Domů » Pro řidiče » Problém velkých rodin: 3 autosedačky vedle sebe?

Problém velkých rodin: 3 autosedačky vedle sebe?

Plánujete nebo jste v očekávání třetího dítěte? Tato situace vás postaví před mnoho zajímavých výzev ve vašem životě, například jaké auto vybrat, aby se vám pohodlně vedle sebe vydali tři autosedačky. 

Problém velkých rodin: 3 autosedačky vedle sebe?

Jak vybrat správné vozidlo?

Ještě předtím, než začnete intenzivně hledat podívejte se, jak by mělo být správně a bezpečně zajištěno používání autosedačky v osobních vozidlech. 

Většina osobních vozidel je pětimístných, avšak nastává problém, když už máte v autě umístěny dvě autosedačky. Třetí autosedačka se tam zkrátka nemusí vydat. 

Pokud nechcete koupit dodávku, tak musíte počítat s tím, že výběr osobních vozidel je dosti omezený. Většinou jsou to automobily, které mají dostatečně velký prostor v zadní části, a tak se vedle sebe tři autosedačky podaří umístit.  

Další možností je, že si pořídíte osobní automobil, který má sedadla i ve třetí řadě a má sedadla kompatibilní pro převážení dětí i v této části. Řeč je o sedmimístných automobilech. U těchto automobilů musíte počítat s tím, že pokud chce autosedačky ve třetí řadě využít, tak nebudete mít téměř žádný nebo velmi malý zavazadlový prostor, jelikož kufr bude zabrán právě sedadly. Některé odborné studie uvádí, že spolujezdci v třetí řadě mohou být méně ohrožováni při nárazech čelních nebo bočních, naopak ale při bouračce zezadu jsou vystaveni vyššímu riziku. To samozřejmě můžete i vy sami zjistit tím, jak blízko se sedadla v třetí řadě nachází a jak jsou umístěny od zadních dveří. 

Doporučujeme při nákupu vybraného vozidla si sebou vzít autosedačky, které budete chtít využívat. Je vhodné je přímo vyzkoušet v novém vozidle. Protože každá autosedačka má jiný rozměr a je jinak široká v horní části, tudíž u některých vozů se poté hraje i na milimetry. 

Co se týče využívání isofixů, vždy je to závislé na tom, jaký typ nebo model vozidla zvolíte. Velkou výhodou isofixů je snadné a rychlé uchycení. Avšak mnoho vozidel má isofix pouze na dvou sedadlech v druhé řadě a prostřední sedadlo je většinou bez něj. Některé sedmimístné vozy isofix nabízí i v třetích řadách, jiné ne. Vždy je vhodné se blíže informovat o konkrétním typu vozidla.

Jaké jsou další možnosti?

První možností je nechat jednoho rodiče doma nebo bude mít své místo v druhé řadě mezi dvěma autosedačkami. To znamená, že 2 autosedačky jsou na zadních sedadlech a poslední autosedačku umístíte na sedadle spolujezdce. Tato možnost má i své nevýhody. Třetí autosedačka musí být nainstalována na předním sedadle u řidiče. Dále musíte počítat s tím, že vozit malé miminko není tolik bezpečné. Pamatujte, že autosedačka musí být otočená dozadu, resp. jízda v protisměru. U této protisměrné autosedačky musíte mít vypnutý airbag u spolujezdce. Pro možnou nejlepší bezpečnost mějte sedadlo v co nejvyšší poloze a také posunuté sedadlo, co nejvíce dozadu. 

Další možností je dodávka. Ovšem pokud nechcete pořizovat opravdu velké auto, tak pátrejte dál.

Poslední možností je výběr, co nejužší autosedačky. V druhé řadě prostřední sedadlo je nejužší a je tam nejméně místa, tudíž stojí před vámi nelehký úkol, abyste vybrali, co nejužší možnou autosedačku, která bude mít bezpečnostní parametry. Uváděné rozměry autosedaček jsou známé, avšak reálná zkouška v autě vám napoví víc. Sedáková část autosedačky ve většině případů není žádným problémem, ten nastává, až v horní části autosedaček. Protože v oblastech ramen a bočních chráničů jsou autosedačky nejširší.

Osobní automobily, které splňují 3 autosedačky vedle sebe

Německý časopis AutoBild v roce 2013 vytvořil test s autosedačkami a osobními vozy, které jsou vhodné, a které ne. Na celý test se můžete podívat zde.

My vám přinášíme přehled automobilů, do kterých se mohou tři autosedačky vedle sebe umístit. 

Citroën Grand C4 SpaceTourer, Citroën C4 Picasso, Citroën Berlingo XL

Citroën Grand C4 SpaceTourer je ideální vozidlo pro velké rodiny. Disponuje 7 místy. Sedadla v druhé řadě jsou posuvná a nechybí tři úchyty na isofix. Další výhodou je, že je možné každé sedadlo samostatně sklápět. 

Citroën Grand C4 Picasso je další možnost, která vám dovolí, abyste měli v autě 3 autosedačky vedle sebe. Vyrábí se opět jako sedmimístné vozidlo, což umožní velký vnitřní prostor a komfort.

Citroën Berlingo XL je další autem, které má velký vnitřní prostor, a tudíž ve druhé řadě by se tři autosedačky vedle sebe měly pohodlně vydat. Instalace by měla být snadná a jednoduchá díky prostoru. Posuvné dveře jsou další výhodou. Isofix je dodáván standardně. 

Kia Sorento

Kia Sorento je SUV, tudíž velké prostorné vozidlo, které umožní to, aby se tři autosedačky vedle sebe v druhé řadě pohodlně vydali. Vnitřní prostor je velký a dostatečně prostorný pro všechny. 

Peugeot 5008

Peugeot 5008 je největší SUV od této značky. Disponuje třemi posuvnými sedadly, která jsou samostatná, ve třetí řadě jsou sklopná sedadla a také vyjímatelná. 

Ford Galaxy, Ford S MAX

Ford Galaxy disponuje velkým prostorem uvnitř vozidla, tudíž se do druhé řady vydají bez problémů 3 autosedačky vedle sebe. Další výhodou je, že mají tyto sedačky isofix. Ve třetí řadě autosedačky isofix postrádají, avšak není problém, aby autosedačka byla upevněna bezpečnostním pásem. 

Ford S MAX má také velký vnitřní prostor a s ní také spojené pohodlné instalování a manipulování s autosedačkami. Vozidlo disponuje celkem sedmi místy a dlouhými bezpečnostními pásy. Ve třetí řadě jsou dvě sedadla, která nemusí být vhodná pro všechny typy autosedaček a jejich zádržné systémy. 

Volkswagen Sharan, Volkswagen Touran

Volkswagen Sharan má posuvné dveře díky, kterým do druhé řady snadno poskládáte tři autosedačky vedle sebe. Toto auto je jako většina vybaveno 7 místy. 

Volkswagen Touran je sedmimístné vozidlo a disponuje na každém sedadle isofixem. Velký prostor dodá možnost, že tři autosedačky vedle sebe nejsou žádný problém. 

Opel Zafira

Opel Zafira je sedmimístným vozidlem. Ve druhé a třetí řadě je možné instalovat autosedačky. Velký prostor potěší pro snadnou manipulaci. 

Seat Alhambra

Vozidlo Seat Alhambra má součástí 7 míst. Isofix je na všech sedadlech ve druhé a třetí řadě. 

Dacia Lodgy

Dacia Lodgy je sedmimístné, tudíž vás čeká velký vnitřní prostor. Autosedačky vedle sebe je možné poskládat. Do třetí řady je možné umístit autosedačky, avšak musíte počítat s horším přístupem.

Renault Grand Scenic, Renault Espace

Renault Grand Scenic je velkoprostorový vůz, ve kterém se budou děti snadno přepravovat a skládat autosedačky, dle potřeby.

Renault Espace disponuje dlouhými pásy a tři autosedačky se vedle sebe pohodlně vydají.

Fiat Freemont

Fiat Freemont je spolehlivé a praktické sedmimístné vozidlo s velkým prostorem uvnitř. Pohodlně se do něj tak vlezou 3 autosedačky vedle sebe. Některé modely disponuji podsedáky, které jsou součástí sedadel. Tyto podsedáky se skrývají pod sedačkou. 

Přeprava dětí v autě a případné pokuty 

Pokud vlastníte automobil, který není vybaven bezpečnostními pásy, tak v něm nesmí být dětská sedačka ani samotné dítě mladší tří let v žádném případě přepravováno. Na sedadle spolujezdce pak nesmí být dítě menší než 150 cm. 

Avšak pokud je vozidlo vybaveno bezpečnostním pásem nebo dětskou sedačkou, musí být dítě vyšší než 150 cm nebo musí mít váhu 36 kg, tak za splnění těchto podmínek je možné, aby bylo dítě připoutané bezpečnostním pásem

Za případné nedodržení ustanovení týkající se dětských autosedaček je možné dostat pokutu až 2000 Kč, a řidič může přijít až o 4 trestné body

Zdroj: Autobild.de

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články