely na připojení k infotainmentu jejich aut za zvýhodněné ceny. Protože je i v jejich zájmu, aby infotainment dobře fungoval.  

Android Auto Wireless

Telefon s autem lze připojit i bezdrátově, pokud to obě zařízení podporují. To znamená, že v autě musíte mít rádio s Wi-Fi certifikovanou na takovéto použití a mobil Pixel s Androidem 8 a vyšší nebo Samsung s Androidem 9 a vyšším. Pro první připojení však budete kabel stejně potřebovat. 

Jestliže vaše auto infotainment s Wi-Fi nemá, ještě se nabízí jedna možnost. Zakoupíte si zařízení, které připojíte kabelem a telefon pak připojíte k tomu zařízení. Takové zařízení je třeba Stick Android TV nebo ze zahraničních Carsifi a AAWireless. Toto řešení však bude vyžadovat další investici. 

Co když nemám v autě chytré rádio?

Za cenu kolem 10 000 Kč si můžete ugradovat vybavení svého auta o 2din autorádio. Takové autorádio podporuje Android Auto i obdobnou funkci iPhonů zvanou CarPlay. Kromě mobilu k němu lze připojit couvací kameru, čímž si vytvoříte parkovacího asistenta. Je přizpůsobené pro integraci Google hlasového asistenta nebo Siri. Ovládá se hlasem, pomocí tlačítek na displeji nebo na volantu.

Případně použijte jen samotný telefon, který lze přepnout do módu řízení. Telefon přizpůsobí obrazovku a aplikace tomu že řídíte, avšak nepřipojí se do audiosystému, takže to je sice bezpečná, ale méně pohodlná varianta. Výhodou však je, že je to levná varianta, jelikož vám bude stačit, když si zakoupíte držák na mobil. 

Když nemáte v autě infotainment, použijte samotný mobil, nebo si kupte 2din rádio.

Funkce Android Auto

Android Auto propojí vaše auto a telefon. 

Telefon budete ovládat:

 • Hlasem s pomocí hlasových příkazů Google Asisenta
 • Tlačítky na displeji auta ve zjednodušeném rozhraní
 • Tlačítky na volantu, pokud to vaše auto umožňuje

Díky tomu je ovládání telefonu bezpečnější a na rozdíl od manipulace se skutečným telefonem, je ovládání infotainmentu za jízdy povoleno.

Nejčastěji využívané aplikace jsou:

 • Mapy a navigace: Google Maps, Waze apod. 
 • Telefon na volání
 • Hudba: Spotify, YouTube Music apod.
 • Zprávy: hlasový asistent vám je přečte a vy mu nadiktujete odpověď
 • Audioknihy: Audiobooks, Audiotéka apod. 

Android Auto obsahuje pouze schválené aplikace kvůli bezpečnosti. Časem budou přibývat další. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články