Domů » Vozidlo » Cena CNG. Vyplatí se auto na zemní plyn?

Cena CNG. Vyplatí se auto na zemní plyn?

0

CNG alias stlačený zimní plyn vycházel dlouhou dobu levněji než benzín nebo nafta. Je tomu tak i v roce 2022? A vyplatí se auto na zemní plyn?

Cena CNG. Vyplatí se auto na zemní plyn?

Rok 2022 přinesl zdražení snad ve všech odvětvích. Nevyhnulo se to ani benzínu, naftě nebo CNG. Stále ale auto na CNG, tedy hlavně jeho provoz, vyjde o něco levněji než vozidlo na klasické pohonné hmoty.

Kolik stojí CNG a za kolik budu jezdit na CNG?

Do ceny CNG se promítla válka na Ukrajině, jelikož Rusko je hlavním dodavatelem CNG. Dalším potencionálním dodavatelem jsou africké země, kde jsou zásoby CNG bohaté. Ovšem aby se Afrika stala velkým hráčem, bude potřeba vybudovat odpovídající infrastrukturu. V budoucnu by se tedy mohla cena CNG zase snížit.

V současnosti to vypadá zhruba takto – v průměru se pořídí kilogram CNG za nějakých 50 Kč (podle CNG.cz je to 49,48 Kč). Při spotřebě okolo 5 kg/100 km vás jízda vyjde na nějakých 250 Kč/100 Km, 1 km ujedete za 2,50 Kč. Samozřejmě záleží na spotřebě auta, ta může být vyšší, ale i nižší. Průměrně lidé jezdí za 3,60 Kč/km.

Doporučujeme hledat nejvýhodnější nabídky různých plnících stanic. Protože tak jako na benzínových pumpách, i s plnícími stanici CNG je to všelijaké. Zatímco někde naplníte nádrž za 45 Kč za kilogram, jinde chtějí o deset Kč víc.

To je dáno hlavně tím, za kolik prodejce nakupuje na burze a zda má zásoby dopředu, nebo jestli byl nucený nakoupit za draho. Pro aktuální částky koukněte na CNGplus.cz, kde se dozvíte ceny na jednotlivých pobočkách.

cena cng

Vyplatí se, nebo ne?

Ač je provoz na CNG v přepočtu stále o něco levnější než jezdit na benzín nebo naftu, je tu také otázka návratnosti. Auto na CNG bývá dražší než to klasické. Můžete si ho sice přestavit, i tak ale vyjde kapku dráž. Navíc se sníží výkon.

Vyplatí se hlavně řidičům, kdo jezdí opravdu hodně. Proto bývá oblíbeným řešením do firemních flotil. Výhodou je také levnější dálniční známka – na toto „ekologičtější“ palivo platí padesátiprocentní sleva ze všech tří typů dálniční známky.

Proč je CNG levnější než benzín

CNG ovlivňuje cena zemního plynu na burze. CNG není na rozdíl od benzínu a nafty závislý na cenách ropy, jelikož se z ní nevyrábí. Protože je ale situace v současné době nestálá, byly momenty, kdy byl CNG rekordně drahý, a dokonce předčil benzín a naftu.

Vše závisí na hlavním dodavateli, v současnosti Rusku – to se ale může změnit. Německo momentálně masivně investujte do těžby v Senegalu a Mauretánii a ve hře jsou ložiska i v dalších zemích černého kontinentu. Do budoucna by tedy cena mohla být zase o něco příznivější.

Kde se CNG tankuje

Tankování CNG se provádí na plnících stanicích. Ne vždy je stojan na tankování CNG dostupný na každé benzínové pumpě. Podívejte se na náš článek a zjistěte, která je ta nejbližší a jak ji najít. Nebo si naplánujte cestu do zahraničí. V některých zemích jsou na tom s dostupností CNG celkem bídně, například na celé Chorvatsko připadají jen 3 plnící stanice.

Není lepší LPG?

Alternativa k autům na CNG jsou ta na LPG. Cena LPG se pohybuje okolo poloviny ceny za benzín, v současnosti je to nějakých 20 Kč za litr. Výhodou LPG vozů je i to, že mají větší dojezd. Což je dáno tím, že vznikají hlavně přestavbou z benzínového pohonu. Takže zůstává nádrž na benzín a plynová je navíc. Spalování LPG je také „zelenější“.

Nejčastější dotazy

Kolik stojí CNG?

V současnosti to vypadá zhruba takto – v průměru se pořídí kilogram CNG za nějakých 50 Kč, přesněji 49,48 Kč.

Za kolik budu jezdit na CNG?

Při spotřebě okolo 5 kg/100 km vás jízda vyjde na nějakých 250 Kč/100 Km, 1 km ujedete za 2,50 Kč. Samozřejmě záleží na spotřebě auta, ta může být vyšší, ale i nižší. Průměrně lidé jezdí za 3,60 Kč/km.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...