Kdy můžete po alkoholu řídit?

0
1200

Svátky jsou v plném proudu a blíží se oslavy nového roku, které se v drtivé většině oslavují konzumací alkoholu. Možná vás po oslavě nepadne jet domů autem, ale při řízení pod vlivem nehrozí pouze pokuty. Můžeme smrtelně ohrozit sebe, spolucestující a ostatní účastníky dopravy. Pojďme se tedy podívat na to, kdy můžete po konzumaci alkoholu usednout za volant.

U nás vás čeká nulová tolerance

Nemusíme se nutně bavit jen o oslavě nového roku. To stejné platí v případě oslav narozenin, posezení s přáteli a tak podobně. Jistě jste již zažili událost, po níž jste sami přemýšleli o tom, zda-li vlastně můžete usednout za volant. U nás je na silnicích nulová tolerance alkoholu v krvi. Už 0,3 promile je trestáno pokutou až 20 000 Kč ve správním řízení. V některých evropských zemí je přitom tolerance ustanovena do 0,5 promile alkoholu v krvi.

Nebezpečný je také zbytkový alkohol

Během minulého roku bylo konzumací alkoholu zaviněno 4 251 nehod. Nebezpečné nemusí být jen řízení bezprostředně po pití. Musíte si dávat pozor i na zbytkový alkohol. Za volant proto rozhodně nespěchejte a vyčkejte až na chvíli, kdy si budete jistí tím, že jste střízliví. Po vydatném večírku se může vaše tělo dávat dohromady klidně dva až tři dny. Po tak dlouhé době již pravděpodobně nenadýcháte, ale oslabené tělo po krátké době ztrácí pozornost. Ani pomalá jízda nepomůže, protože se zpomalují i vaše reflexy.

Kdy tedy mohu řídit?

Jednoznačně ustanovit dobu vystřízlivění není možné. Po alkoholovém odvazu bude záležet na vašem těle a jeho schopnosti alkohol odbourávat. Dobré je znát svůj „limit“ a velký vliv hraje také výška, pohlaví, hmotnost a věk. Odbourávání alkoholu mohou výrazně zpomalit nemoci, únava, stres, pití nalačno, malé zkušenosti s pitím alkoholu a některé léky. Rychleji alkohol odbourávají lidé, kteří jsou na jeho pití zvyklí.

Jak alkohol rychleji odbourat?

Mezi lidmi kolují nejrůznější tipy, které mají zaručeně pomoci k vystřízlivění. Možná jste slyšeli o citrónové šťávě, kávě, studené sprše, cvičení nebo o vitamínech. Všechny jsou založeny na pravdivém praktickém základu, ale spíše se míjí účinkem. U káva je vědecky prokázán pozitivní vliv na odbourávaní alkoholu, ale museli byste vypít kolem 100 litrů kávy. A než do sebe takové množství kávy nalijete, tak za tu dobu zaručeně vystřízlivíte. Co ale doopravdy funguje, tak to je prokládání alkoholu jídlem bohatým na tuky a bílkovin, jelikož zpomalují vstřebávání alkoholu do krve. Ideálně si tak během večera dejte sýry nebo maso.

Pozor na to, co pijete

Dřívějšímu usednutí za volant napomůže také správný výběr alkoholu. Nejde přitom pouze o sílu alkoholu. Rychle se vstřebávají míchané drinky s minerálkou, šampaňské a lihoviny s aromatickými látkami. Na druhé straně jsou silně oslazené a sladové nápoje. V případě těch cukry vstřebávání zpomalují. Důležitá je dokonce také teplota. Nápoje s teplotou nad 18 stupňů Celsia se vstřebávají rychleji než ty studené.

Máte náladu na chvilku matematiky?

Dobu odbourávání alkoholu můžete vypočítat poměrně lehkým výpočtem. Množství vypitého alkoholu v decilitrech vynásobte procentem alkoholu a vše vydělte vaší tělesnou hmotností. Získané číslo vynásobte konstantou 0,49 pro ženy a 0,58 pro muže. Obecně je tedy rychlost odbourávání asi 0,15 promile za hodinu. Pro lepší představu a snadnější zjištění si přidáme tabulky.

Odbourávání alkoholu u muže s hmotností 85 kg

Odbourávání alkoholu u ženy s hmotností 60 kg

Zdroj: BESIP

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here