Domů » Cestování » Pokuty v zahraničí » Pokuty v Polsku: Které jsou nejčastější a jak je zaplatit?

Pokuty v Polsku: Které jsou nejčastější a jak je zaplatit?

4

Chystáte se na koupačku u moře, hudební festival nebo po památkách a přírodě? Polsko toho má spoustu co nabídnout, navíc je kousek od nás. Poradíme, na jaké prohřešky si dát největší pozor a jak vysoké pokuty v Polsku jsou.

Pokuty v Polsku: Které jsou nejčastější a jak je zaplatit?

Víte, jaké jsou dopravní předpisy a pravidla v Polsku? V roce 2022 došlo totiž v Polsku ke zpřísnění postihů za přestupky za volantem. Některé stouply o polovinu, jiné ještě víc. U našich sousedů stejně jako u nás navíc funguje také bodový systém. I na něj se proto podíváme.

Polský bodový systém

Bodový systém v Polsku funguje podobně jako u nás. Za prohřešky dostávají řidiči trestné body. A jakmile jich nasbírají 24, přijdou o oprávnění. Hranice je tedy v porovnání s námi jednou tak vyšší. Pro nezkušené řidiče, kteří mají řidičák jen jeden rok, je limit o něco nižší, a to na 20 bodech.

Nejčastější pokuty v Polsku

V následující kapitole se podíváme na nejčastější pokuty, které se v Polsku rozdávají a do jaké výše mohou až sahat. Roztřídili jsme je do tematických kapitol, abyste se lépe zorientovali. Pamatujte, že jestli se přestupku dopustíte opakovaně (například dvakrát pojedete rychleji než 30 km/h), sazba se vám násobí. Zaplatíte tedy jednou tolik.

V extrémních situacích policie přistupuje k odebrání řidičského průkazu. Ten potom doručí diplomatickou poštou na úřady do České republiky. Ne vždy vám odeberou řidičák s možností dojezdu. Může se vám tedy stát, že na cestě zůstanete viset a nebudete moci odřídit zpět do ČR. Zákaz řízení ale platí jen na území Polska, v Čechách se vás to netýká, stejně jako v dalších zemích světa, a můžete řídit dál.

pokuty v polsku

Pokuta za rychlost Polsko

Sazby pokut za rychlost jsou menší než v České republice. To ale není žádné znamení, že si máte jezdit, jak se vám zachce. Nezapomínejte na bodový systém, můžete přijít o řidičský průkaz.

Mnoho různých zemí rozlišuje překročení rychlosti v obci, mimo obec a také na dálnici. V Polsku tomu tak není, a tak platí jednotná tabulka o překročení rychlosti. Jak již bylo zmíněno, tyto jednotlivé částky se v případě opakovaného přestupku zdvojnásobují.

Pokuta porušení rychlosti v zastavěných a obydlených oblastech, mimo obec a na dálniciSazba
Překročení rychlosti do 10 km/h50 PLN
Překročení rychlosti o více než 10 km/h200 PLN
Překročení rychlosti o více než 20 km/h400 PLN
Překročení rychlosti o více než 30 km/h800 PLN
Překročení rychlosti o více než 40 km/h1 000 PLN
Překročení rychlosti o více než 50 km/h1 500 PLN
Překročení rychlosti o více než 60 km/h2 000 PLN
Překročení rychlosti o více než 70 km/h2 500 PLN

Pokud v obci pojedete rychleji než 100 km/h, policisté vám zabaví řidičské oprávnění minimálně na 3 měsíce.

Pokuta za špatné parkování Polsko

Při parkování si hlídejte značky! Parkujte na vyhrazených místech a stáních.

 • Zaparkovali jste tam, kde bráníte vstupu nebo výstupu? Zaplatíte 100 až 300 PLN.
 • Jestli jste porušili zákaz parkování, dostanete rovněž pokutu 100 až 300 PLN.
 • Parkování na místě pro invalidy vás vyjde na 800 PLN.
 • Pokud použijete cizí parkovací kartu, tak počítejte s pokutou od 400 do 1 200 PLN.

Pokuta za jízdu na červenou Polsko

Jízda na červenou se v Polsku prodraží. Základní sazba je 300 PLN, ale v závažnosti na situaci může být i několikanásobná. Závisí na tom, jestli jste někoho ohrozili, jak jste spolupracovali s policistou atd.

Pokuta za alkohol Polsko

V Polsku je tolerance alkoholu za volantem stanovená na hranici 0,2 promile. Pokud řidič po požití alkoholu se rozhodne usednout za volant vozidla, dopouští se přestupku. A proto mu hrozí pokuta ve výši od 2 500 do 30 000 PLN nebo dokonce zatčení. Navíc, může soud rozhodnout o uložení zákazu řízení v rozmezí od 6 měsíců do 3 let. V některých závažných situací to může být až 15 let.

Řízení v opilosti může být také považováno za trestný čin, když řidič dosáhne hladiny alkoholu více než 0,5 promile v krvi. Toto jednání je sankcionováno rozsáhlejšími postihy, včetně finanční pokuty, která závisí na finanční situaci pachatele. Řidič může čelit pokutám od 10 do 2 000 PLN za každý den, což může být až 540 dní. Další možný trest pro řidiče pod vlivem alkoholu je omezení osobní svobody až na 2 roky, které může zahrnovat veřejně prospěšné práce nebo snížení platu. V extrémních případech může dojít i k odnětí svobody. Soud je také povinen uložit zákaz řízení vozidel – obecný nebo pro konkrétní kategorie. Řidičský průkaz mu bude odebrán minimálně na 3 roky a maximálně až na 15 let (v případě opakovaného přestupku tohoto druhu i doživotně).

Pozor, od března 2024 budou lidé, kteří budou zastiženi při řízení pod vlivem alkoholu, čelit výrazně tvrdším následkům. Osobám, které budou přistiženy při řízení s hladinou alkoholu v krvi přesahující 1,5 promile, bude vozidlo zabaveno místní dopravní policií a následně připadne státu. V případě, že opilý řidič způsobí nehodu, bude jeho vozidlo zabaveno a zkonfiskováno, i když hladina alkoholu v jeho krvi dosahuje pouze 1 promile. Pro recidivistu platí, že polský stát mu zabaví vozidlo i v situaci, kdy je naměřeno pouze 0,5 promile alkoholu. V každém z uvedených případů policie automaticky zadrží vozidlo po dobu 7 dní. Poté je vozidlo předáno do péče prokurátora, a soud následně rozhodne o jeho propadnutí ve prospěch státu a o zařazení do dražby.

Další vysokou pokutu může dostat provozovatel vozidla, v případě, kdy řízení tohoto vozidla svěří osobě pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, v tomto případě hrozí až 8 000 PLN.

polsko

Pokuty za dálniční známky nebo mýtné v Polsku

V Polsku je jízda po určitých dálnicích zpoplatněna prostřednictvím mýtného. Pokuta za dálniční poplatky neexistuje, ovšem když ztratíte lístek, zaplatíte nejvyšší hranici pro dané vozidlo kategorie a úsek.

V případě nezaplacení elektronického dálniční poplatku e-TOLL hrozí pokuta ve výši až 500 PLN. Pokud je pokuta zaplacena do 7 dnů ode dne doručení výzvy k úhradě, obvykle se pokuta snižuje o 100 PLN z částky uvedené ve výzvě.

Nezapomeňte platit dálniční poplatky v Polsku. Zatímco na některých typech dálnic se jede výhradně na mýtné, na jiných typech lze projíždět s předplacenou kartou. 

Přehled dalších pokut v Polsku

Přehled dalších pokut v PolskuVýše pokut v PLN
Jízda na červenou 500 PLN
Telefonování za jízdy500 PLN
Jízda bez bezpečnostních pásů od 100 PLN
Nedodržení předpisů ohledně osvětlení250 PLN
Nedodržení požadavků policie 500 PLN
Otočení na zakázaném místěod 200 do 400 PLN
Nedání přednosti chodci1 500 PLN
Překročení počtu cestujících ve vozidle a pak za každého dalšího cestujícíhood 300 PLN a odebrání řidičského oprávnění
Nezastavení vozidla, aby umožnilo osobě s tělesným postižením přejít vozovku1 500 PLN
Předjíždění na přechodu pro chodce nebo před ním1 500 PLN
Porušení zákazu předjížděníod 1 000 PLN
Porušení zákazu jízdy po chodníku nebo přechodu pro chodce1 500 PLN
Objíždění spuštěných závor (přejezdových zabezpečovacích zařízení)od 2 000 PLN, zatčení a trest odnětí svobody 
Vjezd na železniční přejezd, navzdory nemožnosti jeho následného opuštění od 2 000 PLN
Vjezd na železniční přejezd na červenouod 2 000 PLN
Řízení vozidla na veřejné komunikaci, v obytné zóně a v dopravní zóně bez požadovaného řidičského oprávněníod 1 000 PLN
Řízení vozidla bez STKod 1 000 PLN
Jízda bez helmy na motorce100 PLN
Neuvedení, komu bylo vozidlo svěřeno k řízení ve stanoveném čase (tzv. odvolávání se na osobu blízkou)od 1 000 PLN
Pokuta pro provozovatele vozidla v případě, kdy řízení tohoto vozidla svěří osobě pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky 8 000 PLN
Překážení (narušování plynulosti) v provozu nebo bránění v provozu od 500 PLN nebo napomenutí
Nedodržení dopravní značky100 – 250 PLN
Chůze chodcem po vozovce či stezce pro cyklisty, pokud je poblíž chodník od 50 PLN
Používání mobilního telefonu během přecházení přes vozovku2 000 PLN
Přecházení kolejí po spuštění závor2 000 PLN
Přejezd přechodu pro chodce elektrickou koloběžkou nebo jízda plnou rychlostí na chodníkuod 200 PLN

Další vysoké pokuty hrozí při používání autokamer v Polsku. A to pokud máte záznam a chcete jej sdílet nebo jinak zveřejňovat.

Jak zaplatit pokutu z Polska

V Polsku platí pravidlo, že když při přestupku přistihnou cizince, musí zaplatit okamžitě na místě. Můžete si vybrat, jestli chcete platit hotově nebo kartou. Kdyby se vám náhodou stalo, že byste neměli dost peněz, policisté vás mohou zatknout a bude s vámi zahájeno soudní řízení. Ve finále tak zaplatíte mnohem víc, protože za vámi půjdou i soudní výlohy a odtah vozidla. Na fórech se ale často setkáte s tím, že policisté byli shovívaví a vypsali složenku.

Polsko, stejně jako další státy Evropské unie, je zapojené do systému výměny informací Eucaris. Skrze tuto platformu členské státy sdílí informace z registru řidičů. Polské úřady si vás tedy mohou snadno dohledat, pokud vás například radar přistihl při neukázněné jízdě.

Co se bude dít dál? Úřady si vyjedou vaše informace a pošlou vám dopis. V obálce najdete důkazy (většinou fotografii) a také údaje k platbě. V internetovém bankovnictví zadáte příkaz (potřebujete IBAN) a máte hotovo.

Samozřejmě je možné se odvolat, jestli máte pocit, že je právo na vaší straně. Jenže tak musíte učinit v úředním jazyce, tedy polštině. Dále je potřeba, abyste se osobně dostavili na úřad v Polsku a svou věc zde obhájili.

Co se stane, když nezaplatíte? Pokud vás při příští návštěvě v Polsku zastaví policista nebo celník, přijde na to, že máte neuhrazený vroubek. A bude po vás částku vymáhat, a to včetně úroků. Jestli nezaplatíte, zabaví vám auto. Někdy se zase Polsko obrátí na české úřady, aby z vás částku dostaly, například exekucí.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké jsou pokuty za překročení rychlosti v Polsku?

V Polsku se nerozlišuje překročení rychlosti v obci, mimo obec nebo na dálnici. Platí jednotná tabulka a sazby pokut. Například překročení rychlosti do 10 km/h vás vyjde na 50 PLN, překročení rychlosti o více než 30 km/h už bude stát 800 PLN a o více než 50 km/h hrozí pokuta 1 500 PLN. Pokud v obci pojedete rychleji než 100 km/h, policisté vám zabaví řidičské oprávnění.

Jaké jsou pokuty za alkohol v Polsku?

V Polsku je tolerance alkoholu za volantem stanovená na hranici 0,2 promile. Pokuta za jízdu pod vlivem alkoholu do 0,5 promile je 5 000 PLN, nad 0,5 promile je stejná pokuta 5 000 PLN a navíc pozastavení řidičského oprávnění na 1 až 10 let a k tomu hrozí odnětí svobody až na 2 roky. 

Jak zaplatit pokutu v Polsku?

V Polsku platí pravidlo, že když při přestupku přistihnou cizince, musí zaplatit okamžitě na místě. Můžete si vybrat, jestli chcete platit hotově nebo kartou. Kdyby se vám náhodou stalo, že byste neměli dost peněz, policisté vás mohou zatknout a bude s vámi zahájeno soudní řízení. Ve finále tak zaplatíte mnohem víc, protože za vámi půjdou i soudní výlohy a odtah vozidla. Na fórech se ale často setkáte s tím, že policisté byli shovívaví a vypsali složenku.

Zdroj: MZV.cz

4 KOMENTÁŘE

 1. Měli byste si aktualizovat ceník těch pokut v Polsku. Letos na jaře jsem v Polsku byl a spáchal jsem přestupek tím, že jsem se na zákazu otáčení otočil. Vzápětí mě zastavila granična straž a dostal jsem pokutu 500 zlotých, což je na koruny 2750 Kč v závislosti na aktuálním kurzu. Navíc mi příslušník granične straže řekl, že tato výše pokuty je ta nejnižší, kterou mi může za spáchaný přestupek udělit. Výše pokut, které uvádíte se mi zdají nesmyslné s ohledem na můj banální přestupek a jeho výši, přeci nemohou být levnější pokuty za rychlou jízdu a podobné závažnější přestupky.

  • Dobrý den, děkujeme za upozornění, ale ceník jsme kontrolovali a je v pořádku (viz. zdroj: mzv.cz, cebia.cz).
   Děkujeme a pěkný den.

 2. Dobrý den můžete mi prosím poradit? Dostal jsem lístek za stěrač za parkování v Polsku. Chtěl bych ho zaplatit převodem jen se v tom listku nevyznám co mám dat jako iban. Mám na lístku dlouhé číslo ale když ho dám do kolonky iban tak mi to píše že není ve správném formátu. Děkuji za pomoc.

  • Dobrý den, v tomto případě bude nejlepší když budete kontaktovat instituci, která vám pokutu vyměřila a udělila. Pěkný den.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články