Jak vybrat nabíječku autobaterií v 5 krocích

Zajímá vás, jak vybrat správnou nabíječku autobaterií? Prolistujte našeho nákupního rádce. Zaměřili jsme se na parametry, které vám pomohou vybrat. A podívali jsme se i na startovací boxy a startovací powerbanky.

Obsah: Jak vybrat nabíječku autobaterií v 5 krocích Zobrazit

    Jaký typ autonabíječky vybrat

    Nabíječky na autobaterii jsou různé. Záleží na tom, jakou technologii dané zařízení používá a co všechno umí. Je dobré vybírat i podle toho, na jaký druh autobaterie je vhodná. Ne všechny si totiž rozumí s každou nabíječkou. Máte otázky ohledně správného nabíjení? Mrkněte na náš článek Jak nabít autoberii.

    A teď zpět k typům nabíječek autobaterií. Na jaké na trhu narazíte?

    Klasická (transformátorová) nabíječka autobaterií

    Patří mezi nejlevnější a používají se na nabíjení autobaterií s kapalným elektrolytem. Na gelové autobaterie se nehodí. Trochu nepříjemné je, že jejich napětí hodně kolísá, a proto se musí při nabíjení čas od času zkontrolovat.

    Automatická nabíječka autobaterií

    Automatické nabíječky se využívají na olověné a gelové akumulátory. Samy poznají, jak moc vybitá autobaterie je. A podle toho přizpůsobí dodávaný proud. Jakmile je nabitá, nabíječka se vypne. Celý proces je tedy nejen snazší pro vás jako uživatele, ale i šetrnější k baterii.

    Nabíječka se startem

    Autonabíječka se startem umí jednak dobíjet, za druhé zvládne i nastartovat automobil se slabou baterií. Funguje tedy trochu jako startovací kabely.

    nabíječka autobaterií

    Invertorová nabíječka

    Podobný systém jako najdete u klasické nabíječky autobaterií. Výhodou je, že má menší rozměry i hmotnost. Což určitě někomu přijde vhod. Vzhledem k nižšímu napětí se ale používají hlavně na nabíjení motocyklů.

    Multifunkční nabíječka

    Multifunkční nabíječky zvládnou nejen dobíjet, ale rovnou udělají i diagnostiku autobaterie. Tedy upozorní na to, že už je za zenitem atd. Vzhledem k tomu, že toho víc umí, také víc stojí. Proto ji v dílně mají hlavně profíci.  

    Udržovací nabíječka

    Jestli se chcete vyhnout totálně vybité baterii v nejméně vhodnou chvíli, jenže s autem moc nejezdíte, udržovací nabíječka by mohla vaše problémy vyřešit. A to hlavně v zimě. Zvládne udržet baterii ve stavu plného nabití. Ale pozor – úplně vybité články nabít nedokáže. Takže je to spíš takový doplněk, který si můžete pořídit společně se standardní plnohodnotnou nabíječkou.

    Solární nabíječka

    Solární nabíječky autobaterií nabíjí pomocí fotovoltaického článku. Jejich výkon ale není příliš vysoký, a proto ji využijete hlavně jako udržovací nabíječku.

    Je autonabíječka kompatibilní s vaší baterií?

    To už jsme trochu naťukli. Tak například taková klasická autonabíječka se nehodí na gelové akumulátory. Na druhou stranu u automatických na tenhle problém většinou nenarazíte, protože se dají běžně použít na všechny typy baterek. Raději si to vždy zkontrolujte.

    Jak je to s napětím a nabíjecím proudem

    Jestli chcete mít jistotu, že nabíjení bude probíhat k vaší spokojenosti, zaměřte se na napětí a nabíjecí proud. U napětí je to jasné. To musí odpovídat napětí akumulátoru. Jinak prostě zařízení nebude nabíjet. Jiné napětí najdete u motorky a jiné u dodávky. Naštěstí to není žádná věda. Řiďte se následujícím:

    • Motocykly 6 V
    • Osobní vozy 12 V
    • Nákladní vozy, dodávky a některé SUV 24 V

    Kdybyste koupili nabíječku, která se neshodne s napětím baterie, všimnete si toho, že se nenabíjí.

    Potom tu máme nabíjecí proud. Ten udává, jak rychle se bude akumulátor nabíjet. Maximální hodnota by měla být cca desetina kapacity baterie. Co to znamená v praxi?

    • Když máte baterii o kapacitě 20 Ah, hledejte nabíječku, která nabíjí proudem 2 A. To se týká hlavně motocyklů.
    • Pro automobily je to většinou nabíječka s proudem 6 A,
    • pro dodávky a náklaďáky 10 A, 20 A či 30 A.

    Může se nabíjet vyšším nabíjecím proudem? Ve výjimečných situacích ano, a to až dvojnásobkem (tedy desetinu kapacity baterie vynásobíte dvakrát a vyjde vám adekvátní dobíjecí proud). Docílíte tak toho, že se nabíjí rychleji.

    Ale problém je v to, že se takhle zkracujete životnost baterie. Kdybyste to dělali pravidelně, moc dlouho vám nevydrží. Dobíjejte raději delší dobu a nižším proudem. To je pro baterii šetrnější. Navíc, ne všechny autonabíječky rychlejší dobíjení ovládají.

    nabíječka na autobaterie

    Funkce, které se hodí

    Pokud chcete co nejlevnější nabíječku na autobaterie, mnoho funkcí navíc od ní neočekávejte. Pokud si ale trochu připlatíte, získáte zařízení s různými vychytávkami, které se vždy hodí.

    • Ochrana proti zkratu a přehřátí je důležitou bezpečnostní funkcí, kterou byste měli chtít na prvním místě.
    • Automatické vypnutí zajistí, že se po nabití akumulátoru nabíječka sama vypne.
    • Indikátor nabití zase ukáže, v jakém stavu nabití se baterka nachází.
    • Potom tu máme další užitečné funkce jako například oživení akumulátoru, které vyšle silný impulz a pomůže starší autobaterii z nejhoršího.
    • Celkem praktická je také svítilna.

    Nejlepší autonabíječky

    Jak se autonabíječka liší od startovacího boxu a startovací powerbanky

    V obchodech narazíte také na startovací boxy a startovací powerbanky. Startovací box zvládne nastartovat vaše auto bez přítomnosti jiného vozidla. Stačí připojit startovací kabely. Musí se však připojit do sítě.

    Startovací powerbanky umí to samé. Ale navíc zvládnout energii uchovávat, takže se pro nastartování vozu nemusí připojovat do sítě. Proto jméno „powerbanka“. Jsou dobré hlavně na cestování. S nimi získáte jistotu, že i mimo civilizaci vždy dojedete do cíle.

    Nejčastější dotazy

    Jak vybrat nabíječku autobaterií?

    Jednak je důležité vybrat typ, který je vhodný pro váš akumulátor, ale zároveň vám bude vyhovovat. Zaměřte se také na napětí a nabíjecí proud. Funkce jsou třešničkou na dortu.

    Kolik stojí autonabíječka?

    Levné autonabíječky pořídíte do 2000 Kč. O něco kvalitnější najdete v rozmezí od 2000 do 5000 Kč. Nad 5000 Kč jsou už profesionální kousky.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *