Domů » Pro řidiče » Jak vybrat nosiče kol? Tak jednoduché to není

Jak vybrat nosiče kol? Tak jednoduché to není

0

Chystáte se na dovolenou s kolem, nebo vás volá cyklistická sezóna? Pokud ano, tak pravděpodobně řešíte jednu důležitou otázku. Jak vlastně dostat kolo do cílové destinace? Přeci jen je lepší dlouhé vzdálenosti překonat autem a ty krásné výhledy si vychutnat ze sedla. Odpověď je až překvapivě jednoduchá. Vše vyřešíte správně vybraným nosičem na kola. A přesně na ty se teď podíváme.

Jak vybrat nosiče kol? Tak jednoduché to není

Střešní nosič kol

Jsou pravděpodobně tím nejrozšířenějším druhem nosičů. Je to díky několika výrazným výhodám. Začneme hned nízkou cenou a pokračovat můžeme skladováním, jelikož zabírají jen minimum místa. Můžete je proto uschovat do garáže, na půdu a možná i do chodby. Střešní nosiče kol se montují na příčníky a je nutno dodat, že jejich instalace nebývá nejlehčí a přidaná váha na střeše ovlivní jízdní vlastnosti. To ale vynahrazují ničím neomezeným přístupem do kufru, což vám ostatní druhy nosičů nenabídnou. Jen si dávejte pozor při vjezdu do podzemních garáží, aby náhodou kola nezůstaly za vámi. I střešní nosiče následují trendy a ty s upevněním předního kola jsou vhodné pro karbonové rámy a větší koloběžky. V případě, že zvolíte střešní nosič kol, musíte počítat s nutností tzv. příčníků, na které se nosiče připevní.

Thule Freeride 532
Thule Freeride 532

Střešní nosič kol Thule Freeride 532

Thule Proride 598
Thule Proride 598

Střešní nosič Thule Proride 598

Thule Upride 599
Thule Upride 599

Střešní nosič Thule Upride 599 umožňuje uchycení za přední kolo

Nosič kol na tažné zařízení

Se instalují přímo na tažné zařízení vašeho auta. Jedná se o jednoduchý proces a spojení je spolehlivé. Snadný přístup se netýká pouze samotného nosiče, ale také kol. V podstatě je máte hned ve výšce rukou a za jízdy je můžete kontrolovat pohledem dozadu. Během delšího parkování u obchodů či atrakcí je můžete zabezpečit uzamčením kol k nosiči. A nemusíte se bát ani toho, že vám je ukradnou i s nosičem. I nosiče kol je totiž možné zamknout k tažnému zařízení. Během nakládání kol se vyhnete poškození laku a nemusíte předvádět heroické výkony. A to ani s těžšími elektrokoly, na které výrobci myslí. Dokoupit si totiž můžete i lehkou nájezdovou rampu.

Thule Easyfold XT 933
Thule Easyfold XT 933

Nošič kol na tažné zařízení Thule Easyfold XT 933

Výhodou jsou sklopné modely, které vám umožní přístup do kufru. Na to se musíte zaměřit při výběru. Zamyslete se také nad tím, kolik kol máte v plánu vozit. Pokud vám ale kapacita stačit nebude, tak se prodávají i rozšíření. Z tříkolového nosiče na kola během chvilky uděláte čtyřkolový. Počítejte také s horší viditelností ze zadního okna a s faktem, že nosiče kol na tažné zařízení musejí být označeny RZ. Buď ji tedy přehodíte z auta, nebo si pořídíte třetí speciálně pro nosič. Třetí RZ vás vyjde na 650 Kč a můžete o ni zažádat na místně příslušném úřadě.

Thule Velospace XT
Thule Velospace XT

Nosič kol na tažné zařízení Thule Velospace XT

Thule Velocompact 926
Thule Velocompact 926

Nosič na tažné zařízení Thule Velocompact 926

Nosič kol na páté dveře

Co ale dělat v případě, že stojan nemůžete dát na střechu a auto nemá tažné zařízení? Potom jsou tady pro vás nosiče na páté dveře. Jsou velice univerzální a použít je můžete u většiny automobilů. Výjimkou jsou vozy se světly na a pod úrovní zadního skla. Pokud tomu tak je, lepší bude se podívat po jiném nosiči. Přidat musíme i případy, kdy nosič zakrývá registrační značku. Budete muset řešit držák RZ a doplňková zadní světla.

thule clipon high 9105
Thule Clipon High 9105

Nosič kol na páté dveře Thule Clipon High 9105

Dostaňme se ale k pozitivům. Mezi ty rozhodně patří jednoduchost instalace a příjemná cena. Jsou tak vhodné pro občasné výletníky. Nosič dokážete nainstalovat v několika krátkých minutách a okamžitě můžete začít nakládat kola. Už na základě konstrukce jste si pravděpodobně domysleli horší výhled ze zadního okna. Před zakoupením si také zkontrolujte kompatibilitu vybraného nosiče s vaším automobilem. U méně kvalitních značek nosičů se často objevuje nepříjemný nešvar a tím je nešetrnost k autu i kolům doprovázená horší manipulací.

Thule WanderWay 2

Nosič na páté dveře Thule WanderWay 2

Thule OutWay Platform 993

Nosič kol na páté dveře Thule OutWay Platform 993

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...