
Malý technický průkaz je správněji pojmenován jako Osvědčení o registraci vozidla část I. Na tomto dokumentu najdete základní informace o provozovateli a samotném vozidle. Tato informace je velice důležitá, jelikož informace o vlastníkovi najdete jen na VTP. Malý technický průkaz je malá kartička zatavená v čiré plastové fólii a vydává ji obecní úřad s rozšířenou působností.
Přední strana osvědčení o registraci vozidla
Jak jsme si řekli, tak na přední straně malého technického průkazu najdete například datum první registrace, bydliště provozovatele nebo registrační značku vozidla. V levé spodní části najdete číslo průkazu, což je velice důležitý údaj.
Na přední straně MTP najdete:
- Registrační značka vozidla
- Datum první registrace vozidla
- Jméno a příjmení provozovatele
- Bydliště nebo sídlo provozovatele
- Informaci, zda-li je provozovatel také vlastníkem vozidla
- Datum vystavení průkazu

Zadní strana osvědčení o registraci vozidla
Na zadní straně MTP najdete další důležité informace:
- Značka, typ, varianta, verze vozidla
- Model vozu
- VIN automobilu
- Druh vozidla
- Povolená hmotnost přívěsu
- Největší technicky přípustná/povolená/provozní hmotnost a hmotnost soupravy
- Počet míst k sezení
- Počet míst k stání
- Poměr výkon / hmotnost
- Nejvyšší rychlost
- Typ řazení převodovky
- Barva
- Spojovací zařízení
- Platnost do
- Další záznamy

Kdy je potřeba malý technický průkaz?
Malý technický průkaz musí být v autě pokaždé, když se s ním vydáte na veřejnou komunikaci. Při případné policejní kontrole ho totiž budete muset předložit a pokud ho u sebe mít nebudete, tak se připravte na sankce. Při zapomenutí malého technického průkazu vám hrozí pokuta až 2 000 Kč, přičemž v případě správního řízení se může částka pohybovat mezi 1 500 až 2 500 Kč. Tato pokuta platí pro automobily, nákladní auta, motocykly i přípojné vozíky.
MTP potřebujete také během přepisu vozidla na nového majitele.
A neobejdete se bez něj během technické prohlídce. Na STK si ho proto určitě vezměte s sebou.
Nový technický průkaz obdržíte po vystavení nové registrační značky. Starý odevzdáte ke skartaci. Tedy i v tomto případě ho nezapomeňte doma.
Co dělat v případě ztráty nebo odcizení malého technického průkazu?
Pokud vám bude osvědčení o registraci vozidla ukradené, nebo ho ztratíte, tak urychleně tuto skutečnost nahlaste na policii. Bude vám tak vystaven duplikát a vy budete moci automobil i nadále používat.
- V případě odcizení si na policii nechejte vystavit potvrzení o nahlášení krádeže, se kterým se následně vydejte na obecní úřad s rozšířenou působností.
- Pokud jste technický průkaz ztratili, tak se samozřejmě na policii nevydávejte a navštivte rovnou obecní úřad.
V obou případech na obecním úřadu požádejte o vystavení duplikátu, k čemuž budete potřebovat průkaz totožnosti, velký technický průkaz VTP a při odcizení i písemné potvrzení policií. Vystavení duplikátu samozřejmě není zadarmo, zaplatíte 100 Kč. Ve většině případů vám ho vydají na počkání, ale lhůta na vyřízení je 30 dní.
Kdy vám hrozí zabavení osvědčení o registraci vozidla?
Je poměrně málo známé, že vám policie smí osvědčení o registraci vozidla. Může tomu tak být například při nehodě, kterou ani nemusíte způsobit.
Policie vám může zabavit MTP také v případě, že automobil není způsobilý bezpečného provozu. V praxi to vypadá tak, že pokud vás někdo zezadu nabourá a vaše poškozené vozidlo není způsobilé provozu na pozemních komunikacích, tak vám policista MTP zabaví a vydá vám doklad. Tento doklad vám vydá i v případě, že osvědčení nemáte u sebe. Vyzve vás ke kontrole na nejbližší STK, kde si necháte prohlédnout právě ty závady, které vedli k odebrání dokladu.
Jak získat malý technický průkaz zpět
Abyste malý technický průkaz dostali zpět, tak musíte automobil opravit a úspěšně zvládnou technickou kontrolu. Na výstupním protokolu musí být jasně uvedené, že závady vzniklé při nehodě byly odstraněny. Tento protokol následujících pět pracovních dnů můžete používat jako náhradu za MTP a můžete se s ním vydat do provozu. Okamžitě ale musíte začít řešit navrácení malého technického průkazu policií.
Zdroj fotografií: Ministerstvo dopravy