Domů » Pro řidiče » Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě? Postup a záznam ke stáhnutí v PDF

Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě? Postup a záznam ke stáhnutí v PDF

0

Na silnicích se nám může přihodit téměř cokoliv a proto je důležité nepodceňovat ani několik kilometrů dlouhou cestu do práce. Každý řidič by proto měl mít ve svém voze připraven záznam o nehodě, aby byl připraven na možnou nepříjemnou situaci. Dopravní nehodě se někdy jednoduše nevyhneme a po zabezpečení místa nehody a ošetření možných lehkých zranění přijde čas na záznam o dopravní nehodě. Proto je tolik důležité vědět jak ho vyplnit a na to se v tomto článku podíváme.

Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě? Postup a záznam ke stáhnutí v PDF
Nehoda

Kdy je nutné záznam o nehodě vyplnit?

Záznam o nehodě se podle zákona o provozu na pozemních komunikacích vyplňuje u nehod, ke kterým nevoláme Policii ČR. Ta se v dnešní době volá pouze v případě, že na některém vozidle došlo ke škodě vyšší než 100 000 Kč, došlo k poškození majetku třetí osoby, či byla zraněna nebo usmrcena osoba. Policii v každém případě volejte pokud nejste sami schopni obnovit plynulý provoz na komunikaci. Často se stává, že jeden z účastníků nechce vyplnit záznam o nehodě. I v tomto případě vám bude policie nápomocna a pomůže s určením viníka nehody.

Je záznam o nehodě vlastně povinný?

Aktuálně neexistuje žádný platný právní předpis, kvůli kterému by bylo povinné vozit předlohu záznamu o dopravní nehodě ve vozidle. Tento formulář je ale navržen tak, aby v kritické napomohl účastníkům nehody uvést všechny důležité a zákonem stanovené skutečnosti a informace do záznamu. Evropský záznam o dopravní nehodě platí po celé Evropě a jeho verze existují i v dalších jazycích. Dokáže vám tedy pomoci vyřešit problém i v zahraničí a proto vám silně doporučujeme vozit ho.

Kde získat záznam o dopravní nehodě?

Nabytí tohoto formuláře je velice jednoduché. Záznam často získáte od své pojišťovny při uzavření pojištění pro vaše vozidlo. Na pobočce pojišťovny si ho nadále můžete samozřejmě kdykoliv vyzvednout. Nejjednodušší je stáhnout si formuláře přes internet. Níže si ho tedy můžete stáhnout, nakopírovat a schovat do přihrádky do auta. „Překvapuje mě, kolik řidičů si pro tento důležitý formulář i v roce 2020 chodí na pobočky svých pojišťoven“, komentuje situaci Co-CEO srovnávače povinného ručení Zaloto.cz Marek Kříž.

Záznam o dopravní nehodě ke stáhnutí v PDF

Vyplněný záznam o dopravní nehodě
Vyplněný záznam o dopravní nehodě

Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě

Podívejme se tedy na důležité kolonky ve formuláři a jak řekněme si, jak je tedy vyplnit.

Datum

V ideálním případě ho vyplňte takto: 12. června 2019, 16:15

Místo

Do této kolonky uveďte kde se nehoda stala a snažte se být co nejpřesnější. Na dálnici napište kilometr silnice (zjistíte podle kilometrovníku) a ve městech vypište ulici a klidně i číslo domu, před kterým se nehoda stala.

Zranění

Zde pomocí zaškrtnutí políčka zapíšete, zda-li byl při nehodě někdo zraněn.

Jiná škoda

Zde pomocí zaškrtnutí políčka zapíšete, zda-li byly při nehodě poškozeny i jiné vozy či předměty.

Svědci

Zde vypište co možná nejpodrobněji údaje o svědcích dopravní nehody, jíž se tento záznam týká. Zapište jejich jméno, adresu bydliště a také kontakt. To může být telefonní číslo či e-mail.

Policejně ošetřeno

Zde pomocí zaškrtnutí políčka zapíšete, zda u řešení nehody asistovala policie.

Pojištěný

Sem uveďte celé jméno a samozřejmě také celou adresu trvalého bydliště majitelů každého z vozů, na něž je uzavřena smlouva o povinném ručení. Vypište také telefonní kontakt na obě strany.

Vozidlo

Do této kolonky vyplňte značku, model, SPZ a rok výroby vozidel, které se zúčastnily nehody. Pokud tyto informace z hlavy neznáte, tak je najdete v malém technickém průkazu.

Pojistitel

Se vyplňte název pojišťovny, u které má každý z účastníků uzavřeno povinné ručení. V ideálním případě vyplňte i adresu pobočky. Nezapomeňte též vyplnit číslo pojistky, které najdete na „zelené kartě“. Tento doklad musíte povinně vozit s sebou v autě, tudíž by nemělo být vyplnění problém. Zaškrtněte také, zda-li má některý z účastníků havarijní pojištění.

Řidič

Zde je potřeba vyplnit informace o řidičích vozidel, kteří se zúčastnily nehody. Potřeba je jméno a příjmení, adresa trvalého bydliště, číslo řidičské průkazu, skupina řidičského průkazu a kde byl ŘP vydán.

Označte body vzájemného střetu

Šipkou vyznačte v nákresu přesně místo střetu. Jednoduše tedy označte místo, kde je vaše vozidlo poškozeno.

Viditelná poškození

Sem stručně ale výstižně vyplňte viditelné poškození zúčastněných vozidel. Může to tedy být rozbité přední skol, zadní nárazník nebo třeba dveře.

Poznámky

Tohle místo ve formuláři můžete využít k doplnění informací a podrobnějšímu vylíčení nehody. Je sem možné dopsat i poškození vozidel, která se nevešla do kolonky.

Nákres

Do prostoru nakreslete co nejpřesněji podle výše zmíněných okolností průběh nehody. Načrtněte tedy silnici a postavení vozidle ve chvíli střetu. Nákres můžete upřesni a dopsat názvy ulic, nakreslit semafory, či doplnit překážky na silnici.

Zdroj dokumentů: Ministerstvo dopravy – Formulář záznamu o dopravní nehodě

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články