Domů » Vozidlo » SPZ na přání: Jak funguje, kolik stojí a co dělat při ztrátě?

SPZ na přání: Jak funguje, kolik stojí a co dělat při ztrátě?

0

Chcete vyčnívat z davu? Nebo dát vědět o své firmě? Pořiďte si SPZ na přání. Poznejte, jak funguje, kde se žádost podává a kolik stojí. Poradíme, jaká jsou pravidla při jejím sestavování a jak se postupuje v případě, že o ni přijdete.

SPZ na přání: Jak funguje, kolik stojí a co dělat při ztrátě?

Jak funguje SPZ na přání

SPZ na přání je v našich končinách možná od roku 2016. Kromě automobilu ji lze zařídit i pro motorku a moped. Může ji však mít vždy jen jedno vozidlo. Není tedy možné použít stejnou značku pro všechna firemní vozidla.

O SPZ na přání zažádáte na příslušných místech, zaplatíte poplatek a počkáte. Jakmile úřad obdrží platbu, značku vystaví do 15 dní. Tato značka se zapisuje do velkého technického i malého technického průkazu. Na rozdíl od převozní značky tedy jde o trvalou záležitost.

Pokud ještě nemáte vyřešený automobil a chcete předejít tomu, že vám někdo vybranou značku „vyfoukne“, můžete si ji dopředu zarezervovat. To se může hodit například začínajícím firmám nebo lidem, kteří čekají na automobil. SPZ na přání jsou stejně prestižní jako značky veteránů.

Jenže na rozdíl od nich nemáte jistotu, že skutečně svou značku snů získáte. Proto se vyplatí využít rezervace. Nově se prodlužuje rezervace registrační značky na přání při uložení značky na úřadě obce s rozšířenou působností ze 3 na 6 měsíců. Ale pozor. Během této lhůty máte na vaše jméno povolenou rezervaci jen jedné značky.

V případě, že byste auto prodávali, není problém značku na autě nechat a předat ji novému majiteli. Nebo naopak. Když si chcete značku nasadit na nový vůz, stačí o tom informovat úřad.

Když by nastala situace, že byste auto prodali a ponechali si jen značku, máte opět 3měsíční lhůtu na to, abyste ji zaregistrovali na auto nové. Jinak vám propadne.

Kolik stojí SPZ na přání

  • Pro automobil 10 000 Kč (1 značka za 5000 Kč)
  • Pro motocykl 5000 Kč (stačí jen 1 tabulka)

Kde zažádat o SPZ na přání

Kde se vyřizuje SPZ na přání? Online to bohužel nejde. Buď se vydáte na úřad obce s rozšířenou působností v místě, kde jste vozidlo registrovali. Nebo příslušný formulář s žádostí pošlete poštou nebo přes datovou schránku.

Mapa obecních úřadů je k dispozici na stránkách ministerstva dopravy. Na úřadě doložíte vyplněnou žádost s údaji o vás (jméno, příjmení, adresa, datum narození) a o navrhované SPZ na přání. Pokud značku řešíte na firmu, nezapomeňte si připravit identifikační číslo (dále sídlo firmy a název).

Pokud chcete záležitost vyřídit přes poštu nebo datovou schránku, stáhněte si žádost o SPZ na přání od ministerstva dopravy.

Co se děje při ztrátě SPZ na přání

Ztráta SPZ na přání bohužel znamená absolutní šmitec za originální značkou. Když na to dojde, úřady vám duplikát nevystaví. Snaží se tak předejít zneužití. Co tedy v případě ztráty dělat?

  • Nechte si vystavit novou SPZ na přání. Opět platíte 5000 Kč za tabulku.
  • Nebo se spokojte s normální registrační značkou, kterou vám úřad vystaví.  

Pokud vám SPZ na přání někdo odcizí, nahlaste to na policii. Ti vám vystaví protokol, který musíte odevzdat na registru vozidel společně s formulářem, ve kterém oznámíte ztrátu nebo odcizení. Správní poplatek je 450 Kč za auto a 250 Kč za motorku.

Jaká jsou pravidla pro SPZ na přání

Pro automobil se SPZ skládá z 8 alfanumerických znaků. U motorek ze 7 a u mopedů z 5. Návrh vlastní SPZ na přání sestavte podle následujících pravidel:

  • Nepoužívejte písmena G, CH, O, Q a W. Důvodem je snazší rozpoznatelnost SPZ. Tyto znaky se totiž lehko zamění za jiné. O se naštěstí může nahradit číslem 0. Úřady v tomto případě udělaly malý ústupek.
  • SPZ na přání musí obsahovat alespoň jednu číslici.
  • Vyhněte se diakritice, interpunkčním znaménkům a speciálním znakům jako je *, + a dalším.
  • Nepoužívejte zkratky veřejných orgánů. Tedy žádná PCR atd.
  • SPZ na přání nesmí obsahovat vulgarismy, urážlivé, ale ani hanlivé či příliš hovorové výrazy např. dacan, fešák atd.

Zdroj: Zákonyprolidi.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...