Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Odhlášení vozidla – Postup jak odhlásit auto

Odhlášení vozidla – Postup jak odhlásit auto

3

Chystáte se na prodej auta, nebo už nadešla jeho poslední jízda? Ani jedno se neobejde bez dávky papírování. Tak jako nestačí jen předat novému majiteli klíčky, tak nemůžeme ani staré auto nechat někde na kraji cesty. Co je tedy potřeba udělat? Kam zajít a jaké papíry vypsat?

Odhlášení vozidla – Postup jak odhlásit auto

Jak odhlásit nebo vyřadit vozidlo?

Vozidlo můžete odhlásit nebo vyřadit těmito způsoby:

  • Převod vozidla – změna vlastníka vozidla, tedy přepis na nového majitele.
  • Dočasné vyřazení – depozit, tedy vozidlo není v provozu.
  • Zánik vozidla – trvalé vyřazení vozidla.

Postup odhlášení při prodeji vozidla

Tohle je nejčastější důvod pro přepis vozidla. V souladu se zákonem máte povinnost podat žádost o zápis změny vlastníka do 10 pracovních dnů od podpisu kupní smlouvy. Tento zápis lze uskutečnit na libovolném obecním úřadě obce s rozšířenou působností, konkrétně na odboru dopravy. Tímto odpadá potřeba řešit registraci na místě bydliště prodávajícího.

Proces odhlášení a přihlášení vozidla by mělo probíhat na základě společné žádosti jak původního, tak nového majitele vozidla. V praxi je to tak, že převod vlastnictví vozidla provádí pouze jedna ze smluvních stran. Tato osoba musí mít plnou moc, která je opatřena úředně ověřeným podpisem druhé strany.

Pozor na to, pokud bude nový majitel chtít provádět přepis vozidla. Ověřte si zdali byl převod úspěšně dokončen. Nedodržení lhůty 10 dnů je bráno jako přestupek, a hrozí vysoká pokuta!

Co budete potřebovat k odhlášení vozidla?

Ze všeho nejdříve potřebujete mít podepsanou kupní smlouvu nebo případně fakturu a úředně ověřenou plnou moc od kupujícího. Samozřejmostí je velký technický průkaz a malý techničák. Dále jsou třeba osobní doklady, protokol o evidenční kontrole a zelenou kartu.  

Kupující má povinnost mít platné pojištění odpovědnosti neboli povinné ručení

Naopak k přihlášení vozidla je nutné mít vyplněný formulář pro změnu vlastníka vozidla a doklad o úhradě správního poplatku. 

A jak postupovat na úřadech?

Žádost o zápis změny vlastníka je možné provést na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, konkrétně odbor dopravy a vyplnit formulář pro změnu vlastníka vozidla. Pokud je kupujícím právnická osoba, tak je nutné přiložit i výpis z obchodního rejstříku.

Evidenční kontrola 

Evidenční kontrola je důležitá jak při přihlášení, tak i odhlášení vozidla a nesmí být starší 30 dní. Evidenční kontrola je tzv. ověření, zdali souhlasí údaje o vozidle s údaji, které jsou zapsané ve velkém technickém průkazu daného vozidla. Tato evidenční kontrola se vztahuje na vozidlo jako celek, nikoli na konkrétní osobu, a může ji tedy provést jak prodávající, tak kupující.

Ekologická daň

Vozidla, která spadají do kategorie normy Euro 0, 1 nebo 2 mají povinnost navíc uhradit ekologickou daň. Tato ekologická daň se však platí pouze jednou u každého vozidla, pokud je již zaznamenána tato daň v technickém průkazu, není tedy nutné, aby ji nový majitel platil znovu. Výše této daně se liší a může dosahovat klidně až 10 000 Kč.

Odhlášení vozidla

Zmocnění k přepisu vozidla třetí osobu

Zplnomocnit třetí osobu k provedení přepisu vozidla je možné jak ze strany prodávajícího, tak ze strany kupujícího. Každá strana může zvolit svého vlastního zástupce, nebo obě strany mohou využít stejné osoby. Avšak taková třetí osoba musí disponovat plnou mocí od obou stran zvlášť, tedy jak od prodávajícího, tak od kupujícího.

