Dopravní předpisy Chorvatsko

0
8040

Na co si dát v Chorvatsku pozor?

Letní dovolená v Chorvatsku je pro většinu českých rodin neodmyslitelná klasika stejně jako štědrovečerní kapr s bramborovým salátem. Rok co rok se během letních měsíců „řítí“ směrem k Balkánskému poloostrovu tisíce českých řidičů. Je proto na místě si nyní, před příchodem prázdnin připomenout chorvatské dopravní předpisy.

Jaké doklady mít s sebou?

Při cestě přes Chorvatsko je každý řidič, občan České republiky, s sebou mít, stejně jako v Čechách, platný řidičský průkaz, platné osvědčení o technické způsobilosti vozidla a doklad o zaplacení zákonného pojištění za způsobení škody motorovým vozidlem (zelená karta). Pokud řidič nemá zelenou kartu u sebe, je povinen zaplatit na hraničním přejezdu do Chorvatska místní pojištění, které se může výrazně prodražit. V případě, že cestujete vozem, kterého nejste majitel. Je nutné s sebou mít i notářsky ověřený souhlas majitele vozu k jeho použití. Toto potvrzení je navíc třeba doložit v českém i anglickém jazyce. Tyto dokumenty je možno volně stáhnout na webové stránce Ústředního automotoklubu (ww.aumk.cz). Co se týče pasových předpisů, při cestě do Chorvatska na méně než 3 měsíce stačí, stejně jako  případě jakékoli jiné země Evropské unie, postačí cestujícímu platný pas nebo občanský průkaz.

Rychlostní limity

Poměrně známým faktem je to, že v Chorvatku jsou nastaveny rozdílné rychlostní limity pro zkušené a pro mladé řidiče do 24 let. To ovšem platí pouze pro občany Chorvatka. Pro cizince platí nám dobře známé rychlostní limity, 50 km/h v obcích (není-li místní úpravou stanoveno jinak), 90 km/h mimo obec (není-li místní úpravou stanoveno jinak), 130 km/h na dálnici a 110 km/h na silnici pro motorová vozidla.

Další důležité informace

Jen málokterému řidiči jistě unikla informace o legálnosti alkoholu za volantem v Chorvatsku. Konkrétně se jedná o hodnotu 0,5 promile alkoholu, která je zde tolerována. Platí to pouze při řidiče starších 24 let a ne pro řidiče z povolání. Je ovšem mít ale na mysli, že při způsobení dopravní nehody je jakákoli výše alkoholu v krvi považována za přitěžující okolnost.  Co se používání mobilního telefonu za jízdy nebo povinnosti použití bezpečnostních pásů a povinnosti převážet děti v dětských autosedačkách, platí i v Chorvatsku stejné zákony jako v České republice. Řidiče může lehce vyvést z míry i dva rozdílné typy dopravních značek. Jedny jsou s podkladem žlutým a druhé s podkladem bílým. Nemusíte se ale obávat. Oba druhy značení platí stejně. Značky se žlutým podkladem jsou pouze pozůstatky dopravního značení z dob bývalé Jugoslávie a značky s podkladem bílým jsou ty moderní, které známe i z našich silnic. Je také třeba mít na paměti, že chorvatské silnice bývají mnohdy velice kluzké, obzvláště za deště. Za to může vápencový prach v kombinaci s nepříliš kvalitním materiálem na povrchu vozovek.

Na kolik vás vyjde cesta do Chorvatska autem?

Foto: Pexels.com

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno