Pokuty v Polsku: Které jsou nejčastější a jak je zaplatit?

4
917
krakow

Chystáte se na koupačku u moře, hudební festival nebo po památkách a přírodě? Polsko toho má spoustu co nabídnout, navíc je kousek od nás. Poradíme, na jaké prohřešky si dát největší pozor a jak vysoké pokuty v Polsku jsou.

Letos v lednu roku 2022 došlo v Polsku ke zpřísnění postihů za přestupky za volantem. Některé stouply o polovinu, jiné ještě víc. U našich sousedů stejně jako u nás navíc funguje také bodový systém. I na něj se proto podíváme.

Polský bodový systém

Bodový systém v Polsku funguje podobně jako u nás. Za prohřešky dostávají řidiči trestné body. A jakmile jich nasbírají 24, přijdou o oprávnění. Hranice je tedy v porovnání s námi jednou tak vyšší. Pro nezkušené řidiče, kteří mají řidičák jen jeden rok, je limit o něco nižší, a to na 20 bodech.

Nejčastější pokuty z Polska

V následující kapitole se podíváme na nejčastější pokuty, které se v Polsku rozdávají a do jaké výše mohou až sahat. Roztřídili jsme je do tematických kapitol, abyste se lépe zorientovali. Pamatujte, že jestli se přestupku dopustíte opakovaně (například dvakrát pojedete rychleji než 30 km/h), sazba se vám násobí. Zaplatíte tedy jednou tolik.

V extrémních situacích policie přistupuje k odebrání řidičského průkazu. Ten potom doručí diplomatickou poštou na úřady do České republiky. Ne vždy vám odeberou řidičák s možností dojezdu. Může se vám tedy stát, že na cestě zůstanete viset a nebudete moci odřídit zpět do ČR. Zákaz řízení ale platí jen na území Polska, v Čechách se vás to netýká, stejně jako v dalších zemích světa, a můžete řídit dál.

pokuty v polsku

Pokuta za rychlost

Sazby pokut za rychlost jsou menší než v České republice. To ale není žádné znamení, že si máte jezdit, jak se vám zachce. Nezapomínejte na bodový systém, můžete přijít o řidičský průkaz. Pokuty jsme převedli na koruny při kurzu 1 CZK = 5,3 PLN.

PřestupekSazba
Jízda rychlejší o 10 km/h265 Kč
Jízda rychlejší o 11 až 20 km/haž 1060 Kč
Jízda rychlejší o 21 až 30 km/h až 2120 Kč
Jízda rychlejší o 31 až 50 km/haž 5 300 Kč
Jízda rychlejší o 51 až 70 km/haž 10 600 Kč
Jízda rychlejší nad 70 km/h13 250 Kč

Pokud v obci pojedete rychleji než 100 km/h, policisté vám zabaví řidičské oprávnění.

Pokuta za špatné parkování

 • Zaparkovali jste tam, kde bráníte vstupu nebo výstupu? Zaplatíte od 530 Kč do cca 1600 Kč.
 • Jestli jste porušili zákaz parkování, dostanete rovněž pokutu 530 Kč.
 • Neoprávněné zastavení nebo parkování má sazbu až 1590 Kč.
 • Parkování na místě pro invalidy vás vyjde až na 4240 Kč.

Pokuta za jízdu na červenou

Jízda na červenou se v Polsku prodraží. Pokuta může vyjít až na 1460 PLN, což je přes 7000 Kč. Závisí na závažnosti situace – jestli jste někoho ohrozili, jak jste spolupracovali s policistou atd.

Pokuty za alkohol

V Polsku je tolerance alkoholu za volantem stanovená na hranici 0,2 promile. Policisté vás nemusí měřit jen tehdy, když něco provedete. Je to celkem běžná praxe při namátkových kontrolách. Takže pozor při cestách z festivalů.

Při vyšších hodnotách už jste podle zákona nezpůsobilí k řízení a hrozí vám pokuta až 5000 PLN což je přes 20 000 Kč. Opět záleží na závažnosti situace. Nejpřísnější tresty jsou, když v Polsku zaviníte nehodu z opilosti. Kdyby vám navíc naměřili více než 0,5 promile, už se to považuje za trestný čin a hrozí vám vězení až na dva roky.

polsko

Další časté pokuty

 • Nedání přednosti v jízdě 1855 Kč.
 • Za telefonování za jízdy zaplatíte přes 1000 Kč.
 • Jízda bez bezpečnostních pásů 530 Kč.
 • Nedodržení předpisů ohledně osvětlení – celoročně je tu povinné denní svícení na všech cestách. Přestupek se penalizuje až 1350 Kč.
 • Porušení zákazu odbočení cca 1500 Kč. O trochu míň se penalizuje otáčení auta na místech, kde se to nesmí.

Nezapomeňte si zakoupit polskou dálniční známku. Zatímco na některých typech dálnic se jede výhradně na mýtné, na jiných typech lze projíždět s předplacenou kartou. Pokuta za dálniční poplatky neexistuje, ovšem když ztratíte lístek, zaplatíte nejvyšší hranici pro daný úsek.

A ještě jedna věc, na kterou řidiči často zapomínají – zkontrolujte si povinnou výbavu. Při námátkové kontrole by na to mohlo přijít, a pak byste měli akorát zbytečné potíže. Autolékárnička je pro osobáky pouze doporučená, stejně jako zimní pneumatiky.

Jak zaplatit pokutu z Polska

V Polsku platí pravidlo, že když při přestupku přistihnou cizince, musí zaplatit okamžitě na místě. Můžete si vybrat, jestli chcete platit hotově nebo kartou. Kdyby se vám náhodou stalo, že byste neměli dost peněz, policisté vás mohou zatknout a bude s vámi zahájeno soudní řízení. Ve finále tak zaplatíte mnohem víc, protože za vámi půjdou i soudní výlohy a odtah vozidla. Na fórech se ale často setkáte s tím, že policisté byli shovívavý a vypsali složenku.

Polsko, stejně jako další státy Evropské unie, je zapojené do systému výměny informací Eucaris. Skrze tuto platformu členské státy sdílí informace z registru řidičů. Polské úřady si vás tedy mohou snadno dohledat, pokud vás například radar přistihl při neukázněné jízdě.

Co se bude dít dál? Úřady si vyjedou vaše informace a pošlou vám dopis. V obálce najdete důkazy (většinou fotografii) a také údaje k platbě. V internetovém bankovnictví zadáte příkaz (potřebujete IBAN) a máte hotovo.

Samozřejmě je možné se odvolat, jestli máte pocit, že je právo na vaší straně. Jenže tak musíte učinit v úředním jazyce, tedy polštině. Dále je potřeba, abyste se osobně dostavili na úřad v Polsku a svou věc zde obhájili.

Co se stane, když nezaplatíte? Pokud vás při příští návštěvě v Polsku zastaví policista nebo celník, přijde na to, že máte neuhrazený vroubek. A bude po vás částku vymáhat, a to včetně úroků. Jestli nezaplatíte, zabaví vám auto. Někdy se zase Polsko obrátí na české úřady, aby z vás částku dostaly, například exekucí.

Zdroj: MZV.cz, Cebia.cz

4 Komentáře

 1. Měli byste si aktualizovat ceník těch pokut v Polsku. Letos na jaře jsem v Polsku byl a spáchal jsem přestupek tím, že jsem se na zákazu otáčení otočil. Vzápětí mě zastavila granična straž a dostal jsem pokutu 500 zlotých, což je na koruny 2750 Kč v závislosti na aktuálním kurzu. Navíc mi příslušník granične straže řekl, že tato výše pokuty je ta nejnižší, kterou mi může za spáchaný přestupek udělit. Výše pokut, které uvádíte se mi zdají nesmyslné s ohledem na můj banální přestupek a jeho výši, přeci nemohou být levnější pokuty za rychlou jízdu a podobné závažnější přestupky.

  • Dobrý den, děkujeme za upozornění, ale ceník jsme kontrolovali a je v pořádku (viz. zdroj: mzv.cz, cebia.cz).
   Děkujeme a pěkný den.

 2. Dobrý den můžete mi prosím poradit? Dostal jsem lístek za stěrač za parkování v Polsku. Chtěl bych ho zaplatit převodem jen se v tom listku nevyznám co mám dat jako iban. Mám na lístku dlouhé číslo ale když ho dám do kolonky iban tak mi to píše že není ve správném formátu. Děkuji za pomoc.

  • Dobrý den, v tomto případě bude nejlepší když budete kontaktovat instituci, která vám pokutu vyměřila a udělila. Pěkný den.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno