Domů » Pro řidiče » Pokuta alkohol za volantem

Pokuta alkohol za volantem

0

Nejen během svátků, ale kdykoliv v průběhu roku se můžeme ocitnout v situaci, kdy po večírku musíme řídit. Zjistěte, jaké vám hrozí pokuty za řízení pod vlivem alkoholu a jak se liší dle naměřené hladiny alkoholu v krvi. Nezapomeňte také na to, že řízení pod vlivem alkoholu je velmi nebezpečné, jelikož můžete smrtelně ohrozit sebe, spolucestující a ostatní účastníky dopravy.

Pokuta alkohol za volantem

U nás vás čeká nulová tolerance alkoholu za volantem

Nemusíme se nutně bavit jen o oslavě Nového roku. To stejné platí v případě oslav narozenin, posezení s přáteli a tak podobně. Jistě jste již zažili událost, po níž jste sami přemýšleli o tom, zda-li vlastně můžete usednout za volant. U nás je na silnicích nulová tolerance alkoholu v krvi. Už 0,3 promile je trestáno pokutou až 20 000 Kč ve správním řízení. V některých evropských zemí je přitom tolerance ustanovena do 0,5 promile alkoholu v krvi.

Zbytkový alkohol

Během minulého roku bylo konzumací alkoholu zaviněno 4 251 nehod. Nebezpečné nemusí být jen řízení bezprostředně po pití. Musíte si dávat pozor i na zbytkový alkohol. Za volant proto rozhodně nespěchejte a vyčkejte až na chvíli, kdy si budete jistí tím, že jste střízliví. Po vydatném večírku se může vaše tělo dávat dohromady klidně dva až tři dny. Po tak dlouhé době již pravděpodobně nenadýcháte, ale oslabené tělo po krátké době ztrácí pozornost. Ani pomalá jízda nepomůže, protože se zpomalují i vaše reflexy.

Pokuty za alkohol za volantem

Nulová tolerance znamená, že problémová je jakákoliv hladina alkoholu a okamžitě vám hrozí vysoké snakce. Je tady ještě ale odchylka měření, kterou známe například u měření rychlosti. Spojením odchylky přístroje a té fyziologické se dostaneme na 0,24 promile. Pojďme si teď rozebrat přestupky podle nadýchané hladiny alkoholu.

Řízení pod vlivem alkoholu do 0,3 promile

Tohle je klasický zbytkový alkohol, který máte v krvi po společenském vyžití. Kvůli odchylce do této kategorie spadáte při nadýchání 0,24 promile až 0,3 promile. Za tuhle hladinu vám hrozí pořádná pokuta 2 500 až 20 000 Kč a také zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Při nadýchání do 0,3 promile vám nehrozí žádné body.

Řízení pod vlivem alkoholu od 0,3 promile do 1 promile

Krásný příklad je člověk, který si dá pivo, a pak pojede domů. Díky odchylce se do této kategorie dostanete i při nadýchání 1,23 promile. Hrozí vám pokuta 2 500 až 20 000 Kč a také zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Navíc získáte i 7 bodů.

Řízení pod vlivem alkoholu více než 1 promile

Zde se již bavíme o trestném činu. Věc je policií předána na státní zastupitelství či správní orgán, který ho bude projednávat. Pachateli hrozí pokuta 25 000 až 50 000 Kč, zákaz řízení na 12 až 24 měsíců a 7 trestných bodů.

Řízení pod vlivem vylučující způsobilost

V případě 1,5 promile nejste teoreticky schopni řídit vozidlo, a dopustili jste se tak trestného činu. Za tohle vás čeká odnětí svobody až na 3 roky, zákaz řízení na 1 až 10 let a 7 trestných bodů + peněžní trest.

Odmítnutí dechové zkoušky

Mezi přestupky patří i takzvaná odmítačka. Policista vás před dechovou zkouškou obeznámí se skutečností, že ji můžete odmítnout, ale vystavujete se postihu za přestupek. Pokud se dostane do správního řízení, tak to znamená pokutu 25 až 50 000 Kč a zákaz řízení až na 24 měsíců.

Kdy mohu řídit po požití alkoholu?

Jednoznačně ustanovit dobu za jak dlouho vyprchá alkohol není možné. Po alkoholovém odvazu bude záležet na vašem těle a jeho schopnosti alkohol odbourávat. Dobré je znát svůj „limit“ a velký vliv hraje také výška, pohlaví, hmotnost a věk. Odbourávání alkoholu mohou výrazně zpomalit nemoci, únava, stres, pití nalačno, malé zkušenosti s pitím alkoholu a některé léky. Rychleji alkohol odbourávají lidé, kteří jsou na jeho pití zvyklí.

Alkohol za volantem
Alkohol za volantem

Co když nadýcháte?

Pokud nadýcháte, tak je policista i strážník povinen sečkat minimálně 5 až 10 minut, po jejichž uplynutí dojde k druhé dechové zkoušce. Tím se vyloučí chyba přístroje, či ovlivnění měření. To totiž dokáže i ústní voda, která obsahuje alkohol. V případě silné koncentrace není problém nadýchat klidně půl promile, a to se alkoholu ani nedotknete. Pokud je tomu tak, tak by druhé měření již mělo být v pořádku. Pokud nadýcháte i podruhé, tak máte dvě možnosti. Nadýcháte hodnoty si můžete nechat zapsat a vypořádat se s probémem, nebo se nechat odvézt na odběr krve. Tohle se doporučuje pouze v případě, že jste na hranici mezi dvěma kategoriemi. Mějte též na paměti, že nakonec můžete spadnout do té horší.

Zdroj: BESIP, ec.europa.eu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články