Domů » Pro řidiče » Parkování » Tip na aplikace, které vám pomohou zaparkovat v Brně

Tip na aplikace, které vám pomohou zaparkovat v Brně

Určitě jste si všimli, že parkování v Brně a v dalších městech leckdy není nic jednoduchého. Na území Brna se nachází parkovací zóny, které jsou postupně rozšiřovány po celém městě. A proto je nutností mít aplikaci k zaplacení parkovného. Aplikace přináší spoustu různých výhod a některé z těchto aplikací je možné použít i v jiných městech. V tomto článku vám přinášíme informace o chytrých aplikacích, které umí jednoduše vyhledat dané parkovací místo a pohodlně zaplatit parkovné v Brně.

Tip na aplikace, které vám pomohou zaparkovat v Brně

Parkovací zóny v Brně

Parkovací zóny pro návštěvníky v Brně jsou rozděleny dle způsobu parkování: 

  • Parkovací zóna A – historické centrum města Brna.
  • Parkovací zóna B – okruh historického centra města (tzv. prstenec).
  • Parkovací zóna C – zbytek městských částí v Brně, jsou postupně rozšiřovány do dalších míst Brna.

Pokud hledáte více detailních informací o parkovacích zónách, ale také přehled, o tom, kde se dá v Brně zaparkovat, připravili jsme pro vás přehledný článek s názvem Parkování v Brně. 

Jak zaplatit parkovné v parkovacích zónách?

Zjednodušeně se dá zaplatit parkování několika možnými způsoby:

  • Parkovací automaty (pouze v parkovací zóně B) – návod zde.
  • SMS platba – návod zde.
  • Online parkovací automat MPLA
  • Mobilní aplikace ParkSimply.

Platba v parkovací zóně A

Parkovací zóna A se nachází v historickém centru města Brna. Parkování je pouze pro ty, co mají parkovací oprávnění. Návštěvníci zde parkovat nemohou.

Platba v parkovací zóně B

Parkovací zóna B má okruh historického centra města (prstenec). Parkování je přístupné pro všechny. První hodina parkování zdarma, další hodina 30 Kč/hodina. Regulace parkování je 24 hodin denně. V této zóně je možné zaplatit parkovné přes parkovací automat, mobilní aplikací SimplyPark nebo online parkovacím automatem MPLA nebo pomocí SMS.

Platba v parkovací zóně C

Parkovací zóna C tvoří zbytek městských částí v Brně, která jsou postupně rozšiřována. Parkování v této zóně je zpřístupněno všem. První hodina parkování je zdarma, a každá další hodina 20 Kč/hodina. Regulace parkování je od 17:00 do 6:00 hodin. Při využití hodiny zdarma k parkování je nutné se zaregistrovat přes aplikaci SimplyPark nebo online parkovacím automatem. V této zóně je možné zaplatit parkovné přes parkovací automat, mobilní aplikací SimplyPark, online parkovacím automatem MPLA nebo pomocí SMS. Do zóny C nepatří celé Brno, oblasti, které jsou do systému parkování zařazeny můžete najít na této virtuální mapě

Online parkovací hodiny – Aplikace MPLA.IO 

Online parkovací hodiny neboli virtuální parkovací hodiny je jednou z nejpoužívanějších mobilních aplikací pro platby parkovného jak v České republice, tak i na Slovensku. Pokud si žádnou aplikaci nechcete stahovat, můžete parkovné zaplatit i prostřednictvím webových stránek MPLA.IO – Virtuální parkovací hodiny

Výhodou této aplikace je přehledný design a jednoduché fungování. Platba prostřednictvím aplikace je rychlá a bez problémů. Nemusíte hledat parkovací automat a mince k zaplacení. Dokonce nemusíte ani dávat parkovací lístek za okno vašeho automobilu. 

Jak to celé funguje? Je zkrátka na vás, kde chcete zaparkovat. Přijedete, kam potřebujete. Aplikace sdílí vaši polohu, a vy si tak na mapě vyberete, kde přesně chcete zaparkovat. Pokud to chcete udělat manuálně, tak zadáním názvu ulice vyberete konkrétní místo. Oblast lze zadat jako BR B pro zónu B a BR C pro parkovací zónu C. Dále zvolíte typ parkování, příslušné parkoviště nebo úsek, dobu stání, vyplníte SPZ vozidla, zaplatíte a máte hotovo!

Aplikace má parkovací stání barevně vyznačené na mapovém podkladu Brna a po kliknutí na určitou zónu se vám rázem zobrazí informace o tarifu včetně časového intervalu a hodinové sazby. Aplikace si dokonce pamatuje i polohu zaparkovaného vozu a současně nabízí přímo v programu navigaci či skrze mapy od Apple a Googlu. Tu lze využít při vyhledávání parkovacích automatů a veřejných parkovišť, kde je vidět počet aktuálně volných parkovacích míst a lze je rovnou i rezervovat. Pokud váš telefon podporuje doručování zpráv, tak si lze v aplikaci nastavit upozornění na blížící se konec parkování. 

Parkovací aplikace MPLA.IO pro Android a iOS

Parkovací aplikace MLPA.IO je vytvořena, jak pro telefony Android, tak i pro telefony, které mají systém iOS. Aplikace obsahuje přehlednou a dostatečně velkou mapu, možnost uložení vaší SPZky vozidla, ale také přehled parkovacích lístků. Aplikace provádí rychlé platby za parkovné, bez jakékoliv nutnosti registrace platební karty. 

Aplikace Virtuální parkovací hodiny není jen pro Brno, ale služba se začíná rozšiřovat i do dalších měst. Lze ji využívat například v Praze, Liberci, Olomouci a dalších jiných městech. 

Aplikace SimplyPark

Aplikace SimplyPark je velmi využívanou aplikací právě pro zaplacení parkovného v Brně. 

Výhodou aplikace je jednoduchý a přehledný design. Platba je rychlá a bezpečná. Nemusíte hledat parkovací automat a mince k zaplacení. Dokonce nemusíte ani dávat parkovací lístek za okno vašeho automobilu. 

Pokud si nechcete aplikaci stahovat, tak můžete prostřednictvím webových stránek také zaplatit parkovné, odkaz je zde.

Jak to celé funguje? Vyberete místo, kde chcete zaparkovat. Poté vyberete platební metodu, zvolíte parkovací zónu manuálně nebo si na mapě vyberete konkrétní místo. Aplikace totiž sdílí vaši polohu, a vy si tak na mapě vyberete místo k parkování. Další možností je také naskenovat QR kód na nejbližším parkovacím automatu na konkrétním místě. Zvolíte dobu parkování, SPZ vozidla a máte hotovo.

Aplikace má součástí všechny parkovací lístky ve vašem mobilu. Také si pamatuje polohu zaparkovaného vozu a současně nabízí přímo v programu navigaci či skrze mapy od Apple a Googlu. Pokud váš telefon podporuje doručování zpráv, tak si lze v aplikaci nastavit upozornění na blížící se konec parkování. 

Parkovací aplikace ParkSimply pro Android a iOS

Parkovací aplikace ParkSimply je vhodná pro telefony, které mají operační systém Android, nebo se systémem iOS. Aplikace obsahuje přehlednou mapu, možnost uložení SPZ vozidla, ale také přehled placených parkovacích lístků. Aplikace provádí rychlé platby za parkovné a většinou bez jakýchkoliv komplikací.

Kontrola parkovného na parkovacích zónách

Kontrolu o zaplacení parkovného provádí policie nebo firma pomocí monitorovacích vozidel projíždějících brněnskými ulicemi a skenovacích registrační značky aut stojících na placených zónách. Značky se on-line porovnávají s údaji v systému a v případě nezaplacení okamžitě informace odchází správnímu orgánu. Do parkovacích automatů a do mobilní aplikace je proto třeba zadat registrační značku vozidla a pak teprve zaplatit. Stvrzenku o zaplacení si lze ponechat. 

Nejčastější dotazy

Jak zaplatit parkovné v parkovacích zónách v Brně?

Parkovné je možné zaplatit parkovacím automatem, sms platbou, aplikací SimplyPark a online parkovacím automatem.

Kolik stojí parkovné v parkovací zóně B v Brně?

Parkování je přístupné pro všechny. První hodina parkování zdarma, další hodina 30 Kč/hodina.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články