Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla v Chorvatsku

Dopravní předpisy a pravidla v Chorvatsku

0

Dovolená v Chorvatsku je za rohem a vy chcete mít jistotu, že ji zvládnete bez potíží? Přinášíme přehled dopravních předpisů a pravidel v Chorvatsku. Co je v této balkánské zemi jiné než jinde v Evropě? A na co si dát pozor?

Dopravní předpisy a pravidla v Chorvatsku

Na co se při cestě do Chorvatska připravit? Existují zde určitá omezení pro mladší a čerstvé řidiče. Mimo obce a na dálnicích musí jezdit pomaleji než ostatní. V autopůjčovnách vám zase nemusí půjčit silnější auta. Připravte se také na trochu jiné požadavky na povinnou výbavu.

V Chorvatsku si můžete dát pivo a sednout za volant. Tolerance je stanovená na 0,5 promile, ale vztahuje se pouze pro řidiče nad 24 let. Na dovolenou tam dojedete s dětmi i domácími mazlíčky během chvilky. Poradíme, kde se vyplatí natankovat a jak při cestě ušetřit nějakou tu kačku.

Měnou této země je Chorvatská kuna, ovšem je zde současně platné i Euro. Na Euro definitivně přejdou do konce roku 2023. Během této doby lze platit oběma měnami.

Dokumenty, které potřebujete

 • Platný řidičský průkaz,
 • technický průkaz,
 • zelenou kartu (v opačném případě musíte zaplatit pojistné na hranicích).

Chorvatsko je členem EU i schengenského prostoru.

Rychlostní limity

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t5090110130
Motocykl50 90110130
Nákladní vůz nad 3,5 t508080100
Autobusy50708080
Automobil + přívěs do 3,5t50808080
Automobil + přívěs nad 3,5t50707080
Obytný automobil do 3,5t509090130
Obytný automobil nad 3,5t50808090

Dálniční poplatky

Dálniční poplatky se v Chorvatsku platí formou mýtného. Poplatky platí řidiči motocyklů, vozidel s hmotností do 3,5 t a nákladních vozů nad 3,5 t. Výše dálničních poplatků se pak odvíjí od vzdálenosti, kterou ujedete a od kategorie vozu. V Chorvatsku se navíc platí poplatky za přejezd některých mostů a průjezd některých tunelů.

Povinná výbava

Chorvatsko podepsalo Vídeňskou úmluvu o silničním provozu. Když do země přijedete autem, které je registrované v jiné signatářské zemi (například Česká republika a Slovensko), povinnou výbavu máte mít podle země registrace. Tedy podle českých pravidel například.

Každá země má však svoje místní legislativní úpravy, a tak nemáte úplnou jistotu, že po vás nebudou požadovat i některé položky z chorvatské povinné výbavy. Doporučujeme tedy před cestou ověřit, jak na tom daná země je a auto si dovybavit.

Všechna motorová vozidla musí podle pravidel v Chorvatsku mít:

 • výstražný trojúhelník (vozidlo s přívěsem musí mít dva, motocykl žádný),
 • sadu náhradních žárovek (v případě, že vůz nemá LED světlomety nebo xenony),
 • autolékárničku (netýká se motocyklů),
 • tažné lano,
 • náhradní pneumatiku,
 • reflexní vestu pro řidiče.

Užitková vozidla kategorie N musí mít s sebou rovněž hasicí přístroj. Řidič motocyklu i jeho spolucestující musí nosit bezpečnostní helmy.

Doporučená výbava

Vezměte si vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, hever.  

Pneumatiky a sněžné řetězy

V Chorvatsku máte na většině silnic od 15. listopadu do 15. dubna povinné zimní pneumatiky, bez ohledu na aktuální počasí. Zimní pneumatiky musí mít minimální hloubku dezénu 4 mm.

Důrazně nedoporučujeme jezdit v létě k moři se zimními pneumatikami. Jestli chcete ušetřit, tak tudy cesta opravdu nevede. Na letní podmínky nejsou uzpůsobené, navíc se brzy zničí. Přezujte na letní nebo popřemýšlejte nad celoročními – čistě z praktických důvodů. Letní pneumatiky mají stanovenou minimální hloubku dezénu na 1,6 mm.

Pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu, musíte nasadit sněhové řetězy.

Povinnost svítit

Motocykly a mopedy musí svítit 24 hodin denně. Pro dvoustopá vozidla platí povinnost svítit 24 hodin denně jen v zimním období. Zimním obdobím se myslí část roku od poslední říjnové neděle do poslední březnové neděle (řídí se to podle posunu času). Přes den za dobré viditelnosti vám postačí světla pro denní svícení. Při zhoršené viditelnosti, za šera či při průjezdu tunely využijte potkávací světla.

Pokuty

Pokuty za rychlost se pár let nazpět zpřísnily. Minimální hodnota pokuty je okolo 40 EUR. Překročení povolené rychlosti mimo obec vás vyjde na 70 EUR až 2000 EUR (v závislosti na závažnosti přestupku). Rychlá jízda v obci potom 40 EUR až 2700 EUR. Jízda na červenou se pokutuje 275 až 500 EUR a špatné parkování od 40 EUR výš.

Policie po cizincích většinou nechce, aby zaplatili pokutu na místě hned. Mohou vám vystavit doklad, který je potřeba uhradit do 8 dnů na poště nebo v bance. Samozřejmě záleží na jejich benevolenci.

U menších sankcí většinou platbu na místě chtějí. Když odmítnete, zabaví cestovní doklad a musíte počkat na správní řízení. Více se dočtete v článku Pokuty v Chorvatsku.

Tolerance alkoholu

Tolerance alkoholu v zahraničí bývá různá. V Chorvatsku jsou benevolentnější než v České republice. Tolerují 0,5 promile. Pozor, pro mladé (do 24 let) a profesionální řidiče je tolerance nulová.

Jestli ale pod vlivem spácháte přestupek, budete hodnoceni přísněji (to se týká i do hranice 0,5 promile). Zkontrolujte si v naší Alkohol kalkulačce, jestli už můžete bezpečně sednout za volant.

Použití autokamery a antiradaru

Autokamera se používat smí. Pod podmínkami:

 • záznam je pro soukromé účely,
 • na zveřejněném záznamu je nečitelná SPZ a nelze rozpoznat osoby.

Pořizování a používání radarových detektorů je v Chorvatsku nelegální. To samé platí pro antiradary, které narušují měření policistů.

Policejní kontrola

Pokud vás zastaví policista, postupujte stejně, jako při policejní kontrole v ČR. Řiďte se jeho pokyny a chovejte se slušně. Jestli se jedná o rutinu, za chvíli vás nechá odjet.

Záchranná ulička

Záchranářská ulička se vytváří v kolonách za účelem průjezdu vozidel IZS. Využijte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky. Palec = levý pruh, ostatní prsty jsou další pruhy. Místo mezi palcem a zbytkem prstů představuje uličku pro vozy s předností v jízdě.

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi a použití autosedačky

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

 • Děti do 12 let nesmí cestovat na předních sedadlech. Výjimku mají děti do 2 let umístěné v autosedačkách proti směru jízdy.
 • Děti do 150 cm (bez ohledu na věk) musí používat dětskou autosedačku nebo podsedák.
 • Děti mladší 12 let se nesmí přepravovat na motocyklu, ani mopedu.
 • Pokud se chystáte na kola, dítě mladší 14 let nesmí jezdit na silnicích bez dozoru. Potřebuje doprovod starší osoby.
 • Mladiství do 16 let mohou na kolo jedině s helmou.

Nezapomeňte, že nezletilí musí mít vlastní cestovní doklad. V případu Chorvatska postačí i občanský průkaz, nebo s sebou vezměte cestovní pas.

Pití, kouření, telefonování

Kouření, jídlo i pití je za volantem povolené. Pokud chcete připravit něco na zub pro celou rodinu, koukněte na naše tipy na svačinky na cesty, které zasytí. Ovšem telefonování je zakázané, používejte hands-free. Za použití elektronických zařízení za volantem hrozí pokuta 70 EUR.

Řízení naboso a v žabkách

Řízení naboso nebo v žabkách není v Chorvatsku nijak upravené v zákoně. Přesto doporučujeme zvolit takovou obuv, ve které zvládnete bezpečně uřídit své vozidlo.

Ceny pohonných hmot

Ceny pohonných hmot jsou v Chorvatsku zhruba stejné jako v ČR a dalších zemích střední Evropy. V poslední době byly jednu dobu dražší, potom zase levnější. Průměrná cena pohonných hmot v Chorvatsku je 1,50 EUR za Natural 95 a 1,49 EUR za naftu.

Čerpací stanice u dálnic mají většinou vyšší sazby než ty mimo. Ač v nedávné době chorvatská vláda vydala vyhlášku, která ceny pohonných hmot zastropovala (kvůli válce na Ukrajině a následnému zdražení), toto nařízení nebude trvat věčně. Ač by tedy v současnosti měly čerpací stanice na dálnicích nabízet stejné ceny jako ty stojící mimo dálnice, v dohledné době očekáváme návrat k normálu.

Doporučujeme natankovat ve Slovinsku, kde jsou dlouhodobě nejpříznivější ceny. Před cestou se tedy raději podívejte na aktuální ceník. Pro aktuální ceny koukněte na mzoe-gor.hr.

