Odebrání řidičského průkazu: Kdy hrozí a jak se bránit?

1
1446

Důvodů, kvůli kterým nebudete moct řídit a lidově řečeno vám „odeberou řidičák“ je mnoho. Přestože k zákazu řízení dochází poměrně často, koluje o něm mezi lidmi spoustu polopravd. Asi proto, že se svou zkušeností s odebraným řidičským průkazem nikdo nechlubí. 

Zadržení řidičského průkazu

K zadržení řidičského průkazu na místě jsou oprávněni policisté ČR v případě, že je řidič podezřelý ze závažných dopravních přestupků ohrožujících bezpečnost na silnici jako je:

 • Jízda pod vlivem alkoholu nebo omamných látek
 • Spáchání dopravní nehody s vážným zraněním nebo úmrtím
 • Ujetí od nehody s ohlašovací povinností
 • Odmítnutí dechové zkoušky nebo testu na drogy
 • Jízda bez platného řidičského oprávnění (neplést s jízdou bez řidičského průkazu)
 • Jízda osoby se zákazem řízení

V těchto případech je řidičský průkaz zadržován ne jako trest, ale jako ochrana bezpečného provozu na silnici. Vzhledem k tomu, že v těchto případech má policista důvodné podezření, že daná osoba má sníženou schopnost řídit, může řidiči zakázat pokračovat v jízdě podle Zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb. § 118a. Ale není to jeho povinnost. Všimněte si, že mezi vyjmenovanými přestupky není překročení povolené rychlosti. Za tu vám na místě řidičský průkaz policista zadržet nesmí, i když tím občas vyhrožují. Nicméně zákaz řízení za rychlou jízdu hrozí, jak se dočtete níže. 

Zadržení řidičského průkazu na místě probíhá tak, že Policie při kontrole řidiči nevrátí předložený řidičský průkaz, ale dá mu pouze potvrzení o zadržení řidičského průkazu. Samotný ŘP pak Policie předá na obecní úřad s rozšířenou působností. V danou chvíli se řidič nemá jak bránit a skutečně musí průkaz odevzdat a po dobu jeho zadržení nesmí řídit motorové vozidlo.

Obecní úřad následně zahájí správní řízení o zadržení řidičského oprávnění. O samotném přestupku bude zahájeno samostatné řízení po jeho uzavření. Pokud dojde k závěru, že vám byl řidičský průkaz zabaven oprávněně. Pokud ne, tak vám ho vrátí. Pokud ano, zadrží ho až do doby, kdy bude  rozsudek správního řízení o přestupku pravomocný. 

Jestliže vám policista zadržel řidičský průkaz, zkuste kontaktovat právníka, který se specializuje na správní právo, aby vám poradil, jaké kroky je potřeba podniknout a jak argumentovat, aby vám řidičský průkaz vrátili. Jinak se to může dlouho táhnout a váš profesní i soukromý život utrpí.

Odebrání řidičského oprávnění

Ztráta řidičského oprávnění na rozdíl od zadržení řidičského průkazu má funkci trestu. 

Zákaz činnosti za závažný přestupek

Je udělován za vážné dopravní přestupky ve správním řízení. Jsou to např. tyto:

 • Jízda pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek: do 1 promile 6 měsíců až 3 roky (od ledna 2022), nad 1 promile pak až na 10 let.
 • Jízda bez SPZ: 6 měsíců až 1 rok
 • Odmítnutí testu na alkohol a drogy
 • Otáčení, couvání a jízda v protisměru na dálnici
 • Vjezd na železniční přejezd při zapnutém výstražném zařízení
 • Porušení zákazu předjíždění

U některých přestupků stačí, že je spácháte 2× v průběhu 12 měsíců a můžete dostat zákaz řízení, i když budete mít na kontě méně než 12 bodů. 

 • Jízda na červenou
 • Vyšší překročení rychlosti (o 20 km v obci nebo o 30 km a více mimo obec). 

Kromě zákazu činnosti za každý přestupek hrozí i další sankce. Např. pokuta za vyšší překročení rychlosti se pohybuje od 5 do 10 tisíc Kč. 

Zákaz činnosti za „vybodování“ – 12 bodů 

V České republice máme 12bodový systém, jehož cílem je penalizovat pachatele opakovaných menších přestupků. V podstatě je to stejné jako, když dostanete zákaz řízení za závažný přestupek. Rozdíl je v tom, že vám přijde rovnou oznámení o zákazu řízení s okamžitou platností. Můžete proti němu podat námitku a opět vám určitě pomůže právník s expertízou ve správním právu. Zákaz řízení budete mít na rok a po jeho uplynutí absolvujete testy v autoškole, vyšetření u lékaře a psychotesty, aby vám řidičák vrátili. 

Odnětí řidičského oprávnění pro ztrátu zdravotní způsobilosti

O řidičák můžete přijít také proto, že přestanete být schopni řídit kvůli svému zdravotnímu stavu. Třeba když se vám rapidně zhorší zrak, sluch nebo rovnováha, případně se vám zásadně zmenší hybnost. Řídit také nesmíte, pokud jste závislí na alkoholu. Lékaři mají oznamovací povinnost.

Jestliže se váš zdravotní stav zase zlepší, budete moct znovu řídit, pokud vám to lékař povolí. Pokud jste měli řízení zakázané déle než 3 roky, budete muset znovu absolvovat testy v autoškole

1 komentář

 1. Dobrý den.. Ano všechno výše uvedené je v tomto státě možné.. Stačí,když se rozkmotříte a dáte náznakem najevo doktorovi jeho neschopnost,řešit Váš zdravotní problém a jeho preskribované nefunkční chemické a jedovaté léky od SÚKLu,tak počítejte s tím,že se Vám bude mstít a budete bez řidičáku… Ano toto je realita a holá skutečnost a nemáte dovolání!!!!!To,že máte třeba cukrovku,jste po infarktu,jako další tisíce lidí denně na silnici úřadům nevadí..Ale když příjde mocný bílý plášť plný msty a odhodlanosti vás o papíry připravit,přestože Vás nikdy žádný záchvat nepotkal,tak Vám ho tito vykonavatelé americké demokracie seberou..Je jisté,že ti co jsou po třech infarktech budou jezdit dál…Protože jsou vyléčení po operaci a zdraví!!!Ano přátelé tento stát je tak spravován!!!! Nesmírně se divím svému 72 letému kamarádovi,že snáši tuto diskriminaci hloupých úředníku a vykonavatelů v bílých pláštích hlídaní zdraví a 2x za týden třeba jede Francii a Španělsko kamionem..Mne je 71 a byl řidičák preventivně odebrán,přesto že mne téměř nic není..Bohužel jsem si dovolil říct panu doktorovi,že jeho znalosti a léky jsou nicotné a,že mu chybí znalosti předešlých generací lékařů..Tak proto mne bylo doporučeno jezdit na elektrokole a mohu v klidu jezdit ožralý a nic se neděje..Zdravím..

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno