Domů » Srovnání » Automat nebo Manuál?

Automat nebo Manuál?

0
Automat nebo Manuál?

Automatic_transmission_cutAutomat nebo Manuál?

Vývoj nových technologií jde neustále kupředu. To co platilo včera, už neplatí dnes a obě nebudou platit zítra. Stejné pravidlo lze použít i v případě automobilových převodovek. Ať už máte automat nebo manuál, s vývojem se všechny nedostatky ztrácejí a rozdíly se vyrovnávají.

Kdo neumí řadit, neumí řídit

Manuální převodovka umožňuje řidiči manuální řazení převodových stupňů v závislosti na otáčkách motoru a rychlosti automobilu.

Mezi českými motoristy dlouho dobu panovalo přesvědčení, že manuální převodovka je tím jediným správným řešením pro jejich automobil. Bylo to také zapříčiněno tím, že se k nám vozidla s automatickou převodovkou příliš nedovážela, tudíž v nich řidiči nejezdili.

Moderní automat je citlivější

Řízení pro lenochy – slýchávali často majitelé vozidel s automatickou převodovkou. Automobily s automatem mají totiž pouze dva pedály ke kontrole vozu, brzdu a plyn. Modernizace automatických převodovek v posledních letech znamenala přitom úsporu paliva oproti svým manuálním konkurentům.

Výhody a nevýhody

Jako první výhodu pro manuál je třeba zmínit lepší kontrolu nad vozidlem. Automat naopak oceníte, pokud se často pohybujete dopravními zácpami, jelikož nemusíte neustále řadit. U automatické převodovky se také často zmiňuje fakt, že nemusíte sundávat ruce z volantu, a proto se můžete více věnovat řízení. Manuál je zase sportovnější, protože je schopen naplno poslouchat vaše povely a řídit se jimi. S tímto typem převodovky můžete také „brzdit motorem“.

S manuální převodovkou máte nad vozidlem absolutní kontrolu, ale zároveň i větší odpovědnost. To čemu dáte ve výsledku přednost, může ovlivnit i fakt vyšší pořizovací ceny, která je u automatu zhruba o 15 000 Kč vyšší.

Ve zkratce lze říct, že pokud dáváte přednost pohodlí, je pro vás automatická převodovka tou správnou volbou. Jestli si ale užíváte plnou kontrolu vozidla, pak sáhněte po manuálu.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

kontrolky v autě

Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek

0
Automobily stále více technologicky vyspívají a disponují tak vyspělejšími a složitějšími funkcemi a bezpečnostními systémy, proto potřebují i sofistikovanější palubní počítače, jejichž hlavním úkolem...