Jaké jsou ceny za přihlášení a odhlášení vozidla z registru

U odhlášení je to jednoduché, protože při odhlášení z registru nejsou žádné poplatky

Přihlášení vozidla vás bude stát asi 1 200 Kč, přičemž je v tom zahrnuta registrace vozu a evidenční kontrola

Postup odhlášení vozidla při likvidaci

Vůz už je možná ve fázi, kdy už se blíží jeho konec. Pokud tedy již prodat nejde, tak je potřebné nechat auto ekologicky zlikvidovat. Provedete tedy trvalé vyřazení vozidla z registru. A to bez řádné ekologické likvidace není možné. 

Při likvidaci vozidla si uvědomte, že automobil představuje nebezpečný odpad. A proto ekologickou likvidaci mohou provádět pouze autorizované a schválené subjekty. Výpis a další informace najdete na stránkách ministerstva životního prostředí, seznam konkrétních subjektů zase najdete na autovraky.mzp.cz.

Co budete k likvidaci vozidla potřebovat?

  • Občanský průkaz či jiný doklad totožnosti, 
  • originál velkého technického průkazu, 
  • popřípadě plnou moc k likvidaci vozidla.

V případě, že je vozidlo v okamžiku předání kompletní a majitel, který sám doručí kompletní automobil na vrakoviště, může získat finanční bonus ve výši přibližně 2 000 Kč. Řidič může rovněž využít možnosti, aby vrakoviště poslalo odtahovou službu pro Váš automobil, v takovém případě však obvykle získáte trochu nižší odměnu, například kolem 1 000 až 1 500 Kč.

Při ekologické likvidaci vozidla dostanete zpátky jen registrační značky a protokol o ekologické likvidaci. Nezapomeňte k tomu velký a malý technický průkaz, občanský průkaz a vyplněný formulář s názvem Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu a zápis zániku silničního vozidla (neboli žádost o vyřazení vozidla). Poté se vydejte na úřad s rozšířenou působností, kde vám automaticky bude proveden zápis o zániku vozidla. Tento správní úkon je zdarma

Pak už jen nezapomeňte zrušit povinné ručení. Nebojte se, tento úkon je také zdarma, stačí jen napsat výpověď z důvodu vyřazení vozidla z evidence a máte hotovo, a takhle končí život vašeho auta.

Ekologická likvidace a ohlášení vozidla

Postup při dlouhodobém odstavení vozu

Může také nastat situace, že vůz chcete opravit nebo renovovat. Tudíž ho nechcete přepsat ani definitivně odhlásit. V tomto případě se vám otevírají celkem dvě možnosti.

Můžete i nadále platit povinné ručení a vozidlo provozovat. Na voze si tak můžete pracovat, jak se vám zlíbí, ale platit za něj budete neustále. Při výběru této možnosti je vhodné vybrat pojišťovnu s takzvanou sezónní pojistkou. Vozidlo máte pojištěné oficiálně celý rok, ale platíte jen určité měsíce. Vyhnete se tedy různému sundávání značek a papírování. Ale, pozor, pokud způsobíte škodu při nehodě v nepojištěných měsících, tak po vás může chtít pojišťovna spoluúčast i více než 90 %.

Nebo můžete vozidlo dočasně vyřadit. Značky a osvědčení o registraci se uloží do depozitu na registr vozidel. To může být maximálně po dobu jednoho roku. Následně můžete požádat o prodloužení. Aktuálně není délka uložení nijak limitována. Pro žádost o prodloužení je nezbytné obrátit se na úřad, který provedl vyřazení vozidla z depozitu, a předložit důkazy o reálné existenci vozidla, například prostřednictvím poskytnutí fotografií. 

Vozidlo však musí být správně zabezpečeno – nesmí být umístěno na pozemní komunikaci, nesmí být dovoleno odstraňovat z něj zásadní součásti (např. motor, karoserii atd.) a nesmí ohrožovat životní prostředí.

Po uplynutí této doby v depozitu, ale musíte uvést vozidlo do provozu nebo nechat ekologicky zlikvidovat.

