Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Odhad ceny auta – Jak nepřeplatit a neprodávat pod cenou?

Odhad ceny auta – Jak nepřeplatit a neprodávat pod cenou?

0

Cena ojetého vozu bývá jedním z nejdůležitějších faktorů, podle kterých nové auto vybíráme. Stejně tak důležité je ale určení správné ceny při prodeji vozidla. Mohlo by se totiž stát, že auto bude za vysokou cenu neprodejné, nebo ho prodáte zbytečně levně. V ceně se může odrazit skutečný stav vozu, jeho stáří, najeté kilometry a také výbava. V ceně ojetého vozidla se tak promítá mnoho faktorů a může tak být poměrně těžké určit, jestli cena není nadsazená. Nebo jestli se automobil neprodává podezřele levně.

Odhad ceny auta – Jak nepřeplatit a neprodávat pod cenou?
Odhad ceny auta

Ztráta hodnoty vozidla není ničím neobyvyklým

Každému je snad jasné, že od svého prvního kontaktu s vozovkou automobil postupně ztrácí svou hodnotu. Některé vozidla ale ztrátě hodnoty odolávají více než jiné a po několika letech používání je můžete za poměrně pěkné peníze prodat. Svou hodnotu nejčastěji ztrácí běžná auta, kterých na ulicích potkáváme desítky. Může to být Škoda Octavia nebo Volkswagen Passat. Dražší vozy ztrátě hodnoty odolávají lépe a proto si auta jako Audi A8 nebo Porsche Panamera lépe drží cenu.

Jaké máte možnosti pro odhad skutečné ceny auta?

Důkladně prozkoumejte inzerci

Tohle může být časově náročnější úkol, ale pokud automobil hledáte, tak při procházení autobazarů můžete najít jiné zajímavé kousky. Při tomto způsob odhadu ceny auta vám jde o to, abyste vyhledali auto co nejvíce podobné tomu, u kterého vás zajímá jeho reálná cena. Hledejte proto inzeráty s vozy, které mají stejné základní parametry. Těmi jsou stav, nájezd, věk, typ motoru, převodovka, barva karoserie a výbava. Myslete ale také na to, že ceny v inzerátech bývají vyšší, než za jaké se vozy následně prodávají. Pokud auto prodáváte, tak si nechejte prostor na smlouvání.

Ocenění v autobazaru

Tady je nejdůležitější to, abyste navštívili solidní a poctivý bazar. Zkušený bazarník totiž ví, že je potřeba ocenit vůz na co nejmenší částku, aby z něj při následném prodeji byl co nejvyšší zisk. Při návštěvě autobazaru máte ale jistotu, že bude určena nějaká cena, za kterou by vámi prodávaný vůz bazar vykoupil. Pozor si dejte na nekalé praktiky a zachovejte si zdravý rozum.

Nacennění vozu soudním znalcem

Tuhle možnost vám nedoporučujeme při klasickém prodeji či koupi vozidla, jelikož se jedná o poměrně drahou a časově náročnou variantu. Odhad ceny auta soudním znalcem se vám bude hodit hlavně při řešení soudního sporu.

Odhad ceny auto pomocí online nástrojů

Velké množství pojišťoven i autobazarů používá pro odhad ceny ojetého vozidla nástroje, ke kterým můžete mít přístup i vy. Tyto nástroje vypočítají cenu auta na základě aktuálních nabídek na trhu s ojetinami. Do navržené ceny se navíc odrazí i skutečné provedené prodeje.

Co zvyšuje cenu automobilu proti průměru

  • Auto po nekuřákovi
  • Vyplněná servisní knížka
  • Čistá historie vozidla
  • Funkční klimatizace
  • Barva laku v dobrém stavu, ideálně metalíza
  • Tažné zařízení (může být i nevýhodou)
  • Lité disky kol
  • Sada zimních pneumatik
  • Prodej prvním majitelem vozu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články