Domů » Pro řidiče » Kvalitní zimní pneumatiky mohou zachránit život

Kvalitní zimní pneumatiky mohou zachránit život

0
Kvalitní zimní pneumatiky mohou zachránit život

Investice do kvalitních pneumatik je jednou z nejlepších prevencí od smrtelných nehod

S blížícím se zimním obdobím by měl každý zodpovědný řidič dbát na základní věc, aby mu jeho jeho vůz držel pevně na vozovce za každého počasí. Poté, co byla uzákoněna povinnost používat v období od 1.11. do 31.3. zimní pneumatiky, jsou všichni majitelé a provozovatelé motorových vozidel povinni vyměňovat letní pneu za zimní.

lonely-road-601971_640Toto rozhodnutí není samoúčelné, ale je podloženo jednak statistikami dopravních nehod, a jednak zkušebními testy i praktickými zkušenostmi. Zimní pneumatiky jsou určeny do zimních podmínek, kdy se na vozovkách můžete setkat se sněhem i námrazou.

Výhody zimních pneu

Rozdíl mezi letními a zimními gumami je jednak ve složení směsi, a jednak v dezénu. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí směsi, která zaručuje lepší přilnavost k povrchu vozovky, což je důležité zejména na mokrých, zasněžených či zledovatělých komunikacích. Rovněž vzorek zimních pneu lépe odvádí vodu a sníh a také lépe zabírá. Pokud byste na sníh či led vjeli s letním obutím, jeho tvrdá směs na vozovce špatně drží, což může vést ke smyku. Auto s letními pneumatikami se prostě na zimní vozovce neudrží a bezpečnost jízdy je tak velice zhoršena.

Jak vybírat zimní pneu

auto-244321_640Hlavním kritériem musí být údaje ve velkém technickém průkazu vašeho automobilu, kde jsou uvedeny rozměry disků kol. S tímto vědomím se vyplatí navštívit některý pneuservis, kde vám poradí vhodný typ pneumatik pro vaše vozidlo a také z hlediska jeho využívání v zimním období. Dobré rady můžete získat také sledováním různých testů kvality pneumatik zvěřejňovaných renomovanými motoristickými časopisy.

Někteří motoristé se při výběru řídí nejprve cenou, což může mít pro ně i fatální následky. Řada levných pneumatik neoplývá kvalitou, což platí v posledních několika letech především o pneumatikách dovážených z Číny.

Foto: pixabay.com

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...