Domů » Zajímavosti » Jak efektivně odstranit skvrny od oleje z oblečení: Osvědčené rady a účinné postupy

Jak efektivně odstranit skvrny od oleje z oblečení: Osvědčené rady a účinné postupy

Jak efektivně odstranit skvrny od oleje z oblečení: Osvědčené rady a účinné postupy

Všichni jsme se určitě někdy ocitli v této situaci. Na našem oblíbeném kousku oblečení jsme objevili olejovou skvrnu. Bez ohledu na to, zdali se jedná o motorový olej z dílny nebo garáže nebo olej na smažení z kuchyně. Odstranit tuto mastnou skvrnu bývá vždy náročným úkolem. V našem článku pro vás máme několik užitečných tipů, které vám pomohou tuto nepříjemnou skvrnu řádně odstranit.

Čím déle bude olej na tkanině, tím hůře se odstraňuje, a proto jednejte rychle! Ať už vyzkoušíte mastnou skvrnu od oleje vyčistit sodou, alkoholem, technickým benzínem nebo některým z chemických čističů, nejprve je vždy nutné olej z tkaniny odstranit. Přebytečný olej dobře umí absorbovat hadřík, papírová utěrka nebo noviny. Poté vyzkoušejte některý z tipů na čištění. Následně je nutné nechat přípravek působit nejméně 30 minut. Pro jistotu pak oblečení namočte do čisté vody, aby se odstranili zbytky čističe a pak nechte vyprat oblečení v pračce. Zapamatujte si, že toto špinavé oblečení by se nemělo prát s jinými kousky oblečení!

Nezapomeňte nosit ochranné rukavice při manipulaci s olejem a čistícími prostředky.

1. Rychlá reakce a odstranění přebytečného oleje 

Víte, jak odstranit olej? Jakmile si všimnete olejové skvrny na oblečení, je důležité jednat co nejdříve. Čím dříve absorbujete olej, tím lépe pro vás. Nejprve odstraňte přebytečný olej. Položte čistý hadr, noviny nebo silnou papírovou utěrku na skvrnu a pak jemně přitlačte, aby se olej absorboval. Další možností je také stelivo pro kočky, piliny nebo jedlá soda, tyto prostředky umí perfektně absorbovat olej, ale také další mastné skvrny.

Jak odstranit motorový olej z oblečení

2. Jedlá soda 

Jedlá soda neboli soda bikarbona je účinná jak v kuchyni, tak při čištění koupelny nebo také při odstraňování skvrn. Smíchejte sodu s vodou, aby vznikla pasta, a tuto pastu aplikujte na skvrnu. Nechte ji působit asi 30 minut a poté oblečení opláchněte čistou vodou a dejte vyprat. Další možností, jak sodu použít je, že sodu posypete na skvrnu a necháte ji nasáknout do olejové skvrny. Dále nechte působit alespoň půl hodiny a poté vezměte vyřazený kartáček na zuby a jemně jim skvrnu vyčistěte. Nakonec oblečení vyperte.

3. Prostředek na mytí nádobí 

Prostředky určené pro mytí nádobí jsou vyvinuté k odstranění mastnoty z nádobí. Takže je můžete klidně vyzkoušet na skvrny od oleje. Pokud jste neprodleně neodstranili veškerý olej, může být užitečné použít mycí prostředek na nádobí. Naneste prostředek na postiženou oblast, přidejte trochu vody a jemně vetřete do skvrny. Poté oblečení důkladně propláchněte v čisté vodě a dejte do pračky vyprat.

4. Kuchyňská sůl

Pokud nejste zastánci chemických prostředků na odstraňování skvrn, můžete vyzkoušet klasickou kuchyňskou sůl. Nejprve přebytečný olej odstraňte pomocí papírových ubrousků. Poté posypte skvrnu solí a nechte alespoň hodinu působit. Poté odstraňte všechnu sůl čistým hadrem. Skvrnu ještě propláchněte ve vodě a poté dejte vyprat do pračky.

5. Alkohol

Na olejovou skvrnu můžete také použít alespoň 70% alkohol. Stačí skvrnu potřít namočeným hadříkem v alkoholu. Poté nechte působit alespoň půl hodiny nebo hodinu a nakonec vyperte oděv v pračce.

Osvědčené rady, jak odstranit olej z oblečení

6. Marseillské mýdlo

Na motorový olej vám může pomoci také účinný prací prostředek, který obsahuje marseillské mýdlo. Olejovou skvrnu namočte do horké vody, poté ji posypte několika mýdlovými vločkami. Postižené místo nechte alespoň hodinu odpočívat. Nakonec skvrnu opláchněte v čerstvé vodě a dejte vyprat. 

7. Dětský pudr

Na olejovou skvrnu naneste dostatečné množství dětského pudru a nechte jej působit několik minut. Poté pomocí zubního kartáčku opatrně vyčistěte skvrnu nebo ji seškrábněte lžičkou. Pokud se jedná o odolnou mastnou skvrnu, můžete následně použít tekutý odstraňovač skvrn. Buďte však opatrní a ujistěte se, že se zaměřujete pouze na skvrnu, aby nedošlo k poškození okolní látky.

