Domů » Pro řidiče » Kontrola povinného ručení – 3 způsoby, jak na to

Kontrola povinného ručení – 3 způsoby, jak na to

0

Mezi povinnosti řidiče patří i to, aby si uzavřel povinné ručení na své auto. V článku se podíváme na způsoby, jak ověřit platnost povinného ručení vozidla, včetně kontroly pomocí registrační značky a zelené karty. Také se budeme zabývat tím, co dělat, když nedokážete dohledat informace o pojištění viníka nehody, a jaké jsou další možnosti, jak získat potřebné informace.

Kontrola povinného ručení – 3 způsoby, jak na to

Mějte přehled o povinném ručení

Není od věci jednou za čas povinné ručení zkontrolovat a ujistit se, že stále platí. V případě nehody jinak nebudete mít zajištěné krytí škody, kterou způsobilo vaše vozidlo.

Někdy zase chceme zjistit údaje o povinném ručení a pojišťovně cizího vozidla, například když dojde k dopravní nehodě. S uplatněním nároku na pojistné plnění se totiž musíte obrátit na pojišťovnu viníka nehody. Co vše je potřeba udělat, najdete v článku Jak postupovat při dopravní nehodě.

Kontrolu povinného ručení můžete tedy provést nejen u svého, ale i u „cizího“ auta. Pojďme se podívat na způsoby, jak na to.

Kontrola pomocí SPZ vozidla

Na stránkách České kanceláře pojistitelů (ČKP) lze zdarma ověřit platnost povinného ručení na základě registračního značky vozidla (SPZ) nejen u vašeho auta, ale i u vozu kohokoliv jiného.

Stačí zadat číslo SPZ a datum, ke kterému chcete znát pojištění odpovědnosti. Potvrďte, že nejste robot a klikněte na HLEDAT. V dalším kroku se objeví následující informace:

  • zda je auto pojištěné,
  • o jaký druh vozidla se jedná,
  • kdo je pojistitel (tedy jaká pojišťovna auto pojistila).

Přes vyhledávání ČKP se nicméně nedostanete k citlivým informacím o majiteli, včetně jeho jména a kontaktních údajů. Takže jestli doufáte, že vám databáze vyhledá telefon na člověka, který vás naboural, musíme vás zklamat. Tak jako tak, tyto věci je lepší řešit přes policii, nikoliv na vlastní pěst.

Více informací se dozvíte v článku Vyhledávání podle SPZ.

Viníka jste nedohledali?

Nepodařilo se vám dohledat informace o povinném ručení viníka podle jeho SPZ? Zkontrolujte si, jestli jste neudělali chybu při zadávání SPZ nebo data. A pokud chyba není na vaší straně, existují dvě varianty, proč vám databáze žádné údaje neposkytla:

  1. Vozidlo nemá uzavřené povinné ručení.
  2. Údaje o povinném ručení se zpracovávají a nebyly zaneseny do databáze ČKP (po uzavření nové smlouvy většinou trvá až 1 měsíc, než se údaje v databázi objeví).

I když nemůžete viníka dohledat, nic není ztraceno. Nárok na náhradu budete mít tak jako tak. Obraťte se pro radu na vaši pojišťovnu nebo přímo na Českou kancelář pojistitelů.

Kontrola přes zelenou kartu

Pokud máte k dispozici zelenou kartu vozidla, na ní najdete údaje o platnosti povinného ručení. Zelenou kartu vydává pojišťovna, u které je vozidlo pojištěno. Zelenou kartu už ale dnes můžete mít i v elektronické verzi.

Kontaktujte pojišťovnu

Pokud zrovna nemáte zelenou kartu po ruce, můžete vždy zavolat na infolinku vaší pojišťovny a zeptat se, jak jste na tom se svým povinným ručením. Tyto informace byste nicméně měli najít i na smlouvě nebo v e-mailu, kam vám pojišťovna poslala přehled služeb.

Nejčastější dotazy

Jak mohu ověřit platnost povinného ručení vozidla?

Například online na stránkách České kanceláře pojistitelů (ČKP). Postačí vám k tomu SPZ vozidla a datum, ke kterému chcete platnost ověřit. Existují ale i další způsoby, jak na to.

Co dělat, když nemohu dohledat informace o viníkovi nehody podle jeho SPZ?

Pokud nemůžete dohledat informace o povinném ručení viníka, obraťte se pro radu na vaši pojišťovnu nebo přímo na Českou kancelář pojistitelů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články