Tolerance alkoholu v krvi za volantem. Kdy můžu řídit?

0
6359

Svátky jsou v plném proudu a blíží se oslavy Nového roku – k tomu všemu většinou patří konzumace alkoholu. Možná vás po oslavě napadne jet domů autem, ale při řízení pod vlivem nehrozí pouze pokuty. Můžeme smrtelně ohrozit sebe, spolucestující a ostatní účastníky dopravy. Pojďme se tedy podívat na to, kdy můžete po konzumaci usednout za volant.

U nás vás čeká nulová tolerance alkoholu za volantem

Nemusíme se nutně bavit jen o oslavě Nového roku. To stejné platí v případě oslav narozenin, posezení s přáteli a tak podobně. Jistě jste již zažili událost, po níž jste sami přemýšleli o tom, zda-li vlastně můžete usednout za volant. U nás je na silnicích nulová tolerance alkoholu v krvi. Už 0,3 promile je trestáno pokutou až 20 000 Kč ve správním řízení. V některých evropských zemí je přitom tolerance ustanovena do 0,5 promile alkoholu v krvi.

Nebezpečný je také zbytkový alkohol

Během minulého roku bylo konzumací alkoholu zaviněno 4 251 nehod. Nebezpečné nemusí být jen řízení bezprostředně po pití. Musíte si dávat pozor i na zbytkový alkohol. Za volant proto rozhodně nespěchejte a vyčkejte až na chvíli, kdy si budete jistí tím, že jste střízliví. Po vydatném večírku se může vaše tělo dávat dohromady klidně dva až tři dny. Po tak dlouhé době již pravděpodobně nenadýcháte, ale oslabené tělo po krátké době ztrácí pozornost. Ani pomalá jízda nepomůže, protože se zpomalují i vaše reflexy.

Kdy mohu řídit po požití alkoholu?

Jednoznačně ustanovit dobu za jak dlouho vyprchá alkohol není možné. Po alkoholovém odvazu bude záležet na vašem těle a jeho schopnosti alkohol odbourávat. Dobré je znát svůj „limit“ a velký vliv hraje také výška, pohlaví, hmotnost a věk. Odbourávání alkoholu mohou výrazně zpomalit nemoci, únava, stres, pití nalačno, malé zkušenosti s pitím alkoholu a některé léky. Rychleji alkohol odbourávají lidé, kteří jsou na jeho pití zvyklí.

Alkohol za volantem a přísné tresty

Nulová tolerance znamená, že problémová je jakákoliv hladina alkoholu a okamžitě vám hrozí vysoké snakce. Je tady ještě ale odchylka měření, kterou známe například u měření rychlosti. Spojením odchylky přístroje a té fyziologické se dostaneme na 0,24 promile. Pojďme si teď rozebrat přestupky podle nadýchané hladiny alkoholu.

Do 0,3 promile

Tohle je klasický zbytkový alkohol, který máte v krvi po společenském vyžití. Kvůli odchylce do této kategorie spadáte při nadýchání 0,24 promile až 0,3 promile. Za tuhle hladinu vám hrozí pořádná pokuta 2 500 až 20 000 Kč a také zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Při nadýchání do 0,3 promile vám nehrozí žádné body.

Od 0,3 promile do 1 promile

Krásný příklad je člověk, který si dá pivo, a pak pojede domů. Díky odchylce se do této kategorie dostanete i při nadýchání 1,23 promile. Hrozí vám pokuta 2 500 až 20 000 Kč a také zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Navíc získáte i 7 bodů.

Více než 1 promile

Zde se již bavíme o trestném činu. Věc je policií předána na státní zastupitelství či správní orgán, který ho bude projednávat. Pachateli hrozí pokuta 25 000 až 50 000 Kč, zákaz řízení na 12 až 24 měsíců a 7 trestných bodů.

Řízení pod vlivem vylučující způsobilost

V případě 1,5 promile nejste teoreticky schopni řídit vozidlo, a dopustili jste se tak trestného činu. Za tohle vás čeká odnětí svobody až na 3 roky, zákaz řízení na 1 až 10 let a 7 trestných bodů.

Odmítnutí dechové zkoušky

Mezi přestupky patří i takzvaná odmítačka. Policista vás před dechovou zkouškou obeznámí se skutečností, že ji můžete odmítnout, ale vystavujete se postihu za přestupek. Pokud se dostane do správního řízení, tak to znamená pokutu 25 až 50 000 Kč a zákaz řízení až na 24 měsíců.

Alkohol za volantem
Alkohol za volantem

Co když nadýcháte?

Pokud nadýcháte, tak je policista i strážník povinen sečkat minimálně 5 až 10 minut, po jejichž uplynutí dojde k druhé dechové zkoušce. Tím se vyloučí chyba přístroje, či ovlivnění měření. To totiž dokáže i ústní voda, která obsahuje alkohol. V případě silné koncentrace není problém nadýchat klidně půl promile, a to se alkoholu ani nedotknete. Pokud je tomu tak, tak by druhé měření již mělo být v pořádku. Pokud nadýcháte i podruhé, tak máte dvě možnosti. Nadýcháte hodnoty si můžete nechat zapsat a vypořádat se s probémem, nebo se nechat odvézt na odběr krve. Tohle se doporučuje pouze v případě, že jste na hranici mezi dvěma kategoriemi. Mějte též na paměti, že nakonec můžete spadnout do té horší.

Jak rychle vystřízlivět

Mezi lidmi kolují nejrůznější tipy, které mají zaručeně pomoci k vystřízlivění. Možná jste slyšeli o citrónové šťávě, kávě, studené sprše, cvičení nebo o vitamínech.

Všechny jsou založeny na pravdivém praktickém základu a dokáží pomoct, ale také nejsou úplně spásonosné. Tak jako tak budete na vystřízlivění muset chvíli počkat.

Například u kávy je vědecky prokázán pozitivní vliv na odbourávaní alkoholu, ale na instantní záchranu byste jí museli vypít kolem 100 litrů. Což je fyzicky nemožné. Ovšem i menším množství dokáže tělo pobídnout tím správným směrem. Rozhodně to ale s kávou nepřehánějte, jen byste se ještě víc odvodnili.

Co nejvíc funguje? Menší „prevence“, abyste se tolik neopili. Prokládejte pití jídlem bohatým na tuky. Ideálně si tak během večera dejte sýry nebo maso. Tuky zapříčiní, že se alkohol dostane do krve mnohem pomaleji.

Jestli už je ale pozdě a vy hledáte záchranu den poté, pojďme se podívat na to, jak co nejrychleji vystřízlivět.

  • Hodně pijte. Tentokrát ale nealko, ideálně minerální vody s vyšším obsahem magnesia. Dobrý je i mátový čaj. Zrychluje metabolismus a snižuje kyselost organismu. Tekutiny a minerály doplníte i pomocí poctivého vývaru.
  • Vymačkejte si šťávu z pomeranče, grepu či citronu nebo si kupte šumivé vitamíny do vody. Vitamín C urychluje odbourávání.
  • Zkuste preparát z lékárny. Zeptejte se na přípravek na kocovinu, lékárnice ráda poradí. Na pultech mají celkem šikovná udělátka, která mění ethanol na kyselinu octovou a přispívají k regeneraci organismu. Takže byste měli zmírnit i další nepříjemné průvodní jevy kocoviny.
  • Najezte se. Jídlo na sebe váže zbytky alkoholu. Na rozbouřený žaludek často pomohou kyselé potraviny (okurky, utopence atd.).
  • Zdřímněte si. I to pomáhá organismu s regenerací.

Pozor na to, co pijete

Dřívějšímu usednutí za volant napomůže také správný výběr alkoholu. Nejde přitom pouze o sílu alkoholu. Rychle se vstřebávají míchané drinky s minerálkou, šampaňské a lihoviny s aromatickými látkami. Na druhé straně jsou silně oslazené a sladové nápoje. V případě těch cukry vstřebávání zpomalují. Důležitá je dokonce také teplota. Nápoje s teplotou nad 18 stupňů Celsia se vstřebávají rychleji než ty studené.

Přestupky alkohol za volantem
Přestupky za alkohol za volantem

Máte náladu na chvilku matematiky?

Dobu odbourávání alkoholu můžete vypočítat poměrně lehkým výpočtem. Množství vypitého alkoholu v decilitrech vynásobte procentem alkoholu a vše vydělte vaší tělesnou hmotností. Získané číslo vynásobte konstantou 0,49 pro ženy a 0,58 pro muže. Obecně je tedy rychlost odbourávání asi 0,15 promile za hodinu. Pro lepší představu a snadnější zjištění si přidáme tabulky.

Odbourávání alkoholu u muže s hmotností 85 kg

Odbourávání alkoholu u ženy s hmotností 60 kg

Jaká je povolená hladina alkoholu v zahraničí?

V Česku platí jedny z nejpřísnějších pravidel v rámci EU. Jak je to u našich sousedů a dál za hranicemi? Ať už se chystáte na dovolenou nebo třeba na pracovní cestu, zjistěte si vše dopředu. Vše se dozvíte v našem článku Tolerance alkoholu v zahraničí.

Zdroj: BESIP, ec.europa.eu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno