Domů » Zajímavosti » Návod, jak odstranit olej z podlahy a z dalších různých povrchů

Návod, jak odstranit olej z podlahy a z dalších různých povrchů

Olejové skvrny jsou nejen neestetické, ale také mohou být nebezpečné, protože někdy zvyšují riziko úrazu pádem. Olej se může dostat na různé povrchy, jako jsou podlahy, dřevo, kachličky, beton, trávník a další. V tomto článku vám představíme několik účinných způsobů, jak tyto olejové skvrny z těchto různých povrchů odstranit.

Návod, jak odstranit olej z podlahy a z dalších různých povrchů

Pamatujte si pravidlo, že při odstraňování jakýchkoliv skvrn jednejte okamžitě! Pokuste se co nejdříve vysát olej pomocí papírových utěrek, novin, čistého hadru nebo pomocí absorbovatelného materiálu jako jsou piliny, stelivo pro kočky, jedlá soda a podobně. Čím více oleje dokážete odstranit z povrchu, tím lépe a pak snadněji se bude povrch čistit. Mějte také na paměti, že pokud dojde k vylití oleje, je dobré ihned na něj stříknout trochu vody. Tímto způsobem se olej vyplaví na povrch louže, což mu zabrání vsáknout se dovnitř povrchu. 

Předtím, než se pustíte do čistění místa a použití různých chemikálií, doporučuje se provést test na skrytém místě, abyste se ujistili, že nepoškodíte materiál a například i texturu nebo barvu povrchu.

Nezapomeňte si vzít ochranné rukavice při manipulaci s olejem a čistícími prostředky!

Jak odstranit olej z betonu, dlažby nebo kamene?

Víte, jak odstranit olejové skvrny ze zámkové dlažby nebo betonové podlahy? Nejprve olej nechte vsáknout do pilin, steliva pro kočky nebo novin. Poté skvrnu umyjte teplou vodou.

Skvrnu od motorového oleje můžete odstranit chemickým přípravkem Motip Odstraňovač olejových skvrn, který je ve spreji. Stačí přípravek řádně protřepat a nastříkat na postižené místo. Nechte působit alespoň 30 minut. Olejová skvrna se absorbuje do přípravku a přemění se do prášku, který pak lze dobře odstranit kartáčem nebo koštětem. Při neúspěchu můžete použití přípravku opakovat.

Další možností čištění je, když na olejovou skvrnu nanesete čistící prostředek na nádobí a pomocí kartáče rozetřete tak, aby se vytvořila bohatá a hustá pěna, která bude aktivně působit. Nechejte působit minimálně 30 minut a pak odstraňte, buď opláchněte vodou nebo odstraňte vysavačem na mokré vysávání. 

Na beton můžete také použít ředidlo nebo aceton. Postup je stejný, použijte piliny nebo další absorpční materiál, olej vysajte a utřete hadrem. Na skvrnu naneste rozpouštědlo. Pro lepší působení zakryjte místo fólií a nechejte působit alespoň 24 hodin. Poté odstraňte fólii a nechte místo pořádně proschnout. Odstraňte jeho zbytky vysavačem nebo hadrem. Postup je možné opakovat.

Olejovou skvrnu můžete také odstranit vysokotlakovým čističem v kombinaci se speciálními přípravky na odstraňování olejových skvrn. Ideálními alternativami chemických čističů na beton, kámen a zámkovou dlažbu jsou aktivní alkalický čistič Kärcher RM 55 ASF, WD-40, Ma-Fra Supermafrasol nebo aktivní čistič zámkové dlažby. Nebojte se také vyzkoušet Coca colu. 

Jak odstranit olej ze dřeva

Jak odstranit olej ze dřeva?

Stejně jako beton má i dřevo schopnost velmi rychle absorbovat olej, který na něm zanechává nepříjemné mastné skvrny. Tyto skvrny jsou obzvláště viditelné, pokud není dřevo nijak ošetřeno, například lakem nebo mořidlem. Mohou být ohroženy jak dřevěné a laminátové podlahy, jídelní stoly, židle a další nábytek.

Olej odstraňte tak, že na skvrny nasypete jedlou sodu, dřevěné piliny nebo stelivo pro kočky. Nechte působit klidně několik hodin, aby se olej dostatečně vsákl. Dbejte na to, aby byla vrstva absorpčního materiálu dostatečně velká a mohl se kam olej vsáknout. Poté můžete odsát olej vysavačem nebo utřít hadrem s teplou vodou. 

Další možností je odstranit olej pomocí savého papíru a žehličky. Savý papír přiložte na skvrnu a žehličku nastavte na nejnižší teplotu a přejíždějte po savém papíru několikrát za sebou. Toto provádějte, do té doby, až se přestane olej vstřebávat. 

Pokud se vám nepodaří úplně odstranit olejovou skvrnu pomocí uvedených metod, můžete vyzkoušet další metody čištění.

Jar nebo jiný kvalitní a účinný prostředek na mytí nádobí smíchejte s teplou vodou a vytvořte na skvrně dostatečně bohatou a hustou pěnu. Jemným kartáčkem skvrnu vyčistěte. Čištění provádějte opatrně, aby nedošlo k poškození dřevěného povrchu. Postup je možné opakovat, jak bude potřeba.