8. Žehlička

Pokud se vám skvrnu nedaří odstranit, můžete vyzkoušet tuto neobvyklou metodu. Vyzkoušejte odstranit olejovou skvrnu obdobným způsobem jako vosk z oblečení. Nejprve na skvrnu dejte savý papír nebo hadr, savý papír také umístěte pod skvrnu. Opatrně přežehlete poškozené místo žehličkou. Dávejte si pozor na to, aby nebyla žehlička příliš rozpálená. 

9. Chemické přípravky na trhu

Pokud preferujete chemické čištění, budete mít radost, protože na trhu je k dispozici široká škála speciálních odstraňovačů skvrn, které jsou velmi účinné. Například pro odstranění mastných skvrn od motorového oleje nebo od nafty se skvěle osvědčují produkty jako průmyslový odmašťovač CODI Energic nebo Monteráček na mastnou špínu.

Jak správně odstranit olej z oblečení

10. Technický benzín

Technický benzín byste mohli najít ve své garáži. Naneste technický benzín na houbičku nebo kus látky a opatrně potřete skvrnu. Předtím, než se pustíte do použití těchto chemikálií, doporučuje se provést test na skrytém místě vašeho oblíbeného kousku oblečení, abyste se ujistili, že nepoškodíte jeho barvy nebo texturu látky.

11. Profesionální čištění

Pokud všechny domácí metody selžou, můžete zvážit profesionální čištění. Čistírny mají k dispozici speciální chemikálie a metody čištění, které mohou odstranit i ty nejodolnější olejové skvrny.

12. Oblečení vyperte v pračce a nechte samovolně uschnout

Ať už bude třeba odstranit skvrny od nafty nebo mastné fleky od motorového oleje, zapamatujte si, že toto oblečení by se nemělo prát s jinými kousky oblečení

Jakmile skvrnu od motorového oleje manuálně, alespoň trošku odstraníte, je možné vložit oblečení do pračky. Nastavte program na minimálně 60 stupňů, ovšem pokud to tkanina dovolí. Přidejte prací prášek a tímto postupem by mělo dojít k definitivnímu odstranění skvrny.

Až máte oblečení vyprané, je potřeba jej vytáhnout z pračky a dát na sušení. Místo sušení v sušičce, což se obecně nedoporučuje, je lepší a bezpečnější oblečení rozvěsit na šňůru nebo sušák na místě bez přímého slunečního svitu. Tím se zabrání tomu, aby se případná zbylá olejová skvrna „usadila“ v látce právě pod vlivem slunečního tepla. Nezapomeňte zkontrolovat oblečení, zda byla skvrna úplně odstraněna. Pokud ne, opakujte proces znovu nebo vyzkoušejte profesionální čištění v čistírně.

Vždy si pamatujte, že rychlá reakce je klíčem k úspěšnému odstranění jakýkoliv skvrn. Pokud bude skvrna stará nebo ji necháte úplně zaschnout, bude obtížnější ji odstranit. Pokud budete čistit skvrnu technických benzínem nebo něčím, co by mohlo poškodit texturu nebo barvu látky, provádějte předem test na neviditelném místě oblečení, abyste se ujistili, že použité prostředky nezpůsobí poškození látky. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Jak bezpečně odstranit skvrnu od oleje na oblečení?

Čím déle bude olej na tkanině, tím hůře se odstraňuje, a proto jednejte rychle! Nejprve je vždy nutné olej z tkaniny odstranit. Přebytečný olej dobře umí absorbovat hadřík, papírová utěrka nebo piliny. Následně je nutné nechat absorpci působit alespoň 30 minut. Pak použijte přípravek, kterým chcete skvrnu vyčistit. Postupujte při čištění podle návodu výrobce nebo jak jste obvykle zvyklý čistit skvrny jiné. Pro jistotu pak oblečení namočte do čisté vody, aby se odstranili zbytky čističe a nechte vyprat oblečení v pračce.

Na co si dát při čištění olejové skvrny pozor?

Jakmile si všimnete olejové skvrny na oblečení, je důležité jednat co nejdříve. Dále doporučujeme vždy provést test na skrytém místě, abyste se ujistili, že si nepoškodíte barvy nebo látku. Nezapomeňte, že mastné fleky od motorového oleje je nutné prát jednotlivě a nemělo by se prát s jinými kousky oblečení. 

Jak odstranit zaschlou skvrnu oleje?

Technický benzín byste mohli najít ve své garáži. Naneste technický benzín na houbičku nebo kus látky a opatrně potřete skvrnu. Předtím, než se pustíte do použití těchto chemikálií, doporučuje se provést test na skrytém místě vašeho oblíbeného kousku oblečení, abyste se ujistili, že nepoškodíte jeho barvy.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

0
Řízení ve Velké Británii může být pěkná výzva, a nejen kvůli tomu, že se zde jezdí vlevo. Ve velkých městech na vás čekají nejen...