Jak správně používat autosedačky?

0
3453

Používat dětské autosedačky není nutné jen pro bezpečí dětí, ale výslovně to vyžaduje zákon. Ten navíc přesně popisuje způsob a místo jejího umístění. Ve všech případech se bere v potaz maximální bezpečnost dítěte v sedačce a řidiče. Vyskytují se ale i ojedinělé situace, ve kterých dítě sedět v autosedačce nemusí. V tomto článku si tedy základy používání autosedaček popíšeme.

Dítě proti směru jízdy?

Ve všech klasických případech (vozy se zádržným systémem) musí být dítě pod 36 kg a 150 cm přepravováno v autosedačce odpovídající velikosti a hmotnosti dítěte. Tato sedačka musí být upevněna podle návodu na sedadle s fungujícím airbagem.

To neplatí v případě, kdy je dítě směrováno čelem proti směru jízdy. V tomto případě není možné používat autosedačku spolu se zapnutým airbagem. To se týká hlavně přepravy na sedadle spolujezdce. Pokud je autosedačka na tomto sedadle, tak airbag vždy musí být vypnut.

Jízda bez autosedačky

Co v případě, že se na zadní sedadla nevejdou tři autosedačky? Na prostředním mezisedadle můžete v tomto případě převážet dítě starší 3 let, které bude připásané fungujícím a správně upevněným pásem. Další situace, kdy dítě nepotřebuje autosedačku vyžaduje lékařské potvrzení. To musí mít řidič u sebe během jízdy. Jízdu bez autosedačky je možné obhájit také v krizových situacích při odvozu raněného do nemocnice, živelné pohromy a podobně.

Auto bez bezpečnostních pásů

A co v případě dnes již velice ojedinělé možnosti. Jedná se o vozy bez bezpečnostních pásů na sedadlech, což jsou dnes většinou jen veterány. V tomto případě řidič nemá dovoleno přepravovat na sedadle spolujezdce děti mladší tří let, menší než 150 cm.

Jezdit bez autosedačky není sranda

Za nedodržení ustanovení ohledně dětských autosedaček dostane řidič nejen příkaz na místě (bloková pokuta) do výše 2000 Kč. Navíc přijdete o 4 trestné body. Dále se případ dostane do správního řízení. Na jeho průběh je důležité se pořádně připravit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno