Pokuty v Chorvatsku – kolik zaplatíte?

0
901
pokuty z chorvatska

Pokuty v Chorvatsku umí zkazit dovolenou. Policisté nejsou nepřející, ale v létě jde do tuhého a v zemi plné turistů je potřeba udržovat pořádek. Jaké jsou nejčastější přestupky, jejich sazebník a jak je zaplatit?

Češi ročně v této balkánské zemi způsobí stovky dopravních nehod. Počet přestupků je samozřejmě mnohonásobně vyšší. Počítejte s tím, že na vás při cestě do Chorvatska budou pohlížet jako na cizince, a proto k vám s vysokou pravděpodobností strážci zákona shovívaví nebudou.  

V Chorvatsku funguje bodový systém. Ovšem není propojený s bodovým systémem řidičů v ČR. Jestli vás během pobytu vybodují, dostanete zákaz řízení. I ten platí jen na území Chorvatska.

Kromě pokuty za rychlost v Chorvatsku Češi často dostávají i sankce za špatné parkování. To ale není jediné, na co se policisté zaměřují. Vše si probereme v následujícím článku. Nezapomeňte ani na poplatky na dálnicích, v této zemi se řeší formou mýtného.

Nejčastější pokuty v Chorvatsku

Pokuta za rychlost v Chorvatsku

Rychlostní limity jsou v Chorvatsku stejné jako v Česku. To znamená v obci jeďte maximálně 50 km/h, mimo město 90 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 110 km/h a na dálnici 130 km/h.

Pár let zpátky se pokuty za rychlost v Chorvatsku zpřísnily. Minimální hodnota pokuty je 300 HRK, což je nějakých 1000 Kč. Sazebník je následující:

  • překročení povolené rychlosti mimo obec 500 až 7000 HRK (v závislosti na závažnosti přestupku),
  • rychlá jízda v obci 300 až 15 000 HRK.

Pokud v obci překročíte povolenou rychlost o více než 50 km/h, mohou vás odsoudit k odnětí svobody v délce až 60 dnů.

Kdybyste se náhodou během kontroly dostali s policisty do křížku, mohou vám udělit extra pokutu za nerespektování pokynů ve výši 3000 až 7000 HRK.

pokuta za rychlost chorvatsko

Pokuta za parkování v Chorvatsku

Parkujte na vyhrazených místech a stáních. Stejně jako v Praze, i v Záhřebu narazíte na různé parkovací zóny, konkrétně na 3. Špatné parkování vás může přijít draho, sazebník začíná na 300 HRK.

Další časté pokuty

Alkohol za volantem v Chorvatsku je tolerovaný do 0,5 promile. Řidiči do 24 let věku si musí nechat zajít chuť, pro ně je tolerance nulová. Pro profesionální řidiče při výkonu zaměstnání platí to samé, nesmí pít.

V případě přestupku se na alkohol bere zřetel. Když nerespektujete pravidla a ještě nadýcháte, i když dodržíte hodnotu do 0,5 promile, dostanete navíc pokutu 700 HRK.

U vyšších hodnot alkoholu se pokutuje 1000 až 5000 HRK v závislosti na hodnotách. Když bude přítomnost alkoholu v krvi vyšší než 1,5 promile, hrozí 60denní vězení.

Mezi další časté pokuty z Chorvatska patří:

  • jízda na červenou (2000 až 5000 HRK),
  • telefonování za jízdy (500 HRK),
  • jízda bez bezpečnostních pásů (500 HRK),
  • nedání přednosti na křižovatce (od 2000 HRK podle závažnosti situace).
pokuta za špatné parkování chorvatsko

Jak zaplatit pokutu z Chorvatska

Pokuty z Chorvatska, které nejsou tak tučné, se platí na místě. Jestli odmítnete, věc postoupí do správného řízení. V takovém případě vám policista zadrží cestovní doklad do doby, než se záležitost projedná u Přestupkového soudu.

To většinou trvá okolo 48 hodin. Ale řidičák nebo cestovní doklad vám mohou zadržet až na 8 dní. Jednoduše proto, abyste se k řízení dostavili. Kromě pokuty potom budete hradit i soudní výlohy. V extrémních případech vás mohou na 60 dnů zavřít.

Jestli jste našli pokutu za stěračem, řiďte se pokyny, které jsou na listě uvedené. Pokuta se většinou platí na poště.

Jestli chcete platit bezhotovostně a ušetřit si stání ve frontě, využijte portál Wise (dříve TransferWise). Jde o britskou společnost, která se specializuje na bezhotovostní převody měn a oproti klasickým bankám nabízí výhodnější kurzy. Také samotný převod na zahraniční účet bude levnější.

Zdroje: MZV.cz

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno