Ekologická likvidace automobilů

1
1776

Pokud je vaše auto už starší než vy a nemá jej cenu prodávat do autobazaru, je třeba jej hlavně ekologicky zlikvidovat. A to s největší pravděpodobností není nikdy zadarmo. Pro odhlášení auta z evidence se musíte vydat na úřad, kde je váš vůz stále evidován. Úředníkům je třeba dokázat, že jste vůz nechali odborně zlikvidovat. Jako důkaz vám poslouží doklad vystavený firmou, která má na ekologickou likvidaci automobilů všechna potřebná oprávnění vydaná krajským úřadem.

Cesta na vrakoviště

Likvidace automobilu sice měla být původně zadarmo, přesto chyba v zákoně umožňuje firmám vybírat poplatky. Autovrakoviště, které musí zdarma auto k likvidaci pouze převzít a vystavit vám k tomu doklad o ekologické likvidaci, to přece neudělá zadarmo. Samotný proces likvidace něco stojí a musíte jim tedy zaplatit. Na stáří a značce auta pak příliš nezáleží, důležité je, jak kompletní automobil odevzdáte. Kompletní vůz vám často vezmou autovrakoviště zdarma, jinak raději počítejte s placením.

Auto na náhradní díly

Pokud si chce automechanik vaše auto rozebrat na náhradní díly, ekologicky odstranit je třeba vše, co z auta zbude. Provozovna vám v tomto případě navíc vystaví doklad, co vše v autě při přebrání chybělo. Vrak bez dveří a čelního skla se musí do dokladu sepsat. Doklad předložíte na úřadě, kde budete své auto odhlašovat.

Cesta na úřad

Po ekologické likvidaci auta se s dokladem vydáte na odbor dopravy obce, kde je stále vaše auto evidované. Auto odhlásíte s dokladem o ekologické likvidaci, velkým a malým technickým průkazem, registračními značkami a občanským průkazem. Pokud nejde odhlašovat přímo majitel vozu, musí mít jeho zástupce podepsanou plnou moc, která jej k odhlášení auta opravňuje. Na základě zmíněných dokladů vám pak úředníci auto na počkání vyřadí z evidence.

Zrušení pojistky a vrácené peníze

Pokud je již auto ekologicky zlikvidované a odhlášené, zrušte i povinné ručení. Na pobočku pojišťovny se můžete dostavit osobně, nebo lze vše zařídit poštou. Do obálky pak vložte žádost o zrušení povinného ručení obsahující číslo smlouvy pojištění, jméno žadatele, adresu, datum narození a podpis. Přiložte kopii velkého technického průkazu odhlášeného auta. Jakmile pojišťovna vaši žádost obdrží, auto vyřadí ze své evidence a vám jako žadateli navíc vrátí i poměrnou část ze zaplacené pojistky. Její výše se řídí datem vyřazení z evidence.

Odstavené auta na ulici se nevyplácí

Pokud své auto bez registračních značek postavíte na ulici, úředníci ve spolupráci s městskou policií auto bez registrační značky zaevidují a pak dají výzvu k odklizení na odstavený vůz na úřední desku. Jestliže se do 2 měsíců nikdo nepřihlásí, stává se majetkem města. Pak je vůz úředníky otevřen a majitel identifikován podle čísla karoserie. Pokud vozidlo ani pak z ulice nezmizí, je účtován poplatek za zábor veřejného prostranství, náklady za odtažení vozu i parkovné na odstavné ploše. Odtah vás vyjde minimálně na 1500 korun, 1 den na odstavném parkovišti i na 200 korun. Pak vás čeká soud a návštěva exekutora.

Ekologická daň auta

Ekologická daň je poplatkem za to, že vaše auto nesplňuje emisní normy. Tato ekologická daň se vypočítává podle emisí, nikoliv podle stáří auta. Označení emisní normy vašeho vozidla je ve velkém technickém průkazu. Emisní normy jsou v rozsahu EURO 0 až EURO 5. Platí zde přímá úměra. Čím vyšší číslo, tím nižší emise. Auto splňující EURO 3 až EURO 5 ekologický poplatek neplatí. Poplatek je jednorázový a platí se jen při první registraci použitého auta kategorie M1 a N1 v ČR. Emisní normy EURO 2 jsou při převodu vozidla zpoplatněny částkou 3 000 korun. Při splnění pouze EURO 1 zaplatíte 5 000 korun. Za vozidla nesplňují žádnou emisní normu, zaplatíte 10 000 korun a je lepší je ekologicky zlikvidovat.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here