Dále můžete vyzkoušet chemické přípravky, které jsou osvědčené a jsou určené na odstranění olejových skvrn. Můžete vyzkoušet Čikuli čistič skvrn, Savo mýdlový čistič na dřevo a laminát nebo Ďáblík na skvrny tuk a olej nebo na skvrny oleje, maziva, vosku a dehtu od značky Dr. Beckmann. Ekologičtější přípravek jako je například ocet, také může částečně skvrnu odstranit. 

Jak odstranit olej ze zdi?

Pokud je olejová skvrna ještě čerstvá a není zaschlá, rychle se pokuste odstranit nadbytečný olej papírovými utěrkami nebo hadříkem. Jemně vytřete skvrnu, abyste absorbovali co nejvíce oleje. Připravte směs teplé vody a mycího prostředku na nádobí. Navlhčete hadřík v tomto roztoku a opatrně otřete skvrnu. Mýdlo by mělo pomoci emulgovat olej a odstranit ho ze zdi. Je možné, že budete muset postup opakovat několikrát, zejména pokud byla skvrna oleje velká a například zaschla. Při každém opakování by se měla skvrna postupně zmenšovat.

Další možností, jak odstranit olej na zdi je pomocí chleba. Kuličky z chleba totiž výborně vsakují mastnotu, a tím gumují mastnotu na zdech. Vydlabejte střídku ze staršího bochníku. Ze střídky prsty uválejte kuličku a tou vygumujte mastný flek. 

Můžete také vyzkoušet ocet, který máte v kuchyni. Ocet je nepřekonatelným prostředkem pro odmašťování, a to zejména klasický kvasný ocet. Pro tuto metodu budete potřebovat prázdnou lahvičku s rozprašovačem. Připravte si teplou vodu s octem v poměru 1:1. Nastříkejte roztok na mastnou skvrnu a nechte působit, poté jemně otřete teplou vodou. Postupujte opatrně, abyste skvrnu dál nerozšiřovaly. 

Skvěle by také mohl na olejovou skvrnu posloužit alkohol, bílá křída, brusný papír nebo guma na gumování.

Účinné metody jak odstranit mastnou olejovou skvrnu

Jak odstranit olej z trávníku?

Motorový olej se někdy může dostat na váš trávník, což může být pak velký problém. Protože velké množství oleje může způsobit poškození půdy a uškodit tak vašim rostlinám, které v blízkosti pěstujete. V takovém případě je nezbytné co nejrychleji zasáhnout a odstranit kousek půdy a trávníku, který je zasažen. Trávník vykopejte a poté hned zasaďte na prázdné místo trávník nový.

Pokud vyteklo oleje málo a nechcete takto radikálně skvrnu řešit, můžete použít obyčejný jar – prostředek na mytí nádobí. 

Jak odstranit olej z koberce?

Odstranit olej z koberce nebo z koberečků, co máte v autě lze podobně jako když chcete odstranit skvrny od oleje z oblečení. Začněte tím, že odstraníte přebytečný olej lžičkou, jedlou sodou, papírem nebo pilinami. Poté použijte prostředek na mytí nádobí. Avšak je důležité poznamenat, že použití prášku či tekutého přípravku závisí na typu koberce, který máte, a na schopnosti následně odstranit použitý přípravek. Nechte ho působit na skvrně asi 30 minut a poté jej odstraňte pomocí papírových kapesníků.

V případě, že skvrna přetrvává, budete možná muset přistoupit k pokročilejší metodě. Opět použijte přípravek proti mastnotě a umístěte několik papírových kapesníků na skvrnu. Poté tuto oblast musíte zatížit něčím těžkým, například knihami nebo kouskem nábytku. Nechte přípravek působit na skvrně několik hodin. Po odstranění váhy od skvrny použijte vlhký hadřík nebo papírové kapesníky k odstranění zbytků přípravku proti mastnotě.

Dále můžete použít chemický přípravek Dr. Beckmann Ďáblík na skvrny, dehet a mazivo nebo Vanish Oxi Action, který je účinný pro tyto mastné skvrny. Další možností je Mr. Teppich na ruční čištění koberců. Doporučujeme provádět test, zdali koberec nezmění barvu nebo texturu.

V případě, že je skvrna na koberci stále velmi viditelná, je pak nutné zvážit profesionální čištění koberců.

Jak odstranit olej z vinylové podlahy?

Vezměte si horkou vodu a hadřík a celé místo umyjte, a tím odsajte přebytečnou mastnotu. Oleje se můžete zbavit mýdlem, jarem nebo jiným kvalitním prostředkem na mytí nádobí nebo například čpavkem, který je ideální na odolné olejové skvrny. Dále můžete vyzkoušet WD-40, který nastříkáte na skvrnu, počkejte pár minut a poté setřete. Dále vyčistěte roztokem vody a octu v poměru 1:1.

Jak odstranit olej z kůže?

Dejte si pozor, abyste při čistění kůži nezničili. Olejovou skvrnu na kůži je možné odstranit pomocí technického benzínu, avšak doporučujeme ještě před samotným čištěním vyzkoušet technický benzín a jeho účinky na kůži, na místě, kde to nebude viditelné. Pokud technický benzín nezničí kůži, můžete navlhčit čistý hadřík do technického benzínu a tím odstranit mastnou skvrnu. Postižené místo agresivně nedrhněte, materiál by se pak jednoznačně zničil. Po čištění místo otřete čistou vodou a kůži nezapomeňte ošetřit příslušným přípravkem. 

Jak odstranit olej ze zámkové dlažby

Nejčastější otázky a odpovědi

Na co si dát pozor při čištění oleje?

Nezapomeňte si vzít ochranné rukavice při manipulaci s olejem a čistícími prostředky! Ještě předtím, než se pustíte do čistění místa a použití různých chemikálií, doporučuje se provést test na skrytém místě, abyste se ujistili, že nepoškodíte materiál a například i texturu nebo barvu povrchu. Dále si pamatujte, že při odstraňování jakýchkoliv skvrn jednejte okamžitě! Pokuste se co nejdříve vysát olej pomocí papírových utěrek nebo absorbovatelného materiálu. Čím více oleje dokážete odstranit z povrchu, tím lépe a pak snadněji se bude povrch čistit. Mějte také na paměti, že pokud dojde k vylití oleje, je dobré ihned na něj stříknout trochu vody. Tímto způsobem se olej vyplaví na povrch louže, což mu zabrání vsáknout se dovnitř povrchu. 

Jak odstranit olej z betonu, dlažby nebo kamene?

Skvrnu od motorového oleje můžete odstranit chemickým přípravkem Motip Odstraňovač olejových skvrn. Další možností čištění je, když na olejovou skvrnu nanesete čistící prostředek na nádobí a pomocí kartáče rozetřete tak, aby se vytvořila bohatá a hustá pěna, nechte působit a poté použijte vysokotlakový čistič. Na beton můžete také použít ředidlo, aceton nebo čistič brzd.

Jak odstranit olej ze dřeva?

Olej odstraňte tak, že na skvrny nasypete jedlou sodu nebo jiný materiál, který olej absorbuje. Skvrnu můžete odstranit pomocí savého papíru a žehličky. Další možností je jar nebo jiný kvalitní účinný prostředek nebo jiné chemické čističe jako jsou Čikuli čistič skvrn, Savo mýdlový čistič na dřevo a laminát nebo Ďáblík na skvrny tuk a olej nebo na skvrny oleje, maziva, vosku a dehtu od značky Dr. Beckmann. Ekologičtější přípravek jako je například ocet, také může částečně skvrnu odstranit. 

Jak odstranit olej ze zdi?

Připravte směs teplé vody a mycího prostředku na nádobí. Navlhčete hadřík v tomto roztoku a opatrně otřete skvrnu. Další možností, jak odstranit olej na zdi je pomocí chleba nebo octu. Skvěle by také mohl posloužit alkohol, bílá křída, brusný papír nebo guma na gumování.

Jak odstranit olej z trávníku?

Velké množství oleje může způsobit poškození půdy a uškodit tak vašim rostlinám, které v blízkosti pěstujete. V takovém případě je nezbytné co nejrychleji zasáhnout a odstranit kousek půdy a trávníku, který je zasažen. Pokud vyteklo oleje málo a nechcete takto radikálně skvrnu řešit, můžete použít obyčejný jar – prostředek na mytí nádobí. Chemické přípravky nepoužívejte, trávník by byl nenávratně zničen.

Jak odstranit olej z koberce?

Začněte tím, že odstraníte přebytečný olej lžičkou, jedlou sodou, papírem nebo pilinami. Poté použijte prostředek na mytí nádobí. Avšak je důležité poznamenat, že použití prášku či tekutého přípravku závisí na typu koberce. Dále můžete použít chemický přípravek Dr. Beckmann Ďáblík na skvrny, dehet a mazivo nebo Vanish Oxi Action, který je účinný pro tyto mastné skvrny. Další možností je Mr. Teppich na ruční čištění koberců. Pro jistotu si udělejte text na skrytém místě, aby se koberec nezničil a třeba nezměnil barvu.

Jak odstranit olej z kůže?

Olejovou skvrnu na kůži je možné odstranit pomocí technického benzínu, avšak doporučujeme ještě před samotným čištěním vyzkoušet technický benzín a jeho účinky na kůži, na místě, kde to nebude viditelné. Poté můžete také vyzkoušet jar, který umí dobře odstranit mastnotu. Na konci čištění nezapomeňte kůži ošetřit.

Jak odstranit olej z vinylové podlahy?

Vezměte si horkou vodu a hadřík a celé místo umyjte, a tím odsajte přebytečnou mastnotu. Oleje se můžete zbavit mýdlem, jarem nebo jiným kvalitním prostředkem na mytí nádobí nebo například čpavkem, který je ideální na odolné olejové skvrny. Dále můžete vyzkoušet WD-40, který nastříkáte na skvrnu, počkejte pár minut a poté setřete. Dále vyčistěte roztokem vody a octu v poměru 1:1.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články