Dopravní předpisy Chorvatsko

0
25296

Na co si dát v Chorvatsku pozor?

Letní dovolená v Chorvatsku je pro většinu českých rodin neodmyslitelná klasika stejně jako štědrovečerní kapr s bramborovým salátem. Rok co rok se během letních měsíců „řítí“ směrem k Balkánskému poloostrovu tisíce českých řidičů. Je proto na místě si nyní, před příchodem prázdnin připomenout chorvatské dopravní předpisy.

Jaké doklady mít s sebou?

Při cestě přes Chorvatsko je každý řidič, občan České republiky, s sebou mít, stejně jako v Čechách, platný řidičský průkaz, platné osvědčení o technické způsobilosti vozidla a doklad o zaplacení zákonného pojištění za způsobení škody motorovým vozidlem (zelená karta). Pokud řidič nemá zelenou kartu u sebe, je povinen zaplatit na hraničním přejezdu do Chorvatska místní pojištění, které se může výrazně prodražit. V případě, že cestujete vozem, kterého nejste majitel. Je nutné s sebou mít i notářsky ověřený souhlas majitele vozu k jeho použití. Toto potvrzení je navíc třeba doložit v českém i anglickém jazyce. Tyto dokumenty je možno volně stáhnout na webové stránce Ústředního automotoklubu (ww.aumk.cz). Co se týče pasových předpisů, při cestě do Chorvatska na méně než 3 měsíce stačí, stejně jako  případě jakékoli jiné země Evropské unie, postačí cestujícímu platný pas nebo občanský průkaz.

Rychlostní limity

Poměrně známým faktem je to, že v Chorvatku jsou nastaveny rozdílné rychlostní limity pro zkušené a pro mladé řidiče do 24 let. To ovšem platí pouze pro občany Chorvatka. Pro cizince platí nám dobře známé rychlostní limity, 50 km/h v obcích (není-li místní úpravou stanoveno jinak), 90 km/h mimo obec (není-li místní úpravou stanoveno jinak), 130 km/h na dálnici a 110 km/h na silnici pro motorová vozidla.

Další důležité informace

Jen málokterému řidiči jistě unikla informace o legálnosti alkoholu za volantem v Chorvatsku. Konkrétně se jedná o hodnotu 0,5 promile alkoholu, která je zde tolerována. Platí to pouze při řidiče starších 24 let a ne pro řidiče z povolání. Je ovšem mít ale na mysli, že při způsobení dopravní nehody je jakákoli výše alkoholu v krvi považována za přitěžující okolnost.  Co se používání mobilního telefonu za jízdy nebo povinnosti použití bezpečnostních pásů a povinnosti převážet děti v dětských autosedačkách, platí i v Chorvatsku stejné zákony jako v České republice. Řidiče může lehce vyvést z míry i dva rozdílné typy dopravních značek. Jedny jsou s podkladem žlutým a druhé s podkladem bílým. Nemusíte se ale obávat. Oba druhy značení platí stejně. Značky se žlutým podkladem jsou pouze pozůstatky dopravního značení z dob bývalé Jugoslávie a značky s podkladem bílým jsou ty moderní, které známe i z našich silnic. Je také třeba mít na paměti, že chorvatské silnice bývají mnohdy velice kluzké, obzvláště za deště. Za to může vápencový prach v kombinaci s nepříliš kvalitním materiálem na povrchu vozovek.

Na kolik vás vyjde cesta do Chorvatska autem?

Foto: Pexels.com

 
Sdílejte
Předchozí článekKde sledovat vysílání Formule 1?
Další článekRozbilo se vám auto? Rychlá půjčka to vyřeší
Ve vodách motoristické novinařiny se pohybuji již pátým rokem. Podílel jsem se na chodu mnoha webových projektů s motoristickou tématikou. Pravidelně navštěvuji tiskové konference, autosalony a další podobné akce, s cílem připravit pro své čtenáře co možná nejkvalitnější obsah.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here