Domů » Pro řidiče » Řidičský průkaz – Velký přehled: od autoškoly až k psychotestům

Řidičský průkaz – Velký přehled: od autoškoly až k psychotestům

0
Řidičský průkaz – Velký přehled: od autoškoly až k psychotestům
Řidičské oprávnění

Nejspíš se zrovna chystáte do autoškoly, nebo plánujete rozšíření svého řidičského oprávnění. V České republice máme hned několik skupin řidičského oprávnění, které určují, jakou skupinu motorových vozidel a jízdních souprav je řidič oprávněn řídit. Řidičský průkaz vás bude zajímat také v případě, že chcete požádat o nový řidičský průkaz, o výměnu nebo jste byli v minulosti tzv. vybodováni a nyní se budete snažit o jeho nabytí. Tento velký přehled vám poskytne mnoho důležitých informací a také mnoho užitečných rad týkající se řidičských průkazu.

Skupiny řidičského oprávnění

V České republice máme celkem 16 různých skupin řidičského oprávnění. Jednotlivé skupiny řidičského oprávnění máme detailně vysvětleny v našem článku Skupiny řidičského oprávnění od A do T.

SkupinaPlatnost a podmínky řidičské oprávněníMinimální věk
Řidičský průkaz AM• Motorová vozidla s konstrukční rychlostí nepřevyšující 45 km/h.
• U dvoukolových vozidel je příslušnost omezena zdvihovým objemem válců spalovacího motoru nepřevyšujícím 50 ccm a výkonem elektrického motoru do 4 kW.
• U tříkolových a čtyřkolových vozidel se shodné omezení kubatury vztahuje pouze na zážehové motory a omezení výkonem 4 kW na všechny ostatní typy motorů.
• U čtyřkolových vozidel je navíc příslušnost ke skupině omezena hmotností vozidla v nenaloženém stavu nejvýše 350 kg.

K řízení vozidel skupiny AM opravňuje kterékoliv řidičské oprávnění s výjimkou oprávnění pro skupinu T.
15 let
Řidičský průkaz A1• Lehké motocykly s postranním vozíkem i bez něj, o výkonu nejvýše 11 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,1 kW/kg a se zdvihovým objemem spalovacího motoru nepřevyšujícím 125 ccm.
• Tříkolová motorová vozidla o výkonu nejvýše 15 kW.

Řidičské oprávnění pro skupinu A1 platí i pro čtyřkolová vozidla o výkonu motoru do 15 kW, s hmotností v nenaloženém stavu do 400 kg a se zdvihovým objemem spalovacího motoru do 125 ccm.
16 let (výjimky pro soutěže)
Řidičský průkaz A2• Motocykly s postranním vozíkem i bez něj s výkonem motoru nejvýše 35 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,2 kW/kg, které nebyly upraveny z motocyklu s více než dvojnásobným výkonem.

Řidičské oprávnění pro skupinu A2 platí i pro vozidla skupiny A1.
18 let (výjimky pro soutěže)
Řidičský průkaz A• Motocykly s postranním vozíkem nebo bez něj.
• Tříkolová motorová vozidla nespadající do skupiny A1 (tj. s vyšším výkonem než 15 kW).

Řidičské oprávnění pro skupinu A platí i pro vozidla skupin A2 a A1.

Řidičské oprávnění pro skupinu A opravňuje také k řízení čtyřkolových vozidel o výkonu motoru do 15 kW a hmotnosti v nenaloženém stavu do 400 kg.
24 let (21 let jen pro tříkolová vozidla,
20 let po dvou letech držení skupiny A2, pro nižší věk možná výjimka pro soutěže)
Řidičský průkaz B1• Čtyřkolová motorová vozidla nespadající do skupiny AM, jejichž výkon nepřevyšuje 15 kW a hmotnost v nenaloženém stavu nepřevyšuje 400 kg nebo 550 kg u vozidel určených k přepravě zboží.

Řidičské oprávnění pro skupinu B1 platí i pro tříkolová vozidla ze skupiny A1.
17 let
Řidičský průkaz B• Motorová vozidla, která nespadají do žádné ze skupin AM, A1, A2, A a B1, jejichž největší povolená hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg, určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti:

→Nepřevyšující 750 kg.
→Převyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy nepřevyšuje 3 500 kg.
→Převyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy převyšuje 3 500 kg, ale nepřevyšuje 4 250 kg, jedná-li se o řidičské oprávnění v rozšířeném rozsahu.

