Pokuty na Slovensku: Nejčastější pokuty a jak je zaplatit

0
927
pokuty na slovensku

Jaké jsou pokuty na Slovensku? Proč se zde řeší pokuty převážně poštou a co vás může při porušení zákona čekat? Vše jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.

Slovenskem projíždíme nejen při cestách na dovolenou. Tato země má krásnou přírodu, lázně a pamětihodnosti, které lákají spoustu turistů. Nakonec zde i spousta Čechů pracuje, případně zde má příbuzné. Víte, jaké jsou na Slovensku pokuty a v čem se policejní praxe liší od té České? V článku Pokuty na Slovensku si projdeme vše, co potřebujete vědět.

Nejčastější pokuty na Slovensku pro české řidiče

Dopravní pravidla jsou v mnohém podobná České republice, i když se najde pár odlišností. Můžete se tedy většinou řídit tím, co znáte od nás. Níže si probereme jednotlivé pokuty, které vám hrozí a jaká je jejich výše. Kompletní výčet přestupků a jejich penalizace najdete na i.sme.sk.

Pokuta za rychlost

  • Stejně jako v České republice, i na Slovensku se smí jet v obci jen 50 km/h.
  • Mimo obec se smí jet 80 km/h, na dálnicích 130 km/h.
  • Auta s přívěsem musí jezdit pomaleji, na dálnici 90 km/h a mimo obec 80 km/h.

Pokud rychlost překročíte, hrozí vám pokuta 10 až 798 EUR a zákaz řízení na tři roky. Právě při překročení limitu o 30 km/h už je v sázce řidičák. Na Slovensku platí, že pokud pokutu uhradíte do 15 dní skrze poštovní oznámení, bývá nižší, než když platbu odložíte na později. Stavění aut a řešení hříchů domluvou není tak časté (co se rychlosti týče), preferuje se právě pošta.

Pokuta za jízdu na červenou

Jízda na červenou se nevyplácí. Pokud vás strážník nebo kamera přistihne, že jste nezastavili a semafor projeli, může vám udělit pokutu až 150 EUR. Kdybyste navíc ještě překračovali rychlost, koledujete si o pořádný průšvih.

Pokuty za alkohol

Doby, kdy se na Slovensku mohlo jezdit s 0,2 promile v krvi, jsou dávno pryč. V současnosti je zavedená nulová tolerance. Jestli vás strážník zastaví a odhalí, že řídíte pod vlivem, čekají vás potíže. V případě, že vám naměří víc než 0,1 alkoholu v krvi, spáchali jste trestný čin. Půjdete k soudu, a dokonce vás mohou poslat do vězení. Řidičské oprávnění se v tomto případě odebere na 1 rok až 10 let.

Na silnicích se testuje pomocí dechové zkoušky. A pokud policista odhalí alkohol, máte povinnost se s ním odebrat do nemocnice a podrobit se rozboru krve. Odmítat krevní test se nevyplácí, potvrdíte tak svou vinu. Kromě trestního stíhání budete mít na krku pokutu do výše 1300 EUR.

Pokuty za špatné parkování

Bloková pokuta za parkování je 50 EUR. Dávejte si pozor na specifické případy například parkování na místě pro ZTP, porušení zákazu stání atd. Účet bude podstatně vyšší.

Další pokuty na Slovensku, aneb co se nesmí?

Stejně jako v Čechách i na Slovensku se dbá na povinnou výbavu. Její součástí je lékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta atd. V případě, že by vám něco chybělo, čeká vás pokuta do výše 60 EUR. Dávejte si pozor na to, kde máte GPS. Ze zákona nesmí být na předním skle, brání totiž ve výhledu.

To samé platí o zimních pneumatikách. Stejně jako v Čechách je povinnost je mít v zimních měsících, kdy je sníh a led. Pevné datum není stanoveno. Povolené jsou celoroční pneumatiky, které můžete mít obuté jak v teplu, tak během zimy.

Na Slovensku se nesmí jezdit trvale v levém pruhu – tedy nic nového, ale pro jistotu to připomínáme. Pokud v levém pruhu jedete víc než jeden kilometr, už si koledujete o pokutu do výše 60 EUR. Dávejte si na dálnicích pozor. Co dalšího byste si měli hlídat?

  • Netelefonujte za jízdy. Pokud vás strážník nebo kamera přistihne, hrozí pokuta 60 EUR.
  • Nepoužívejte antiradar. Za antiradar ve vozidle hrozí pokuta do 150 EUR. Stejný postih vás čeká i v případě, že jste antiradar použili.
  • Řidiči motocyklů mají povinnost nosit helmu, ochranné brýle a štít. V opačném případě vás mohou pokutovat do výše 60 EUR. Jízda bez řádně upevněné přilby se rovněž pokutuje do výše 60 EUR.
  • Nevyhazujte nic z vozidla. Ať už jde o nedopalky, odpadky, zbytky jídla. Pokuta hrozí až do výše 60 EUR.
  • Nejezděte bez slovenské dálniční známky. Pokuta sahá ke 150 EUR.
pokuta

Jak zaplatit pokutu ze Slovenska

Jak už jsme zmínili, na Slovensku mají pravidlo, že když zaplatíte do 15 dnů, pokuta je menší. Ve finále tak hříšník odešle jen 2/3 z původní částky. Zároveň je zavedený institut objektivní zodpovědnosti. To znamená, že pokuta se málokdy platí na místě. Místo toho se pošle oznámení majiteli vozidla, aby pokutu uhradil.

Slovenská policie tento postup preferuje a hojně využívá. V praxi se vám proto málokdy stane, že by vás opravdu někdo zastavil a pokutu jste mohli zaplatit rovnou. Informaci o tom, že jste spáchali přestupek, získáte až poštou. V případě, že pokutu obdržíte, doporučujeme ji co nejdříve uhradit, ideálně do těch 15 dnů. Tím pádem to budete mít rovnou levnější o jednu třetinu z ceny.

V dopise, který obdržíte, bude uvedené číslo účtu. Zadejte bankovní příkaz a pokuta je uhrazená. S platbou v EUR si nedělejte starosti, v internetovém bankovnictví na PC i v aplikaci v mobilu jednoduše zadáte platbu v cizí měně.

Pokuta ze Slovenska, mám ji zaplatit?

Slovensko s Českou republikou úzce spolupracuje, a tak by se vám mohlo stát, že byste si problémy přinesli i do ČR. Postih, tedy ruka vymahatele, by vás neminul, a to včetně úroků. Zároveň hrozí, že vám při příští návštěvě na neuhrazenou pokutu přijdou (například při policejní lustraci). Penalizace se může několikanásobně zvýšit.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno