Domů » Pro řidiče » Parkování v Brně pro místní i návštěvníky

Parkování v Brně pro místní i návštěvníky

Plánujete cestu do Brna a nevíte, kde se dá nejlépe zaparkovat? Musíte počítat s tím, že i v Brně nemusí být parkovací situace nijak moc růžová. Od roku 2019 v Brně začal totiž platit parkovací systém, který se postupně dál rozšiřuje do celého města. V tomto velkém přehledu vám poskytneme kompletní informace o parkovacích zónách, možnostech jejich placení nebo naopak co se stane, pokud parkovné nezaplatíte. Nabízíme také nejlepší tipy, kde se dá zaparkovat zdarma.

Parkování v Brně pro místní i návštěvníky

Parkování zdarma

Zajímá vás, kde se dá v Brně jednoduše zaparkovat zdarma bez placení? Zdarma se dá zaparkovat na několik hodin v některých obchodních a nákupních centrech nebo na parkovištích u obchodů s potravinami. Dále je možné zaparkovat v parkovací zóně B a C, kde je možné parkování na jednu hodinu zdarma. Další možností to mohou být místa a lokality, která nemají zavedené žádné parkovací zóny. Některá P+R parkoviště mají také parkování na pár hodin zdarma.

Lokality s parkovacími zónami a bez parkovacích zón

Na této interaktivní mapě si můžete jednoduše najít lokality, kde jsou parkovací zóny zavedeny, a kde prozatím ne. Dále si můžete jednoduše najít konkrétní oblasti, na kterých mohou parkovat osoby s konkrétním oprávněním. Mapa dále nabízí výčet parkovacích domů, parkovací automaty, K+R parkoviště, cyklostojany, parkování pro motocykly nebo také nabíjecí stanice pro elektromobily.

Jednotlivé lokality je také možné zkontrolovat pomocí map od Seznamu. Na odkaze Mapy.cz vložíte konkrétní ulici nebo část města a vyhledáte ji. Po přiblížení se vám zobrazí konkrétní místa s parkovací zónou nebo bez ní, včetně dalších bližších informací. 

Interaktivní mapa Parkovaní v Brně
Interaktivní mapa v Brně

Parkování v obchodních centrech

Kde se dá na pár hodin zdarma zaparkovat jsou právě obchodní a nákupní centra nebo také obchody s potravinami, které mají součástí parkoviště. Mnohá obchodní centra v Brně nabízí svým zákazníkům parkování zdarma po celou dobu nebo zdarma na pár hodin. Po uplynutí doby je poté třeba zaplatit parkovné. Částky se obvykle pohybují od 40 až do 60 Kč, nebo dle aktuálního ceníku. 

Pokud potřebujete zaparkovat v blízkosti centra můžete využít Galerii Vaňkovka, která je díky svému umístění velmi oblíbená a nabízí 1 hodinu parkování zdarma a další započatá hodina stojí 20 Kč. 

Obchodní nebo nákupní centrumParkování zdarma ve všední dnyParkování zdarma o víkendu či ve svátekSazba parkovného za další následující hodinu
Galerie Vaňkovka1 hodina zdarmaSobota od 13:00, v neděli a o svátcích parkování zdarma2. a 3 hodina 20 Kč, každá další hodina 25Kč/hodina
OC Velký Špalíček--35 Kč až 40 Kč/hodina dle doby parkování ve všední den, večer či o víkendu
OC Letmoparkování zdarmaparkování zdarmaparkování zdarma
Avion Shopping Park Brnoparkování zdarmaparkování zdarmaparkování zdarma
Futurum Brnoparkování zdarmaparkování zdarmaparkování zdarma
Nákupní centrum Královo Pole3 hodiny zdarma3 hodiny zdarmadalší hodina 30 Kč/hodina
Campus Square3 hodiny zdarma3 hodiny zdarmadalší hodina 40 Kč/hodina
Olympiaparkování zdarmaparkování zdarmaparkování zdarma

Osvobození pro mopedy a motocykly

Jednostopá vozidla jako jsou mopedy, skútry, motocykly a motokola mají výjimku v rámci systému parkovacích zón. Řidiči si však musí vyřídit oprávnění pro stání, poté jim bude umožněno na regulovaných místech stát zdarma. Pokud si oprávnění nevyřídí, je třeba počítat s tím, že musí zaplatit za parkování jako ostatní návštěvníci. Parkovací oprávnění pro motocykly se vyřizuje podobně jako u osobních vozidel. Cena oprávnění stojí 0 Kč na 1 rok.

Pokud nemáte oprávnění pro motocykly, můžete využít poměrně velkou síť parkovacích míst určených právě pro ně. Detailní mapu najdete zde

Elektromobily osvobození nemají

V Brně elektromobily nemají osvobození, například jak je tomu v Praze. V rámci parkovacích zón A, B a C je na elektromobil pohlíženo stejně jako na vozidlo s klasickým spalovacím motorem. Tudíž, elektromobily nemají žádné osvobození a je třeba zaplatit parkovné či si nechat vyřídit parkovací oprávnění na danou konkrétní oblast.

Ke stávajícím parkovacím zónám A, B, C přibyla nová zóna E, která je právě zřízena u nabíjecích stanici pro elektromobily. Na těchto místech mohou stát pouze vozidla s dlouhodobým oprávněním.

Parkovací zóny

V Brně jsou již zavedené parkovací zóny a plánuje se každým rokem jejich rozšiřování. Parkovací systém se zavedl především z toho důvodu, aby mohli rezidenti ve svém místě bydliště a okolí zaparkovat bez problémů. 

Město Brno zavedlo parkovací systém dle tzv. principu květinky, díky kterému platí parkovací oprávnění nejen v oblasti, kde konkrétní osoba bydlí (tj. střed květinky), ale i ve všech sousedních oblastech (tj. okvětní lístky květinky). Tímto principem se jasně rozšiřuje území, na kterém lze zaparkovat. V praxi to znamená, že pokud řidič s oprávněním nemůže před svým domem nebo v jeho blízkém okolí najít žádné parkovací místo, může zaparkovat v okolní oblasti, která je sousední a je tam zařazena.

Podle virtuální mapy a zadání vaší adresy můžete najít všechny sousedící oblasti, ve kterých budete moci zaparkovat. 

V Brně jsou parkovací zóny rozděleny na A, B a C. 

Zóna A je umístěna v historickém centru města, a proto zde mohou parkovat pouze a jen rezidenti a abonenti, kteří mají dlouhodobé oprávnění k parkování. Pro návštěvníky města platí zákaz vjezdu (mimo oblast ul. Veselá, kterou je možné jen projet, ale není možné zaparkovat). Regulace parkování je 24 hodin denně. Parkování je možné na 30 minut zdarma, poté 40 Kč/hodina.  

Parkovací zóna A v Brně
Parkovací zóna A v Brně

Zóna B je okruh historického centra města neboli tzv. prstenec. Zde může parkovat každý. První hodina parkování je zdarma, a poté návštěvníci platí 30 Kč/hodinu. Regulace platí 24 hodin denně ve všední dny. Platba je možná prostřednictvím parkovacího automatu, mobilní aplikací, Online parkovacím automatem nebo pomocí SMS. 

Parkovací zóna B v Brně
Parkovací zóna B v Brně

Zóna C je zřízena pro zbytek městských částí. Avšak pouze pro ty oblasti, které jsou v parkovací zóně C připojeny. Zóna C je neustále rozšiřována. První hodina parkování je zdarma. Poté pro návštěvníky platí cena 20 Kč/hodinu. Regulace parkování platí jen přes noc od 17:00 do 6:00. Platba je možná prostřednictvím parkovacího automatu, mobilní aplikací, Online parkovacím automatem nebo pomocí SMS. 

Parkovací zóna C v Brně
Parkovací zóna C v Brně

Regulace parkování v těchto zónách platí pouze ve všední dny. O víkendu a ve svátcích je parkování zdarma po celý den. 

Při využití parkování hodiny zdarma je nutné se zaregistrovat přes aplikaci ParkSimply nebo přes online parkovací automat. 

Další nově zavedená parkovací zóna je zóna E.

