Domů » Pro řidiče » Jak správně používat dětské autosedačky?

Jak správně používat dětské autosedačky?

0

Používat dětské autosedačky není nutné jen pro bezpečí dětí, ale výslovně to vyžaduje zákon. Ten navíc přesně popisuje způsob a místo jejího umístění. Ve všech případech se bere v potaz maximální bezpečnost dítěte v sedačce a řidiče. Vyskytují se ale i ojedinělé situace, ve kterých dítě sedět v autosedačce nemusí. V tomto článku si povíme všechno, co potřebujete vědět pro používání autosedaček ve vozidle.

Jak správně používat dětské autosedačky?

Přeprava dítěte v autosedačce 

Dle § 6 zákona 361/200 Sb. je povinností řidiče přepravovat dítě, jehož hmotnost nepřevyšuje 36 kg a není vyšší než 150 cm v dětské autosedačce. Pro každou věkovou kategorii jsou různé typy autosedačky.

Například autosedačky do věku 3 let musí být vybaveny vlastními popruhy. Dítě v ní musí být správně usazeno a také zabezpečeno. Dávejte si pozor, v jaké autosedačce dítě přepravujete. Každá autosedačka je dle svých dispozici a konstrukce vhodná pro konkrétní váhu a také výšku dítěte. A proto je nepřípustné, aby bylo dítě přepravováno v autosedačce, která neodpovídá váhové či výškové kategorii. Maximální bezpečnost při přepravě zajistíte tak, že autosedačka vyhovuje svými parametry a je správně připevněna podle podmínek uvedených v manuálu výrobce dané autosedačky.

V minulosti, do roku 2006 byla povinnost používat autosedačku pro všechny děti mladší 12 let. To se změnilo a v současnosti se uvádí, že je nutné mít autosedačku nebo podsedák pro každé dítě, které nedosáhlo výšky 150 cm a nebo neváží více než 36 kg.

To znamená, že pokud vaše dítě váží víc jak 36 kg, ale měří méně než 150 cm, tak se na něj povinnost autosedačky nevztahuje. Stejně tak jako na dítě, které váží méně jak 36 kg, ale měří více jak 150 cm. Tyto děti mohou být připoutány bezpečnostním pásem, a ideálně pak použít podsedák.

Autosedačka proti směru jízdy?

Dětské autosedačky proti směru jízdy jsou v Evropě používány častěji a déle než například u nás. Ve všech klasických případech (vozy se zádržným systémem) musí být dítě pod 36 kg a 150 cm přepravováno v autosedačce odpovídající velikosti a hmotnosti dítěte. Tato sedačka musí být upevněna podle návodu na sedadle s fungujícím airbagem.

To neplatí v případě, kdy je dítě směrováno čelem proti směru jízdy. V tomto případě není možné používat autosedačku spolu se zapnutým airbagem. To se týká hlavně přepravy na sedadle spolujezdce. Pokud je autosedačka na tomto sedadle, tak airbag vždy musí být vypnutý.

Autosedačka proti směru jízdy

Kdy je vhodné používat podsedák? 

Jakmile děti rostou, tak se nemusí v klasické autosedačce cítit pohodlně a dobře. Zákon stejně jako autosedačku, tak upravuje i podsedák. Není přesně stanoven a konkretizován věk dítěte, avšak se odborníci shodují na tom, že použití podsedáku by mohlo být okolo 5-7 roku věku dítěte, kdy je vývoj jeho kostry již v takovém stavu, kdy je možné, aby dítě v autě sedělo na podsedáku. 

Dětská kostra se postupně vyvíjí, a proto věk okolo 5 až 7 let je stavěn na to, aby mohlo dítě sedět na podsedáku. Podsedák se může používat okolo 5-7 let a při váze mezi 15-36 kg. Do kdy podsedák v autě používat je dáno výškou dítěte. Jakmile dítě dosáhne a překročí výšku 150 cm, tak může jezdit v autě bez podsedáku. Důrazně dbejte i na to, jak má dítě upevněný bezpečnostní pás. Bezpečnostní pás musí být připevněn tak, aby nebyl na krku dítěte. Při prudkém brzdění nebo nehodě, by mu hrozilo uškrcení či jiná zranění. Pokud by vaše dítě bylo připevněno a mělo bezpečnostní pás na krku, je nutné, aby mělo dítě pod sebou podsedák! 

Dětská autosedačka na předním sedadle 

Zákon o přepravě dítěte a použití autosedačky nerozlišuje na jakém sedadle může nebo nemůže být dítě přepravováno. Asi nejčastěji se na předním sedadle přepravuje malé miminko v autosedačce zvané vajíčko. Je to z důvodu cestování samotné maminky, tak aby měla své dítě na dosah. Pamatujte, že pokud je dítě přepravováno proti směru jízdy v autosedačce na předním sedadle, je nutné vypnout airbag spolujezdce! Pokud by se tak nestalo, mělo by to fatální následky. Pokud airbag nejde vypnout, dítě upevněte na sedačce vzadu!

Podsedák je možné použít na předním sedadle, avšak za platných podmínek jako je dítě vážící do 36 kg a s výškou do 150 cm.

Jízda bez autosedačky?

Jak již bylo řečeno použití dětských autosedaček ve vozidlech je povinností a nutností. Existují, avšak výjimky, kdy je možné přepravit dítě bez autosedačky. V kterých případech je to možné?

 • Při přepravě bezpečnostními složkami, jako je záchranná služba, policie nebo hasiči. 
 • Při přepravě vozidlem taxi služby není povinnost sedět v autosedačce. Avšak je nutné, aby dítě bylo připoutáno bezpečnostním pásem a nesmí být posazeno na přední sedačku.
 • Pokud to zdravotní stav dítěte neumožňuje, avšak je třeba lékařské potvrzení.  
 • V případě, že se na zadním sedadle nevejdou 3 autosedačky, tak na prostředním mezisedadle se může v tomto případě převážet dítě starší 3 let, které bude správně upevněné bezpečnostním pásem. Tento případ se již tolik doporučuje, je lepší, aby každé dítě mělo svoji autosedačku. 
 • Jízdu bez autosedačky je také možné obhájit v případech krizových situací nebo při odvozu zraněného do nemocnice či v případě živelné pohromy a podobně. 

Auto bez bezpečnostních pásů

A co v případě dnes již velice ojedinělé možnosti? Jedná se o vozy bez bezpečnostních pásů na sedadlech, což jsou dnes většinou jen veterány. V tomto případě řidič nemá dovoleno přepravovat na sedadle spolujezdce děti mladší tří let a menší než 150 cm.

Jízda bez autosedačky se nevyplácí!

Jezdit bez dětské autosedačky se zkrátka nevyplácí a přijde vás to hodně draho. Jak z finančního hlediska, ale především z důvodu bezpečnosti, protože je to obrovský risk. Zbytečně tak vystavujete své dítě obrovskému riziku a ohrožení na jeho životě! 

Za nedodržení ustanovení ohledně dětských autosedaček se bude jednat o středně závažný přestupek. Řidič tak přijde dle bodového systému o 4 trestné body. To, ale není všechno, policie udělí příkaz na místě (blokovou pokutu) do výše 2 000 Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí další sankce ve výši 1 500 až 2 500 Kč. 

Zásady bezpečnosti dětských autosedaček 

Aby byla zajištěna bezpečnost je nutné dodržovat všeobecné zásady a pravidla:

 • Každá autosedačka musí být certifikována!
 • Při výběru autosedačky se řiďte jak recenzemi, tak i kvalitou provedení a také bezpečnostními testy, které například provádí ADAC.
 • Při převozu musí být dítě v autosedačce.
 • Nejbezpečnější místo pro přepravu dětí je na zadním sedadle.
 • Autosedačka musí být odpovídající hmotnosti a výšce dítěte
 • Dítě musí být připoutáno bezpečnostními pásy ještě předtím, než se rozjede vozidlo.
 • Před odjezdem zkontrolujte, zdali je autosedačka řádně upevněná a zdali jsou pásy zapnuté.
 • Podsedák používejte pro starší děti, tak aby bezpečnostní pás nevedl přes krk, ale musí procházet přes ramena a prsa. 
Zásady bezpečnosti dětských autosedaček

Nejčastější dotazy

Kdy použít autosedačku nebo podsedák?

Dle § 6 zákona 361/200 Sb. je povinností řidiče přepravovat dítě, jehož hmotnost nepřevyšuje 36 kg a není vyšší než 150 cm v dětské autosedačce. Pro každou věkovou kategorii jsou různé typy autosedačky.

Kdy použít podsedák v autě?

Podsedák se může používat okolo 5-7 let a při váze mezi 15-36 kg. Do kdy podsedák v autě používat je dáno výškou dítěte. Jakmile dítě dosáhne a překročí výšku 150 cm, tak může jezdit v autě bez podsedáku. Důrazně dbejte i na to, jak má dítě upevněný bezpečnostní pás.

Jaká pokuta hrozí pokud nepoužijeme v autě autosedačku?

Za nedodržení ustanovení ohledně dětských autosedaček se bude jednat o středně závažný přestupek. Řidič tak přijde dle bodového systému o 4 trestné body. To, ale není všechno, policie udělí příkaz na místě (blokovou pokutu) do výše 2 000 Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí další sankce ve výši 1 500 až 2 500 Kč. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články