Dobíjení elektromobilu

Podívejte se na Electromaps.cz a najděte nejbližší nabíjecí stanici. Mají i vlastní aplikaci na telefon. Nabíječky najdete v důležitých městech a turistických střediscích. Podle informací na webu je k dispozici 712 dobíjecích stanic. Pro nabíjení a vyhledávání stanic lze využít i službu Plugsurfing.

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chystáte se v Chorvatsku půjčit auto? Půjčovny aut jsou téměř na každém kroku. Především ve velkých městech a vnitrozemí.

Pokud jedete do zahraničí vozem, který není váš (ať už se jedná o auto v osobním vlastnictví, firemní nebo z půjčovny), sežeňte si potvrzení o vypůjčení. Je to takový doklad o tom, že jste auto neukradli. Více v článku o cestování vypůjčeným vozem do zahraničí.

Rozhodli jste si vůz půjčit až v místní autopůjčovně? Připravte se na celkem příznivé ceny. Půjčovné za den se dá zařídit za 15 až 30 EUR (závisí na délce výpůjčky a typu auta).

Pokud si chcete půjčovat vozidlo na místě, doporučujeme také pořídit mezinárodní řidičský průkaz. Některé autopůjčovny ho vyžadují. I když ho vlastně nepotřebujete, protože je Chorvatsko členem EU, můžete v tomto případě narazit. Doporučujeme předem kontaktovat autopůjčovnu a ověřit si, jaké má pravidla.

Kam v Chorvatsku k moři

Kam v Chorvatsku k moři? Mezi nejoblíbenější destinace patří Istrie, ostrov Krk a Pag, dále Zadar, Omiš nebo Šibenik. Za kolik a kudy do Chorvatska autem? Mrkněte na náš článek na blogu.  

Cestování se zvířaty

Pes, fretka či kočka musí mít vlastní cestovní pas zvířete v zájmovém chovu s informacemi o platném očkování proti vzteklině. Očkování je platné za 21 dní od první dávky. A nezapomeňte chlupatému parťákovi zajistit bezpečnou jízdu. Podívejte se, jak na to >> Cestování se psem v ČR i v zahraničí.

Kempování a spaní v autě

Volné kempování je zakázané. Spaní v autě je možné jen v kempech, případně po domluvě u někoho na soukromém pozemku.

Pozor na miny, využijte aplikaci

Pokud se chystáte v Chorvatsku bloudit divočinou a mimo cesty, dávejte si pozor na miny. Tyto nebezpečné pozůstatky války z 90. let ještě nebyly zcela odstraněné. Podle všeho se na území země nachází okolo 50 tisíc kusů nevybuchlé munice. Před minovými poli varují nápisy Pazi, mine (pozor, miny). Aplikace Minefields.info vás upozorní, že se k minovému poli blížíte. Umožňuje také přivolat pomoc.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • pohotovost 112 (společné číslo pro všechny urgentní situace)
 • policie 192
 • první pomoc 194
 • hasiči 193
 • pomoc na silnicích 01 987 – mluví anglicky
 • informace o zácpách na dálnicích v Chorvatsku +385 62 777 777
 • předpověď počasí a situace na silnicích +385 60 520520

Velvyslanectví ČR v Chorvatsku

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity v Chorvatsku?

Pro osobní vozy platí limit 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 110 km/h na rychlostních komunikacích a na dálnicích 130 km/h.

Jak se platí dálniční poplatky v Chorvatsku?

Průjezd dálnicemi je zpoplatněný formou mýta.

Jaká je povinná výbava v Chorvatsku?

Všechna motorová vozidla musí mít, výstražný trojúhelník (vozidlo s přívěsem musí mít dva, motocykl žádný), sadu náhradních žárovek (v případě, že vůz nemá LED světlomety nebo xenony), autolékárničku (netýká se motocyklů), tažné lano, náhradní pneumatiku, reflexní vestu pro řidiče. V zimě jsou součástí povinné výbavy také sněhové řetězy a lopata. Užitková vozidla kategorie N musí mít s sebou rovněž hasicí přístroj.

Kdy jsou v Chorvatsku povinné zimní pneumatiky?

V Chorvatsku jsou na většině silnic od 15. listopadu do 15. dubna povinné zimní pneumatiky, bez ohledu na aktuální počasí.

Jaké jsou pokuty v Chorvatsku?

Minimální hodnota pokuty je okolo 40 EUR. Překročení povolené rychlosti mimo obec vás vyjde na 70 EUR až 2000 EUR (v závislosti na závažnosti přestupku). Rychlá jízda v obci potom 40 EUR až 2700 EUR. Jízda na červenou se pokutuje 275 až 500 EUR a špatné parkování od 40 EUR výš.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články