Domů » Pro řidiče » Výpis z evidenční karty řidiče

Výpis z evidenční karty řidiče

Výpis z evidenční karty řidiče obsahuje důležité informace o řidičském oprávnění, spáchaných přestupcích a trestných bodech řidiče. Potřebujete ho, když žádáte o vrácení řidičského průkazu po uplynutí zákazu řízení. Přečtěte si, jak a kde výpis získáte. 

Výpis z evidenční karty řidiče

Evidenční karta řidiče

Je virtuální dokument, ve kterém jsou uvedeny všechny informace o řidiči.

  • Jaké skupiny řidičského oprávnění řidič vlastní.
  • Všechny spáchané přestupky včetně informace o tom, kdy byl spáchán, kdo ho nahlásil a jaká sankce za něj byla udělena.
  • Počet trestných bodů, které má řidič na kontě.
  • Zadržení řidičského průkazu a kdy k němu došlo.
  • Zákaz řízení a doba jeho trvání. 

K čemu je evidenční karta řidiče

Výpis z evidenční karty řidiče budete potřebovat, pokud kteroukoliv ze skutečností uvedenou výše budete chtít sdělit úřadům. V praxi řidiči výpis nejčastěji potřebují, když žádají o vrácení řidičského průkazu po zákazu řízení

Abyste dostali řidičský průkaz zpátky po zákazu řízení, budete muset absolvovat testy v autoškole a v případě vybodování i psychotesty. Potřebné dokumenty pak přiložíte k žádosti spolu s výpisem z evidenční karty řidiče. 

Vzhledem k tomu, že v České republice řidiče nikdo neupozorňuje na to, kolik trestných bodů získali a zda se náhodou neblíží vybodování, je potřeba abyste si stav svého bodového konta hlídali sami.  K tomu vám poslouží právě výpis z evidenční karty řidiče.

Příklad výpisu z evidenční karty řidiče: 1. strana
Příklad výpisu z evidenční karty řidiče: 2. strana

Výpis z bodového hodnocení řidiče

Pokud chcete zjistit stav svého bodového konta pouze pro svou potřebu, bude vám stačit Výpis z bodového hodnocení řidiče, který získáte na pobočce Czech POINTu. Budete k tomu potřebovat občanský průkaz nebo cestovní pas a zaplatíte maximálně 100 Kč za první stránku a 50 Kč za každou další.

Zjistěte počet bodů online

Jestliže vlastníte elektronický občanský průkaz nebo osobní datovou schránku, můžete si zkontrolovat bodový stav kdykoliv online a zdarma. Přihlaste se do Portálu občana a uvidíte nejen počet bodů, ale i to, do kdy vám platí řidičský průkaz a informace o spáchaných přestupcích. 

Stejnou službu vám také udělá aplikace Portál dopravy.

Jak zažádat o výpis z evidenční karty řidiče

Oficiální Výpis z evidenční karty řidiče získáte na obecním úřadě s rozšířenou působností. Budete k tomu potřebovat žádost o výpis z evidenční karty řidiče, platný doklad totožnosti a pokud žádáte o výpis za jinou osobu, tak její písemný souhlas ověřený příslušným orgánem. 

Za výpis zaplatíte 15 Kč za první stranu a 5 Kč za každou další. Očekávejte zhruba dvě strany, ale záleží na počtu spáchaných přestupků. 

Obecní úřad má ze zákona lhůtu 30 dní na vydání výpisu, ale zpravidla vám ho vydají na počkání. 

Neplést s kartou řidiče

Někdy narazíte i na pojem „karta řidiče“. V tomto případě se jedná o hmotnou kartičku. Slouží především profesionálním řidičům, aby si zaznamenávali pracovní dobu (tedy dodržování bezpečnostních přestávek). Používají se v kombinaci s digitálním tachografem. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...