Jak odhlásit vozidlo a nechat si ho na náhradní díly?

Tohle je v dnešní době docela oříšek. Pomocí zákonů a ustanovení si stát vše kontroluje a nedovolí téměř ničemu jen tak „zmizet“. Tato možnost vás pravděpodobně zajímá, protože jste svůj vůz nabourali nebo jinak znehodnotili. Stále by ale bylo pěkné nějaké peníze z něj mít a poptávka po náhradních dílech tady vždy byla. Dnes je to totiž nastavené tak, že pokud chcete vůz odhlásit z registru, tak k tomu potřebujete doklad o ekologické likvidaci. Této problematice jsme věnovali ve článku: Jak odhlásit vozidlo prodané na náhradní díly.

Jak na přihlášení vozidla zpátky

Pro ukončení onoho dočasného vyřazení musíte předložit žádost o ukončení režimu dočasného vyřazení vozidla, velký technický průkaz, doklady vlastníka vozidla a platný doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (zelená karta) a protokol o platné technické prohlídce.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jak odhlásit vozidlo při prodeji?

V souladu se zákonem máte povinnost podat žádost o zápis změny vlastníka do 10 pracovních dnů od podpisu kupní smlouvy. Tento zápis lze uskutečnit na libovolném obecním úřadě obce s rozšířenou působností, konkrétně na odboru dopravy. Tímto odpadá potřeba řešit registraci na místě bydliště prodávajícího.

Jak odhlásit vozidlo při ekologické likvidaci?

Pokud tedy již vozidlo prodat nejde, tak je potřebné nechat auto ekologicky zlikvidovat. Provedete tedy trvalé vyřazení vozidla z registru. A to bez řádné ekologické likvidace není možné. Likvidaci provádí pouze schválený subjekt. Doklad o likvidaci motorového vozidla je poté nutné donést na úřad s rozšířenou působností.

Jak odhlásit vozidlo při dlouhodobém odstavení vozidla

Vozidlo můžete dočasně vyřadit. Značky a osvědčení o registraci se uloží do depozitu na registr vozidel. To může být maximálně po dobu jednoho roku. Následně můžete požádat o prodloužení. Aktuálně není délka uložení nijak limitována. Pro žádost o prodloužení je nezbytné obrátit se na úřad, který provedl vyřazení vozidla z depozitu, a předložit důkazy o reálné existenci vozidla, například prostřednictvím poskytnutí fotografií. 

Jak přihlásit vozidlo zpátky?

Pro ukončení onoho dočasného vyřazení musíte předložit žádost o ukončení režimu dočasného vyřazení vozidla, velký technický průkaz, doklady vlastníka vozidla a platný doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (zelená karta) a protokol o platné technické prohlídce.

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobry den,
    prosim vas, mohl byste mi poradit? Co delat, kdyz mi auto, registrovane v cechach, „umrelo“ v nemecku a rada bych ho tu prodala aspon na dily do ‚wirkaufendeineauto“ servisu. Tam mi rekli, ze ho nejprve musim odregistrovat. Jak ale? Je nutne pouze „vyřazení vozidla“ a pak se to prepise na nekoho jineho? anebo musim auto uplne odepsat jako „zánik vozidla“? Ale jak to udelat, kdyz mi auto z nejede a odtah do cech taky nepripada v uvahu? Diky moc za odpoved, s pozdravem L.

  2. Dobrý den chci koupit auto na ND motor a věci z něj chci schovat do stodoli a ponechat si jej abych jej zbytečně neschanel na předražených vrakovištích kasle vozu bude rozřezana a odvežena do nedalekého kovošrotu snad je vůz v mém majetku a já jako vlastník mohu naložit se svou danou věcí jak já uznam za vhodné proč bych měl něco zbytečně likvidovat když mi to posloužídale fungují i zběrné Dvory kde se postarají o eko likvidaci kapalin z vozu někdo se hodně nudí a vimejšlí pí….. Jen aby se neřeklo že na daném óuřadě nic nedělá s pozdravem a zdravím rozumem Toman marcel

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články