Domů » Pro řidiče » Parkování » Co je to parkovací asistent? Ocení ho i zkušení řidiči

Co je to parkovací asistent? Ocení ho i zkušení řidiči

0

Mezi stresujícími činnostmi za volantem je parkování v malých prostorech hned za rozjezdy do kopce. To si samozřejmě uvědomují i výrobci automobilů a ve svých vozech nabízejí parkovací asistenty. Pomocí nich mohou do úzkého prostoru pohodlně a bez stresu zaparkovat i řidiči, kteří by to jinak třeba nezvládli. Jak ale takový asistent parkování funguje? A jaké předsudky se k němu vážou?

Co je to parkovací asistent? Ocení ho i zkušení řidiči

Kdo využije parkovací asistent?

Lidé si velice často myslí, že parkovací asistent může použít jen člověk, který je na parkování absolutně neschopný. Pro mnohé by také použití asistentu byla velká rána do ega. Na parkovací asistenty si zvykli i zkušení šikovní řidiči, kterým se jednoduše zalíbilo ono pohodlí, které tak auto řidiči při parkování nabízí. Stejně jako jiné vychytávky, tak i parkovací asistent je vysoce návykový a občas je prostě příjemné nechat takovou věc na přístrojích.

Kdy je možné využít asistent parkování?

Automatické parkování je v případě moderních vozů možné podélně i příčně. Z pohledu řidiče je princip většinou hodně podobný. Pomocí daného tlačítka řidič autu dá pokyn, že chce automaticky zaparkovat. V případě koncernu VW znamená jedno zmáčknutí podélné parkování a dvě zmáčknutí jsou kolmé parkování. Dále je potřeba zvolit, na jakou stranu by měl automobil parkovat. To se děje pomocí páčky blinkru, díky které upozorníte auto i ostatní řidiče. Následně se plynule rozjedete podél řady zaparkovaných aut. Pomocí kamer a parkovacích senzorů auto samo vyhodnocuje, zda-li se do potřebného prostoru vejde

Jak parkovat s asistentem

Pokud je nalezená mezera dostatečně velká, tak automobil pípnutím oznámí, že se jedná o vhodné parkovací místo. Většinou také vyskočí upozornění na displeji, které je doplněno o instrukce. Těmi bývá například zařazení zpátečky, což musí i přes množství asistentů většinou udělat řidič. Záleží zde čistě na modelu a výbavě vozu, jelikož někde musíte měnit rychlosti, ale někde automobil skutečně zaparkuje zcela sám. Kontrolu nad volantem převezme palubní počítač a bude vám sám zatáčet pod rukama. 

I počítač se může splést a parkování na poprvé prostě nevyjde. Po prvotní ozkoušení je třeba potřeba více si nadjet, ale ani s tím asistent parkování nemá problém. Během celého manévru si počítač kontroluje vzdálenosti od vozů a překážek, aby nenastal problém. Některý z automobilů se například může pohnout, nebo do trajektorie vejde člověk. 

Vyjíždění s pomocí parkovacího asistenta

Auto tedy máte zaparkováno, ale jak se onoho prostoru dostat ven? Vozy naštěstí zvládají i automatické vyjíždění. Asi vás nepřekvapí, že se jedná o naprosto stejný přístup, ale vše se děje opačně. Senzory navíc dokážou dobře pohlídat situaci, kdy z parkovacího místa vyjíždíte kufrem napřed. Vše kontrolují tak, abyste vyjeli plynule a bezpečně

Dejte si pozor na:

Parkovací asistenty potřebují poměrně dost prostoru a do riskantních akcí se raději vůbec nepouští. Většinou tak rychleji místo k zaparkování najde zkušený řidič. I vývoj parkovacích asistentů jde ale mílovými kroky vpřed.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...