Tolerance alkoholu za volantem: Přestupky za alkohol za volantem

0
5955

Svátky jsou v plném proudu a blíží se oslavy nového roku, které se v drtivé většině oslavují konzumací alkoholu. Možná vás po oslavě nepadne jet domů autem, ale při řízení pod vlivem nehrozí pouze pokuty. Můžeme smrtelně ohrozit sebe, spolucestující a ostatní účastníky dopravy. Pojďme se tedy podívat na to, kdy můžete po konzumaci alkoholu usednout za volant.

U nás vás čeká nulová tolerance alkoholu za volantem

Nemusíme se nutně bavit jen o oslavě nového roku. To stejné platí v případě oslav narozenin, posezení s přáteli a tak podobně. Jistě jste již zažili událost, po níž jste sami přemýšleli o tom, zda-li vlastně můžete usednout za volant. U nás je na silnicích nulová tolerance alkoholu v krvi. Už 0,3 promile je trestáno pokutou až 20 000 Kč ve správním řízení. V některých evropských zemí je přitom tolerance ustanovena do 0,5 promile alkoholu v krvi.

Nebezpečný je také zbytkový alkohol

Během minulého roku bylo konzumací alkoholu zaviněno 4 251 nehod. Nebezpečné nemusí být jen řízení bezprostředně po pití. Musíte si dávat pozor i na zbytkový alkohol. Za volant proto rozhodně nespěchejte a vyčkejte až na chvíli, kdy si budete jistí tím, že jste střízliví. Po vydatném večírku se může vaše tělo dávat dohromady klidně dva až tři dny. Po tak dlouhé době již pravděpodobně nenadýcháte, ale oslabené tělo po krátké době ztrácí pozornost. Ani pomalá jízda nepomůže, protože se zpomalují i vaše reflexy.

Kdy mohu řídit po požití alkoholu?

Jednoznačně ustanovit dobu vystřízlivění není možné. Po alkoholovém odvazu bude záležet na vašem těle a jeho schopnosti alkohol odbourávat. Dobré je znát svůj „limit“ a velký vliv hraje také výška, pohlaví, hmotnost a věk. Odbourávání alkoholu mohou výrazně zpomalit nemoci, únava, stres, pití nalačno, malé zkušenosti s pitím alkoholu a některé léky. Rychleji alkohol odbourávají lidé, kteří jsou na jeho pití zvyklí.

Alkohol za volantem a přísné tresty

Nulová tolerance znamená, že problémová je jakákoliv hladina alkoholu a okamžitě vám hrozí vysoké snakce. Je tady ještě ale odchylka měření, kterou známe například u měření rychlosti. Spojením odchylky přístroje a té fyziologické se dostaneme na 0,24 promile. Pojďme si teď rozebrat přestupky podle nadýchané hladiny alkoholu.

Do 0,3 promile

Tohle je klasický zbytkový alkohol, který máte v krvi po společenském vyžití. Kvůli odchylce do této kategorie spadáte při nadýchání 0,24 promile až 0,3 promile. Za tuhle hladinu vám hrozí pořádná pokuta 2 500 až 20 000 Kč a také zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Při nadýchání do 0,3 promile vám nehrozí žádné body.

Od 0,3 promile do 1 promile

Krásný příklad je člověk, který si dá pivo a pak pojede domů. Díky odchylce se do této kategorie dostanete i při nadýchání 1,23 promile. Hrozí vám pokuta 2 500 až 20 000 Kč a také zákaz řízeení na 6 až 12 měsíců. Navíc získáte i 7 bodů.

Více než 1 promile

Zde se již bavíme o trestném činu. Věc je policií předána na státní zastupitelsví či správní orgán, který ho bude projednávat. Pachateli hrozí pokuta 25 000 až 50 000 Kč, zákaz řízení na 12 až 24 měsíců a 7 trestných bodů.

Řízení pod vlivem vylučující způsobilost

V případě 1,5 promile nejste teoreticky schopni řídit vozidlo a dospustili jste se tak trestného činu. Za tohle vás čeká odnětí svobody až na 3 roky, zákaz řízení na 1 až 10 let a 7 trestných bodů.

