Domů » Cestování » Dopravní předpisy » Tolerance alkoholu v Německu

Tolerance alkoholu v Německu

Chystáte se na cestu do Německa? Pak zbystřete! Místní pravidla ohledně alkoholu za volantem jsou přísná a jejich porušení vás může přijít pěkně draho. Pro běžné řidiče platí limit 0,5 promile, ale některé skupiny musí dodržovat nulovou toleranci. Co vám hrozí, pokud limit překročíte?

Zobrazit

    Tolerance alkoholu v Německu

    V Německu je stanoven limit alkoholu v krvi za volantem na 0,5 promile. Vzhledem k častým silničním kontrolám, zejména o víkendech a během svátků, je nejlepší alkohol za volantem zcela vynechat, abyste se vyhnuli problémům.

    Pravidla pro řízení pod vlivem alkoholu se liší podle kategorie řidiče:

    • Běžní řidiči osobních vozidel mají povolenou maximální hladinu alkoholu v krvi 0,5 promile.
    • Profesionální řidiči (například řidiči autobusů, taxi a kamionů), začínající řidiči do 21 let nebo řidiči s praxí kratší než dva roky podléhají pravidlům nulové tolerance alkoholu.

    V Německu vás sankce mohou potkat už při hladině 0,3 promile. Stačí, aby vaše jízda působila nebezpečně, ohrozila ostatní nebo vedla k dopravní nehodě. V takovém případě vám hrozí nejen vysoká pokuta, ale i odebrání řidičského průkazu, a dokonce trest odnětí svobody. A pokud se podobného přestupku dopustíte znovu, připravte se na ještě přísnější postihy!

    Pokuty za alkohol za volantem v Německu

    V Německu platí limit 0,5 promile, pokud se vaše hladina alkoholu pohybuje mezi 0,5 a 1,09 promile, jde o přestupek. Jakmile však překročíte hranici 1,1 promile, dopouštíte se trestného činu.

    V Německu jsou pokuty za alkohol za volantem určeny zákonem. Výše pokuty se určuje podle několika faktorů.

    • Hladina alkoholu v krvi: Čím vyšší je hladina alkoholu, tím vyšší pokuta hrozí.
    • Závažnost přestupku: Pokud řidič způsobí dopravní nehodu nebo jde o recidivistu, pokuta bude vyšší. Může také hrozit vězení, lékařsko-psychologické vyšetření a delší zákaz řízení.
    • Kategorie řidiče: Profesionální řidiči a začínající řidiči (do 21 let) mohou čelit přísnějším pokutám.
    Hladina alkoholuPokutyDalší sankce
    nad 0,0 promile (začínající řidiči, řidiči do 21 let)od 250 EUR1 bod v bodovém registru řidičů, prodloužení zkušební doby začínajícího řidiče až na 4 roky a povinná účast na dopravním semináři zaměřeném na bezpečnost a správné chování na silnicích.
    nad 0,0 promile (Profesionální řidiči)od 10 000 až 50 000 EUROdebrání řidičského průkazu, zákaz řízení, povinné lékařské a psychologické vyšetření (MPU) a ztráta zaměstnání.
    0,3 promile (relativní neschopnost řídit)od 250 EUR2 body v bodovém registru řidičů, odebrání řidičského průkazu, zákaz řízení na 1 až 3 měsíce.
    nad 0,5 promile (relativní neschopnost řídit)od 500 až 1 500 EUR2 body v bodovém registru řidičů, odebrání řidičského průkazu, zákaz řízení na 1 až 3 měsíce.
    nad 1,1 promile (absolutní neschopnost řídit)až 3 000 EUROdnětí svobody, minimálně 6 měsíců až 5 let zákaz řízení, povinnost podstoupit lékařsko-psychologické vyšetření, 3 body v bodovém registru.
    1,6 promile (absolutní neschopnost řídit)až 3 500 EUROdnětí svobody, minimálně 6 měsíců až 5 let zákaz řízení, povinnost podstoupit lékařsko-psychologické vyšetření, 3 body v bodovém registru.

    I ti řidiči, kteří mají hladinu alkoholu v krvi mezi 1,1 a 1,59 promile, ale nevykazují běžné příznaky intoxikace, jako je blábolení, vrávorání nebo jízda autem cik-cak, musí podstoupit povinně lékařsko-psychologické vyšetření (MPU). Absence těchto příznaků může naznačovat, že má řidič problém s nadměrnou konzumací alkoholu nebo že existuje jiný důvod, proč by mohl pravidelně pít alkohol.

    Pokud řidič odmítne dechovou zkoušku nebo vykazuje známky požití alkoholu v situaci, kdy může jít o trestný čin, policie nařídí odběr krve. Ten provádí lékař a výsledkem je přesné zjištění hladiny alkoholu v krvi.

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *