Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Jak odhlásit vozidlo prodané na náhradní díly?

Jak odhlásit vozidlo prodané na náhradní díly?

1
Jak odhlásit vozidlo prodané na náhradní díly?

Může nastat například situace, ve které vůz nabouráte, tudíž se nehodí k dalšímu používání. Někdo jiný ale díly z vozu použít může, takže vám napíše, jestli si automobil může odvézt na náhradní díly. V mnoha případech vám i zaplatí. To je moc hezké. Co ale teď? Vůz totiž prodáte, ale doklad o ekologické likvidaci nemáte.

Prokletý doklad o ekologické likvidaci

Podobným případem může být rozprodej vozu na díly po částech. V obou případech nakonec chcete auto vyřadit z registru vozidel, ale chybí vám onen doklad o ekologické likvidaci. Ten ale nemáte, protože jste vůz zlikvidovat nenechali. Je to taková podivná situace.

Naštěstí nám ji pomůže osvětlit zákon. Tak se připravte na pár paragrafů.

Problém je řešen podle č. 56/2001 Sb. :

§ 13

Trvalé a dočasné vyřazení vozidla z registru silničních vozidel

(1) Obecní úřad obce s rozšířenou působností rozhodne o trvalém vyřazení motorového vozidla a přípojného vozidla z registru, pokud

c) vlastník motorového vozidla předloží potvrzení o převzetí autovraku, vystavené provozovatelem zařízení ke sběru autovraků podle zvláštního právního předpisu.

  1. Obecní úřad obce s rozšířenou působností trvale vyřadí vozidlo z registru na žádost jeho vlastníka. Tuto skutečnost vyznačí v technickém průkazu vozidla a v registru silničních vozidel. Se žádostí o trvalé vyřazení vozidla z registru silničních vozidel předloží vlastník motorového vozidla potvrzení o převzetí autovraku vystavené provozovatelem zařízení ke sběru autovraků podle zvláštního právního předpisu. Vlastník vozidla přitom odevzdá tabulky s přidělenou registrační značkou. Jedná-li se o žádost o trvalé vyřazení vozidla z registru silničních vozidel podle odstavce 1 písm. a), je vlastník motorového a přípojného vozidla povinen doložit způsob jeho zániku.“

Co si z toho tedy odnést?

Motorové vozidlo jednoduše na díly prodat nejde. Vozidlo v tomto stavu je totiž následně považováno za odpad, a musí tak s ním být nakládáno. Pokud tedy prodáte auto na náhradní díly a nemáte doklad o likvidaci, tak jednoduše nebudete moct vozidlo vyřadit z registru. A pokud není vyřazeno z registru, tak i nadále musí jeho vlastník platit povinné ručení.

Co zbývá

Takhle byste ale povinné ručení mohli platit na věky věků. Jediné logické řešení je u vozu ukončit povinné ručení a doufat. Doufat v to, že na to nikdo nepřijde, jinak vás čeká pokuta až 20 000 Kč. Na druhou je ale pravděpodobnost odhalení velice malá. V souladu se zákony země to ale není. Údajně funguje i získání potvrzení o likvidaci po domluvě s pracovníky vrakoviště. Auto vám zůstane, ale co se týká dokumentů, tak bude vše v pořádku. Tento postup nemůžeme doporučit, ale rozhodně stojí za zmínění.

 

1 komentář

  1. Ještě lepší sranda je, když prodáte celé auto jako vrak, kupujícího ho bere kvůlivá motoru, předáte TP a plnou moc s tím , že si to přepíše a ono ne.. Paka se nechává zapírat , blokuje volání a td. Naštěstí ČKP je natolik inteligentní, že pokud máte kopii kupní smlouvy, je to pro ně doklad, že jste vůz prodali a nic po Vás nechce. Na evidenci vozidel je to horší, naštěstí ten vykuk nechal vozidlo opravdu sešrotovat,ale TP a značky neodevzdal. Takže nějaký čas na evidenci , u techniků, vystavení kopie TP a papírové vyřazení..Ale ty nervy !!

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...