Domů » Zajímavosti » Zvláštní motorové vozidlo: Co je to?

Zvláštní motorové vozidlo: Co je to?

0

Co je zvláštní motorové vozidlo a jaká pro něj platí pravidla? V článku jsme připravili souhrn nejdůležitějších informací, včetně toho, co musíte zařídit, abyste se mohli vydat na silnici.

Zvláštní motorové vozidlo: Co je to?

Co je zvláštní motorové vozidlo

Zvláštními vozidly se zabývá zákon č. 56/2001 Sb. Nehovoří o zvláštních motorových vozidlech, ale jen o zvláštních vozidlech obecně. Pod tuto větší kategorii spadají i vozidla motorová. Zákon říká, že:

Zvláštní vozidlo lze provozovat, pokud svou konstrukcí a technickým stavem odpovídá technickým požadavkům stanoveným prováděcím právním předpisem a má schválenou technickou způsobilost k provozu podle tohoto zákona.

Jedná se o vozidla, která byla vyrobená k jiným účelům než k provozu na pozemních komunikacích. Pokud ale s tímto vozidlem podmínky provozu na pozemních komunikacích splníte, vydat se na ně samozřejmě můžete. Ale musíte mít v pořádku příslušné doklady.  

Mezi zvláštní vozidla patří:

  • zemědělské nebo lesnické traktory a jejich přípojná vozidla,
  • pracovní samojízdné stroje,
  • pracovní stroje přípojné,
  • výměnné tažené stroje,
  • nemotorové pracovní stroje nebo nemotorová vozidla tažená či tlačená osobou, která jde pěšky,
  • vozidlo bez karosérie se spalovacím motorem,
  • mobilní stroj,
  • průmyslové zařízení schopné přepravy.

Silní a zvláštní vozidla se dělí do kategorií označených písmeny L, M, N, O, T, C, R, S a Z.

Ve zvláštním motorovém vozidle smí jezdit pouze osoby nad 15 let.

zvláštní motorové vozidlo

Doklady a registrace

Zemědělské, lesnické traktory, jejich přípojná vozidla, pracovní stroje přípojné i samojízdné a nadrozměrné vozíky pro invalidy na motorový pohon (viz infobox) podléhají schvalování technické způsobilosti k provozu na pozemních komunikacích. Technickou způsobilost schvaluje obecní úřad obce s rozšířenou působností na základě písemné žádosti.

A pozor – provoz bez dokladů není možný. Neexistuje, že vyjedete do práce a při případné policejní kontrole se nebudete mít čím prokázat.  Je potřeba mít u sebe papíry jako je technické osvědčení, resp. osvědčení o registraci vozidla, nebo výpis technického osvědčení.

Pokud potřebujete schválit, aby samojízdný pracovní stroj, kterému doklady chybí, mohl ve výjimečných případech užít místní komunikace a silnice, musíte kontaktovat příslušný silniční správní úřad.

Zemědělské a lesnické stroje a pracovní stroje samojízdné navíc podléhají povinné registraci. Registrovat můžete jen schválené vozidlo, ke kterému existují doklady o schválení, protokol z technické kontroly (jestli je potřeba) a technický průkaz.

Oproti tomu pracovní stroje přípojné registrovat netřeba. Lze je registrovat na žádost vlastníka, ovšem pouze jen po předložení příslušných doklad, které dokládají schválení.

Jak je to s technickou kontrolou?

Na pravidelnou technickou kontrolu musí jezdit pouze traktory a jejich přípojná vozidla. Čeká je každé 4 roky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...