Domů » Cestování » Parkování v Bratislavě: Jak a kde zaparkovat jako návštěvník

Parkování v Bratislavě: Jak a kde zaparkovat jako návštěvník

Chcete vyrazit na rodinný výlet do Bratislavy a hledáte možnosti parkování? Je nutné počítat s tím, že v Bratislavě jsou zavedené parkovací zóny, které regulují parkování v celém městě. Na výběr máte různé možnosti, jak parkování na ulici, tak záchytná parkoviště, parkování u obchodních center nebo parkovací domy a garáže. V tomto článku vám poradíme, kde zaparkovat, jak se pohybují ceny parkovného, a která místa k parkování jsou zdarma.

Parkování v Bratislavě: Jak a kde zaparkovat jako návštěvník

Pokud pojedete autem do Bratislavy, hlavního města Slovenska, tak ještě před samotnou cestou vám doporučujeme si nastudovat jaké platí dopravní předpisy a pravidla na Slovensku. Naštěstí jsou dost podobná těm v České republice, avšak je třeba počítat s různými výjimkami. A jaké jsou pokuty na Slovensku? Vše je podobné, jako u nás, až na pár odlišností. Například, pokud zaplatíte pokutu do 15 dnů, tak je částka menší. Pokud se vydáte po slovenských dálnicích a rychlostních silnicích je nutné si pořídit elektronickou dálniční známku Slovenska.

Parkování v Bratislavě 

Slovenské město Bratislava má zavedené regulované zóny parkování, tzv. Bratislavský parkovací asistent PAAS. A proto návštěvníci města musí počítat s tím, že v těchto regulovaných zónách města musí parkovat podle hodinových tarifů jednotlivých zón. Platba parkovného je možná přes mobilní aplikace, v parkovacím automatu nebo na vybraných prodejních místech. 

Parkování v ulicích Bratislavy je zpoplatněno zpravidla od 8:00 do 16 nebo 18:00 hodin, 30 minut parkování vychází v průměru okolo 0,70 EUR.

Kde je možné zaparkovat? 

Při parkování je nutné sledovat informační dodatkové tabule, kde najdete informace o dané regulované parkovací zóně a také možnostech platby. Parkovací místa jsou stejná pro rezidenty, i pro návštěvníky města, avšak návštěvníci musí zaplatit tyto místa podle jednotlivých hodinových sazeb, které jsou určovány podle parkovacích zón.

Parkovací zelené tabulky PAAS označuje místa pro nerezidenty neboli návštěvníky. Každá tabule má unikátní číselný kód, který označuje kód úseku lokality k pakování a také slouží k identifikaci při platbě. V aplikaci nebo parkovacím automatu je nutné zadat kód úseku místa a systém automaticky vypočítá hodinovou sazbu pro daný úsek. Automaty jsou funkční až v 5 cizích jazycích (čeština, angličtina, němčina, maďarština a francouzština).

Přehled parkovacích zón v Bratislavě:

Tarifní pásmoCena
Tarifní pásmo A2,00 EUR/hodina 
Tarifní pásmo B1,50 EUR/hodina 
Tarifní pásmo C1,00 EUR/hodina 
Tarifní pásmo D0,50 EUR/hodina 

Na stránkách paas.sk najdete interaktivní mapu, která vám nabídne celkový výčet možností parkování pro návštěvníky a také přehled parkovacích zón.

Interaktivní mapa Bratislava - přehled parkování
Interaktivní mapa Bratislava – přehled parkování

Kde zaparkovat v regulovaných zónách?

 • V parkovacích zónách je parkování možné pouze na plochách, které jsou k parkování určeny, mimo ně, je parkování zakázáno a hrozí vysoké pokuty.

V regulovaných zónách je parkování určeno:

 • Na parkovacích místech, které jsou vyznačeny dopravními značkami na ulici.
 • Na parkovacích místech, které se nachází mimo ulice, tedy na parkovištích s organizovaným provozem.
 • Parkování na velkokapacitních parkovacích, garážích, nebo na dalších místech určených k parkování.

Aplikace na parkování v Bratislavě 

Na Slovensku, konkrétně v Bratislavě při platbě parkovného můžete využít hned několik parkovacích aplikací, které vám pomohou zaparkovat a zaplatit parkovné jednoduše a bez starostí.

Aplikace Mpla je jednou z nejvyužívanějších aplikací pro platbu parkovného v České republice a také na Slovensku. Aplikace je dostupná pro Android a iOS. Pokud si žádnou aplikaci nechcete stahovat, můžete parkovné zaplatit i prostřednictvím webových stránek MPLA.IO.

Aplikace Bmove je rychle rozvíjející se aplikace na Slovensku, ale mimo to i v dalších státech jako je Chorvatsko, Rakousko či Itálie. Aplikace je dostupná pro telefony Android a iOS.

Aplikace EasyPark je další mezinárodní aplikací, která nabízí rezervaci parkování po celé Evropě. Aplikace je samozřejmostí pro Android a iOS.

Aplikace HOPIN, s kterou můžete rychle a jednoduše zaparkovat kdekoliv. Nechybí aplikace pro Android a iOS a také bez stáhnutí aplikace, lze použít webová stránka pro jednoduché zaplacení parkování. 

Poslední aplikací je ParkDots, se kterou je možné parkování v Bratislavě, ale i na dalších místech Slovenska. ParkDots nabízí aplikace pro telefony Android a pro iOS

Velkou výhodou těchto aplikací je přehlednost a jednoduché fungování. Platby jsou prostřednictvím aplikací rychlé a bez problémů. Nemusíte hledat parkovací automat a mince k zaplacení. Dokonce nemusíte ani dávat parkovací lístek za okno vašeho automobilu. 

Jak to celé funguje? Je zkrátka na vás, kde bude chtít nebo potřebovat zaparkovat. Všechny aplikace fungují na podobném principu. Nejdůležitější je vybrat místo k parkování manuálně, zadat konkrétní adresu nebo pomocí GPS vám bude místo automaticky nalezeno. Dále je nutné zvolit typ parkování, zadat SPZ vozidla a nezapomenout, na jak dlouho budete chtít zaparkovat. Parkování zaplatíte a máte hotovo.

P+R parkoviště 

P+R parkoviště (Park and Ride) neboli záchytné parkoviště jsou další možností k parkování v Bratislavě. Tyto parkoviště mají snížit automobilovou dopravu v centru a okolí centra. Lokality P+R parkovišť jsou umístěny tak, aby návštěvníci a cestující zaparkovali na těchto parkovištích a poté využili městskou veřejnou dopravu, která je v těsné blízkosti k dispozici. Tyto parkoviště jsou vysokokapacitní, většina je z nich bezplatných nebo na minimální ceny parkování.

V centra města Bratislava jsou nejznámější tyto P+R parkoviště:

 • P+R Komisařky, 
 • P Černyševského, 
 • P+R Macharova a další. 

P+R parkoviště v okolí Bratislavy:

 • P+R Malacky (Na pile),
 • P+R Šenkvice,
 • P+R Pezinek, 
 • P+R Svatý Jur.

P+R parkoviště se stále rozšiřují. Aktuální seznam všech záchytných parkovišť najdete na paas.sk

Mapa P+R parkoviště v Bratislavě
Mapa P+R parkoviště v Bratislavě

Obchodní centra a parkování zdarma

Jednou z velmi oblíbených možností parkování jsou parkoviště v obchodních centrech, protože nabízí parkování zdarma na celý den nebo na několik hodin. Poté se částky parkovného pohybují okolo 3 EUR za hodinu.

AVION Shopping Park Bratislava je největší obchodní centrum na Slovensku a má bezplatné parkování. Obchodní centrum se nachází asi 10 minut od letiště Bratislava.

Aupark Shopping Center Bratislava-Petržalce je nákupně-zábavní středisko, které má k dispozici přes 2240 míst. Parkoviště je rozděleno na 5 parkovišť, z toho parkoviště P5 je zdarma, parkoviště P3 je pro invalidy a nabíjecí stanice Tesla a je také zdarma. Zbylé parkoviště P1, P2 a P4 nabízí od pondělí do pátku na 3 hodiny parkování zdarma. Poté je každá hodina zpoplatněna částkou 3,00 EUR.

Obchodní centrum Eurovea je v blízkosti centra Bratislavy a nabízí až 1900 parkovacích míst. Parkování od pondělí do pátku je na 3 hodiny zdarma, o víkendu a ve státní svátky je možné parkování až 5 hodin zdarma. Každá další započatá hodina vás pak vyjde na 3,50 EUR.

Nivy centrum nabízí 2150 parkovacích míst. Parkování je v pracovní dny na 3 hodiny zdarma, o víkendech a svátcích je bezplatných prvních 5 hodin. Každá další hodina vychází na 3 EUR.

Zdroj: paas.sk

Nejčastější otázky a odpovědi

Kde se dá zaparkovat v Bratislavě?

Možností k zaparkování vozidla je hodně. Můžete využít parkoviště obchodních center, P+R parkoviště a dojet na konkrétní místo veřejnou dopravou. Pokud chcete parkovat v blízkosti centra, tak lze využít parkovací garáže nebo parkovací domy nebo také můžete zaparkovat v ulicích, kde jsou k parkování určená místa.

Jak a kde zaplatit parkovné v Bratislavě?

Parkovací lístky je možné zakoupit elektronicky prostřednictvím aplikací MPLA, Bmove, EasyPark, HOPIN nebo ParkDost. Další možností jsou parkovací automaty nebo vybraná místa.

Kde se dá zaparkovat v Bratislavě zdarma?

Záchytné neboli P+R parkoviště jsou bezplatné, parkoviště nebo parkovací domy u obchodních center také nabízí parkování zdarma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články