Domů » Vozidlo » Jak tankovat CNG? A jak je to v zahraničí?

Jak tankovat CNG? A jak je to v zahraničí?

0

Přemýšlíte nad vozem na CNG a chcete si udělat průzkum, jak se vlastně tankuje? Nebo se chystáte do zahraničí a zajímá vás, jak jsou na tom další evropské země? Pojďme se a na to podívat.

Jak tankovat CNG? A jak je to v zahraničí?

Kde tankovat CNG

Auta na CNG mají u nás celkem pré. V ČR je více jak deset firem, které provozují čerpací stanice se zemním plynem. V úhrnu je to nějakých 200 poboček. Tento počet by se měl navíc podle Národního akčního plánu Čistá mobilita nadále zvyšovat. Stačí tedy najít nejbližší plnící stanici a máte to vyřešené.

Ne každá čerpací stanice samozřejmě LPG nabízí. Naštěstí mají auta na CNG tu výhodu, že mají nádrž i na běžná kapalná paliva. Takže kdyby došlo na nejhorší, můžete dojet na benzín nebo naftu.

Pokud jste zrovna na cestách a chcete rychle najít stanici co nejblíž, zadejte si dotaz „CNG“ do Google Map. Potom už jen stačí vybrat tu nejbližší, zapnout navigaci a je to. Za chvíli jste na místě. Kompletní seznam najdete také na webu CNG.cz. Výhodou těchto stránek je, že poskytují komplet informace o jednotlivých pobočkách, včetně otevírací doby nebo toho, zda přijímají platby kartou.

Na co si dát při tankování CNG pozor?

Ačkoliv se tankování CNG moc neliší od tankování benzínu nebo nafty, musíte si dávat pozor hlavně na dvě věci.

  1. Tak jednak si musíte ohlídat, aby přívodní hadice byla s ventilem nádrže auta opravdu pevně spojena. Všimnete si, že tankovací pistole má rychloupínací mechanismus. Využijte ho.
  2. Zemní plyn se účtuje v kilogramech. 1 kg odpovídá cca 1,4 l benzínu.

Jak tankovat CNG

Tankování CPG je plně samoobslužné. Stačí, když budete dodržovat zásady bezpečnosti (vypnutý motor, žádný otevřený oheň) a celý proces proběhne hladce. Kdybyste si opravdu nebyli jistí a obávali se prvního tankování, poproste obsluhu čerpací stanice, aby vám poradila.

U stojanu dále kromě podrobného návodu najdete i telefonní čísla na infolinky, kde vám poradí. Ale sami uvidíte, že o nic nejde. Příště už to určitě zvládnete sami.

Na tankování CNG se používají dva druhy tankovacích pistolí. Označují se jako starší a nový typ. Otevřete krytku nádrže a uvidíte přípojku na CNG, většinou vedle nádrže na benzín.

U starší tankovací pistole se nastavuje páčka do polohy tří hodiny (jako na hodinkách) a zajistí se. Připojí se a ze tří hodin páku otočíte na devět. Začněte tankovat tak, že zmáčknete tlačítko.

Tankování CNG novější pistolí je o trochu jednodušší. Přípojka se vsune do plnícího hrdla a stlačí se ovládací páčka na spodní straně přípojky. Jak vidíte, je to dost podobné postupu tankování klasických tekutých paliv.

Natankovat plnou nádrž CNG trvá o něco déle než benzínem nebo naftou. Ale stále se pohybujeme v řádech minut – počítejte cca 5. Samozřejmě záleží na velikosti tlakových nádrží a tom, jak moc jsou vyprázdněné.

Kolik to bude stát? Koukněte na ceny CNG.

Tankování CNG v zahraničí

V zahraničí je tankování CNG stejné jako v ČR. Obsluhujete se sami, samozřejmě za dodržení bezpečnostních pravidel. Jak jsou na tom nejoblíbenější destinace s počtem stanic?

  • Nejvíc veřejných stanic najdete v Německu a v Itálii. V Německu jich je 845, v Itálii 1444.
  • Také v Rakousku najdete rozsáhlou síť plnících stanic CNG, celkem 170.
  • Ve Slovinsku je v současné době čerpacích stanic jen 5, takže to chce důkladné plánování.
  • Chorvatsku jsou jen 3.
  • Polsko má v provozu okolo 30 plnících stanic. Do budoucna se plánuje masivní výstavba dalších.
  • Na Slovensku lze CNG načerpat na 19 veřejných stanicích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články