Domů » Pro řidiče » Umíte správně sedět za volantem?

Umíte správně sedět za volantem?

0

Správná řidičská pozice za volantem bývá často neprávem přehlížena. Přitom může mít pozice řidiče za volantem klíčový podíl na následcích dopravní nehody. Nejen, že řidič, který správně sedí za volantem, dokáže vůz lépe ovládat a má lepší výhled z vozu. Správná řidičská pozice také napomáhá fungování pasivních bezpečnostních prvků, mezi které patří čelní, kolenní, boční a další druhy airbagů. Pojďme se tedy podívat, jak by měl řidič nastavit správně sovou sedačku, aby dokázal zvýšit bezpečnost svou, ale u ostatních cestujících.

Umíte správně sedět za volantem?

Jak si nastavit sedadlo?

Začněme u výškového nastavení sedadla. Dle rad expertů by měl řidič sedět tak vysoko, jak je to jen možné. Nad hlavou by mu mělo zbývat místo zhruba na šířku jednoho palce. Vyšší pozicí za volantem se řidiči dostane lepšího výhledu z vozu, čímž se zvyšuje bezpečnost celé posádky. Sedák by měl být v takové vzdálenosti od pedálů, ve které řidič dokáže pohodlně stlačit plyn brzdu i spojku tak, aby jeho noha byla stále částečně ohnutá a nikoli zcela narovnaná. Skon opěradla by měl být pro řidiče dostatečně pohodlný, rozhodně by ale neměl za volantem ležet. Při natažení rukou by se měl řidič mít na volantu položené zápěstí. Mnoho sedadel v dnešní době disponuje i nastavitelnou bederní podpěrou, která by měla přirozeně kopírovat tvar páteře.

Nezapomínejte na bezpečnostní pásy

Zapomínat bychom neměli ani na správné výškové nastavení bezpečnostních pásů. Pásy v žádném případě nesmí přijít do krku s krkem řidiče. Měly by procházet přes klíční kost. Rozhodně by ovšem neměly řidiče nějak omezovat v pohybu nějak jej tlačit.

Foto: Pexels.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články