Zóna E je zřízena u nabíjecích stanic pro elektromobily. Osoby, které mají oprávnění, zde mohou parkovat v různých variantách délky parkování (6, 12, 18 a 24 hodin dle dobíjení). V době nabíjení je parkování zdarma, avšak je nutná registrace přes aplikace ParkSimple nebo Online parkovací automat. 

Plán zavádění dalších oblastí do parkovacího systému v Br

V roce 2023 se plánuje aktivní rozšíření parkovacího systému do dalších oblastí Brna. Tyto oblasti budou spadat do parkovací zóny C. V této zóně bude regulace parkování od 17:00 do 6:00. 

 • 17. dubna 2023 – oblast 1-22 (Červený kopec)
 • 9. května 2023 – oblast – 1-23 (Polní)
 • 5. června 2023 – oblast 1-24 (Jílová)
 • 7. srpna 2023 – oblast 3-15 (Cimburkova)
 • 14. srpna 2023 – oblast 1-17 (Lerchova) a část oblasti 5-07 (Viniční)
 • 4. září 2023 – oblast 1-18 (Rezkova)
 • 18. září 2023 – oblast 1-19 (Neumannova)
 • 9. října 2023 – oblast 1-20 (Žlutý kopec)
 • 16. října 2023 – oblast 1-26 (Pšeník)
 • 30. října 2023 – oblast 1-27 (Dvorského)
 • 6. listopadu 2023 – druhá část oblasti 5-07 (Viniční)
 • 22. dubna 2024 – oblast 2-06 (Vychodilova
 • 3. června 2024 – oblast 4-06 (Soběšická)
 • 24. června 2024 – oblast 10-01 (Rybnická)
 • 15. července 2024 – oblast 10-02 (Oblá)
 • 5. srpna 2024 – oblast – 5-01 (Slevačská)
 • 16. září 2024 – oblast 5-02 (Rokycanova)
 • 7. října 2024 – oblast 5-03 (Koperníkova)
 • 4. listopadu 2024 – oblast 5-04 (Strakatého)

Rezidenti, abonenti a vlastníci nemovitostí mohou své parkovací oprávnění vyřizovat vždy dva měsíce před zavedením oblasti do parkovací zóny

Parkovací zóny v Brně plán a realizace

Parkovací oprávnění

Parkování pro rezidenty

O parkovací oprávnění mohou požádat rezidenti (fyzické osoby s trvalým pobytem v dané lokalitě) nebo vlastníci nemovitostí (osoby, které mají nemovitost v dané oblasti).

Jak vyřídit parkovací oprávnění? 

Parkovací oprávnění je vydáváno na 1 rok. Platnost začíná běžet okamžikem uvedeným v oprávnění. Prodloužit lze pouze platné oprávnění. Pokud již vypršela platnost oprávnění, je nutné vytvořit novou registraci. Prodloužit oprávnění je možné nejdříve 2 měsíce před vypršením. 

Ceník parkovacího oprávnění pro rezidenty 

Cena (osoba za rok)
1. auto200 Kč
2. auta8 000 Kč
3. a další auto12 000 Kč

Volné hodiny pro návštěvy rezidentů na 1 rok

Tyto volné hodiny jsou určené pouze pro rezidenty s trvalým bydlištěm nebo pro vlastníky nemovitostí v dané oblasti a pro jejich návštěvy.

Volné hodiny
Rezident v zóně A, B200 hodin zdarma
Rezident v zóně C100 hodiny zdarma
Dalších 100 hodiny (zóna A, B)100 Kč
Dalších 50 hodin (zóna C)100 Kč

Každý rezident (s trvalým pobytem nebo vlastník nemovitosti) může ročně poskytnou až 300 hodin parkovacího oprávnění. O tuto možnost je potřeba při vyřizování parkovacího oprávnění požádat.

Na interaktivní mapě si můžete kdykoliv ověřit svoji adresu, a kam až vaše parkovací oprávnění je možné použít. 

Parkování pro abonenty

O parkovací oprávnění mohou požádat abonenti (fyzické nebo právnické osoby podnikající se sídlem ve vymezené oblasti, nebo osoby s provozovnou ve vymezené oblasti nebo vlastníci nemovitostí ve vymezené oblasti).

Jak vyřídit parkovací oprávnění? 

Parkovací oprávnění je vydáváno na 1 rok. Platnost začíná běžet okamžikem uvedeným v oprávnění. Prodloužit lze pouze platné oprávnění. Pokud již vypršela platnost oprávnění, je nutné vytvořit novou registraci. Prodloužit oprávnění je možné nejdříve 2 měsíce před vypršením. 

Ceník parkovacího oprávnění pro abonenty

Cena (osoba za rok)
1. auto4 000 Kč
2. auta a další auto18 000 Kč

Přenosné abonentní oprávnění poskytne návštěvníkům abonenta bezplatné parkování. Cena toho oprávnění je 24 000 Kč za rok. Abonentní oprávnění není vázané na konkrétní parkovací místo, ale na celou oblast tzv. květinky konkrétního abonenta. 

Na této interaktivní mapě si můžete ověřit svoji adresu, a kam až vaše parkovací oprávnění je možné použít. 

Parkování pro návštěvníky

Návštěvníci jsou všichni ti, co nemají parkovací oprávnění. To znamená, že pokud chtějí zaparkovat na parkovacích zónách musí uhradit sazbu parkovného dle dané parkovací zóny. O víkendech a svátcích je parkování zdarma. 

Parkovací zónaParkování zdarmaCena za hodinuPodmínky pro parkovací zóny
Zóna A30 minut40 KčPlatí 24 hodin denně. Je nutné mít povolení k vjezdu (historické centrum města)
Zóna B60 minut30 KčPlatí 24 hodin denně. Je zde možnost předplatného.
Zóna C60 minut20 KčPlatí pouze od pondělí do pátku od 17:00 do 6:00, jinak je parkování zdarma.

Placení parkování

Návštěvníci mohou parkování v Brně zaplatit různými způsoby:

 • Parkovací automaty (pouze v zóně B). Platba probíhá platební kartou nebo mincemi.
 • Online aplikací MPLA.IO – návod najdete zde
 • Mobilní aplikace ParkSimply – návod najdete zde
 • SMS platbou – návod najdete zde

Pokuty za parkování

Parkování v parkovacích zónách je pravidelně kontrolováno prostřednictvím speciálních vozidel s kamerou nebo pomocí policie. Pokud zaparkujete špatně a nezaplatíte parkovné bude vám udělena pokuta ve výši 500 Kč, avšak se může vyšplhat až na 1 500 Kč, ve právním řízení to může být i klidně 2 000 Kč. 

Pokutu můžete dostat, jak za stěrač nebo vám bude automaticky vygenerována a zaslána obálkou na adresu nebo do datové schránky. 

Aplikace na parkování

Aplikace na parkování mají tu výhodu, že nemusíte složitě hledat v kapse mince do parkovacího automatu. Použití aplikací je jednoduché, intuitivní a platby jsou prováděny bezpečně platební kartou.

V Brně můžete zaplatiti parkovné mobilní aplikací: MLPA.IO a ParkSimply.

Aplikace MPLA.IO – Virtuální parkovací hodiny je oficiální aplikací pro platby parkovného v Brně, ale i v jiných městech. Aplikaci je možné stáhnout do chytrého telefonu pro Android i pro iOS. Pokud si aplikaci nechcete stahovat je možné prostřednictvím stránek MPLA.IO zaplatit parkování i tou formou. Aplikace funguje pomocí sdílení vaší polohy. Vy si tak na mapě vyberete nebo vyhledáte konkrétní místo, kde chcete parkovat, zvolíte typ parkování, příslušného parkoviště či úsek, SPZ vozidla, předpokládanou dobu stání, poté zaplatíte a máte hotovo. Pokud je třeba dobu parkování prodloužit, i to je možné. 

Další aplikací je ParkSimply, kterou je možné nainstalovat do Android telefonů a i do iOS. Aplikace funguje podobně jako MPLA.IO. Pomocí sdílení vaší polohy, zadáte konkrétní adresu parkování, zadáte další informace, zaplatíte a máte hotovo.

Parkoviště P+R

P+R parkoviště jsou tzv. záchytným parkovištěm. Vychází ze zkratky P+R neboli Park and Ride v překladu zaparkuj a jeď. Tyto parkoviště mají ulehčit přeplněnému provozu velkých měst a také urychlit provoz. Hlavní myšlenkou P+R je to, aby lidé zanechali vozidlo na tomto parkovišti a dále pokračovali po městě dál za pomoci veřejné hromadné dopravy. P+R parkoviště najdete v okrajových částech města Brna. V současné době má Brno 3 parkoviště tohoto typu. Jedná se o P+ R parkovací dům RIVER PARK, P+R u Ústředního hřbitova a P+R Líšeň u Zetoru. Průměrná cena parkování se pohybuje od 20 Kč. 

Parkoviště K+R

K+R parkoviště vychází ze zkratky K+R neboli Kiss and Ride v překladu Polib a jeď. Tato parkoviště jsou určena k rychlému nastoupení a vystoupení osob. Tento typ parkoviště je v blízkosti škol, školek nebo také v místech veřejné hromadné dopravy. Parkování je zde krátkodobé v řádech minutách. K+R Parkoviště Rooseveltova má možnost parkování na 30 minut. Další K+R najdete na ulici Nádražní či na ul. Moravské nám.

Tipy na další parkování v oblíbených destinacích v Brně

V této sekci vám nabídneme oblíbené a často využívané lokality k parkování. 

 • Parkovací dům DOMINI PARK – Brno, Husova 712/14a – parkování je zpoplatněno od 30 až 40 Kč/hodina v závislosti na době parkování. 
 • P+ R parkovací dům RIVER PARK, Polní 1033/35 – parkování je zpoplatněno od 50 Kč/hodina prvních 12 hodin, poté 100 Kč/hodina.
 • Parkovací dům PINKI PARK – Brno, Kopečná 998/24 – parkování je zpoplatněno od 10 až 30 Kč/hodina v závislosti na době parkování. 
 • Parkovací dům Rozmarýn – Brno, Kounicova 1007/2a – parkování je zpoplatněno od 30 Kč/hodina v závislosti na době parkování. 
 • Parkoviště Benešova – naproti hotelu Grand – parkování je zpoplatněno od 15 až 40 Kč/hodina v závislosti na době parkování. 
 • Parkoviště Veveří – parkování je zpoplatněno od 10 až 30 Kč/hodina v závislosti na době parkování. 
 • Parking u Janáčkova divadla – parkování je zpoplatněno od 20 až 30 Kč/hodina v závislosti na době parkování. 
 • Parkoviště Skořepka – parkování je zpoplatněno od 10 až 30 Kč/hodina v závislosti na době parkování. 
 • P+R u Ústředního hřbitova parkování je zpoplatněno od 20 až 100 Kč/hodina v závislosti na době parkování. 
 • P+R Líšeň u Zetoru – parkování je zpoplatněno od 20 až 100 Kč/hodina v závislosti na době parkování. 
 • Parkoviště Halasovo náměstí – parkování je na jednu hodinu zdarma a poté zpoplatněno na každých dalších 30 minut částkou 5 Kč. 

Parkování u Letiště Brno – Tuřany

Letiště, které se nachází v Brně se jmenuje Letiště Brno – Tuřany. Díky velikosti jsou ceny za dlouhodobé parkování přijatelnější, než například ve srovnání v Praze. Parkování u letiště je možné na parkovišti přímo u letiště, které nabízí až 1400 parkovacích míst. Toto parkoviště je zabezpečeno závorovým systémem a je pod neustálým dohledem. Pokud chcete je možné si dopředu rezervovat parkovací stání, abyste měli jistotu, že zaparkujete. 

Jak již bylo řečeno, ceny jsou přijatelné. Parkování na celý den vás vyjde na 200 Kč, na 5 dní celkem 750 Kč a na 10 dní počítejte s částkou 1 350 Kč. Kompletní ceník najdete na stránkách letiště, zde. Platba parkovného je možná ve všech parkovacích automatech nebo na přepážce Zákaznického centra v odletové části prostřednictvím platební karty. 

Další možností parkování jsou i další placená parkoviště v okolí letiště: Letím Brno nebo parkování Brno letiště. Ceny za dlouhodobé parkování jsou obdobné, jako u přilehlého parkoviště u letiště. Je jen na vás, co zrovna hledáte. 

Zdroj: parkovanivbrne.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články