K řidičskému oprávnění v rozšířeném rozsahu „Harmonizační kód 96“ postačuje složení tzv. „doplňovací zkoušky“ podle § 45b zákona č. 247/2000 Sb.

Řidičské oprávnění skupiny B platí i pro vozidla skupiny A1 s automatickou převodovkou a pro vozidla skupiny B1.

Řidičské oprávnění skupiny B opravňuje držitele, který dosáhl věku 21 let, i k řízení tříkolových vozidel skupiny A.
18 let
Řidičský průkaz BE• Jízdní soupravy z motorového vozidla skupiny B a přípojného vozidla těžšího 750 kg, celková hmotnost jízdní soupravy může překročit 3,5 tuny, ale nesmí překročit 7 tun.

Lze jej udělit jen držiteli oprávnění skupiny B.
18 let
Řidičský průkaz C1• Motorová vozidla, s výjimkou traktorů, o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3,5 tuny a nepřevyšující 7,5 tuny, určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče. K vozidlu může být připojeno přípojné vozidlo o nejvyšší povolené hmotnosti do 750 kg.

Lze jej udělit jen držiteli oprávnění skupiny B.
18 let
Řidičský průkaz C1E• Jízdní soupravy o nejvyšší povolené hmotnosti nepřevyšující 12 tun složené buď z motorového vozidla skupiny C1 a přípojného vozidla o největší povolené hmotnosti převyšující 750 kg nebo z motorového vozidla skupiny B a přípojného vozidla o největší povolené hmotnosti převyšující 3,5 tuny.

• Řidičské oprávnění skupiny C1E opravňuje i k řízení jízdních souprav spadajících do skupiny BE.

Lze jej udělit jen držiteli oprávnění skupiny C1.
18 let
Řidičský průkaz C• Motorová vozidla s výjimkou traktorů o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3,5 tuny, určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče. K vozidlu může být připojeno přípojné vozidlo o nejvyšší povolené hmotnosti do 750 kg.

• Řidičské oprávnění skupiny C opravňuje i k řízení vozidel skupiny C1.

Lze jej udělit jen držiteli oprávnění skupiny B.
21 let (18 let s omezením nebo v kombinaci
s průkazem profesní způsobilosti
s rozšířeným školením)
Řidičský průkaz CE• Jízdní soupravy složené z motorového vozidla skupiny C a přípojného vozidla, pokud nejde o jízdní soupravu, která celá spadá pod skupinu C. Řidičské oprávnění skupiny CE opravňuje i k řízení jízdních souprav spadajících do skupiny BE nebo C1E.

• Řidičské oprávnění skupiny CE ve spojení s řidičským oprávněním skupiny D platí i pro jízdní soupravy spadající do skupiny DE.

Lze jej udělit jen držiteli oprávnění skupiny C.
21 let (18 let v kombinaci s průkazem profesní způsobilosti)
Řidičský průkaz D1• Motorová vozidla o délce nepřesahující 8 metrů s určená pro přepravu více než 8, ale nejvýše 16 osob kromě řidiče, k tomuto vozidlu smí být připojeno přípojné vozidlo, jehož největší povolená hmotnost nepřevyšuje 750 kg.

Lze jej udělit jen držiteli oprávnění skupiny B.
21 let
Řidičský průkaz D1E• Jízdní soupravy složené z motorového vozidla spadajícího pod skupinu D1 a přípojného vozidla, pokud nejde o jízdní soupravu, která celá spadá pod skupinu D1.

• Řidičské oprávnění skupiny D1E opravňuje i k řízení jízdních souprav spadajících do skupiny BE.

Lze jej udělit jen držiteli oprávnění skupiny D1.
21 let
Řidičský průkaz D• Motorová vozidla nespadající do skupiny D1 s určená pro přepravu více než 8 osob kromě řidiče, k tomuto vozidlu smí být připojeno přípojné vozidlo, jehož maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 750 kg.

Řidičské oprávnění skupiny D platí i pro vozidla skupiny D1.

Lze jej udělit jen držiteli oprávnění skupiny B. Řidičské oprávněné skupiny D je vyžadováno i k řízení trolejbusu, vedle oprávnění k řízení drážního vozidla.
24 let (21 let s omezením nebo v kombinaci s průkazem profesní způsobilosti
s rozšířeným školením)
Řidičský průkaz DE• Jízdní soupravy složené z motorového vozidla spadajícího pod skupinu D a přípojného vozidla, pokud nejde o jízdní soupravu, která celá spadá pod skupinu D.

• Řidičské oprávnění skupiny DE opravňuje i k řízení jízdních souprav spadajících do skupiny BE nebo D1E.

Lze jej udělit jen držiteli oprávnění skupiny D.
24 let (23 let v kombinaci s průkazem profesní způsobilosti)
Řidičský průkaz T• Traktory a samojízdné pracovní stroje, a to i s přípojným vozidlem.17 let

Trénink testů do autoškoly

Tyto testy musí zvládnou každý, kdo chce získat řidičský průkaz. Pokud se o něj ucházíte, tak vám radíme přípravu na testy nepodceňovat. Písemné testy z pravidel silničního provozu naštěstí můžete trénovat online a zdarma, což je oproti praktickým testům velká výhoda. Velké množství uchazečů písemné testy nezvládne a zkoušku tak musí opakovat. Od poloviny roku 2021 mají všichni uchazeči pouze 3 pokusy na složení zkoušek z autoškoly. Při nezvládnutí testů je potřeba navštívit opět teoretickou část autoškoly a následně test opakovat. Pokud se vám test vydaří, ale neúspěšně absolvujete jízdu, budete muset opakovat pouze praktickou část zkoušky. Poplatky za zkoušku je nutné ovšem platit znovu. Samotný test se skládá z 25 otázek a každá má pouze jednu správnou odpověď. Pomocí cvičných testů se můžete na tyto testy pěkně připravit a půjdete k nim klidní a připravení. Navštivte naše testy do autoškoly pro rok 2023.

Autoškola testy
Autoškola testy

Kontrola vozidla před jízdou u zkoušek

Každý ví, že autoškola končí teoretickou a praktickou zkouškou. Mnozí ovšem zapomínají na ještě jednu důležitou součást zkoušky, kterou je kontrola vozidla před jízdou. Během ní je potřeba projít kompletní povinnou výbavu vozidla a další prvky, které je potřeba před jízdou zkontrolovat. V našem přehledném článku Autoškola – kontrola vozidla před jízdou najdete vše potřebné. Dále znalost povinné výbavy si procvičte v naše dalším aktualizovaném článku s názvem Povinná výbava vozidla.

Kontrola vozidla před jízdou
Kontrola vozidla před jízdou

Vydání řidičského průkazu

Chystáte se zažádat o řidičský průkaz? Vydání řidičského průkazu zajišťuje úřad s rozšířenou působností. Při žádání o řidičský průkaz budete potřebovat jak občanský průkaz nebo potvrzení o přechodném bydlišti, dále formulář o vydání řidičského oprávnění, který je potřeba vyplnit. Cena za tento úřední výkon vás bude stát správní poplatek ve výši 200 Kč. Standardní doba vyřízení řidičského průkazu trvá okolo 20 dní, ve zrychlené formě do 5 dnů, ale zaplatíte navíc 700 Kč za expresní vyřízení

Výměna řidičského průkazu

Každý rok je potřeba vyměnit několik set tisíc řidičských průkazů. Výměnu si každý musí hlídat sám, protože propadlý řidičský průkaz není nic příjemného pro nikoho a díky tomu vás budou čekat jen zbytečné problémy. Řidičské průkazy jsou většinou vydávány na 5 až 10 let. Kolik stojí výměna řidičského průkazu? Tak to je velice jednoduchá otázka. Cena záleží na tom, kdy se pro výměnu řidičského průkazu rozhodnete. Dá se říct, že pokud budete čekat, tak se vám může hodně prodražit. V případě, že budete včas žádat o klasickou výměnu, tak ta je zdarma, ale je potřeba ji vyřídit minimálně 20 dní před vypršením platnosti. Pokud vás na potřebu výměny řidičáku upozorní policie při kontrole, tak dostanete pokutu ve výši až 2 000 Kč, a ve správním řízení to může být až 2 500 Kč. 

Řidičský průkaz
Řidičský průkaz

Odebrání řidičského průkazu

Odebrán řidičský průkaz vám může být z různých závažných důvodů, například jízda pod vlivem alkoholu či omamných látek, spáchání dopravní nehody s vážným zraněním nebo úmrtím, ujetí od nehody, nebo odebráním řidičského průkazu za neplacení alimentů. Samotné zadržení probíhá tak, že Policie při kontrole řidiči nevrátí předložený řidičský průkaz, ale dostanete pouze potvrzení o zadržení. ŘP je předán na příslušný úřad. Po dobu zadržení je zakázáno řídit motorové vozidlo. 

Jakmile nastane čas na vrácení řidičského průkazu je nutné si zjistit, jak postupovat. Pokud byl ŘP odebrán na 12 měsíců a méně, tak je možné po uplynutí doby požádat o zkrácení trestu a o jeho vydání. Pokud byl ŘP odebrán na více než 12 měsíců je možné po uplynutí půlky trestu požádat o zkrácení. Za účelem vrácení musíte pak absolvovat přezkoušení v autoškole. Zkoušku je možné absolvovat až po skončení trestu. Při vrácení řidičského průkazu bude třeba dokument výpis z evidenční karty řidiče, který je povinnou součástí žádosti o vrácení řidičského průkazu po zákazu řízení. Výpis z evidenční karty je virtuální dokument, ve kterém najdete všechny záznamy a informace o daném řidiči (skupiny řidičského oprávnění, spáchané přestupky, počet trestných bodů, popřípadě zadržení řidičského průkazu a informace o zákazu řízení a doby jejího trvání). 

Řidičský průkaz na karavan, traktor nebo na automat?

Ať chcete jezdit karavanem nebo chcete práci v zemědělství neobejdete se bez toho, aniž byste si museli udělat další řidičské oprávnění právě na danou konkrétní skupinu.

Řidičský průkaz na karavan je skupiny B. Jde o nejčastější řešení, jelikož váhový limit ve většině případů vám bude stačit. O které limity jde? Obytný vůz není těžší než 3500 kg, přívěs má více než 750 kg, ale celá souprava dohromady není těžší než 3500 kg. Pro těžší soupravy budete potřebovat řidičák skupiny BE, to je pro jízdu s přívěsy těžšími než 750 kg. Osobní vůz musí mít váhu do 3,5 tuny, a to celé nesmí přesáhnout váhu 4250 kg.

A jak je to s traktorem? Řidičský průkaz na traktor je skupiny T, ten vás opravňuje k řízení zemědělských a lesnických traktorů a samojízdných pracovních strojů včetně přípojného vozidla. Traktor je možné řídit již od 17 let. Novinkou je i to, že od 1. ledna 2022 získáte řidičské oprávnění skupiny T automaticky jako součást řidičáku skupiny C.

Trendem dnešní doby jsou auta na automatické převodovky. Autoškoly jsou si toho vědomi, a proto vešlo v platnost, že je možné si udělat řidičský průkaz pouze na automatickou převodovku. Kurz autoškoly se v tom případě celý odehrává v autě s automatem a řidič či řidička následně nemůže legálně řídit s manuální převodovkou.

Jízda bez řidičského průkazu

Co se stane, když nebudete moci policii předložit platný řidičský průkaz? Lidé si často pletou řidičské oprávnění a řidičský průkaz. Řidičské oprávnění je něco, na základě čehož můžete legální řídit. Řidičský průkaz je kartička, kterou musíte předložit při policejní kontrole. V opačném případě vás čeká pokuta a problémy. Pouhá kartička vás ale k řízení neopravňuje. Pokud přijdete o řidičské oprávnění, tak nemůžete řídit ani v případě, že máte průkaz v peněžence. Důkladně si pročtěte náš článek Jízda bez řidičského průkazu: Co vám doopravdy hrozí?

Jízda bez řidičského průkazu

Mezinárodní řidičský průkaz

Pokud často cestujete do zahraničí, tak vám může cesty usnadnit mezinárodní řidičský průkaz. V některých státech totiž můžete bez potíží řídit s klasickým řidičským průkazem, ale jinde vám stačit nebude. Obecně platí, že při jízdě po silnicích patřících do EU by nám měl stačit klasický český řidičský průkaz. Pokud překročíme hranice EU, tak v tu chvíli vám již stačit nebude a bude třeba si nechat zažádat o mezinárodní řidičský průkaz. Mezinárodní průkaz se vám může hodit také při vypůjčování vozů v zahraničí nebo při celních kontrolách, pokud by došlo k nějakému problém. V článku Jak získat mezinárodní řidičský průkaz? najdete všechny informace o tom, kdy je tento průkaz potřeba a najdete tam také návod, jak mezinárodní řidičák získat.

Mezinárodní řidičský průkaz
Mezinárodní řidičský průkaz

Psychotesty pro řidiče

Psychotesty pro řidiče jsou zákonem nařízené pro vybodované řidiče a také pro řidiče autobusů a nákladních automobilů nad 7,5 tuny. Psychotesty jsou dále potřeba pro řidiče tramvají, piloty, strojvůdce, řidiče záchranek, hasiče a řidiče velkých stavebních strojů. Ve článku Psychotesty pro řidiče: Tréninkové testy najdete nejen samotné tréninkové testy, ale důležité rady, které se vám budou pro úspěšné zvládnutí psychotestů hodit. V článku jsou také popsány popis kontroly u lékaře a z jakých částí se samotné psychotesty skládají.

Psychotesty pro řidiče
Psychotesty pro řidiče

Lékařské prohlídky řidičů

Pravidelné lékařské prohlídky řidičů se týkají lidí nad 65 let nebo řidičů z povolání (instruktoři v autoškole, řidiči IZS, řidiči nákladních vozů, autobusů atd.). Protokol o zdravotní způsobilosti totiž musíte mít neustále u sebe. Lidé nad 65 let musí chodit každé dva roky. To znamená, že první prohlídka je 6 měsíců před 65. narozeninami, poté další následuje v 68. letech, a poté každé 2 roky znovu a zas. Řidiči z povolání absolvují prohlídku před zahájením činnosti. Poté chodí každé dva roky, a to do dovršení 50 let. Poté musí chodit jednou za rok.

Bodový systém řidičů

Každý řidič by měl mít přehled o tom, jaké tresty jsou za dopravní přestupky. Víte jak zjistit aktuální počet vašich trestných bodů? Podle závažnosti přestupku je možné získat 2 až 7 bodů. Získané body jsou řidičům postupně odmazávány a za každých 12 kalendářních měsíců ztratí maximálně 4 udělené trestné body. Mějte také na paměti, že přestupky se netrestají pouze body, ale také finančními pokutami a v některých případech můžete rovnou přijít o řidičský průkaz. Připravili jsme pro vás aktuální článek s názvem Bodový systém. V článku najdete, co je to bodový systém a jak funguje, podrobný katalog pokut a dále co se stane, pokud jste tzv. vybodováni. Součástí bodového systému je úzce spojen pojem registr řidičů. Registr řidičů je elektronickou evidencí, ve které najdete nejen své osobní údaje uvedení v řidičském průkazu, ale také vaše hříchy na silnicích a také postihy dle bodového systému.

Bodový systém
Bodový systém

Nejčastější dotazy

Jak dlouho trvá vydání řidičského průkazu?

Standardní doba vyřízení řidičského průkazu trvá okolo 20 dní a stojí 200 Kč. Vyřízení ve zrychlené formě je do 5 dnů a stojí 700 Kč za expresní vyřízení. 

Co vám hrozí, pokud budete řídit s propadlým řidičským průkazem?

Pokud vás na propadlý řidičský průkaz upozorní policie při klasické kontrole, tak dostanete pokutu ve výši až 2 000 Kč, a ve správním řízení to může být až 2 500 Kč.

Kde je potřeba mezinárodní řidičský průkaz?

Mezinárodní řidičský průkaz je třeba když přejedete hranice EU, tak v tuto chvíli vám nebude obyčejný řidičský průkaz stačit. Jinak platí, že ve státech EU můžete bez potíží řídit s klasickým řidičským průkazem.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

lékařská prohlídka řidiče – vydání posudku o zdravotní způsobilosti

Lékařská prohlídka řidiče. Bez ní za volant nesedejte!

0
Lékařská prohlídka řidiče – někteří z vás ji už absolvovali, jiné teprve čeká. Víte, jakých skupin řidičů se týká a jak často na ni musíte...