Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Kde najít VIN kód automobilu?

Kde najít VIN kód automobilu?

0

Identifikační číslo vozidla alias VIN kód vám toho o autu prozradí opravdu hodně. Například s jeho pomocí poznáte, jestli vás prodejce nevodí za nos. Jaká je servisní historie, kolik má auto najeto atd. Poradíme, kde VIN kód na autě najít a kde si ho ověřit.

Kde najít VIN kód automobilu?

Kde najít VIN kód

VIN číslo je jednak uvedeno v dokladech od vozidla. Najdete ho tedy nejen v technickém průkazu, ale i v osvědčení o registraci vozidla. Velký technický průkaz ho uvádí bez oddělujících znaků. Identifikační číslo vozidla by nemělo chybět na řádné kupní smlouvě. Je i na zelené kartě.

A kde ještě VIN kód najdete? Přímo na samotném autu. To je taková jistota, když nemáte k dokladům z nějakého důvodu přístup a chcete si auto proklepnout. Nebo se třeba ujistit, že čísla v dokladech nejsou zfalšovaná.

Kde najít VIN číslo na automobilu?

  • Za čelním sklem v dolní části by měl být dobře viditelný i zvenku,
  • pod spolujezdcovým koberečkem na podlaze,
  • na typovém štítku pod A nebo B sloupkem (uvidíte ho, když otevřete dveře),
  • v motorovém prostoru,
  • na pružině a tlumiči (pravé přední kolo).

Umístění prostě není u každého vozu stejné, sjednocené. Neexistuje jen jedno dané místo, kde by VIN číslo muselo být vyražené. To by sice bylo pro řidiče jednodušší. Na druhou stranu má to svůj důvod – aby bylo co nejkomplikovanější kód zfalšovat či ho z auta odstranit.

Kde najít VIN kód v autě?
Kde najít VIN kód?

Z čeho se kód skládá?

Podoba VIN čísla má jasně stanovená pravidla. Obsah a formát určuje norma ISO 3779-1983, která jim dala jasný řád pro celý svět.

VIN číslo se skládá ze 17 znaků. Jde o kombinaci písmen a čísel, ovšem nepoužívají se písmena I, O, Q. Ta by se totiž snadno mohla zaměnit za číslice 1 a 0. Kód se skládá ze tří částí:

  • WMI (kód výrobce, první 3 znaky),
  • VDS (charakteristika vozu, 4. až 9. znak),
  • VIS (posledních 8 znaků = výrobní číslo vozu).

WMI

První 3 znaky označují výrobce, tedy světový kód výrobce – World Manufacturer Identifier neboli WMI. Každý producent má přidělený svůj vlastní trojmístný kód, který mu uděluje příslušný úřad v zemi konkrétního výrobce po dohodě s mezinárodní organizací pro normalizaci ISO, aby nikdy nedošlo k opakovanému použití kódu.

První znak označuje region, ve kterém výrobce působí. Auta z Afriky mají písmeno A až H, z Asie J až R, z Evropy S až Z a třeba ze Severní ameriky 1 až 5. Druhý znak upřesní místo výroby. Pro Českou republiku jsou vyhrazeny kódy TJ až TP. Škoda Auto má kombinaci TMB a Tatra TMT.

V EU je u producentů vyrábějících do 500 aut ročně třetí znak kódu WMI číslo 9. V Severní Americe je třetí znak kódu číslo 9 u automobilek vyrábějících do 2 000 aut ročně a větší výrobci mají více kódů, kde třetí znak odlišuje druh vozidla.

vin kód

VDS

Dalších 6 znaků je popisný kód vozidla, VDS – Vehicle Descriptor Section, charakterizuje konkrétní model. Výrobce sám si určuje znaky, pořadí a význam. Motoru konkrétního modelu patří osmý znak VIN čísla.

VIS

Posledních 8 znaků je pořadové výrobní čísloVIS  Vehicle Identifier Section. Alfanumerický kód popisuje daný model jako motor, převodovku, výbavu, modelový rok a místo výroby. První znak označuje rok výroby a druhý znak výrobní místo. Poslední znaky tvoří sériové číslo, tedy pořadí, ve kterém vůz sjel z montážní linky.

Padělání a nelegální praktiky, ověřte si VIN kód

K padělání VIN kódu se uchylují zloději. Tím, že změní identitu vozidla, zahladí stopy a umožní jeho následný prodej. VIN kódy se vymění například z těžce havarovaného vozidla, které zloděj levně koupí, kód vyřízne a vymění na odcizeném vozu. Naštěstí se dá tato praktika odhalit ­– například pomocí společnosti Cebia.

Využijte systém Autotracer a prověřte si historii vozidla. Získáte informace například i o tom, kolik km má najeto (dobrá kontrola tachometru), jaká je servisní historie atd. Zkrátka vše, co by vás při koupi ojetého vozu mohlo zajímat.

Nejčastější dotazy

Kde najít VIN kód automobilu?

VIN číslo najdete v dokladech auta, ale také přímo na samotném autě. Všechna místa si ukážeme v článku.

Proč je VIN kód důležitý?

Jedná se o identifikační číslo vozidla, podle kterého poznáte, kolik má skutečně najeto km, jaká je jeho servisní historie, jestli nebylo kradené atd. Může vám pomoct odhalit, jestli prodejce nelže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články