Domů » Cestování » Pokuty v zahraničí » Pokuty na Slovensku: Nejčastější pokuty a jak je zaplatit

Pokuty na Slovensku: Nejčastější pokuty a jak je zaplatit

0

Jaké jsou pokuty na Slovensku? Proč se zde řeší pokuty převážně poštou a co vás může při porušení zákona čekat? Vše jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.

Pokuty na Slovensku: Nejčastější pokuty a jak je zaplatit

Slovenskem projíždíme nejen při cestách na dovolenou. Tato země má krásnou přírodu, lázně a pamětihodnosti, které lákají spoustu turistů. Nakonec zde i spousta Čechů pracuje, případně zde má příbuzné. Víte, jaké jsou na Slovensku pokuty a v čem se policejní praxe liší od té České? V článku Pokuty na Slovensku si projdeme vše, co potřebujete vědět.

TIP: Víte, jaké jsou dopravní předpisy a pravidla na Slovensku

Slovenský bodový systém

Na Slovensku prozatím žádný bodový systém neexistuje. Protože funguje pravidlo třikrát a dost. V případě spáchání stejného přestupku třikrát během roku přijde řidič o řidičský průkaz.  

Zavedení bodového systém by mělo motivovat řidiče k dodržování pravidel silničního provozu. Bodový systém by měl fungovat obdobně jako v České republice. To znamená, že po přestupku by měly být řidiči přidělené body a po dosažení daného počtu bodů bude muset řidič splnit určité povinnosti, aby mohl dál řídit motorové vozidlo. 

Nejčastější pokuty na Slovensku pro české řidiče

Dopravní pravidla jsou v mnohém podobná České republice, i když se najde pár odlišností. Můžete se tedy většinou řídit tím, co znáte od nás. Níže si probereme jednotlivé pokuty, které vám hrozí a jaká je jejich výše.

Pokuta za rychlost na Slovensku

  • Stejně jako v České republice, i na Slovensku se smí jet v obci jen 50 km/h.
  • Mimo obec se smí jet 80 km/h, na dálnicích 130 km/h.
  • Auta s přívěsem musí jezdit pomaleji, na dálnici 90 km/h a mimo obec 80 km/h.

Výše pokut za rychlost se nedávno změnily. Aktuálně mohou řidiči při překročení rychlost na místě dostat v tom nejhorším případě pokutu od 250 do 800 EUR.

Pokud rychlost překročíte, obecně vám hrozí pokuta 20 až 800 EUR a zákaz řízení na tři roky. Právě při překročení limitu o 30 km/h už je v sázce řidičák. Na Slovensku platí, že pokud pokutu uhradíte do 15 dní skrze poštovní oznámení, bývá nižší, než když platbu odložíte na později. Stavění aut a řešení hříchů domluvou není tak časté (co se rychlosti týče), preferuje se právě pošta.

Pokuta porušení rychlosti v zastavěných a obydlených oblastechSazba
Překročení rychlosti do 6 km/hnapomenutí
Překročení rychlosti o 7 do 10 km/h20 EUR
Překročení rychlosti o 11 až 15 km/h40 EUR
Překročení rychlosti o 16 až 20 km/h50 EUR
Překročení rychlosti o 21 až 25 km/h130 EUR
Překročení rychlosti o 26 až 30 km/h200 EUR
Překročení rychlosti o 31 až 35 km/h270 EUR
Překročení rychlosti o 36 až 40 km/h320 EUR
Překročení rychlosti o 41 až 45 km/h370 EUR
Překročení rychlosti o 46 až 50 km/h400 EUR
Překročení rychlosti o 51 až 55 km/h600 EUR
Překročení rychlosti o 56 až 60 km/h700 EUR
Překročení rychlosti o více než 60 km/h800 EUR
Pokuta porušení rychlosti mimo obecSazba
Překročení rychlosti do 6 km/hnapomenutí
Překročení rychlosti o 7 do 15 km/h20 EUR
Překročení rychlosti o 16 až 25 km/h40 EUR
Překročení rychlosti o 26 až 30 km/h50 EUR
Překročení rychlosti o 31 až 35 km/h130 EUR
Překročení rychlosti o 36 až 40 km/h200 EUR
Překročení rychlosti o 41 až 45 km/h270 EUR
Překročení rychlosti o 46 až 50 km/h320 EUR
Překročení rychlosti o 51 až 55 km/h370 EUR
Překročení rychlosti o 56 až 60 km/h400 EUR
Překročení rychlosti o 61 až 65 km/h600 EUR
Překročení rychlosti o 66 až 70 km/h700 EUR
Překročení rychlosti o více než 70 km/h800 EUR

Pokud překročíte rychlost v obci o více než 50 km/h nebo mimo obec o více než 60 km/h, hrozí vám pokuta od 600 EUR do 1 000 EUR, vždy v závislosti i na okolnostech a také zákaz činnosti od 6 měsíců do 3 let. V blokovém řízení pokuta od 250 do 800 EUR.

Pokuty za špatné parkování Slovensko

Doporučujeme při parkování si hlídat dopravní značky! Parkujte na vyhrazených místech a stáních. Bloková pokuta za parkování je 50 EUR

Dávejte si pozor na specifické případy například parkování na místě pro ZTP, porušení zákazu stání atd. Účet bude podstatně vyšší. V obou případech se může se vyšplhat až k částce 150 EUR.

Pokuta za jízdu na červenou Slovensko

Jízda na červenou se nevyplácí. Pokud vás strážník nebo kamera přistihne, že jste nezastavili a semafor projeli, může vám udělit pokutu až 300 EUR. Kdybyste navíc ještě překračovali rychlost, koledujete si o pořádný průšvih.

Pokuty za alkohol na Slovensku

Doby, kdy se na Slovensku mohlo jezdit s 0,2 promile v krvi, jsou dávno pryč. V současnosti je zavedená nulová tolerance. Jestli vás strážník zastaví a odhalí, že řídíte pod vlivem, čekají vás potíže. V případě, že vám naměří víc než 0,1 alkoholu v krvi, spáchali jste trestný čin. Půjdete k soudu, a dokonce vás mohou poslat do vězení. Řidičské oprávnění se v tomto případě odebere na 1 rok až 10 let.

Na silnicích se testuje pomocí dechové zkoušky. A pokud policista odhalí alkohol, máte povinnost se s ním odebrat do nemocnice a podrobit se rozboru krve. Odmítat krevní test se nevyplácí, potvrdíte tak svou vinu. Kromě trestního stíhání budete mít na krku pokutu do výše 1 300 EUR.

Na Slovensku také nesmíte řídit pod vlivem drog a jiných omamných látek. Jinak by vám hrozila pokuta 1 000 EUR a více podle závažnosti situace, k tomu zákaz řízení na maximálně pět let.

Pokuty za dálniční známky nebo mýtné na Slovensku

Na Slovensku je síť dálnic a rychlostních silnic zpoplatněná a je třeba pořídit elektronickou dálniční známku. Protože jízda bez dálniční známky nebo bez zaplacení mýtného je na Slovensku pokutováno vysokými částkami. Pokud tedy pojedete bez slovenské dálniční známky, tak výše pokuty je až k 500 EUR.

Přehled dalších pokut Slovensko

Stejně jako v Čechách i na Slovensku se dbá na povinnou výbavu. Její součástí je lékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta atd. V případě, že by vám něco chybělo, čeká vás pokuta do výše 60 EUR. Dávejte si pozor na to, kde máte GPS. Ze zákona nesmí být na předním skle, brání totiž ve výhledu.

To samé platí o zimních pneumatikách. Stejně jako v Čechách je povinnost je mít v zimních měsících, kdy je sníh a led. Pevné datum není stanoveno. Povolené jsou celoroční pneumatiky, které můžete mít obuté jak v teplu, tak během zimy.

Přehled dalších pokut na SlovenskuVýše pokut v EUR
Telefonování za jízdy60 EUR
Držení telefonu nebo jiného zařízení v ruce150 EUR
Používání antiradaru ve vozidle300 EUR
Jízda bez bezpečnostního pásu50 EUR
Vyhazování za jízdy z vozu nedopalky, zbytky jídla a další odpadky 60 EUR
Řidiči motocyklů bez helmy, ochranných brýlý nebo štítu60 EUR
Jízda bez řádně upevněné přilby60 EUR
Jízda v levém pruhu více než jeden kilometr60 EUR
Nekompletní povinná výbava60 EUR
Jízda v protisměru (v nepřehledných nebo jinak nebezpečných místech – zatáčky, vrcholy stoupání a podobně) 100 EUR
Jízda v protisměru na dálnicisprávní řízení
Jízda v protisměrné části silnice, dojde-li k bezprostřednímu ohrožení bezpečnosti nebo plynulosti silničního provozu.150 EUR
Jízda v protisměrné části silnice, dojde-li k dopravní nehodě.správní řízení
Nedání přednosti v jízdě řidiči při přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého jízdního pruhu.70 EUR
Nevytvoření záchranářské uličky na dálnici nebo směrově rozdělené silnici mimo obec s nejméně dvěma jízdními pruhy v jednom směru jízdy50 EUR
Zneužití záchranářské uličky řidičem vozidla, který není oprávněn ji použít.správní řízení
Bezdůvodná jízda podél nástupního ostrůvku vlevo nebo podél tramvaje vlevo, není-li taková jízda povolena dopravní značkou40 EUR
Omezení nebo ohrožení jízdy tramvaje na tramvajovém pásu40 EUR
Jízda ve vyznačením vyhrazeném jízdním pruhu30 EUR
Nedání přednosti v jízdě řidiči autobusu nebo trolejbusu vycházejícímu z vyhrazeného jízdního pruhu60 EUR
Ohrožení osob vystupující z vozidla pravidelné veřejné dopravy osob nebo do něj nastupující v úseku zastávky pravidelné veřejné dopravy osob50 EUR
Ohrožení osob vystupující z vozidla pravidelné veřejné dopravy osob – v případě způsobení dopravní nehody správní řízení
Použití vozidla pro jízdu, které nelze provozovat v silničním provozu40 EUR
Jízda vozidle bez platných dokladů20 EUR
Nedání přednosti chodci na přechodu40 EUR
Ohrožení chodce na přechodu150 EUR
Ohrožení chodce na přechodu a způsobení nehody správní řízení
Ohrožení cyklisty projíždějících přes průchod pro cyklisty150 EUR
Používání vulgárních gest vůči ostatním účastníkům silničního provozu40 EUR
Jídlo, nápoje nebo kouření na motocyklu, motorové tříkolce nebo čtyřkolce 30 EUR

Na Slovensku je používání kamer v autě povoleno, protože platí podobná pravidla jako v jiných zemích EU. Nahrávaný záznam je možné použít jen pro své soukromé účely. V opačném případě a při zveřejnění hrozí vysoké pokuty.

pokuta

Jak zaplatit pokutu ze Slovenska

Jak už jsme zmínili, na Slovensku mají pravidlo, že když zaplatíte do 15 dnů, pokuta je menší. Ve finále tak hříšník odešle jen 2/3 z původní částky. Zároveň je zavedený institut objektivní zodpovědnosti. To znamená, že pokuta se málokdy platí na místě. Místo toho se pošle oznámení majiteli vozidla, aby pokutu uhradil.

Slovenská policie tento postup preferuje a hojně využívá. V praxi se vám proto málokdy stane, že by vás opravdu někdo zastavil a pokutu jste mohli zaplatit rovnou. Informaci o tom, že jste spáchali přestupek, získáte až poštou. V případě, že pokutu obdržíte, doporučujeme ji co nejdříve uhradit, ideálně do těch 15 dnů. Tím pádem to budete mít rovnou levnější o jednu třetinu z ceny.

V dopise, který obdržíte, bude uvedené číslo účtu. Zadejte bankovní příkaz a pokuta je uhrazená. S platbou v EUR si nedělejte starosti, v internetovém bankovnictví na PC i v aplikaci v mobilu jednoduše zadáte platbu v cizí měně.

Pokuta ze Slovenska, mám ji zaplatit?

Slovensko s Českou republikou úzce spolupracuje, a tak by se vám mohlo stát, že byste si problémy přinesli i do ČR. Postih, tedy ruka vymahatele, by vás neminul, a to včetně úroků. Zároveň hrozí, že vám při příští návštěvě na neuhrazenou pokutu přijdou (například při policejní lustraci). Penalizace se může několikanásobně zvýšit.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké jsou pokuty za překročení rychlosti na Slovensku?

Výše pokut za rychlost se nedávno změnily. Pokud rychlost překročíte, obecně vám hrozí pokuta 20 až 800 EUR a zákaz řízení na tři roky. Aktuálně mohou řidiči při překročení rychlost na místě dostat v tom nejhorším případě pokutu od 250 do 800 EUR. Překročení rychlosti v obci do 10 km/h hrozí 20 EUR, překročení rychlosti mimo obec o 40 km/h je 200 až 270 EUR.

Jaké jsou pokuty za alkohol na Slovensku?

Doby, kdy se na Slovensku mohlo jezdit s 0,2 promile v krvi, jsou dávno pryč. V současnosti je zavedená nulová tolerance. V případě, že vám naměří víc než 0,1 alkoholu v krvi, spáchali jste trestný čin. Půjdete k soudu, a dokonce vás mohou poslat do vězení. Řidičské oprávnění se v tomto případě odebere na 1 rok až 10 let. Pozor odmítat krevní test se nevyplácí, potvrdíte tak svou vinu. Kromě trestního stíhání budete mít na krku pokutu do výše 1 300 EUR.

Jak zaplatit pokutu na Slovensku?

V dopise, který obdržíte, bude uvedené číslo účtu. Zadejte bankovní příkaz a pokuta je uhrazena. S platbou v EUR si nedělejte starosti, v internetovém bankovnictví na PC i v aplikaci v mobilu jednoduše zadáte platbu v cizí měně. Na Slovensku mají pravidlo, že když zaplatíte do 15 dnů, pokuta je menší. Ve finále tak hříšník odešle jen 2/3 z původní částky. Zároveň je zaveden institut objektivní odpovědnosti. To znamená, že pokuta se málokdy platí na místě. Místo toho se pošle oznámení majiteli vozidla, aby pokutu uhradil.

Zdroj: Minv.sk

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...