Domů » Pro řidiče » Ztráta SPZ – Co dělat, abyste nedostali zákaz řízení?

Ztráta SPZ – Co dělat, abyste nedostali zákaz řízení?

0

Může se stát, že po dojetí do cíle cesty zjistíte, že vám někde cestou upadla SPZ a vy teď nevíte, jak vlastně postupovat dále. V jiném případě vám také poznávací značka může být ukradena. V obou případech je potřeba vždy urychleně jednat, abyste se zbytečně nedostali do problémů. Pojďme se tedy podívat na různé situace spojenou se ztrátou SPZ a jak je řešit.

Ztráta SPZ – Co dělat, abyste nedostali zákaz řízení?
Ztráta SPZ

Ztráta SPZ – Může se to stát dvěma způsoby

Myslete na tom, že ze zákona není možná jízda na pozemních komunikacích bez platných SPZ možná. Za tento přestupek vám hrozí nejen pokuta pět až deset tisíc Kč, ale také zákaz řízení motorového vozidla až na 12 měsíců. Pokud tedy zjistíte, že na vašem vozidla jedna nebo obě SPZ chybí, tak s ním v žádném případě nikam nejezděte.

SPZ jsem ztratil za jízdy

Jakmile si uvědomíte, že vám některá z tabulek SPZ chybí, tak vozidlo urychleně odstavte. V jízdě nesmíte bez splnění určitých podmínek pokračovat. Pokud v jízdě pokračovat budete, tak vám při zastavení policejní silniční kontrolou hrozí již zmíněná pokuta nebo odebrání řidičského průkazu.

Jak získat novou SPZ po jejím ztracení?

Pokud vám SPZ nebyla odcizena, ale někde jste ji ztratili, tak na magistrátě nebo obecném úřadu s rozšířenou působností podáte vypsané prohlášení o ztrátě, malý i velký technický průkaz a občanský průkaz. Při této příležitosti smíte předložit pouze originální dokumenty nebo úředně ověřené kopie. I v tomto případě musíte odevzdat zbývající SPZ, tudíž si ji nezapomeňte. Buďte připraveni na poplatek 450 Kč u osobního vozu a 250 Kč u přívěsu nebo motocyklu.

Pokud jste podnikatel a vozidlo využíváte k podnikání, tak budete muset předložit také výpis z živnostenského nebo obchodního rejstříku. V případě, že o SPZ žádá fyzická osoba, který není provozovatelem vozidla, tak je potřeba mít vyplněnou a úředně ověřenou plnou moc.

Krádež SPZ: Jak postupovat?

Jakmile zjistíte, že vám někdo ukradl SPZ, tak tuto skutečnost okamžitě nahlaste Policii České republiky. Hned ale raději uvedeme, že ani po nahlášení krádeže SPZ nesmíte s vozidel vyjet. Budete muset počkat na vydání nové SPZ. Po nahlášení krádeže SPZ začne policie čin vyšetřovat jako přestupek. Pokud vám ale bude odcizena SPZ na přání, tak bude tento čin vyšetřování jako trestný čin, jelikož jejich hodnota překračuje 5 000 Kč.

SPZ vám byla ukradena: jak získat novou?

Pokud potřebujete vydat novou SPZ, tak se vydejte na magistrát nebo na obecní úřad s rozšířenou působností. Pokud vám SPZ byla odcizena a případem se již ubývá policie, tak si nezapomeňte vzít zápis, který od policie dostanete. Dále budete potřebovat malý i velký technický průkaz a osobní doklady. Přidáme si také jednu praktickou radu na závěr. Nezapomeňte si vzít ani zbývající značku, protože i tu budete muset po odcizení odevzdat. Pokud vám byly ukradeny obě, tak samozřejmě nic nosit nemusíte.

Nové státní poznávací značky obdržíte na počkání a zaplatit budete muset poplatek 450 Kč. Pokud byly SPZ odcizeny z motocyklu nebo přívěsu, tak je poplatek 250 Kč.

Co když chybějící SPZ odhalím až za jízdy?

Pokud za jízdy zjistíte, že vám chybí, ale v jízdě potřebujete pokračovat, tak byste ideálně v autě měli mít svědka. Ten by při případné silniční kontrole mohl Policii potvrdit, že ztráta SPZ nastala až při jízdě. I pokud Policie tento přestupek předá do správního řízení, tak za pomoci svědka a dalších důkazních materiálů můžete prokázat svou nevinu. Takovým důkazem může být například fotka pořízená před jízdou. Tímto způsobem se vyhnete pokutě i odebrání řidičského průkazu.

Foto: Policie ČR

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články