Odhlášení vozidla – Jak odhlásit auto?

1
1436

Chystáte se na prodej auta, nebo už nadešla jeho poslední jízda? Ani jedno se neobejde bez dávky papírování. Tak jako nestačí jen předat novému majiteli klíčky, tak nemůžeme ani staré auto nechat někde na kraji cesty. Co je tedy potřeba udělat? Kam zajít a jaké papíry vypsat?

Vozidlo se prodává

Tohle je nejčastější důvod pro přepis vozidla. Vůz jede do světa dělat radost dále a nový majitel se už těší na vůz nový. Jenže to není jen o poslání vozidla dále. V letech uplynulých byl běžnou praktikou takzvaný polopřevod. Původní majitel vůz nechal na příslušném úřadě odhlásit a novému poslal doklady. Ten si zase vůz přihlásil a vůz byl jeho. Dnes už ale tohle možné není. Nyní už se vozidlo přepisuje rovnou na jeho nového šťastného majitele.

Pokud jste v roli prodávajícího, tak se nejspíš bojíte oné maličkosti, že zodpovídáte za přepis do 10 dnů od podepsání smlouvy. Změnu si ale můžete vyřídit sami. Jak tedy na to?

Co budete potřebovat

Potřebujete mít podepsanou kupní smlouvu, úředně ověřenou plnou moc od kupujícího, Tu budete potřebovat k mnohým úkonům. Nesmí chybět ani velký + malý technický průkaz, osobní doklady a protokol o evidenční kontrole. Kupující je také povinen mít platné pojištění odpovědnosti (takzvané povinné ručení). Často stačí jen kopie zelené karty.

Kam na úřad

A jak postupovat na úřadech? Je potřeba zajít na úřad obce s rozšířenou působností (jakýkoliv) a vyplnit formulář pro přihlášení vozidla na nového majitele. K tomu musíte přidat i doklady a registrační značky. Pokud je kupujícím právnická osoba, tak je nutné přiložit i výpis z obchodního rejstříku.

Aby někdo přepsal vůz za vás

V jiném případě můžete využít pověření třetí strany. Ta potřebuje plnou moc od prodávajícího a kupujícího. Nebo u převodu dáte kupujícímu plnou moc, aby si celý převody zařídil sám.

Kalkulačka povinného ručení

Nastal čas likvidace

Vůz už je možná ve fázi, kdy už se blíží jeho konec. Pokud tedy již prodat nejde, tak je potřebné nechat auto ekologicky zlikvidovat. Provedete tedy trvalé vyřazení vozidla z registru. A to bez řádné ekologické likvidace není možné. Ekologickou likvidaci může provést pouze schválený subjekt. Výpis najdete na stránkách ministerstva životního prostředí.

Tam v podstatě dostanete zpátky jen registrační značky a protokol o ekologické likvidaci. Poté si na úřad s rozšířenou působností zajdete s velkým technický průkazem, obě RZ, potvrzením o ekologické likvidaci a vyplněným formulářem. Počkáte si ve frontě a auto vyřadí z evidence. Pak už jen zrušit povinné ručení. A takhle končí život auta.Dlouhodobé odstavení

Může také nastat situace, že vůz chcete opravit nebo renovovat. Tudíž ho nechcete přepsat ani definitivně odhlásit. V tomto případě se vám otevírají celkem dvě možnosti.

Můžete i nadále platit povinné ručení a vozidlo provozovat. Na voze si tak můžete pracovat jak se vám zlíbí, ale platit za něj budete neustále. Při výběru této možnosti je vhodné vybrat pojišťovnu s takzvanou sezónní pojistkou. Vozidlo máte pojištěné oficiálně celý rok, ale platíte jen určité měsíce. Vyhnete se tedy různému sundávání značek a papírování. Ale. Pokud způsobíte škodu při nehodě v nepojištěných měsících, tak po vás může chtít pojišťovna spoluúčast i více než 90%.

Nebo můžete vozidlo dočasně vyřadit. Značky a osvědčení o registraci se uloží do depozitu na registr vozidel. To může být maximálně po dobu jednoho roku. Následně můžete požádat o 6 měsíční prodloužení. Po uplynutí této doby ale musíte uvést vozidlo do provozu nebo nechat ekologicky zlikvidovat.

Přihlášení zpátky

Pro ukončení onoho dočasného vyřazení musíte předložit žádost o ukončení režimu dočasného vyřazení vozidla, velký technický průkaz, doklady vlastníka vozidla a platný doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (zelená karta) a protokol o platné technické prohlídce.

1 komentář

  1. Dobry den,
    prosim vas, mohl byste mi poradit? Co delat, kdyz mi auto, registrovane v cechach, „umrelo“ v nemecku a rada bych ho tu prodala aspon na dily do ‚wirkaufendeineauto“ servisu. Tam mi rekli, ze ho nejprve musim odregistrovat. Jak ale? Je nutne pouze „vyřazení vozidla“ a pak se to prepise na nekoho jineho? anebo musim auto uplne odepsat jako „zánik vozidla“? Ale jak to udelat, kdyz mi auto z nejede a odtah do cech taky nepripada v uvahu? Diky moc za odpoved, s pozdravem L.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here