Cestování
🕓 9 min

Kde parkovat s obytným vozem? Průvodce stellplatzů v Evropě

Abyste nedělali špatnou image ostatním cestovatelům, je důležité parkovat jen na vyhrazených místech. Pojďme se podívat na možnosti parkování v různých zemích v Evropě.

Co se v článku dozvíte Zobrazit

    Co je to stellplatz

    Jelikož budu tenhle pojem v dnešním článku dost používat a někteří ho možná ještě neznají, tady máte stručný popis. Stellplatz je pojem z němčiny, který popisuje parkoviště vyhrazené pouze pro obytné vozy. Na rozdíl od campů zde většinou nejsou záchody ani servis a často parkují vozy dost blízko sebe, takže najdete prostor sotva na vytáhnutí křesílek, ale zato bývají mnohem levnější, nebo dokonce zadarmo. 

    Pozor – osobní auta s karavany sem nemůžou, a to z toho důvodu, že zabírají vlastně dvě místa.

    Itálie a Francie

    Tyto dvě země patří k oblíbeným destinacím všech milovníků cestování. Skoro v každé sebemenší vesničce najdete nějaký parking vyhrazený pro obytné vozy. Určitě v obou zemích najdete něco zadarmo, a když už by to mělo něco stát, bude se jednat o menší částku než třeba u nás. 

    Teď se bude jednat samozřejmě o případ, který se může stát i v jiných zemích. Já osobně mám ale nejvíc takových zážitků právě z Francie. Není to tak časté, ale někdy jsou lidé zkrátka vstřícní a přátelští a tak se může stát, že vás pustí na jejich pozemek. Často se jedná třeba o nějaké vinaře, co mají vedle svého panství dost prostoru, nebo jsou také milovníci cestování s obytňákem a umí se vcítit do vaší duše. Je milé si pak na oplátku od pana vinaře koupit alespoň jednu flašku.

    Parkování obytného vozu Itálie

    Německo

    V této zemi, jako ve většině jiných států, platí ohledně parkování jedno pravidlo: pokud parkování, či přespání nějaká značka výslovně nezakazuje, je to povolené. To znamená, že se dá přespat skoro kdekoliv. Třeba i podél silnice. Musíte ale samozřejmě brát ohled na místní obyvatele, protože by se jim nemusel úplně líbit váš přístup. Vám by se také asi úplně nelíbilo, kdyby někdo zastavil s tři metry vysokým autem před váš dům. Už z tohoto důvodu je občas lepší si za parkování pár Eur zaplatit. Kdyby vás nezastavila potřeba čas od času vylít chemický záchod, možná se vám nebude líbit představa, že vás na ulici někdo vykrade, což je bohužel běžné skoro ve všech větších městech.

    Rakousko

    Zde s parkováním přes den zas takový problém většinou není. V případě přespávání to může být o něco složitější. 

    Rakousko má nádhernou přírodu včetně mnoha jezer s průhledně čistou vodou a tamější obyvatelé si tyto, v dnešní době výjimečné, přírodní krásy rozhodně nenechají zničit od turistů. To znamená, že po vás budou chtít, abyste dokonale splynuli s okolní přírodou. 

    Když se podíváme ještě do měst, v těch větších je spaní mimo kempy a stellplatzy úplně zakázáno. 

    Polsko

    Teď se pojďme přesunout více na východ, který není dvakrát oblíbenou destinací. To je ale škoda, protože zrovna v Polsku je levno, a to i co se parkování týče. Nízké ceny ale často souvisí s ne vždycky kompletním servisem. Nicméně pokud cestujete obytňákem už nějaký ten pátek, tak jste asi zvyklí na kdeco.

    Novinkou je nyní i povolení táboření v několika desítkách lesů po celém Polsku. Musíte si ale dávat pozor, abyste nevjeli na zakázané plochy – pláže, národní parky, přírodní rezervace a ty ostatní lesy.

    Poláci mají Čechy docela rádi, takže k vám mohou být možná o něco tolerantnější. To ale nemusí znamenat, že pokud budete stát kde nemáte, tak vám policisté odpustí. Ze svojí zkušenosti vím, že zrovna v Polsku jsou docela běžné silniční kontroly a policisté si rádi vybírají především auta s cizími SPZ.

    Slovensko

    Slovensko je bohužel jedna z nemála zemí, kde je spaní v (obytném) autě na divoko zakázáno. Takže tady moc příležitostí, kde zadarmo zaparkovat, natož právě přespat, nečekejte. 

    Na pár hodin můžete sice zaparkovat téměř kdekoliv, nejlépe ale pochopitelně na označených parkovištích a ne jen tak vedle silnice. Vzhledem k tamější kráse musíte holt počítat s vyššími cenami. To platí i u kempů a stellplatzů, kterých je po celé zemi na její malou velikost poměrně dost. 

    Se Slováky se dá snad vše vyřešit slovně, včetně situací kdy má někdo problém s vaším parkováním. To se ovšem hodí jenom v případě, že budete přítomni v obytňáku, takže pokud by byl váš plán dát si mimo vyznačenou plochu pro parkování jen oběd, žádný závažný problém snad nevznikne a v nejhorším prostě odjedete jinam. Pokud byste ale šli na několika hodinový výlet, nesmíte být pak překvapení z pokuty.

    Maďarsko

    Tato země je už také na seznamu států, kde je nocování v autě mimo vyznačená místa zakázáno. Pro tento případ je rozhodně nejlepší když máte alespoň trochu známé v Maďarsku a ti vás bez problému a nejlépe i zadarmo pustí na jejich pozemek. Nemusí to vždy být u jejich domu, ale třeba na louce.

    U všech turisticky populárních míst najdete určitě kemp nebo stellplatz, tak si aspoň pro jednou užijete více pohodlí. Co se cen týče, nijak extra vysoké nejsou. Když vezmete v potaz jak vybavená je tam většina kempů a stellplatzů, musíte uznat, že je to dobrý poměr ceny a kvality.

    Korsika 

    Nádherný ostrov spadající pod Francii. Zákony o parkování obytných vozů se ale docela liší. Dejte si tam tedy bacha mimo kempy a stellplatzy. Místní sice žijí jen z turistů, jenže když jim to tam někteří dost ničí, pochopitelně si to nenechají líbit. Kvůli tomu se můžete na internetu dočíst spoustu příběhů, jak někomu propíchali pneumatiky během noci, když zrovna stál mimo povolené místo. Troubení během průjezdu okolo vašeho obytňáku se tam děje neustále, ale to je oproti tomu předešlému zanedbatelné utrpení. 

    Chorvatsko a Slovinsko

    Podle statistik nejoblíbenější cestovní destinaci Čechů nesmím vynechat. V Chorvatsku je více kampů, než stellplatzů a kempování na divoko tam není příliš vítáno. Ono tam není ani moc míst, kde by to úplně šlo a stálo to za to. To platí i pro Slovinsko. Zákaz přespání je skoro na každém parkovišti. Když už tam ale něco najdete, ceny nebudou nijak vyšší než v Česku. Slovinsko má mnoho národních parků a krásná příroda tam je snad všude. To ale vedlo místní policisty k přísnějšímu hlídání nocování a dělání nepořádku.

    Parkování obytňáku Chorvatsko

    Švédsko a Norsko

    Na severu Evropy nenarazíte na žádná větší města, což dost přitahuje milovníky přírody. Té tam totiž najdete až až. A když z místa přenocování vždy odvezete své odpadky někam do civilizace, kde je vyhodíte do koše a nenecháte tam po sobě bordel, nikomu nebudete vadit. Vzhledem k malé početnosti vesnic a měst najdete parkoviště a stellplatzy jen stěží. Skoro všude se tam ale dá stát například na kraji lesa, přímo na pláži, či uprostřed louky, kde budete pozorovat polární záři.

    Švýcarsko

    Jsou tam téměř všude záchody i pitná voda zdarma, což je velký plus. Na druhou stranu se možná budete divit, jak moc tam domorodci nemají rádi cizince s obytňáky. Když se střetnete na úzkých silnicích s protijedoucím autem, moc rádi nebudete ani vy, oni vám totiž neuhnou, a tak to budete právě vy, kdo bude muset couvat. S cenami je tam problém obecně, takže doufám, že vás nepřekvapí, když potvrdím, že parkování se to týká také.

    Střetnete se tam se spoustou zákazů parkování a přespávání mimo vyhrazená místa, kterých je ale strašně málo.

    Anglie

    Tady s parkováním a přespáváním bude problém. Většina pozemků je v Anglii někým vlastněna, takže se skoro nikde nedá legálně zaparkovat. Můžete opět zkusit veřejné parkoviště, kde není zákaz, anebo mnohem bezpečnější kempy. Těch je po celé zemi až až, takže věřím, že si najdete něco, co vyhovuje vašim požadavkům.

    Parkování obytky Anglie

    Portugalsko

    Nejzápadnější zemi Evropy jsem si nechal z jistého důvodu nakonec. Nehodlám ale nijak spoilerovat, takže si to hezky přečtěte.

    Pobřeží Portugalska se stala v posledních letech oblíbenou destinací majitelů obytných dodávek. Místní obyvatelé si po čase pochopitelně začali stěžovat na plná parkoviště, odpadky, nelegální zakládání ohně, což může vést k rozsáhlým požárům, zvlášť v letních dnech. Dále se nikomu nelíbilo rušení nočního klidu a vypouštění odpadní vody do přírody. Chybějící záchod v dodávkách vede často především surfaře k vykonávání své potřeby, kde se jim zachce.

    V lednu roku 2021 se v Portugalsku z výše zmíněných důvodů uvedla v platnost nová novela silničního zákonu, jenž zakazuje přenocování mimo místa, kde je to výslovně povoleno v obytných a jim podobných automobilech. Za přenocování je bráno parkování s posádkou uvnitř mezi devátou večer a sedmou hodinou ráno. Za porušení tohoto nařízení můžete dostat pokutu ve výši 60 až 300 Eur, nicméně pokud budete stát v chráněné oblasti, čeká na vás rozmezí od 120 do 600 Eur.

    Parkování obytného vozu Portugalsko

    Po schválení tohoto zákonu se mezi dodávkáři zvedla vlna nesouhlasu včetně petic za jeho zrušení, což vedlo k úpravě tohoto zákonu. Do nynějška tedy platí zákaz jen pro obytné dodávky a auta s přívěsy. S obytňákem tedy můžete stát opět na divoko bez větších problémů.

    No a tím se vracíme zase na úplný začátek – nedělejte cestovatelům s dodávkami (ani obytnými vozy) špatnou image, jinak se tenhle zákon pomalu ale jistě rozšíří i do ostatních zemí.

    Picture of Matěj Blažek

    Matěj Blažek

    Auta pro mě rozhodně nejsou jen dopravním prostředkem. Věřím totiž, že mají duši. Především ta stará. Zvuk motoru mě už od mala uklidňuje. I proto mi dělá radost, si jen tak pročistit hlavu jízdou po okreskách. Rád se ale také podívám s obytňákem kamkoliv po Evropě.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *