Domů » Pro řidiče » Dechová zkouška/test na drogy. Odmítnout, nebo ne?

Dechová zkouška/test na drogy. Odmítnout, nebo ne?

0

Do problémů se nikdo dobrovolně nedostává. Jenže stačí odmítnout dechovou zkoušku nebo test na drogy, a máte vymalováno. V některých případech celý incident probíhá tak podivně, že člověku „rupnou nervy“. V autě malé děti, do nemocnice daleko. V první chvíli se vám to může zdát jako nejlepší volba. Třeba už kvůli vzteku na policistu. Ale důsledky mohou být mnohem horší, než si myslíte. Může se vám odmítačka vyplatit? A jak se v takovém případě bránit?

Dechová zkouška/test na drogy. Odmítnout, nebo ne?

Co na to říká bodový systém?

Za odmítnutí testu na alkohol nebo návykové látky se řidičům přičítá 7 bodů v rámci bodového systému řidičů. Samotný test potom může mít jak podobu dechové zkoušky, tak testu na omamné látky nebo odběru biologického materiálu.

Tento přestupek spácháte i v situaci, kdy jste například nic nenadýchali, ale do nemocnice na krev jste jet odmítli.

Dávejte si pozor také na vágní výzvy policistů. Jakmile odběr biologického materiálu nadhodí, ale nabídnou, že to teď s vámi nemusí řešit a vy si to potom dořešíte později na úřadě, trvejte na tom, že v tom případě na krev pojedete. Jinak mohou do záznamu napsat, že jste se odmítli podrobit.

Policista vás do testu nesmí nutit. Můžete odmítnout. Jenže odmítačka, jak se jí lidově říká, patří mezi jedny z nejzávažnějších přestupků. A může dost negativně ovlivnit vaši budoucnost na silnicích. Nelze ji řešit na místě blokovou pokutou, ale automaticky se přesouvá do správního řízení.

Kromě toho se za spáchání tohoto přestupku odebírá ŘP a uděluje zákaz řízení na 1 až 2 roky. To už si za rámeček nedáte. Tím spíš, jestli je na autě závislá vaše práce, rodina a ostatní oblasti vašeho života.

Pokuta za odmítnutí testu na návykové látky

Zamračený úředník a zákaz činnosti nejsou to jediné, co hrozí. Samotná pokuta ve správním řízení sahá od 25 000 Kč do 50 000 Kč. Což není zrovna málo. Pro spoustu lidí to dovede být i likvidační.

vyplatí se odmítnout test na drogy?

Přestupek je podmíněný

Podmínkou spáchání přestupku je skutečnost, že vyšetření nijak neohrožovalo vaše zdraví. Pokud by tedy vyšla najevo okolnost, že jste se nemohli testu podrobit kvůli tomu, že vás na zdraví nějak ohrožoval, tak potom byste přestupek nespáchali. V praxi si sice moc takovou situaci nedovedeme představit, ale kdo ví.

I když je riziko vysoké, někteří řidiči přesto testy na návykové látky odmítají. Existují vůbec situace, kdy se to vyplatí? A jak to celé probíhá?

Odmítačka, na co se připravit?

Jestli jste se rozhodli vydat cestou odporu, je to vaše právo. Jak to probíhá?

  1. Policista vás vyzve k testu na omamné látky a upozorní vás na možnost odmítnutí.
  2. Vy odmítnete. Jedná se o skutek Odmítnutí testu, o kterém policista musí sepsat oznámení. To předává na místní správní úřad.
  3. Pokud jste předložili řidičský průkaz, bude vám odebrán. Odteď nesmíte sednout za volant.
  4. Správní úřad rozhodne – vydá dokument Příkaz, kde najdete informace o skutku (datum, místo, paragrafy atd.), výši pokuty, délku zákazu a způsob odevzdání řidičského oprávnění.

Proti Příkazu se můžete bránit. Nebo s ním souhlasit.

Pokud se budete bránit, sami to s největší pravděpodobností nezvládnete. Musíte se obrátit na zkušeného advokáta. Ten vypracuje obhajobu. Můžete usilovat o zmírnění nebo úplně zrušení trestu.

Právníci radí následující:

  • během kontroly nepředkládejte řidičský průkaz (nemohou vám ho vzít),
  • příliš nemluvte a nepřiznávejte se k požití,
  • incident si nahrajte.

Vyplatí se to?

Odmítačka se vyplatí v případech, kdy jste překročili hladinu trestného činu (u alkoholu nad 1 promile), jste v podmínce nebo nechcete delikt projednávat jako trestný čin a mít záznam v trestním rejstříku.

Chcete se vyhnout problémům? Spočítejte si v naší Alkohol kalkulačce, jestli už můžete řídit.

Nejčastější dotazy

Jaké jsou následky odmítnutí dechové zkoušky nebo testu na drogy?

Odmítnutí testu na návykové látky se řadí mezi nejzávažnější přestupky. V rámci bodového systému se přičítá 7 bodů. Dále hrozí zákaz řízení až na 2 roky a pokuta do výše 50 000 Kč. 

Je možné odmítnout test na návykové látky?

Ano, máte na to právo. Policista vás do ničeho nutit nesmí. Počítejte ale s následky.

Jak se v takovém případě bránit?

Sami mnoho nezmůžete. Naštěstí existuje způsob, co s tím. Najdete ho v našem článku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články