Odmítnutí dechové zkoušky

Mezi přestupky patří i takzvaná odmítačka. Policista vás před dechovou zkouškou obeznámí se skutečnsotí, že ji můžete odmítnout, ale vystavujete se postihu za přestupek. Pokud se dostane do správního řízení, tak to znamená pokutu 25 až 50 000 Kč a zákaz řízení až na 24 měsíců.

Alkohol za volantem
Alkohol za volantem

Co když nadýcháte?

Pokud nadýcháte, tak je policista i strážník povinen sečkat minimálně 5 až 10 minut, po jejichž uplynutí dojde k druhé dechové zkoušce. Tím se vyloučí chyba přístroje, či ovlivnění měření. To totiž dokáže i ústní voda, která obsahuje alkohol. V případě silné koncentrace není problém nadýchat klidně půl promile, a to se alkoholu ani nedotknete. Pokud je tomu tak, tak by druhé měření již mělo být v pořádku. Pokud nadýcháte i podruhé, tak máte dvě možnosti. Nadýcháte hodnoty si můžete nechat zapsat a vypořádat se s probémem, nebo se nechat odvézt na odběr krve. Tohle se doporučuje pouze v případě, že jste na hranici mezi dvěma kategoriemi. Mějte též na paměti, že nakonec můžete spadnout do té horší.

Jak alkohol rychleji odbourat?

Mezi lidmi kolují nejrůznější tipy, které mají zaručeně pomoci k vystřízlivění. Možná jste slyšeli o citrónové šťávě, kávě, studené sprše, cvičení nebo o vitamínech. Všechny jsou založeny na pravdivém praktickém základu, ale spíše se míjí účinkem. U káva je vědecky prokázán pozitivní vliv na odbourávaní alkoholu, ale museli byste vypít kolem 100 litrů kávy. A než do sebe takové množství kávy nalijete, tak za tu dobu zaručeně vystřízlivíte. Co ale doopravdy funguje, tak to je prokládání alkoholu jídlem bohatým na tuky a bílkovin, jelikož zpomalují vstřebávání alkoholu do krve. Ideálně si tak během večera dejte sýry nebo maso.

Pozor na to, co pijete

Dřívějšímu usednutí za volant napomůže také správný výběr alkoholu. Nejde přitom pouze o sílu alkoholu. Rychle se vstřebávají míchané drinky s minerálkou, šampaňské a lihoviny s aromatickými látkami. Na druhé straně jsou silně oslazené a sladové nápoje. V případě těch cukry vstřebávání zpomalují. Důležitá je dokonce také teplota. Nápoje s teplotou nad 18 stupňů Celsia se vstřebávají rychleji než ty studené.

Přestupky alkohol za volantem
Přestupky za alkohol za volantem

Máte náladu na chvilku matematiky?

Dobu odbourávání alkoholu můžete vypočítat poměrně lehkým výpočtem. Množství vypitého alkoholu v decilitrech vynásobte procentem alkoholu a vše vydělte vaší tělesnou hmotností. Získané číslo vynásobte konstantou 0,49 pro ženy a 0,58 pro muže. Obecně je tedy rychlost odbourávání asi 0,15 promile za hodinu. Pro lepší představu a snadnější zjištění si přidáme tabulky.

Odbourávání alkoholu u muže s hmotností 85 kg

Odbourávání alkoholu u ženy s hmotností 60 kg

Jaká je povolená hladina alkoholu ve zbytku EU?

Česká republika jedna z mála zemí EU, kde je nulová tolerance alkoholu. Dále platí v Rumunsku, na Slovensku a také v Maďarsku. Ve zbytku Evropy se nejčastěji setkáváme s limitem do 0,5 promile. Existují dokonce i výjimky, kde je limit stanoven až na 0,8 promile. Je tomu tak ve Velké Británii a na Maltě. V mnoha státech dokonce limity rozdělili podle druhů řidičů. Nápomocná vám může být tato tabulka, kde najdete legální limity alkoholu v krvi řidiče. V každém případě se snažte vyhnout alkoholu před návratem za volant a pozor si dejte i na amatérské alkohol testery. Ty mohou být až nehezky nepřesné a mohou vás tak dostat do pořádných problémů. Pokud alkohol testery používáte, tak si dejte pozor, aby byly kalibrovatelné. I kousky za několik tisíc mohoumít v porovnání s policejním testerem odchylku i půl promile.

Zdroj: BESIP

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno