Domů » Pro řidiče » Psychotesty pro řidiče: Tréninkové testy

Psychotesty pro řidiče: Tréninkové testy

0

Psychologické testy jsou ze zákona povinné pro všechny řidiče autobusů a nákladních automobilů nad 7,5 tuny. To znamená skupiny řidičských průkazů C, C+E, C1+E, D, D+E, D1 a D1+E. Psychotesty pro řidiče se dále vztahuje na řidiče tramvají, hasiče, strojvůdce, piloty, řidiče záchranek a velkých stavebních stroj. V roce 2011 se tato povinnost navíc rozšířila i na vybodované řidiče, kteří psychotesty musejí úspěšně projít, aby mohli znovu získat řidičský průkaz.

Psychotesty pro řidiče: Tréninkové testy
Psychotesty pro řidiče

Se samotným psychotestem se váže i nařízené vyšetření u praktického lékaře. Oba kroky musejí být úspěšně zvládnuté před zahájením samotné činnosti. Následně se tento porce opakuje před věkem 50 let a následně každý pátý rok. Co se týká řidičů u speciálních a záchranných složek, tak tam se situace může lišit a je tedy nutné požadavky vykomunikovat u příslušných organizací. Pojďme si tedy pospat celý proces.

Z čeho se skládají psychotesty

Teprve po zvládnutí psychotestů dostanete od psychologa zprávu obsahující výsledky a následně s nimi se vydáte ke praktickému lékaři. Ten má právo konečného rozhodnutí, tudíž může vaši žádost odmítnout i po úspěšném zvládnutí psychotestu.V onom shrnutí nehledejte žádné přesné výsledky, ale najdete tam pouze jeden ze tří možných výstupů. Těmi jsou: Způsobilý, Způsobilý s omezením či Nezpůsobilý k řízení motorových vozidel.

Test se dělí na 3 části:

Rozhovor a dotazník

Tento krok bývá často vynechán, a to z časových důvodů. Rozhovor se obvykle skládá z otázek jako: jakým autem jezdíte, jestli vás řízení baví, jak trávíte svůj volný čas, atd. V případě vyplnění dotazníku vychází rozhovor z velké části z něj.

Testování osobnosti

Tento test probíhá buď v papírové podobě, nebo na počítači. Otázky v testu obsažené se týkají vaší povahy, návyků, názorů, postojů, chování ve stresu, vyhodnocování určitých situací a podobně. Tento test si navíc můžete vyzkoušet.

Výkonové testy

Zde je hlavním zaměřením paměť, inteligence, reflexy a také pozornost. Tedy vlastnosti pro řízení naprosto klíčové. I v tomto případě se test může konat v papírové i počítačové podobě. Dnes je ovšem nejrozšířenější vyšetření pomocí speciálního softwaru, který vyhodnocuje vaše reakce na dopravní situace a chování ve stresu.

Psychotesty pro řidiče
Psychologické testy jsou nařízeny i pro starší řidiče

Jak dlouho test trvá a kolik stojí?

Celé testování trvá kolem dvou až čtyřech hodin a výsledky většinou získáte na počkání. V jiných případech na ně počkáte několik hodin a někde i týden. U samotného testování může být jakákoliv pověřená osoba, ale vyhodnocování testu může dělat jen a pouze akreditovaný psycholog. Vyšetření způsobilosti k řízení motorových vozidel stojí od 1 500 do 3 000 Kč. Budete potřebovat průkaz totožnosti, řidičský průkaz a v případě potřeby i kompenzační pomůcky. V mnoha případech je potřeba i přehled získaných bodů. Znovu opakujeme, že přesné požadavky si raději ověřte u organizace, firmy či psychologa.

Jak úspěšně zvládnout psychotesty pro řidiče

Hodně vám pomůže test si správně naplánovat tak, abyste na něj šli co možná nejvíce odpočinutí. Nedoporučuje se tedy po noční směně nebo po náročné společenské akci. Nezapomeňte pravidelně jíst a pít, aby vám nechyběla energie. Nejvíce vám tedy pomůže důkladný odpočinek a pozitivní nálada. Stres je naprosto zbytečný, protože vás u testu nic složitého nečeká. Pro uklidnění si můžete zkusit i tréninkové testy. Pokud test z nějakého důvodu nezvládnete, tak by vám měl psycholog vysvětlit, kde je vlastně problém a na co se zaměřit. Následně si můžete domluvit další termín, ale myslete na to, že i za neúspěšný pokus platíte, tudíž raději nespěchejte. Mějte však na paměti, že naprostá většina psychotesty pro řidiče zvládne.

Tréninkové testy

Vyplnění těchto testů vám pomůže v případě, že máte z testování obavy, nebo jste předchozí testování nezvládli. Můžete si je tak natrénovat a již budete vědět, co vás u testů čeká.

OSPAT – Test pro typy a poruchy osobnosti

COGIT – Test mentální výkonnosti

ICAP – Test osobnostních vlastností

BITEPT – Velký Orientační test duševních poruch

PESO – Osobnost mezi lidmi

MEMREX 08 – Test paměti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...